╬╤ ♥░my doctor╬╤ ♥░

جوانان ايراني موفق به اختراع و توليد نسل جديد تيغ جراحي شدند ودرمان آسم و آرتريت با سلاح ستاره درياي

 
به گزارش ايرنا،'مريم رباني خوراسگاني' ،'شهريار اديبي' و 'پويا پارسايي' نخستين نسل از تيغ جراحي حرارتي و تيغ جراحي غلافدار را با شماره 66547به نام جمهوري اسلامي ايران به ثبت رسانده اند.
يكي از اين مخترعان گفت:از ويژگي هاي اين تيغ امكان برش همگون پوست بدون اعمال فشار مكانيكي،تخريب بافتي و اسكار با كاهش ميزان كربونيزه شدن بافت و امكان برش بافت و انعقاد همزمان براي جلوگيري از خونريزي در موضع عمل است.
'پويا پارسايي ' روز شنبه در گفت وگو با ايرنا در شهركرد، از ديگر ويژگي هاي اين نوع تيغ را امكان استفاده در بيماران قلبي عروقي و واجد 'pace maker 'به دليل عدم عبور جريان و ايجاد اختلال در عملكرد آن ،عدم پراكندگي سلول هاي سرطاني و كاهش ميزان توده هاي دود توليدي و افزايش ميدان ديد جراح اعلام كرد.
اين دانشجوي مقطع دكتراي دامپزشكي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهركرد يادآور شد: كاهش هزينه ي برق مصرفي با حذف ژانرتور، كاهش چشمگير هزينه ي تامين وسايل اتاق عمل با استفاده از وسايل ارزان،حذف احتمال ايجاد و تداخل مغناطيسي EMI در مانيتورينگ ،تختها و وسايل تزريق الكترونيك اتاق عمل برخلاف ESUهاي رايج و پيشگيري از خطر ايجاد حريق دراتاق عمل پر از اكسيژن برخلاف ESU از ديگر ويژگي هاي بازر اين نسل از تيغ هاي جراحي است .
وي اعلام كرد: اين نوع تيغ جراحي هيچگونه مشابه خارجي ندارد و نخستين بار در ايران توليد شده و به ثبت رسيده است.
به گفته وي، نمونه آزمايشگاهي اين نوع تيغ جراحي با موفقيت آزمايش شد و آماده توليد تجاري است.
به گزارش ايرنا،اين اختراع جوانان پژوهشگر ايراني در نامه ي معاونت پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهركرد به شماره 13055مورد تاييد قرار گرفته است.
 
درمان آسم و آرتريت با سلاح ستاره دريايي
به گزارش ديلي ميل، محققان انجمن علوم دريايي اسكاتلند دريافته اند، عملكرد ماده لزجي كه ستاره دريايي خاردار را پوشانده ، در جلوگيري از چسبيدن مواد زايد به اين موجود دريايي از تفلون بهتر است. اين ماده موجب مي شود ستاره دريايي هنگام نشستن بر روي كف اقيانوس هميشه تميز بماند.
دانشمندان معتقدند اين خاصيت ضد چسبندگي مي تواند سلاح جديدي عليه بيماري هاي التهابي فراهم آورد.
بيماري هاي التهابي زماني بروز مي كنند كه واكنش طبيعي بدن به عفونت ها از كنترل خارجي مي شود.

گلبول هاي سفيد كه با عفونت ها مبارزه مي كنند در رگهاي خوني تجمع مي يابند و به ديواره رگها مي چسبند، اين امر مي تواند موجب آسيب بافت شود.
چارلي باوينگتون مجري اين تحقيقات مي گويد: مي توان از ماده لزج ستاره دريايي براي پوشش جدار داخلي رگهاي خوني استفاده كرد تا جريان خون به آساني در رگها برقرار شود.
اين حالت بسيار شبيه وضعيتي است كه چيزي به ستاره دريايي در دريا مي چسبد.
وي افزود: اين سلول ها بايد از يك واسطه سيال به ديواره رگ بچسبد. از اين رو تصور ما بر اين است كه مي توانيم از توانايي ستاره دريايي براي درمان بيماري هاي التهابي استفاده كنيم.
اين امر مي تواند ميزان مصرف داروهايي را كه اغلب عوارض جانبي ناخواسته دارند كاهش دهد.
منبع:سایت دکتر عامری
 
+ نوشته شده در  یکشنبه 21 آذر1389ساعت 13:25  توسط پزشک من  | 

توصیه های بهداشتی برای مراسم عزاداری محرم

 

واحد مرکزی خبر: درآستانه ماه محرم و توزیع نذورات در مراسم عزاداری در مساجد، تکایا و هیأت‌ها، توصیه‌های لازم بهداشتی از سوی رییس اداره نظارت بر اماکن محیط وزارت بهداشت اعلام شد.

مهندس سیدرضا غلامی در گفت و گو با خبرنگار وب‌دا گفت: هیأت امناء مساجد و حسینیه‌ها بر تهیه مواد اولیه غذایی بهداشتی و سالم در این ایام نظارت کنند و نکاتی نظیر استفاده از ظروف یکبار مصرف گیاهی، عدم نگهداری بیش از دوساعت غذا در محیط غیر مسقف و ظروف یکبار مصرف، رعایت نکات بهداشتی در هنگام پخت و پز و توزیع را مدنظر داشته باشند.

وی افزود: اگر از سبزی خوردن و سالاد در نذورات استفاده می‌شود، باید چهارمرحله سالم‌سازی شامل: شستشو، انگل زدایی، گندزدایی با مواد مجاز و شستشوی نهایی در مورد هریک از سبزی‌ها، میوه‌جات و صیفی‌جات انجام شود.

وی با اعلام این که هنگام توزیع مواد غذایی توزیع‌کنندگان غذا نباید روی سفره راه بروند، گفت: هنگام کشیدن و توزیع غذا استفاده از دستکش‌های یکبار مصرف ضروری است و متولیان این امور باید با مرکز بهداشت منطقه خود درخصوص دریافت کارت معاینه پزشکی برای مسئولان آشپزی و توزیع غذا هماهنگ کنند.

غلامی، نظافت سرویس‌های بهداشتی، عدم استعمال دخانیات، وجود مایع دستشویی و مایع صابون در سرویس‌های نظافت را مورد تاکید قرارداد و اظهار داشت: مناطقی از حاشیه شهرها و برخی روستاها که آب شبکه لوله‌کشی ندارند، برای اطمینان از بهداشتی بودن آب، با خانه‌ها و مراکز بهداشت منطقه خود هماهنگ کنند تا برای تشخیص سلامت از آب، نمونه‌برداری شود.


وی استفاده از روغن‌های با ترانس زیر 10 و ترجیحاً زیر 5 را برای طبخ غذا متذکر شد و بیان داشت: استفاده از نمک یددار تصفیه شده و پخت غذا در محیط مسقف و عدم استفاده از ذغال و چراغ نفتی و گازوییل برای گرم کردن دیگ‌ها، کنترل کیفی سیستم حرارتی و گرمایی قبل از ایام محرم که با سوخت ناقص بکارگیری نشوند و نصب کپسول ضد حریق در جایگاه‌های آشپزی و تکایا سایر مواردی است که باید به رعایت آنها توجه ویژه داشت.منبع:تابناک
قبول باشه .راستی راز خوشمزه بودن غذاهای نذری امام حسین میدونین چیه؟آخه سر دیگ نذورات امام حسین امام رضا (ع) حضور دارن وبا وجود ایشون هم غذا  تبرک میشه.التماس دعا خصوصا برای مریضا وتمام کسانیکه پارسال بودن وامسال  یادشون میکنیم.روحشون شاد.
+ نوشته شده در  شنبه 20 آذر1389ساعت 12:28  توسط پزشک من  | 

قرص پاك کننده خاطرات بد ساخته شد و تقویت حافظه با تخم مرغ

روانپزشكان بالاخره موفق به تولید قرصی شده‌اند كه می‌تواند خاطرات بد و ناگوار رااز ذهن پاك كند.

به گزارش شبکه خبر متخصصان دانشگاه جان هاپكنیز برای تمركز روی بخشی از مغز كه با ترس در ارتباط است،از موش‌های آزمایشگاهی استفاده كردند.

آنان متوجه پروتئین‌های گیرنده خاصی در مغز شدند،كه همزمان با شكل گیری آنها،خاطرات دردناك ایجاد می‌شوند.از آنجا كه این پروتئین‌ها ناپایدار هستند،می‌توان آنها را با دارو از بین برد و برای همیشه آنها را از ذهن پاك كرد.

هر چند متخصصان در بررسی‌های خود از موش‌های آزمایشگاهی استفاده ‌كرده‌اند،اما معتقدند كه این نتایج در مورد انسان‌ها هم به همین ترتیب،صدق می‌كند.

 

 تقویت حافظه با تخم مرغ

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت: تخم مرغ حاوي انواع ويتامين‌هاي گروه B است و براي ارتقاي نيروي حافظه مفيد است.
احمد رضا درستي مطلق در گفت‌و‌گو با فارس، افزود: تغذيه مناسب علاوه بر اثر بر عملكرد جسمي، تأثير فوق‌العاده‌اي بر عملكرد رواني و مغزي انسان دارد.وي گفت: كمبودهاي تغذيه‌اي مي‌تواند بيماري‌هاي رواني و روحي را ايجاد يا تشديد كند و به همين ترتيب ناراحتي‌هاي روحي نيز با تأثير برمقدار دريافت مواد غذايي، اثرات جسمي را بر فرد تحميل مي‌كند.عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران افزود: بيوتين يا ويتامين B1 از جمله ويتامين‌هايي است كه در تمام مواد غذايي يافت مي‌شود و در صورتي كه غذاي افراد به طور عمدي كمبود داشته باشد، علائم كمبود شامل بي‌حالي شديد، افسردگي و پرخوابي ظاهر مي‌شود. درستي گفت: منابع غذايي از قبيل تخم‌مرغ، جگر، گل كلم، قارچ، موز، هندوانه، توت‌فرنگي و بادام زميني حاوي آن هستند. در سفيده تخم مرغ نپخته ماده‌اي به نام آويدين وجود دارد كه از جذب اين ويتامين جلوگيري مي‌كند و لازم است تخم مرغ بخوبي پخته و سپس مصرف شود.وي اضافه كرد: تخم مرغ حاوي انواع ويتامين‌هاي گروه B است و براي ارتقاي نيروي حافظه مناسب است و باعث تمركز بهتر حواس مي‌شود. ضمنا بهتر است تخم مرغ با نان سبوس دار خورده شود.منبع:بازیاب

+ نوشته شده در  چهارشنبه 17 آذر1389ساعت 12:5  توسط پزشک من  | 

پروتئين زياد و نشاسته كم كليد يك رژيم لاغري موثر

نتايج يك بررسي گسترده نشان داده است: مصرف پروتئين بيشتر و نشاسته كمتر نقش مهمي در رژيم گرفتن دارد.

stock photo : family eating christmas meal

به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» ايسنا، كارشناسان دانشگاه كوپنهاگ مي‌گويند: اگر مي‌خواهيد با رژيم گرفتن وزن خود را كاهش دهيد، بايد رژيمي را دنبال كنيد كه حاوي پروتئين بيشتر، فرآورده‌هاي لبني كمتر و همچنين نشاسته كمتر مثل برنج و گندم سفيد و تصفيه شده باشد. با اين رژيم غذايي اكثر افرادي كه قصد كاهش وزن دارند، مي‌توانند تا حد سير شدن غذا بخورند، بدون اين كه به وزنشان افزوده شود.

به گزارش پايگاه اينترنتي يان، كارشناسان با انجام مطالعاتي گسترده به تاثير اين رژيم غذايي در كاهش وزن دست يافته‌اند و نتايج مطالعات خود را در مجله پزشكي نيوانگلند منتشر ‌كرده‌اند.

اين مطالعه روي 772 خانواده‌ اروپايي انجام شده كه شامل 938 فرد بالغ و 827 كودك بوده‌اند. اين افراد شش ماه تحت مطالعه قرار داشتند، نتيجه نوع و رژيم غذايي كه برايشان تعيين شده بود، به دقت بررسي شد. در پايان مشخص شد افرادي كه نشاسته كمتري مي‌خورند اما در عوض از پروتئين بيشتري مصرف مي‌كنند، معمولا اضافه وزن نخواهند داشت.

+ نوشته شده در  سه شنبه 16 آذر1389ساعت 12:5  توسط پزشک من  | 

روانشناسی از روی علاقه به میوه

سلام چه میوه ای دوست دارین؟اینا رو بخوننین نمیدونم چقدر صحت داره ولی واسه سرگرمی بد نیست.

   پرتقال:

اگرپرتقال میوه محبوب شماست,شماآدمی پرقدرت وبسیار

  صبوریدودوست داریدکارهارابه آرامی وبامتانت امادرعین

حال بادرایت وجسارت کامل انجام دهید.سخت کوش و

  پرتلاش وکمی خجالتی هستیدامادردوستی می توان به شما

اعتمادکرد.شمادوستان خودرابه دقت انتخاب می کنیدوباتمام

  وجودبه آن هاعشق میورزید.       سیب:

اگرسیب رادوست دارید:شمافردی اسراف کارو

 رک گووصریح اللهجه هستید.اگرچه ممکن است بهترین

  سازمان دهنده ومدیرنباشیدامامی توانیدرهبریک تیم کوچک

باشیدکه باتلاش زیادتیم رابه موفقیت برسانید.دربیشتروقت ها

  میتوانیدبه سرعت تصمیم گیری کنید.شماازسفرهای کوتاه و

غیرمنتظره لذت میبرید.زمانی که باشریک زندگی خودبه

  سرمیبرید جذاب وخونگرم به نظرمی آیید وبه شدت عاشق

زندگی به معنای واقعی هستید.

      آناناس:

بسیارسریع تصمیم میگیریدوسریع ترازآن عمل می کنید.در

  تغییرشغل وخطرکردن درزمینه های اجتماعی شجاع وبی

باک هستید.شمادارای یک توانایی استثنایی درمدیریت

 می باشیدونمی گذاریدکارروی دستتان بماند.دوست دارید

  مورداعتماددیگران باشید.معمولاخیلی سریع بادیگران

ارتباط برقرارنمی کنید ولی به محض انجام آن دوستانتان

  رابرای همیشه برای خودنگه می دارید.به ندرت به دنبال زندگی رمانتیک میرویدوشریک شماغالبابه واسطه این

  صفات ممتازتحت تاثیرقرارمی گیرد.اماازتوانایی  شمادرنشان دادن این احساسات ناامید است.

    موز:

افرادی دوست داشتی-آرام-گرم وطبیعتابااحساس هستند.

 شماغالباازنداشتن اعتمادبه نفس وخجالتی بودن دررنج

  هستید.دیگران ازطبع آرام وشیرینتان سوء استفاده می

کنندوسعی می کنندبه این وسیله برای خودموقعیت های جالب

  رارقم بزنند.عاشق شریک زندگی خوددرتمام زمینه ها

هستیدواین عشق به خاطرزیبایی جسمی وروحی اوست.

          نارگیل:

افرادی سنگین ورنگین-کمیاب وافرادی جدی وبافکرو

  شعورهستید.ازروابط اجتماعی لذت می بریدوبه خصوص

روی همراهانتان حساسیت خاصی دارید.ممکن است کمی

  خودخواه به نظربرسیداما درشماچنین صفتی وجودندارد.

شمافردی سریع الانتقال-سریع وگوش به زنگ هستید.

  عقل واحساستان رادرازدواج اشتباه نگیرید.

       انبه:

به راحتی می شودبه شمااتکاکرد.شخصی هستیدباایده های 

  روشن ودرست واثرگذار.ازاینکه درگیرمسائلی بشوید

که نیازبه تلاش ذهنی شدیددارید لذت می برید.باشریک

  خودارام وملایمید.بازندگی میسازیدوچنانچه نیازبه قوی بودن رااحساس می کنید آن را درجای دیگری احساس

  می کنید.

          گیلاس:

زندگی همیشه خودرابه شماشیرین نشان نمی دهد.فرازو

 فروددرزندگیتان زیاداست به خصوص درکارتان.شماهمیشه درهرکاری کمی پول به دست می آورید.ذهنی فعال وخلاق

  داریدوبه دنبال چیزهای نوهستید.اثرگذاشتن براحساسات

شماکارسختی است.دوست داریدبیشتردرخانه باشیدوآن را

  به اندازه بهشت دوست دارید.

          انگورسیاه:

مودب-خوشرو اماگاهی بسیارعصبانی هستید.به سرعت  عصبانیتتان فروکش می کند.بسیار موردعلاقه دیگرانید.

  ازلباس پوشیدن وخوردن وخوابیدن زیادمتنفرید.

         هلو:

مثل هلوازعصاره زندگی لذت می برید.رک گووصریح اللهجه ودوستان زیادی دارید.دربخشش وفراموش کردن

  نظیرندارید.فردی راستگوهستید.عاشقی ایده ال-صبورویک رنگید.دوست نداریداحساس خودرادرملاء عام

  ابراز کنید.

          گلابی:

وقتی کاری رامی خواهیدانجام دهید حتماموفق می شوید.

  می خواهیدنتیجه تلاشتان رابه سرعت بینید.ازانگیزه های

  مفیدذهنی لذت برده وکمی خجالتی ودربیان احساستان

    چندان راحت نیستید.

+ نوشته شده در  یکشنبه 14 آذر1389ساعت 12:10  توسط پزشک من  | 

باید ها ونباید های تغذیه ای در یک آشپزی سالم

شايد شما هم هميشه به دنبال دستورالعمل‌ها و بايدها و نبايدهايي بوده‌ايد تا الگوي سالمي براي زندگي داشته باشيد، مثلا از خوردن غذاهاي ناسالم و سرخ كرده پرهيز كنيد، مراقب تغذيه‌تان باشيد و خوب ورزش كنيد.

به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» ايسنا، اما هميشه به خاطر داشته باشيد كه نكته‌هاي بسيار كوچك مي‌توانند تاثيرات بزرگي داشته باشند. واقعيت اين است كه غذاها در برخي از شيوه‌هاي طبخ با مواد شيميايي بمباران مي‌شوند و ممكن است ناخواسته با چند اشتباه كوچك درست همان چيزي را كه از آن قصد پرهيز داشتيد، درست كنيد، اما راه‌حل‌ اين است كه اطلاع پيدا كنيد و آگاه باشيد.

در اين مقاله كه در سايت اينترنتي ماي هلت ديلي نيوز منتشر شده، چند نكته ساده اما مهم در رژيم غذايي ارائه شده كه شما را از انجام اين خطاهاي تهديد كننده و بيماري‌زا مصون مي‌سازد.

به گزارش ايسنا، نكته اول اين است كه چگونه در آشپزخانه از نمك استفاده كنيد. نمك معمولي آشپزخانه كه از سوپرماركت خريداري مي‌كنيد، سفيد شده و تمام املاح آن تصفيه شده است. اين نمك تصفيه شده يا يددار همچنين حاوي افزودني‌هايي مثل سيليكات آلومينيوم، قند دكستروز، مواد سفيد كننده و مواد شيميايي است. نمك براي بدن حياتي است، اما اين كه چه نوعي را انتخاب كنيد هم بسيار مهم است اما راه‌حل‌ چيست؟ توصيه مي‌شود در اين مورد از بلورهاي تصفيه نشده نمك سنگ استفاده كنيد. نمك سنگ حاوي 84 نوع از 92 املاح ضروري است و همچنين حاوي كلسيم و منيزيم است كه با بدن هماهنگ و سازگار است.

نكته دوم اين است كه از مصرف چاي كيسه‌اي يا به اصطلاح «تي بگ» پرهيز كنيد و به جاي آن به چاي سبز يا چاي گياهي روي آوريد كه گزينه‌اي مناسب‌تر است. چاي كيسه‌اي در واقع تمام تاثيرات مفيد چاي را از بين مي‌برد. تي بگ‌ها با استفاده از تركيبي موسوم به «اپي كلروهيدرين» توليد مي‌شوند كه در توليد حشره‌كش‌ها و پلاستيك‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد. همچنين كيسه‌هاي اين نوع چاي رنگ زدايي مي‌شوند تا سفيد شده و لبه‌هاي آن‌ها هم با استفاده از مواد شيميايي حرارت ديده و بسته بندي مي‌شود. ما قطره قطره اين مواد شيميايي را وارد بدن مي‌كنيم و با جذب آن‌ها سيستم‌ ايمني بدنمان ضعيف‌تر مي‌شود. راه‌حل‌ اين مشكل هم استفاده از برگ‌هاي طبيعي چاي است.

توصيه مهم سوم برچسب روي مواد غذايي است. اگر مطالب روي برچسبي را درك نمي‌كنيد يا نمي‌توانيد بخوانيد از خريدن آن خودداري كنيد. ابتدا تاريخ انقضاء را مطالعه كنيد، هر محصولي كه تاريخ مصرف زياد مثلا دو تا سه سال دارد، نامطلوب است.هنگام خريدن روغن هم مواد شيميايي آن را حتما كنترل كنيد. راه‌حل‌ اين است كه از خريد محصولات حاوي نيترات، نيتريت، دي اكسيد سولفور، بنزوآت سديم، رنگ دهنده‌ها، BHT ، BHA ، MSG و آرد سفيد يا تصفيه شده خودداري كنيد. همچنين از تهيه فرآورده‌هاي حاوي جايگزين‌هاي قند شامل ساخارين و آسپارتام پرهيز نماييد. از خريد محصولات تراريخته و ژنتيكي دوري كنيد، چون تقريبا تمام غذاهاي فرآوري شده حاوي مواد شيميايي GMO هستند. بعلاوه محصولات حاوي رنگ دهنده يا طعم دهنده طبيعي را خريداري نكنيد. از تهيه خوردني‌هاي حاوي قند افزودني هم حتما پرهيز نماييد.

طبق اين مقاله، نكته چهارم مصرف آب قبل و بعد از غذا است. دانش طبيعت درماني معتقد است كه نوشيدن آب 30 دقيقه قبل و تا يك ساعت پس از مصرف هر وعده غذاي پخته براي بدن مضر است. مصرف آب قبل از غذا عملكرد آنزيم‌ها براي هضم غذا را دچار اختلال مي‌كند و تاثير آن‌ها را بر هم مي‌زند. به همين ترتيب وقتي غذا مي‌خوريد،40 دقيقه تا يك ساعت هضم آن طول مي‌كشد و اين پروسه در صورت نوشيدن آب در طول غذا خوردن يا بلافاصله بعد از آن دچار اختلال مي‌شود. راه‌حل‌ اين توصيه هم خوب جويدن غذا است. بدن، خود از طريق بزاق، مايعات لازم براي كمك به هضم غذا را توليد مي‌كند. اگر هم از غذاي ادويه‌دار و تند استفاده مي‌كنيد، مي‌توانيد به جاي آب مقداري آب ليموترش استفاده كنيد.

توصيه پنجم آگاهي از مضرات پلاستيك و نزديكي آن با مواد غذايي است. به ياد داشته باشيد قوطي‌ها و بسته‌بندي‌هاي پلاستيكي را هرگز در مايكروفر قرار ندهيد، هرگز از بطري پلاستيكي آب استفاده نكنيد. اين ظروف پلاستيكي حاوي ماده شيميايي به نام «ديوكسين» هستند كه به شدت براي سلو‌ل‌ها سمي است و باعث بروز سرطان مي‌شود. داغ كردن يا منجمد كردن ظروف پلاستيكي مثل بطري‌هاي آب اقدامي سرطان‌زا است. به همين ترتيب، تركيب چربي، حرارت بالا و پلاستيك نيز ديوكسين توليد مي‌كند، بنابراين از گرم كردن غذاهاي چرب در ظروف پلاستيكي و داخل مايكروفر حتما پرهيز كنيد و در عوض از ظروف شيشه‌اي و سراميكي استفاده نماييد كه سالم و بي‌خطر هستند.

نكته آخر و البته مهم حقايقي درباره روغن است. طي فرايند تصفيه، روغن‌هاي خام با استفاده از آب، نمك‌ها، اسيدها و موادي ديگر تحت فشار هيدروژني و فلزات كاتاليزور استانداردسازي مي‌شوند سپس روغن فرآوري، فيلتر و رنگ زدايي مي‌شود كه در تمام اين مراحل ويتامين‌ها، املاح معدني و آنزيم‌هاي خود را از دست مي‌دهد.راه‌حل‌ اين مشكل هم استفاده از روغن كنجد و يا روغن خردل است. به علاوه به ياد داشته باشيد كه از روغن زيتون فوق‌العاده طبيعي هم براي طبخ استفاده نكنيد، چون دماي گرم شدن آن پايين است و در تغذيه مشكل ايجاد مي‌كند. روغن‌هاي تصفيه نشده و سرد فشرده در وضعيت طبيعي بهترين گزينه هستند.


+ نوشته شده در  شنبه 15 آبان1389ساعت 13:13  توسط پزشک من  | 

آیا میدانستید که سیب زمینی ...

۱.اگر بدون مواد چاق کننده مثل خامه کره وماست پر چرب میل شود  باعث کاهش وزن میشود.

۲.از بروز بیماریهای قلبی آسم آلرژی ویبوست جلوگیری میکند.

۳.سرشار از ویتامین سی میباشد وبدن را در برابر عفونت وصدمات ناشی از استرس بیمه میکند.

۴. اگر با گوجه مصرف شود صورت ودست را چاق میکند.

                  

۵.کلسیم ومنیزیم بالایش موجب تسکین دردهای روماتیسمی میشود.

۶. ویتامین ب۶ موجود در آن باعث حفظ سلامت مغز میشود.

۷.بدلیل وجود  نوعی آنتی اکسیدان از پیر چشمی جلوگیری میکند.

توصیه پزشک من:از خوردن زیاد چیپس خودداری کنید وسعی کنید در منزل  با سیب زمینی آب پز یا کبابی عصرانه ی خوشمزه تهیه کنید. نوش جان

+ نوشته شده در  پنجشنبه 6 آبان1389ساعت 19:52  توسط پزشک من 

مچ ومچ درد

● ساختار اسکلتی:

مفصل مچ دست به ظاهر از ترکیب دو استخوان زند زبرین و زیرین و هشت استخوان مچ دست بوجود آمده ولی در واقع این مفصل از استخوان های زند زبرین و سه استخوان ناوی ، هلالی و هرمی تشکیل گردیده است . چهار استخوان ذکر شده مچ دست با استخوان های ردیف پایین تر به نام های ذوزنقه و چنگکی نیز مفصل شده و همین استخوان ها با استخوان های کف دست مفصل می شود .مچ دست قادر به انجام حرکات دور شدن ( آبداکشن )، نزدیک شدن ( آداکشن )، باز شدن ( اکستنشن )، تا شدن ( فلکشن ) و هایپرآداکشن و هایپرفلکشن می باشد .

● ساختار عضلانی:

حرکات متنوعی که در مچ دست وجود دارد به علت وجود بیست و پنج عضله ای است که در این قسمت فعالیت دارند ، که قوی کردن این عضلات مخصوصا عضلات ناحیه ساعد می تواند شما را در برابر مچ درد تا حدودی مصون سازد از این عضلات می توان به بازکننده دراز شست دست ، دور کننده دراز شست دست ، تاکننده دراز شست دست ، بازکننده انگشت کوچک دست ، تا کننده عمقی انگشتان دست و چندین عضله دیگر اشاره کرد .

● مچ درد چگونه دردی است ؟

Carpal Tunnel Syndrome یکی از بیماری های بسیار رایجی است که متأسفانه در گذشته چندان مورد تحقیق قرار نگرفته و تا حدی ناشناخته مانده است . معمولاً مردم ، این بیماری را به عنوان " مچ درد" می شناسند که درد آن به انگشت های دست ختم شد ه و حرکات دست را تا حدودی مشکل می سازد و ناتوانی به وجود می آورد. امروزه این ناراحتی در میان کارگران و کارکنان کشورهای صنعتی فوق العاده رایج است. این عارضه در میان کسانی که ساعات زیادی با کامپیوتر کار می کنند؛ مانند صندوق دارها، ماشین نویس ها و کارگران کارخانه های ماشین سازی و افرادی که به کارهای مکانیکی اشتغال دارند بسیار رایج است. در حال حاضراین درد شناخته شده ، و قابل درمان است .البته عوامل دیگری نیز می تواند موجب مچ درد شود ولی این بیماری یکی از شایع ترین علت های درد در ناحیه مچ دست است .

● علل بروز این بیماری:

تحقیقات نشان می دهد از هر ده نفر افرادی که به این ناراحتی دچار هستند ، یک نفر کسانی هستند که با دست هایشان کار می کنند. خانمهای خانه دار ، تایپیست ها ، قصاب ها ، نجارها، موسیقی دانان و خیاط ها بیشتر به این بیماری دچار می شوند . به عبارتی این عارضه در میان زنان ۴۰ تا ۶۰ ساله و بخصوص زنان باردار رایج است ؛ زیرا در دوران بارداری به دلیل ترشحات زیاد هورمون ، غضروف شل شده و باعث تورم می گردد. در ضمن این حالت در میان خانم هایی که قرص ضد بارداری مصرف می کنند نیزدیده می شود . همچنین کسانی که از ناراحتی تیروئید رنج می برند به دلیل نوسان هورمون به این بیماری دچار می گردند.

فشار حاصله بر روی عصب حسی میانی عامل این بیماری است . همچنین رماتیسم مچ و مفاصل دست نیز از علل این بیماری به حساب می آیند.

● ورزش های مفید برای پیشگیری از مچ درد:

با انجام تمرینات زیر می توانید تا حدی امکان ابتلا به مچ درد را در آینده را کاهش دهید.

۱) انگشتان خود را محکم بسته یک ثانیه بسته نگه دارید مجددا باز کنید این کار را بیست بار پشت سر هم برای هر دست انجام دهید .

۲) یک توپ تنیس یا چند جوراب که در هم به شکل توپ پیچیده شده است را در دست گرفته و سعی کنید انگشتان خود را ببندید در این صورت انگشتان شما با مقاومت از طرف توپ مواجه می شود انگشتان خود را در همین وضعیت به مدت سه ثانیه نگه دارید و سپس سه ثانیه استراحت دهید . این حرکت را ده بار برای هر دست انجام دهید .

۳) آرنج خود را طوری خم کنید که ساعد شما با بازویتان زاویه نود درجه تشکیل دهد طوری که کف دست شما رو به بالا باشد سپس انگشتان خود را بسته مچ خود را به آرامی به سمت بالا و پایین حرکت دهید .

۴) دست خود را در همان حالت تمرین شماره قبل نگه داشته ولی اینبار به جای بالا و پایین کردن مچ دست را به چپ و راست به آرامی حرکت دهید ( توجه داشته باشید که مچ در این حرکت باید بدون هیچ شکستگی از ساعد باشد ) .

۵) دست خود را در همان حالت تمرین شماره قبل نگه داشته اینبار مچ خود را طوری حرکت دهید که در مرحله اول کف دست رو به بالا باشد و در مرحله بعد با چرخاندن ساعد کف دست رو به پایین شده باشد ( توجه داشته باشید که مچ در این حرکت باید بدون هیچ شکستگی از ساعد باشد و زاویه نود درجه ای ساعد با بازو حفظ شود ) .

تمرینات شماره سه تا پنج را در سه دوره و هر دوره ده بار انجام دهید .

این سه تمرین را میتوانید با گرفتن وزنه سبک در دست انجام دهید ولی شما در صورتی مجاز به انجام این حرکات با وزنه هستید که مچ شما از عضلات نسبتا قوی بر خوردار باشد وگرنه وزنه می تواند به مچ دست شما آسیب برساند .

● ارتباط مچ درد با رایانه:

استفاده از ماوس تقریبا به بخشی جدانشدنی و معمول در کار با کامپیوتر تبدیل شده است. در بسیاری از موارد باعث بروز مشکلاتی در مچ دست می شود .

توجه به نکات زیر در کاهش مشکلات بوجود آمده در اثر بکارگیری بیش از حد ماوس موثر می باشند:

۱) استفاده از ماوس نوری:

استفاده از ماوسهای قدیمی که با گوی کار میکنند را فراموش کنید. ماوسهای نوری از حساسیت بیشتری برخورداند و به همین دلیل کار با آنها به نسبت ماوسهای قدیمی نیاز به فشار کمتر دست و حرکت کمتر مچ دارد. با کمی تنظیم و انتخاب یک ماوس اپیتک میتوانید حرکت مچ دست خود را کمتر و مدت بیشتری از ماوس بدون احساس خستگی استفاده کنید.

۲) ماوس پد طبی:

ماوس پد های طبی دارای یک بالشتک در پایین پد هستند که مچ دست بر روی آن قرار میگیرد.مهمترین عامل درد مچ در کار با ماوس حالت شکسته و زاویه مچ دست است.که در بلند مدت حتی می تواند باعث دردهای مزمن و ماندگار در مچ دست شود اما در ماوس پدهای طبی مچ دست در وضعیت بهتری قرار میگرد و تقریبا ساعد و کف حالت افقی و بدون شکستی دارند که این مسئله در سلامتی مفاصل و خستگی کمتر مچ دست نقش مهمی دارد.ماوس پدهای طبی قیمت بالایی ندارند و در بازار ایران نیز میتوانید مدلهای خوبی از اینگونه پدها تهیه کنید .

۳) ورزش:

در مورد بسیاری از ما کار با ماوس و کیبورد و یا احتمالا نوشتن تنها کارهایی هستند که با مچ دست خویش در طول روز انجام می دهیم. این در دراز مدت باعث ضعیف شدن مچ دست میشود به طوریکه کمی فشار بیشتر میتواند باعث درد مچ دست شود. لذا انجام ورزشهای ذکر شده در بالا بسیار موثر می باشد.

۴) اسکرول:

تا کنون فکر کرده اید که چه مدت از زمانی را که با ماوس کار میکنید صرف اسکرول صفحات میکنید؟ به خصوص اگر اهل کار با اینترنت و گردش در وب باشید قطعا مدتی را صرف اسکرول صفحات وب سایتها می کنید.اسکرول با حرکت ماوس باعث تغییر زاویه مچ دست و یا حرکت دست می شود.استفاده از ماوسهایی که دکمه اسکرول را وسط کلیدهایشان دارند می توانند نیاز به حرکت دست و مچ را کاهش دهند و طبیعی است که کاری که تنها با حرکت یک انگشت انجام می شود را با مچ دست و یا ساعد انجام نمی دهند.

در نهایت و چنانکه از مطالب بالا مشخص است کمی دقت در انتخاب و خرید ماوس و ماوس پد میتواند سلامتی بیشتر و خستگی کمتری را برای شما به ارمغان بیاورد و البته نباید فراموش کنیم که مچ دستهای ما فقط برای کار با ماوس و کیبورد نیست و برای اینکار نیز ساخته نشده است پس باید سعی کرد به تناسب با نرمشهای خاص آنها را در وضعیت مناسبی نگه داریم .

منبع :سیمرغ
+ نوشته شده در  پنجشنبه 6 آبان1389ساعت 19:31  توسط پزشک من 

افزایش طول عمر با زرد چوبه

 

      

بررسي هاي جديد حاكي است، زردچوبه، ادويه رايج در غذاهاي آسيايي، مي تواند به خاطر داشتن مواد آنتي اكسيدان و ديگر مواد شيميايي مهم، موجب افزايش طول عمر انسان شود.

به گزارش شينهوا، محقق ايراني دانشگاه كاليفرنيا در ايروين آمريكا با انجام مطالعات بر روي مگس ميوه دريافت، زردچوبه عمر اين حشرات را 20 درصد بيش از ميزان طبيعي افزايش مي دهد ، تحرك آنها را بهبود مي بخشد و از بروز تومور در آنها پيشگيري مي كند.
'مهتاب جعفري' استاديار علوم دارو اين دانشگاه گفت: نتايج اوليه مطالعات آزمايشگاهي حاكي از آن است كه زردچوبه خواص ضد التهابي، ضد سرطاني و آنتي اكسيداني دارد.
'كوركومين' (Curcumin) ماده موثر موجود در زردچوبه است كه رنگ طلايي و عطر تندي به اين ادويه مي دهد و غذاهاي آسيايي و آمريكايي كاربرد دارد. قرن هاست كه در شرق آسيا از اين ادويه براي درمان درد معده، دردهاي مفصلي، بريدگي و كبودي استفاده مي شود.
به گفته جعفري مطالعات وي بر روي مگس ميوه مي تواند بطور مستقيم نشان دهد كه اين ادويه چه قدر مي تواند زندگي افراد را تحت تاثير قرار دهد، چرا كه مگس ميوه و انسان در بسياري از ژنها و مسير پيرشدگي به هم شبيه اند.
اين ادويه، سن در پشه ها را كه وابسته به ژن است، تحت تاثير قرار مي دهد.
اين تحقيق نشان دهنده استفاده بالقوه از درمان زردچوبه براي پستانداران است.نتايج اين مطالعات در نشريه 'تحقيقات جوان سازي دوباره ' منتشر شده است.
اما جعفري هشدار مي دهد كه نمي توان بررسي هاي وي را به طور مستقيم در مورد انسان نتيجه گيري كرد.
 سایت دکتر عامری
 

سيگار و موهاي کم ‌پشت و خاکستري

محققان مي ‌گويند مصرف 20 نخ سيگار در روز، خطر ريزش مو و طاسي را به طرز چشمگيري افزايش مي ‌دهد. كشيدن سيگار به يك سري از تظاهرات پوستي نيز منجر مي ‌شود از جمله پيري و تير‌گي پوست، سفيد شدن مو و.. كه توجه مجامع پزشكي را به خود معطوف كرده است.

            
شايد دوست داشته باشيد بدانيد چگونه سيگار باعث ريزش موها و کم‌ پشتي آن ها مي‌ شود. اين ها مهم‌ ترين بلاهايي است که سيگار بر سر موها مي ‌آورد:

* سيگار بر مويرگ‌هاي تغذيه كننده ي فوليكول مو اثر مخرب گذاشته و باعث ريزش موها مي ‌شود.

* مواد سمي ‌سيگار به ماده ژنتيکي فوليكول مو آسيب مي ‌رساند و آن را تخريب مي‌ کند.

* سيگار باعث عدم تعادل آنزيمي ‌موثر در بازسازي بافت مو شده و بر روند رشد مو اثر بدي به جا مي‌ گذارد.

* سيگار باعث توليد راديکال ‌هاي آزاد مي ‌شود که اين راديكال‌ هاي آزاد در ايجاد التهاب ناحيه اطراف فوليكول مو موثرند.

* سيگار، فعاليت هورموني را بر هم مي‌ زند و باعث کاهش توليد هورمون استروژن مي‌ شود.

دکتر شکوفه شجاعي  سایت تبیان

 

عوارض آرایش صورت

این روزها آرایش كردن بیش از گذشته میان زنان و دختران جوان رایج شده است. اگر در كشورهای غربی پیرزن های 70 سال به بالا، خود را با انواع ترفندها می خواهند زیبا و جوان نشان دهند، در كشور ما بسیاری از دختران نوجوان 14 سال به بالا، هر روز وقت زیادی از خود را روبروی آینه می گذرانند تا خوشگل شوند، غافل از این كه پزشكان متخصص پوست نسبت به عوارض آرایش های غلط هشدار می دهند.

دكتر نسترن فرزان، متخصص پوست و مو دراین باره می گوید: كرم پودرها، لاك ناخن، رژ لب، ریمل چشم و سایه ها در رنگ های متنوع از جمله مواد آرایشی هستند كه مورد استفاده قرار می گیرند.

وی می افزاید: متاسفانه اغلب خانم ها بدون توجه به ویژگی های پوست خود از این مواد استفاده می كنند. مثلا كسی كه پوست خشك دارد، به هیچ وجه نباید از كرم پودرهای خشك استفاده كند، در حالی كه دارندگان پوست های چرب می توانند از این پودرها استفاده كنند.

او درباره استفاده از مواد آرایشی چرب كننده توضیح می دهد: بیشتر عوارض مواد آرایشی پوست، به مواد چرب مربوط می شود و در نهایت موجب بروز آكنه روی پوست خواهد شد.

به گفته وی، مواد آرایشی چرب، منافذ پوست را می بندند و موجب بروز جوش های سرسیاه روی پوست می شوند.

دختران جوان از مصرف مواد آرایشی بپرهیزند. این مواد به پیر شدن زودرس پوست آنها كمك می كند.

دكتر فرزان توصیه می كند، خانم ها پیش از استفاده از مواد آرایشی، آن را روی دست خود امتحان كنند و در صورت نداشتن حساسیت، از آن استفاده كنند. ضمن این كه به گفته وی، مدت زمان استفاده از مواد آرایشی بین 6 ماه تا یك سال است. بنابراین باید به تاریخ تولید و مصرف این مواد توجه شود و از خرید مواد آرایشی گرانقیمت خودداری كرد، چون ممكن است در مدت زمان کوتاه مورد استفاده قرار نگیرند.

چند توصیه:
- اگر بخواهید پوست خود را به انواع مواد آرایشی عادت دهید، باید هر روز 2 ساعت جلوی آینه بایستید و دست كم 50 لایه متفاوت را روی پوست خود قرار دهید. پس از انجام این کار منصرف شوید.

- از مواد آرایشی مختلف استفاده نكنید و سعی كنید برای استفاده از انواع كرم ها، با پزشك متخصص مشورت كنید.

- تحت تاثیر تبلیغات مواد آرایشی قرار نگیرید. بسیاری از این تبلیغات دروغین هستند و ممكن است روی پوست شما تاثیر مخرب بگذارند.

- لوازم آرایش خود را تمیز نگه دارید و پس از هر بار مصرف، برس آن ها را بشویید.

- از لوازم آرایشی دیگران به هیچ وجه استفاده نكنید.

- از دستفروش ها كه مواد آرایشی و عطرهای تقلبی و تاریخ گذشته می فروشند، خرید نكنید.

- توجه داشته باشید قسمت بیشتر شیشه عطرهایی كه در كشور تولید و پُر می شوند، الكل است. بنابراین از پاشیدن آن روی پوست خود خودداری كنید.

- دختران جوان از مصرف مواد آرایشی بپرهیزند. این مواد به پیر شدن زودرس پوست آنها كمك می كند.

روزنامه جام جم

 

منبع : پایگاه اطلاع رسانی تبیان

 

کدام اسپری ضد عرق را مصرف کنیم ؟
 
روی میز آرایش هر کسی درست مقابل آیینه، اسپری‌، مام‌ و دئودورانت‌ها صف کشیده‌اند و امید خیلی‌ها برای فرار از بوی بد عرق در این روزهای گرم، همین شیشه‌ها هستند.

اما آیا تنها بر اساس بو و مارک باید بابت آنها پول داد؟ بهترین زمان استفاده از آنها شب است یا صبح؟ آیا باید پیش از استفاده مو‌ها را تراشید تا اسپری ضد عرق بهتر عمل کند؟ اگر شما هم جزو افرادی هستید که بوی بد بدنتان را انکار نمی ‌کنید، بیایید با هم سری به دنیای محصولات ضد عرق بزنیم.

تا به حال فکر کرده‌اید قدیم‌ترها چگونه از شر بوی بد بدن خلاص می ‌شدند؟ آن زمان‌ها که خبری از اسپری و مام نبود. دکترپرویز طوسی، متخصص پوست می ‌گوید: “به صورت سنتی از حنا برای از بین‌بردن بوی بد بدن استفاده می ‌شده است. حنا لایه شاخی پوست را خشک و پوست را محکم‌تر می ‌کرده است، ولی این‌روزها بیشتر برای ساخت اسپری‌ها و دئودورانت‌ها از ترکیبات شیمیایی آلومینیوم کلراید استفاده می‌ شود.”

دئودورانت یا ضدعرق؟
خیلی‌ها فکر می‌ کنند دئودورانت‌ها و ضد عرق‌ها تفاوتی با هم ندارند، ولی هنگام خرید آنها از داروخانه یا فروشگاه لوازم بهداشتی باید به این نکته توجه کنید که این دو نوع محصول با هم متفاوت‌اند. ضد عرق‌ها ترکیباتی آلومینیوم دار دارند که منافذ غدد عرق را در سطح پوست مسدود می ‌کنند، بنابراین عرق نمی ‌تواند در سطح پوست ترشح شود، اما دئودورانت‌ها با از بین‌ بردن باکتری‌های سطح پوست، مانع ایجاد بوی بد عرق می ‌شوند.

وقتی عرق به وسیله این باکتری‌ها تجزیه می ‌شود، بدن بوی بدی می ‌گیرد. به شما توصیه می ‌کنیم دئودورانت را بخرید، چون با عرق کردن طبیعی تداخل نمی‌ کند، زیرا شما برای خنک‌شدن در تابستان به عرق کردن نیاز دارید. عرق کولر طبیعی بدن شماست.


بهترین زمان و مکان
شما عادت دارید پیش از حمام یا صبح‌ها قبل از ترک منزل زیر بغل‌تان را اسپری بزنید؟ دکتر طوسی توصیه می‌ کند که این محصولات بهتر است شب‌ها استفاده شوند. وی می ‌افزاید: “ابتدا باید زیر بغل خشک شود. اگر عرق زیاد است، با یک سشوار می ‌توانید این کار را انجام دهید و سپس این محصولات را در زیر بغل استفاده کنید. پس از ۲ تا ۳ هفته که تعریق کاهش پیدا کرد، می‌ توانید هفته ای‌ دو تا سه مرتبه از این محصولات استفاده کنید.”

این متخصص پوست اعتقاد دارد که بهتر است پیش از استفاده از این محصولات، مو‌های زاید تراشیده نشوند، چون احتمال حساسیت پوست به این مواد شیمیایی بیشتر می‌ شود.

زنانه، مردانه یا کودکانه؟
اسپری‌ها و مام‌های مردانه اغلب بوی تندتری دارند، ولی انواع زنانه آن رایحه‌های ملایم‌تری دارند. دکتر طوسی می‌ گوید: “اصولاً تفاوتی میان محصولات ضد عرق زنانه و مردانه وجود ندارد و ترکیبات شیمیایی هر دو یکی است، فقط بوی آنها مطابق سلیقه آقایان و بانوان متفاوت است. کودکان هم اغلب با مشکل تعریق زیاد و بوی بد بدن روب‌رو نیستند، لذا نیازی به استفاده از این محصولات ندارند.”

دستانی خیس از عرق
عرق زیاد مخصوص زیر بغل نیست. بعضی‌ها کف دست‌هایشان زیاد عرق می‌ کند و آنها را کلافه می ‌کند. حتی ممکن است فکر کنند این یک بیماری است، ولی به دل‌تان بد راه ندهید. دکتر طوسی با اشاره به اینکه این عارضه جای نگرانی ندارد، می ‌افزاید: “باید کف دست از عرق خشک شود و سپس این محصولات ضد عرق هر روز در کف دست‌ها مالیده شود. پس از یک تا سه هفته می ‌توان دفعات مصرف را به هفته ای یک یا دو بار کاهش داد، به گونه‌ای که عرق کف دست کنترل شود.”

امان از حساسیت
اسپری‌های ضدعرق و دئودورانت‌ها دردسرهایی هم برای بعضی‌ها دارند و آن هنگامی ‌است که پوست شما به مواد شیمیایی این محصولات حساسیت داشته باشد. خارش، قرمزی پوست و حتی خشکی پوست نشانه حساسیت به دئودورانت‌ها و مام‌ها و اسپری‌های ضد عرق است. باید به طرفداران مام‌ها بگوییم که لازم است چند ساعت پس از مالیدن مام روی پوست، محل را با آب و صابون بشویید. با این روش، مواد شیمیایی آن از روی پوست‌تان پاک شده و فرصت پیدا نمی ‌کنند تا وارد منافذ پوستی شما شده و حساسیت پوستی ایجاد کنند. سپس می ‌توانید لایه‌ای جدید از مام را روی پوست خود بمالید.

کدام مارک را بخریم؟
وقتی در فروشگاه دنبال اسپری دئودورانت و یا مام مورد علاقه‌تان می ‌گردید، میان بسیاری از مارک‌ها و مدل‌ها سرگردان می‌ مانید که کدام را انتخاب کنید. توصیه ما این است که به دنبال مارک‌های معتبرتر بروید که امتحان خود را پس داده‌اند. از طرف دیگر، برای اینکه گیر تقلبی‌ها نیفتید، حتماً برچسب تایید وزارت بهداشت را در روی قوطی این محصولات کنترل کنید.

اگر نشد، چی؟
شاید شما همه این محصولات را امتحان کرده باشید، ولی هنوز بدن‌تان زیاد عرق می کند و از بوی بد بدنتان خجالت می کشید. در این صورت باید به سراغ راه‌های دیگری بروید.

دکتر طوسی تزریق بوتاکس را یکی از این راه‌ها می ‌داند و می ‌گوید: “تزریق بوتاکس(حتما تحت نظر پزشک متخصص) در زیر بغل می ‌تواند شش تا هشت ماه تعریق را کاهش دهد، ولی این تزریقات اغلب دردناک‌اند.

الکتروفورز هم که در آن از جریان برق استفاده می‌ شود، می ‌تواند برای درمان این بیماران استفاده شود. استفاده از داروهای ضد عرق چون تعریق کل بدن را تحت ‌تأثیر قرار می ‌دهند، اغلب توصیه نمی‌ شود. گاهی هم با جراحی غدد عرق زیر بغل را برمی ‌دارند که جای زخم آن باقی می ماند.”

 

منبع :  سایت پزشکان فارسی زبان  

+ نوشته شده در  چهارشنبه 28 مهر1389ساعت 10:54  توسط پزشک من  | 

ژنتيك

ژن درمانی

ژن درماني در واقع وارد كردن رديفي از ژن‌ها، در داخل سلول است تا رفتار سلولي را آنچنان كه بايد، تغيير دهيم. چنين كاري براي مقاصد مختلف امكان پذير است، براي مثال، اصلاح جهش ژني (مثلاً در فيبروز كيستيك)، كشتن سلول‌ها (مثلاً در سرطان‌ها) و يا تغيير استعداد ژنتيكي براي بعضي از بيماري‌ها (مثلاً بيماري عروق كرونر قلب).

براي وارد كردن ژن‌هاي جديد به سلول ممكن است از ويروس (معمولاً رتروويروس‌ها يا آدنوويروس‌ها) استفاده شود و يا از ليپيدها يا چربي‌هاي خاصي به عنوان هدف استفاده گردد. در حال حاضر موافقت جهاني وجود دارد كه وارد كردن ژن در سلول‌ها براي درمان بيماري، مشكل اخلاقي ندارد، و ژن درماني بايد جايگزين ديگر اشكال درماني در پزشكي گردد

غربالگري ژنتيك (Genetic Screening)

هدف از غربالگري ژنتيكي جمعيت مشخص كردن افرادي است كه حامل بيماري‌هاي ژنتيكي هستند و يا افرادي كه احتمال انتقال ژن‌هاي معيوب را به فرزندانشان دارند. با آگاهي از ميزان خطر انتقال بيماري به فرزند، افراد مي‌توانند در مورد بچه دار شدن تصميمي آگاهانه بگيرند. برخي تكنيك‌هايي كه براي مشخص كردن حاملين اختلالات تك ژني به كار مي‌روند عبارتند از : استفاده از نشانگرهاي بيوشيميايي، اتصالات ژني(Genetic linkage)، تحليل مستقيم جهش (Direct mutation Analysis)، تشخيص‌هاي قبل از تولد، غربالگري نوزادان تازه متولد شده، تشخيص بيماران قبل از ظهور علائم (جدول شماره 2).

مشاوره ژنتيک

از راه های پيشگيری از بيماری‌های ژنتيکی مشاوره ژنتيک است. مشاوره ژنتيک ممکن است گذشته نگر يا آينده نگر باشد.

الف: مشاوره ژنتيک آينده نگر

 اين نوع مشاوره برای پيشگيری از وقوع بيماری‌ها به کار می‌رود. چنين روشی نيازمند غربالگری و مشخص کردن افراد هتروزيگوت، برای هر نوع اختلال خاص می باشد. بعد از مشخص شدن اين افراد بايد برای آنان توضيح داد که چنانچه با فرد هتروزيگوت ديگری ازدواج کنند احتمال خطر بروز بيماری برای فرزندانشان وجود دارد. به عبارت ديگر کودک مبتلا به اين اختلال ژنتيکی خاص، متولد خواهد شد. کم خونی داسی شکل و تالاسمی مثال‌های خوبی در اين مورد می باشند. ممکن است در آينده استفاده از اين روش برای تعداد بيشتری از اختلالات مغلوب کاربرد پيدا کند.

 

ب: مشاوره ژنتيک گذشته نگر

 در حال حاضر بيشتر مشاوره های ژنتيک، گذشته نگر هستند. مطالعه‌ای که توسط سازمان جهانی بهداشت صورت گرفته است نشان می‌دهد که مشاوره های ژنتيک عموماً مواقعی انجام می شود که مواردی از اختلالات مادرزادی، عقب ماندگی ذهنی و بيماری‌های روانی و نقايص مادرزادی در متابوليسم (Inborn Error of Metabolism) رخ داده باشد و به ندرت به عنوان مشاوره قبل از ازدواج صورت می گيرد. سازمان جهانی بهداشت توصيه می‌کند که مراکز مشاوره ژنتيک در مناطقی که بيماری‌های عفونی و اختلالات تغذيه‌ای تحت کنترل در آمده‌اند.، و نيز در مناطقی که اختلالات ژنتيکی ( مثل کم خونی داسی شکل و تالاسمی) هميشه يکی از مشکلات بهداشت عمومی بوده است، برقرار گردد.

 

فعالیت غربالگری یا پیشگیری

شرايط موجود

نوع

 

استفاده از گلوبين ضدآنتي ژن D بعد از زايمان

واكسيناسيون دختران

اضافه كردن فوليك اسيد به رژيم غذايي مادر (كه ممكن است از نقايص لوله عصبي بكاهد)

كنترل ديابت مادري

پرهيز از مواجهه با مواد جهش‌زا مثل الكل، بعضي داروها و شايد تنباكو

 

سونوگرافي

اندازه گيري آلفافيتوپروتئين خون مادر

توجه به سن مادر هنگام حاملگي و سطح خوني بعضي مواد در خون مادر

بررسي تاريخچه خانوادگي

غربالگري حاملين براي هموگلوبينوپاتي و بيماري‌هاي ساكس

 

آزمايش نوزاد براي درمان به موقع (مثل دررفتگي مادرزادي مفصل هيپ)

آزمايشات بيوشيميايي براي درمان به هنگام

بيماري هموليتيك RH

سرخجه مادرزادي

نقايص مادرزادي

 

 

 

 

 

نقايص مادرزادي

نقايص كروموزومي

 

 

 

بيماري‌هاي ارثي

 

 

نقايص مادرزادي

 

فنيل كتونوري

هيپوتيروئيدي مادرزادي و بيماري سلول داسي شكل

 

پيشگيري اوليه

 

 

 

 

 

 

 

غربالگري قبل از تولد

 

 

 

 

 

 

 

غربالگري نوزادان

 

نقش بالقوه مطالعات ژنتيكي در مراقبت‌هاي بهداشتي


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه 22 مهر1389ساعت 11:45  توسط پزشک من  | 

دشمنان دیابت :سماق، گردو، گیلاس و گوجه فرنگی

گروهی ازدانشمندان درمطالعه ای گروهی دریافته اندکه سماق، گردو، گیلاس و گوجه فرنگی دشمنان دیابت هستند.


دیابتی ها به طور مرتب سماق بخورند لادن گیاهی کارشناس تغذیه درباره خواص ویژه سماق گفت: یکی از عواملی که باعث به وجود آمدن عوارض و بیماری های مختلف در افراد دیابتی می شود، ترکیب شدن گلوکز با مولکول های پروتئن های حیاتی بدن است که به تغییر ساختار شیمیایی و عملکرد این پروتئین ها منجر می شود. مطالعات انجام شده روی این گیاه نشان داده است که سماق به مقدار قابل توجهی مانع از این فرآیند می شود. به این دلیل مصرف منظم سماق برای مبتلایان به دیابت سودمند است. وی درباره سایر خواص سماق نیز بیان کرد: در برخی از کشورها از سماق نوشیدنی تهیه می شود که برای تسکین درد معده به کار می رود. همچنین پودر سماق در درمان اختلالات هضمی و مشکلات روده بزرگ، برطرف کردن حالت تهوع و بی اشتهایی نیز موثر است. سماق خاصیت ادرارزایی دارد و ضد تب نیز هست. درمان رماتیسم، نقرس و خاصیت ضدمیکروبی این گیاه نیز به اثبات رسیده است. گفتنی است سماق باید دور از نور خورشید و هوا قرار بگیرد و مصرف بیش از اندازه آن نیز گاهی مسمومیت زا است.فواید گردو برای بیماران دیابتی نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد گردو سطح کلسترول خوب خون (hdl) در بیماران دیابتی تیپ دو را که در معرض ابتلا به آرترواسکلروز عروق قلب هستند، افزایش می دهد. طبق گزارش ارائه شده در سایت هلث اند ایج یک رژیم غذایی روزانه نسبتا کم چرب (یا کمتر از 30 درصد کالری به صورت چربی) که شامل 30 گرم گردو باشد ، منحنی لیپیدی بیماران دیابت تیپ دو را بهبود می بخشد. گردو حاوی مقادیر قابل ملاحظه ای اسیدهای چرب اشباع نشده (اسیدهای چرب امگا – سه) است که مسوول این تاثیرات سودمندند. اسیدهای چرب امگا – سه مقاومت به انسولین را که یکی از علایم اولیه دیابت تیپ دو است ، بهبود می بخشد. در این مورد که گردو از هر نوع آجیل دیگر میزان امگا – سه بیشتری دارد ، تردیدی وجود ندارد. میزان امگا – سه در انواع آجیل شامل بادام ، پسته ، بادام زمینی ، فندق 0.4 انس در هر گرم و در گردو 2.5 گرم در هر انس می باشد. اما لازم به ذکر است که برخی انواع دیگر آجیل نقاط قوت خود را دارند. برای مثال بادام بیشترین میزان ویتامین e بادام زمینی بیشترین میزان نیاسین ، فندق از بالاترین مقدار منگنز و پسته از حداکثر میزان فتیواسترول ها برخوردار است. بنابراین اگر آجیل دوست دارید ، محدوده انتخاب شما برحسب کمبودی که احساس می کنید ، وسیع است. اما شاید بهترین انتخاب ، افزایش مصرف امگا – سه با خوردن 10 گردو در روز باشد. ترکیبات موجود در گیلاس برای درمان دیابت شیمیدانان در گیلاس ترکیبی شیمیایی کشف کرده اند که برای مقابله بابیماری دیابت سودمند است. به گزارش پایگاه اینترنتی ساینس دیلی, مطالعات نشان می دهد در گیلاس ترکیبات شیمیایی موسوم به آنتوسیانین وجود دارد که انسولین خون را تا 50 درصد افزایش می دهد و باعث کاهش قند خون می شود. پژوهشگران می گویند, آنتوسیانین ها دسته ای از رنگدانه های گیاهی هستند که در میوه های رنگی ازجمله گیلاس یافت می شوند, این مواد همچنین آنتی اکسیدانهای بسیار فعالی هستند که بسیاری از خواص مفید میوه ها برای حفظ سلامت نظیر محافظت در برابر بیماری های قلبی و سرطان به آنها مربوط است .آب گوجه فرنگی از لخته شدن خون در بیماران دیابتی جلوگیری می کندپژوهشگران دریافتند مصرف آب گوجه فرنگی برای سه هفته متوالی موجب رقت خون می شود. به گزارش پایگاه اینترنتی "? "paktribune?آب گوجه فرنگی خاصیت تجمع پلاکت ها را کاهش می دهد و به این ترتیب مانع انعقاد خون می شود. در بیماران مبتلا به دیابت پلاکت ها بسیار چسبنده هستند.خطر ابتلا به تصلب شرایین و بیماری های قلبی عروقی مانند حملات قلبی و سکته مغزی در بیماران مبتلا به دیابت نوع ? ??بالاست، بنابر این در این بیماران درمان های ضد انعقاد تجویز می شود. در این بیماران مقادیر زیادی از فاکتورهای پیش انعقادی وجود دارد که موجب تجمع پلاکت ها میشود. در مطالعه ای که به منظور بررسی اثر آب گوجه فرنگی بر خواص انعقادی خون انجام شد ? ???مرد و ? ??زن ? ???تا ? ???ساله مبتلا به دیابت نوع ? ??که سابقه اختلال انعقادی نداشتند و آسپیرین و سایر داروهای ضد انعقاد مصرف نمی کردند مورد مطالعه قرار گرفتند. شرکت کنندگان به طور تصادفی به دو گروه تقسیم شدند. گروه اول روزانه برای سه هفته ? ????سی سی آب گوجه فرنگی می نوشیدند و گروه دیگر از دارونما با رنگ آب گوجه فرنگی استفاده می کردند. ماده ? ?p?در ماده زرد رنگ و ژله ای اطراف تخم های درون گوجه فرنگی خاصیت ضد انعقادی دارد، اگرچه آب گوجه فرنگی برای بیماران مبتلا به دیابت مفید است ولی در مصرف آن نباید زیاده روی کرد، زیرا گوجه فرنگی نه تنها حاوی مقادیر ناچیزی قند است بلکه خاصیت اسیدی آب گوجه فرنگی مصرف آن در مقادیر زیاد را برای معده ناخوشایند می کند. نتایج این تحقیق در نشریه ? american medical association?به چاپ رسیده است

موهای سالم داشتن کار سختی نیست


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه 21 مهر1389ساعت 12:43  توسط پزشک من  | 

یه شام سبک با خاصیتهای زیاد يك فنجان چاي، يك يا دو واحد نان آغشته به کره ی بادام زمینی

کره ی بادام زمینی تقریبا همان خواصی را دارا است که بادام زمینی دارد. بادام زمینی، از نظر غنای پروتئینی، زیر گروه حبوباتی مثل، نخود، عدس و لوبیا می باشد و از این نظر می توان گفت جزو آجیل ها نیست.
بادام زمینی دارای پروتئین با کیفیت عالی می باشد. در بین آجیل ها، بادام زمینی دارای بیشترین بیشتر چربی های موجود در بادام زمینی، از نوع غیر اشباع و خوب می باشند.

بادام زمینی، دارای مقدار قابل توجهی ویتامین B3 می باشد. ویتامین B3 باعث افزایش کلسترول خوب( HDL) می شود، فرایند پیری را به تعویق می اندازد و همچنین از بیماری آلزایمر جلوگیری می کند. كره بادام زمینی منبع ویتامینB6- اسید فولیك- فسفر- منیزیم- روی و پتاسیم است و نیز منبع بسیار خوب و عالی نیاسین می باشد.

                                                 فوايد کره بادام‌ زميني

ویتامین E نیز در بادام زمینی وجود دارد.
بادام زمینی دارای آنتی اکسیدان نیز می باشد. پس سلول را از خرابی و نابودی محافظت می کند، سیستم ایمنی را تقویت می کند.
منیزیم موجود در بادام زمینی، گرفتگی عضلانی را دور می کند.
بادام زمینی دارای فولات نیز می باشد. فولات از کم خونی، رنگ پریدگی و ضعف جلوگیری می کند.
بادام زمینی حاوی پتاسیم می باشد. پتاسیم موجب تنظیم فشار خون و تنظیم ضربان قلب می شود و از گرفتگی عضلانی و ادم جلوگیری می کند.
فسفر در بادام زمینی وجود دارد که جلوی ضعف و خستگی را می گیرد.

چربی موجود در بادام زمینی و كره آن:
-چربی غیر اشباع پلی ( چربی خوب )
-چربی اشباع ( چربی بد )
-چربی غیر اشباع مونو ( چربی خوب )
* 85 درصد چربی بادام زمینی، چربی غیر اشباع (خوب) است. (50 درصد چربی های غیراشباع مونو و 35 درصد چربی های غیراشباع پلی )
* چربی های غیراشباع، كلسترول خون را پائین می آورند و از این طریق در سلامت قلب مؤثرند.
* 15 درصد چربی بادام زمینی و كره آن، چربی اشباع ( بد) است.
* بادام زمینی و كره آن، چربی های ترانس ندارند.
* چربی های اشباع و ترانس، هر دو باعث افزایش كلسترول خون می شوند.
* بادام زمینی و كره آن كلسترول ندارند.

فواید بادام زمینی
1- بادام زمینی موجب گشاد شدن رگ های بدن و تسهیل جریان خون می شود و از لخته شدن خون و سکته مغزی جلوگیری می کند.
2- یک رژیم دارای بادام زمینی، به خاطر افزایش منیزیم، فولات، فیبر، مس و ویتامین E ، خطر بیماری قلبی را کم می کند. مصرف 28 گرم بادام زمینی در روز، موجب کاهش بیماری قلبی می گردد. برای جلوگیری از بیماری قلبی، حداقل 1 مشت بادام زمینی و دیگر آجیل ها یا 2 قاشق غذاخوری کره بادام زمینی را 4 بار در هفته میل کنید.
3- اگر 28 گرم بادام زمینی، آجیل و یا کره بادام زمینی در هفته میل کنید، 25درصد خطر پیشرفت سنگ کیسه صفرا را کم کرده اید.
4- به خاطر دارا بودن چربی و کالری زیاد، به افراد چاق توصیه می شود که به میزان کم ار آن بخورند. بیشتر از 1 مشت بادام زمینی موجب افزایش وزن می گردد.
5- بادام زمینی را 2 بار یا بیشتر در هفته مصرف کنید. ثابت شده است زنانی که از این امر پیروی می کنند، تا 85 درصد سرطان روده بزرگ را از خود دور کرده اند(به اندازه ی چربیهای خوب وغیر اشباع بادام زمینی که ۸۵ درصد است) و به همین ترتیب مردان تا 27 درصد این سرطان را کاهش داده اند.
6- میوه نارس آن، ترشح شیر را زیاد می کند.
7- روغن بادام زمینی، ملین و رفع کننده یبوست می باشد.
8- بادام زمینی از نظر خواص، شبیه روغن زیتون می باشد.

مضرات بادام زمینی:
بسیاری از افراد به بادام زمینی حساسیت دارند. معمولا آلرژی افراد به بادام زمینی، در دوران کودکی ظاهر می شود.
اولین نشانه های آلرژی به بادام زمینی به صورت آبریزش بینی یا خارش پوست در قسمت هایی از بدن می باشد. نشانه های بعدی شامل: تهوع، استفراغ، اسهال، ناراحتی شکمی، سوزش زبان، سختی تنفس ، گلودرد یا درد در دیگر نواحی بدن، افت ناگهانی فشار خون، سرگیجه و در نهایت بیهوشی و مرگ است.
تبیان

کره بادام‌زميني جزو لذيذترين محصولات تهيه شده از بادام‌زميني است و حدود يک سوم بادام‌زميني کشت شده در سراسر دنيا، صرف تهيه کره ي آن مي‌شود. اما ببينيم خوردنش به چه کساني توصيه مي‌شود و براي چه کساني ممنوع است.

اين كره‌ ضد كلسترول است
کره بادام زميني براي كساني كه مستعد ابتلا به بيماري‌هاي قلبي هستند، مفيد مي باشد، زيرا چربي‌هاي موجود در بادام‌زميني از نوع چربي‌هاي خوب هستند. به علاوه داراي فيتوسترول است که ساختاري شبيه به کلسترول موجود در غذاهاي حيواني دارد، با اين تفاوت که بر خلاف کلسترول، فيتوسترول براي سلامت قلب و عروق مضر نيست.

در ضمن، هر 32 گرم کره بادام‌زميني حدود 50 ميلي‌گرم فيتوسترول دارد و بررسي‌ها نشان داده مصرف روزانه 2 گرم فيتوسترول مي‌تواند تا 10 درصد از ميزان کلسترول LDL يا کلسترول بد بکاهد و در صورتي که فرد رژيم کم چربي داشته باشد، مي‌تواند ميزان کلسترول بد را تا 20 درصد پايين آورد.

در كل تحقيقات نشان داده اند که مصرف حداقل 4 بار بادام‌زميني در هفته، تا 37 درصد از خطر بيماري‌هاي قلبي مي‌کاهد. پس اگر مي‌خواهيد از بيماري‌هاي قلبي در امان باشيد، از يک مشت بادام‌زميني (حاوي ده عدد) يا يک قاشق غذاخوري کره بادام‌زميني، آن هم 4 بار در هفته شروع كنيد.

ضد سرطان
تحقيقات ديگري نشان داده اند كه مصرف يک واحد بادام‌زميني (10 عدد بادام زميني) در هفته مي‌تواند از بروز سرطان روده در زنان پيشگيري کند. فيتوسترول موجود در بادام‌زميني و کره بادام‌زميني نيز مي‌تواند رشد سلو‌ل‌هاي سرطان پستان، روده بزرگ و پروستات را کند كرده و حتي از بروز سرطان ريه در افراد مستعد بكاهد. به‌علاوه، بادام‌زميني حاوي نوعي آنتي‌اکسيدان به نام رزوراترول است که مي‌تواند به نوعي ترکيب ضدسرطاني به نام پيساتانول تغيير شکل يابد. اين تغيير شکل به کمک نوعي آنزيم که در تومورهاي سرطاني يافت مي‌شود، ايجاد مي‌شود و به اين ترتيب مانع رشد تومورها خواهد شد.

                       

ضد ديابت
جالب است بدانيد ثابت شده که مصرف منظم کره بادام‌زميني (حداقل 5 قاشق غذاخوري در هفته) مي‌تواند از بروز ديابت نوع 2 در زنان پيشگيري کند. فيبر و منيزيم موجود در کره بادام‌زميني از جمله دلايل خاصيت ضدديابتي اين ماده غذايي هستند.

دشمن سنگ كيسه صفرا
تحقيقات بي‌شماري نشان داده اند مصرف مرتب کره بادام‌زميني مي‌تواند احتمال ابتلا به سنگ صفرا را در مردان و احتمال برداشتن کيسه صفرا را در زنان کاهش دهد. دليل اين خاصيت بادام زميني نيز وجود فيبرهاي غذايي، فيتوسترول و منيزيم است. مطالعه 20ساله روي بيش از 80 هزار زن نشان مي‌دهد زناني که حداقل دو قاشق غذاخوري بادام‌زميني يا کره بادام‌زميني در هفته مصرف مي‌کنند تا 25 درصد کمتر به سنگ صفرا مبتلا مي‌شوند.

شايد باور نکنيد، اما اين راه ساده و آساني براي پيشگيري از ابتلا به اين بيماري است.

باز هم فيتواسترول
اما در مورد مصرف منظم اين نوع كره توسط خانم‌هاي باردار بايد بگوييم، امروزه بحث فيتواستراديول بسيار داغ بوده و محققان اثرات گوناگوني را به آن نسبت مي‌دهند؛ مثلا مشکلات قاعدگي را به کمک آن مي‌توان برطرف کرد، و يا اينکه اين مواد قادرند احتمال بروز پوکي استخوان را كم كنند.

از آنجايي که فيتواستراديول‌ در بادام‌زميني وجود دارد (يعني در هر 100 گرم کره بادام‌زميني، 100 ميلي‌گرم از اين ماده يافت مي‌شود)، مي‌تواند براي بيماري‌هاي زنانه موثر باشد، اما مصرف آن در بارداري دلخواه است، يعني نه ضرر خاصي براي مادر و جنين دارد و نه منفعت خاصي، فقط مصرف‌اش بايد به اندازه و در وعده صبحانه باشد، زيرا در صورت افزايش مصرف کره بادام‌زميني به دليل داشتن چربي و انرژي زياد، مشکل اضافه وزن پيش خواهد آمد.

افرادي هم که مي‌خواهند شب‌ها شام سبکي بخورند، مي‌توانند با يك فنجان چايcoffee، يك يا دو واحد نان آغشته به اين نوع کره را ميل کنند.

هشدارها:
با وجود تمامي فوايد ياد شده، بادام‌زميني جزء مواد غذايي آلرژي‌زا (حساسيت زا) است. حساسيت به بادام‌زميني مي‌تواند شديد باشد، طوري که مصرف مقدار کمي از‌ آن مي‌تواند به شوک آنافيلاکسي منجر شود. در نتيجه افراد مبتلا به آلرژي بايد از مصرف هر گونه غذاي حاوي بادام‌زميني خودداري کنند، حتي خوردن كره بادام‌زميني هم به دليل داشتن ذرات پروتئين درست نيست. بنابراين در دو سال اول زندگي نبايد از بادام زميني و فرآورده‌هاي آن براي تأمين انرژي كودك استفاده كرد، ولي بعد از آن در صورت نداشتن حساسيت، مي‌توان آن را در برنامه غذايي گنجاند.

از سوي ديگر، گاهي پزشک به افرادي كه مستعد ابتلا به سنگ كليه و مثانه هستند، توصيه مي‌کند از خوردن مواد غذايي حاوي اگزالات‌ها از جمله بادام زميني و كره‌ ي آن خودداري کنند، زيرا اين ترکيبات احتمال بروز اين سنگ‌ها را بالا مي برند.

يادتان نرود كه کره بادام‌زميني طبيعي را مي‌توان براي يک يا دو هفته در هواي آزاد و دو ماه در يخچال‌ نگه داشت.

مژگان کريمي و سميه مقصودعلي
هفته نامه سلامت
وب سایت تبیان

+ نوشته شده در  سه شنبه 13 مهر1389ساعت 19:25  توسط پزشک من  | 

جرم گيري كي و چرا؟

  معمولاً عادت داريم ، هر تغيير رنگي كه روي دندانهايمان مشاهده مي كنيم آن را جرم ناميده و اين تصور را داريم كه با جرم گيري بايستي اين لكه ها رفع گردد. در حالي كه اصلاً اينگونه نيست. براي شروع بحث لازم است كه انواع لكه هاي رنگي كه در روي دندان ممكن است مشاهده كنيم را نام ببريم:

1- يكسري از تغيير رنگها بر روي دندان در واقع پوسيدگي هايي هستند كه معمولاً به صورت سياه رنگ مشاهده مي شود و در حالت هاي پيشرفته به صورت حفره در مي آيند و در نهايت به پيشرفت پوسيدگي دندان درد شروع مي شود. يك راه تشخيص قطعي اين تغيير رنگها اين است كه در پوسيدگي هاي پيشرفته در دندان حفره ايجاد مي شود. برخلاف جرم كه معمولاً بر روي دندان مي نشيند و حجم اضافي را اشغال مي كند.

2- يكسري از تغيير رنگها در ساختمان خود دندان وجود دارند و معمولاً اين تغيير رنگها دائمي بوده و با جرم گيري از بين نمي رود. در ضمن با تراش آن معمولاً در زير هم همين لكه ها را دارد و اين تغيير رنگها يا ناشي از مصرف دارو در زمان رشد جوانه دندان، يا ناشي از نقص تكاملي دندان ها و كمبود املاح مختلف در زمان تشكيل دندان و يا ناشي از افزايش فلورايد آب مصرفي و ... مي باشد.

3- نوع سوم تغيير رنگها ناشي از موادي است كه به طور معمول مصرف مي كنيم و رسوباتي كه بر روي دندان تشكيل مي شود. ا ين رسوبات يا به صورت رنگدانه هستند و يا به صورت جرم كه بحث اصلي ما را تشكيل مي دهد. اين جرم ها بخوبي با جرم گيري از بين مي روند. و همين جرم ها هستند كه لثه را تخريب كرده و در نهايت باعث لق شدن دندانها مي شود بدون اينكه خود دندان مشكلي داشته باشد.

جرم چيست و چگونه تشكيل مي شود؟

    بزاق ما به طور معمول داراي املاح زيادي است كه قدرت رسوب كردن را دارند. اين املاح معمولاً در جاهايي كه با غذا و مسواك كمتر در تماس است رسوب مي كنند. رسوب اين املاح همراه است با ايجاد بستر مناسب براي جايگزيني ميكروبهايي كه به طور طبيعي در دهان وجود دارد و رشد و تكثير آن ... اضافه شدن پروتئين هاي موجود در غذا و بزاق و همچنين لاشه سلولهاي مرده بافت هاي مختلف دهان در مجموع باعث افزايش حجم اين رسوبات شده وبه مرور جرم تشكيل مي شود و در دهان قابل مشاهده مي شود. چيزي كه مهم است اين است كه ما معمولاً مقدار كمي از جرم تشكيل شده را مي توانيم مشاهده كنيم و قسمت عمده اين جرم با تخريب لثه در زير لثه تخريب شده جايگزين شده و از ديد مستقيم ما پنهان مي ماند و مسئله مهمتر اينكه اين جرم هاي تشكيل شده پر از ميكروبهاي مختلف است و با مسكواك زدن هم تميز نمي شود و اين ميكروبها بين 20 الي 40 درصد جرم تشكيل شده را تشكيل مي دهد و افت چسبنده لثه را كه محكم به دندان چسبيده را بمرور تخريب كرده و بافت نگهدارنده حياتي لثه را تخريب كرده و باعث سست شدن پايه هاي دندان مي شود. پس نتيجه مي گيريم كه با جرم گيري و تميز كردن اين جرم هاي تشكيل شده بر روي دندان از روند تخريب لثه جلوگيري كنيم.

چرا مردم فكر مي كنند كه جرم گيري دندان را خراب مي كند؟

چنانكه در قسمت اول اين بحث ذكر شد جرم هاي تشكيل شده بر روي دندان به مرور باعث آزردگي لثه شده و خود جايگزين مي شود. اين امر چون به مرور اتفاق مي افتد و بيمار متوجه عقب نشيني لثه نمي شود و لثه اي كه عقب نشيني كرده با جرم گيري جايگزين مي شود و فضاي  خالي كه بين دندانها در اثر عقب نشيني لثه هم كه ايجاد مي شود از ديد بيمار پنهان مي ماند. موقعي كه بيمار براي جرم گيري مراجعه مي كند وقتي اين جرم ها را تميز مي كنيم لثه تحليل رفته در معرض ديد بيمار قرار مي گيرد و چنين احساسي بدست مي دهد كه جرم گيري باعث از بين رفتن لثه شده است؟ و بقول خودشان هم لثه پايين رفته و هم لاي دندانها باز شده. در صورتي كه تمام اين اتفاقات قبلاً صورت گرفته بوده و لي از ديد بيمار پنهان بود.

دو مسئله هم چنين افكاري را تشديد مي كند . اول اينكه موقع جرم گيري در هر صورت خونريزي اتفاق مي افتد و اين امري طبيعي است ولي بيمار اين امر را دليل صدمه ديدن لثه هايش مي داند و فكر مي كند همين خونريزي ها به علت كنده شدن لثه ها از روي دندان است.

دومين مسئله اين است كه موقعي كه جرم به ضخامت كافي روي دندان مي نشيند مانع رسيدن سرما و گرما به دندان مي شود و به طور طبيعي كه دندانهاي ما در معرض سرما و گرماي متعادلي در محيط دهان واقع است با وجود اين جرمها و عدم رسيدن سرما و گرما به دندان، دندان به مرور حساسيت خود را از دست داده و موقعي كه با جرمگيري اين جرمها را پاك مي كنيم ناگهان دندان در معرض سرما و گرما قرار مي گيرد و بيمار تفسير غلط خود را تكميل مي كند كه چون دندانم تراشيده شده به آب سرد و گرم هم حساس شده، جرم گيري كردم لثه هايم پايين رفت. بين دندانهايم فاصله افتاد، دندانم تير مي كشدو ... مجموع اين افكار بيمار را به اين نتيجه مي رساند كه جرم گيري دندان را خراب مي كند.

چند نكته در مورد جرم گيري:

1- حتماً سالي يك بار جرم گيري را در برنامه بهداشتي خود قرار دهيد.

2- مطمئن باشيد كه با دقت در صحيح مسواك زدن ، تشكيل جرم به حداقل خواهد رسيد.

3- اگر موقع مسواك زدن ديديد كه از ناحيه اي از لثه هايتان خون مي آيد، بدانيد كه آن ناحيه دچار مشكل است و به دندانپزشك خود مراجعه كنيد. ناحيه اي كه خون مي آيد بيشتر مسواك بزنيد  و از خونريزي آن نترسيد. مطمئن باشيد با خوب مسواك زدن و بيشتر مسواك زدن آن ناحيه خونريزي خيلي كاهش پيدا خواهد كرد .

4- در صورتي كه جرم زيادي داشتيد و بعد از جرم گيري دندانهايتان به سرما و گرما حساس شده زياد نگران نباشيد به مرور رفع خواهد شد.

5- بعد از جرم گيري حتماً از دهانشويه مناسب استفاده نماييد تا در بهبود زخمهاي به جا مانده از جرم موثر افتد. استفاده مداوم از دهانشويه ها زياد توصيه نمي شود و يك هفته بعد از جرم گيري مي توانيد استفاده از دهانشويه را قطع نماييد.

6- هيچ آنتي بيوتيكي قبل و بعد از جرمگيري نياز نيست. در موارد خاص حتماً دندانپزشكتان تجويز خواهد كرد.

دكتر نغمه بهرامي - كارشناس پژوهشي دانشكده دندانپزشكي

+ نوشته شده در  شنبه 10 مهر1389ساعت 11:4  توسط پزشک من  | 

چربی خون وراههای کاهش آن

۱.میواه ای که چربی خون را پایین میآورد.

۲.برای کاهش چربی خون باید.......

۳.مواد غذایی و داروهای گیاهی که باعث کاهش چربی خون می گردد

۴.زنجبيل چربي خون را كم كرده و از رقيق شدن و فساد آن جلوگيري مي كند


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه 7 مهر1389ساعت 10:35  توسط پزشک من  | 

ویتامین روحیه ساز

محققان معتقد هستند این ویتامین دارای خواص بسیار زیادی می باشد و مهم تر از همه روحیه سازی این ویتامین است و ...


پزشكان می‌گویند: با تجویز ویتامین C می‌توان روحیه و وضعیت احساسی بیمارانی
 را كه مدت زیادی در بیمارستان بستری بوده‌اند را بهبود بخشید.

بیمارستان عمومی سونترال با همكاری انستیتو تحقیقات پزشكی لیدی دیویس در
آزمایشات جدیدی به این نتایج دست یافته‌اند.

در این آزمایشات به گروهی از بیماران به مدت هفت تا 10 روز مكمل‌های ویتامین C
یا ویتامین D داده شد.

پس از این مدت معلوم شد: بیمارانی كه ویتامین C مصرف كرده‌ بودند، خلق و خو
و روحیه‌شان به سرعت و به میزان قابل توجهی به لحاظ آمار بالینی بهبود پیدا كرد.

به گزارش پایگاه اینترنتی هلت دی نیوز، ‌این متخصصان تاكید كردند كه در صورت مصرف مكمل

 ویتامین D تاثیر محسوسی مشاهده نمی‌شود.

دكتر جان هوفر متخصص انستیتو تحقیقات پزشكی لیدی دیویس در این باره خاطرنشان كرد:

 مطالعات اولیه هم در بیمارستانها و هم در سایر مراكز درمانی نشان داده‌اند كه مقدار

 ویتامین‌های D و C در خون بیمارانی كه در بیمارستان بستری هستند معمولا پایین‌تر از

 حد طبیعی است.

دكتر هوفر افزود: این یافته مثل یك تاثیر بیولوژیكی واقعی به نظر می‌رسد، اما انجام

مطالعات و آزمایشات وسیعتر در این زمینه در سایر مراكز درمانی ضروری است.

این نتایج در مجله تغذیه به چاپ رسیده است.

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
+ نوشته شده در  سه شنبه 6 مهر1389ساعت 9:19  توسط پزشک من  | 

دلیل نابود شدن آهن با خوردن چای

پلی فنل های چای مانع جذب آهن می شوند

ریختن چای در فنجان

محققان اعلام کردند: مصرف برخی پلی فنل ها باعث کاهش جذب آهن در بدن و افزایش ابتلا به بیماری کمبود آهن می‌شود.

 

دانشمندان هشدار دادند: مصرف زیاد انگور و چای سبز به دلیل داشتن این نوع پلی فنل ها می‌تواند سبب بروز کمبود آهن در بدن شود.

 

دکتر هان (Han)، استادیار تغذیه دانشگاه پن گفت: پلی فنل ها به دلیل اثرات سودمندشان بر سلامت انسان و پیشگیری از ابتلا به سرطان و بهبود متابولیسم استخوان و تراکم عناصر معدنی آن مورد توجه هستند. اما کمتر کسی به تاثیرات آنها بر جذب عناصر غذایی توجه کرده است.

 

به گزارش ایانا به نقل از ساینس دیلی، محققان در پژوهش خود به بررسی تاثیرات مصرف عصاره هسته انگور و اپی گالو کاتچین گالات (EGCG) موجود در چای سبز پرداختند.

 

آنها از سلول های روده ( محل جذب آهن) به منظور ارزیابی اثر پلی فنل ها استفاده کردند و متوجه شدند این پلی فنل ها به عنصر آهن در سلول های روده می چسبند و ترکیب غیر قابل جذبی را تشکیل می‌دهند که این ترکیب نمی تواند وارد جریان خون شود، لذا از راه مدفوع (موقعی که سلول ها جایگزین می شوند) از بدن خارج می‌شود.

 

وجود آهن برای حمل اکسیژن از ریه‌ها به سراسر بدن و بسیاری از فعالیت های سلولی، ضروری است. افرادی که در معرض خطر کمبود آهن قرار دارند، با مصرف این پلی فنل ها به میزان بیشتری در خطر مذکور قرار می‌گیرند.

 

کمبود آهن یکی از شایع ترین موارد کمبود عناصر در جهان به ویژه در کشورهای در حال توسعه‌ای است که در آنها گوشت به مقدار کافی مصرف نمی شود.

افرادی که بیشتر در معرض این خطر قرار دارند (زنان باردار و خردسالان) باید مواد غذایی حاوی این پلی فنل ها را کمتر مصرف کنند.

 

دکتر هان و همکارانش متوجه شدند آهن به شکل هِم (Heme) در گوشت قرمز ، مرغ و ماهی پیدا می‌شود.

 

در کشورهای غربی، عصاره هسته انگور و EGCG به شکل قطره به فروش می رسد. محققان پیشنهاد کردند روی برچسب این محصولات، نکات فوق را برای آگاهی مصرف کنندگان درج کنند.

همشهری آنلاین

+ نوشته شده در  چهارشنبه 31 شهریور1389ساعت 19:19  توسط پزشک من 

روانشناسی رنگها در قرآن کریم والپیپرهای زیبا از قرآن کریم

خوانندگان جوان که با قرآن کریم مأنوس هستند، اطلاع دارند سوره بقره (گاو ماده) در بردارنده داستانی است که یکی از ارکان آن پیدا کردن گاوی با ویژگیهای خاص و رنگ مخصوص است.

 سپس کشتن آن گاو و زدن بخشی از آن را به بدن کسی که به ناحق کشته شده بود تا زنده شود و قاتل را معرفی کند.

همچنین می‌دانند که اصطلاحی به نام بهانه های بنی‌اسراییلی داریم. این اصطلاح به همین داستان ربط دارد که علاوه بر قرآن کریم در کتاب مقدس هم در دو سه جا آمده است. نگارنده این سطور در یکی از «نکات قرآنی» که در نشریه «بینات» نوشته است، اشارات مفصل‌تری به آن دارد. داستان گاو در میان قوم بنی اسراییل یعنی یهودیان قدیم در حدود عصر حضرت موسی (ع) رخ داده است. خداوند به پیامبر بنی اسراییل که وحی صریح و قاطع می فرستد که باید گاوی ذبح کنند. بنی اسراییل، شاید تحت تأثیر فشارهای پنهانی قاتل و همدستانش زیر بار ذبح گاو، که می‌توانست هر گاوی باشد، نمی‌رفتند و می‌پرسیدند: این گاو باید پیر باشد یا جوان؟ کاری باشد یا از کار افتاده؟ چه رنگی باشد؟ و غیره.

پیامبر هم از طریق دریافت وحی به آنان جواب می داد تا اینکه سرانجام وصف کاملی از آن به دست داد و به این بهانه‌های بنی‌اسراییلی خاتمه داد.

آنچه به بحث حاضر ارتباط دارد آیه 69 سوره‌بقره است که در میانه‌گیرو دار پاسخ دهی به بهانه‌های بنی‌اسراییلی است:‌« قالُوا ادْعُ لَنا رَبَّکَ یبَینْ لَنا ما لَوْنُها قالَ اِنَّهُ یقُولُ اِنَّها بَقَرَة صَفْراءُ فاقِع لَوْنُها تَسُرُّ النّاظِرِینَ؛ گفتند از پروردگارت بخواه برای ما روشن کند که رنگ آن چیست؛ گفت: او می‌فرماید آن گاوی زرد است که رنگش زرد روشن است [و] بینندگان را شاد می‌کند.»

بحث ما در عبارت «صَفْراءُ فاقِع لَوْنُها تَسُرُّ النّاظِرِینَ؛ گاوی است زرد، که رنگش زرد روشن است[و] بینندگان را شاد می‌کند.» است.

همه ما به حس و عیان، بعضی گاوها یا آهوها یا اشیاء زرد خوشرنگ را دیده‌ایم که دیدن آنه حال و حالت خوشی در انسان ایجاد می کند. اینکه رنگها هر کدام معنای خاص و اثر خاص دارند از مسلّمات فرهنگی و یافته‌های علمی است. در قدیم و از قدیم فی المثل رنگ سفید را نشانه‌صلح و صفا و تسلیم می‌شمردند و سیاه را نشانه عزا یا وقار چنانکه رنگ سیاه شعار عباسیان بود. یا سبز را نشانه‌معصومیت می‌انگاشتند (چنانکه شعار بنی هاشم یا سادات بود)، یا سرخ که نشانه انقلابی‌گری و خونخواهی بود.

این مسأله در ذیل دو مقوله بررسی می‌شود یکی سمبولیسم رنگها (نماد پردازی و معنای کنایی رنگها) و دیگری روانشناسی رنگ. بحث ما مربوط به روانشناسی رنگ است. از زمانی که قرآن مجید رنگ زرد روشن را شاد کننده بینندگان شمرد تا زمانی که روانشناسی رنگها در روانشناسی (و حتی نقاشی) مورد بحث و فحص علمی قرار گرفت، بیش از 12 ـ 13 قرن گذشته است.

امروزه روانشناسان به ارزش روانی گوناگون رنگها توجه و در آنها تحقیق دارند. مثلاً رنگ اتاق و اثاثیه آسایشگاههای روانی را زرد روشن می‌گیرند؛ زیرا این رنگ را شاد و شادکننده یافته‌اند که اثر آرامش دهنده و تسکین دهنده بر اعصاب و روان بیماران حسّاس و نازک طبع و زود رنج دارد. البته تأثیر این رنگ فقط بر بیماران روانی نیست، بلکه بر همه انسانهاست.

چیزی که مسلّم است این بینش و برداشت راجع به رنگها و این رنگ خاص در فرهنگ زمانه‌وحی و نزول قرآن نمی گنجد و فقط وحی الهی می‌توانسته است بیش از یک هزار سال بر پژوهش علمی رنگها سبقت بگیرد.

 

نویسنده: بهاءالدین خرمشاهی

شکوری_گروه دین و اندیشه تبیان

والپیپرهای زیبا از قرآن کریم    

 

عکس های زیبا از قرآن کریم - pixfa.net


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه 31 شهریور1389ساعت 19:6  توسط پزشک من  | 

شترمرغ در پزشکی

 

چشم شتر مرغ از نظر قرنيه نزديك ترين چشم انسان است و در پيوند قرنيه انسان از قرنيه شتر مرغ استفاده مي شود .

همچنين از تاندوم پاي شتر مرغ براي پيوند به پاي انسان استفاده مي شود و مغز كوچك آن نيز در درمان آلزايمر موثر است .

در فرهنگ هاي باستاني، روغن شترمرغ به عنوان يک ماده آرايشي و نيز براي درمان بيماري هاي متفاوت به کار برده مي شد. گفته مي شود کلئوپاترا و ملکه سبا براي حفظ زيبايي خود در آب و هواي گرم و خشک صحرايي، از روغن شترمرغ استفاده مي کردند

مصریان باستان از تخم های این حیوان برای مصارف دارویی استفاده می کردند.

یکی از کم چربی ترین و سالم ترین نمونه های گوشت قرمز در دسترس  گوشت شتر مرغ است که کلسترول آن از گوشت مرغ هم کمتر است.

شترمرغ های بالغ در ناحیه زیر شکم خود دارای لایه ای ضخیم از چربی هستند که نقش سپر حرارتی، محافظ فیزیکی و منبع ذخیره انرژی را برای آنها ایفا می کند. چربی تشکیل دهنده این لایه به علت داشتن خاصیت جذب سریع توسط پوست انسان و نیز افزایش سرعت ترمیم پوست در ترکیب برخی از کرم های آرایشی، شامپوهای گران قیمت و نیز تعدادی از پمادهای سوختگی و دارو به کار می رود و مشتریان خاص خود را در بازارهای جهانی دارا است.

در بعضی از نقاط دنیا، از ژلاتین استخراج شده از استخوان شترمرغ در ساخت جداره کپسول های دارویی استفاده می شود.


              

 

به گزارش سايت «ehow»  روغن شتر مرغ غني از اسيدهاي چرب ضروري مانند امگا۳،۶ و ۹ است.

خواص:

* اسيدهاي چرب ضروري موجود در اين روغن، به حفظ سلامت غشاهاي سلول کمک مي کند.

* امگا ۶ و ۹ موجود درآن، مرطوب کننده و نرم کننده پوست است.

*خط هاي ريز و چين و چروک ها را از بين مي برد.

* امگا۳،۶و۹ موجود در آن از بسته شدن منافذ پوست جلوگيري مي کند.

* روغن شترمرغ سريع جذب پوست مي شود.

* اسيدهاي چرب ضروري در آن براي رشد، تقسيم بندي و بهبود سلول ها لازم است.

* از اين روغن براي برطرف کردن سوختگي، زخم بستر، اگزما، گزيدگي حشرات، جوش ها و خشکي پوست استفاده مي شود.

* روغن شترمرغ، خاصيت ضدالتهابي و ضدقارچي دارد.

* روغن شترمرغ براي توليد محصولات بهداشتي پوست، مو و پمادهاي ضد درد استفاده مي شود.

* براي افزايش رطوبت پوست، قبل از خواب از اين روغن استفاده کنيد.

معیارهای زیباشناسی در زنان ومردان

یک پارس : زیبایی و جذابیت، معیارهایی قطعی و شناخته‌شده دارد که همه مردم به‌ طور ناخودآگاه و به صورت جمعی، آنها را می‌شناسند و بر مبنای آنها قضاوت می‌کنند.

معیارهای زیبایی زنانه و مردانه

اگر روزی احیانا به ژاپن سفر کنید و بخواهید از میان چهره‌هایی با چشمان بادامی بگویید کدام‌ها زیباتر‌ند، به احتمال زیاد روی همان چهره‌هایی دست ‌می‌گذارید که خود ژاپنی‌ها و حتی اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها نیز آنها را زیبا می‌دانند.

این را محققانی می‌گویند که اعتقاد دارند زیبایی و جذابیت، معیارهایی قطعی و شناخته‌شده دارد که همه مردم به‌ طور ناخودآگاه و به صورت جمعی، آنها را می‌شناسند و بر مبنای آنها قضاوت می‌کنند.

به نظر می‌رسد فرآیند پیچیده‌ای برای تشخیص جذابیت و زیبایی در ذهن ما وجود دارد که در کسری از ثانیه با ارزیابی نسبت‌های صورت و ترکیب رنگ‌ها و تناسب اجزای صورت، به زیبایی یا نازیبایی کسی رای می‌دهد.

محققان اعتقاد دارند بخشی از مغز ما که در پشت سر و درست بالای نخاع واقع شده، محل قضاوت مغز ما درباره زیبایی چهره افراد است. این منطقه از مغز که " فوزیفرم " نامیده می‌شود، همان منطقه‌ای است که ما تصاویر اعضای خانواده، دوستان و سایرین را در آن ذخیره می‌کنیم و هنگام دیدن‌شان آنها را می‌شناسیم.

چهره‌هایی که میان اجزای آن، قرینگی وجود دارد از نظر ما زیباترند. قرینگی صورت هر کسی به ژنتیک او و رشد مناسب و سالم فک و صورت وی بستگی دارد. ولی در صورت همه کسانی که هر روز آنها را در کوچه و خیابان و محل کار می‌بینیم، حتی آنهایی که از نظر ما بسیار جذاب‌اند، اندکی ناقرینگی وجود دارد.

اگر از یک صورت عکسی تهیه کنید و به وسیله فتوشاپ، آن عکس را نصف کنید و تلاش کنید با استفاده از عکس یک نیمه صورت، نیمه دیگر را ترسیم کنید، مشاهده خواهید کرد که عکس حاضر با صورت طبیعی تفاوت دارد و این نشان می‌دهد که صورت هیچ انسانی به طور دقیق قرینه نیست.

کدام مردان زیباترند؟

در یک مطالعه، دانشمندان عکس چهره مردی را انتخاب کردند که صورتی با خصوصیات زنانه، مانند بینی کوچک، فک ظریف و چشمان درشت داشت. سپس با برنامه فتوشاپ چهره او را مردانه‌ تر کردند؛ یعنی آرواره‌هایش را قوی و مربعی شکل، بینی‌اش را بزرگ‌ تر و چشمانش را کوچک ‌تر کردند.

این تصاویر را به گروهی از بانوان برای ارزیابی آن چهره نشان دادند. از سوی دیگر، محققان از این بانوان در هنگام دیدن این دو تصویر درباره سیکل باروری‌شان پرسش کردند تا سطح استروژن خون‌شان را ارزیابی کنند.

نتایج این مطالعه نشان داد که بانوان که در دوران بارداری و سیکل قاعدگی خود، چهره‌ای را که مردانه‌تر بود جذاب‌تر دانسته بودند و پس از گذشتن از این زمان‌ها، چهره ظریف‌تر و با خصوصیات زنانه ‌تر را زیباتر ارزیابی کردند. میزان هورمون‌های بدن در ارزیابی ما درباره زیبایی افراد موثر است.

در مطالعه‌ای دیگر محققان متوجه شده‌اند که نظر دیگران درباره زیبایی ظاهری افراد بر قضاوت ما درباره زیبایی آن فرد، اثر می‌گذارد و ما به طور معمول با دیگران هم‌سو نظر خواهیم داد.

در این مطالعه چند ویدئو از یک مرد که در آنها گاهی لبخند می‌زد و گاهی چهره عبوس و گاهی خنثی به خود گرفته بود، به خانم‌ها نشان داده شد. همه این خانم‌ها اعتقاد داشتند که این مرد در ویدئویی که در کنار همسرش به دوربین لبخند می‌زد، زیباتر و جذاب‌تر به نظر می‌آمد.

بنابراین حالت‌های چهره‌ هم در جذابیت دخیل‌اند. مطالعات نشان می‌دهد که بانوان جوان‌تر به جذابیت ظاهری همسر خود اهمیت بیشتری می‌دهند و خانم‌ها مسن‌تر، وفاداری و ثبات شخصیت و ثروت را معیارهای جذابیت همسر خود می‌دانند.

کدام‌زنان‌ جذاب‌ترند؟

چهره زیبا و جذاب برای خانم‌ها دارای خصوصیات مشترکی است که شامل استخوان گونه برجسته، چشمان درشت، فک ظریف و باریک است.

نسبت‌های میان اعضای صورت بانوان عامل دیگری در زیبایی صورت است که طی رشد و بلوغ براساس ترشح هورمون‌ها تغییر می‌کند. در مطالعه‌ای دانشمندان نشان ‌داده‌اند که فاصله چشم تا چانه بانوان یکی از معیارهای جذابیت صورت آنها به شمار می‌آید. اندازه طبیعی این فاصله در چهره دختربچه‌‌های 5/11 ساله، اندازه‌گیری می‌شود و اگر این فاصله در چهره خانمی اندکی کمتر از این میزان طبیعی باشد، چهره‌اش به نظر جذاب‌تر می‌آید.

نرم‌افزاری برای جذابیت

در دوران بلوغ، منطقه‌ای از صورت که بین دهان و بینی قرار دارد، در خانم‌ها و آقایان متفاوت از یکدیگر رشد می‌کند. این بخش «ارتفاع بخش فوقانی» صورت نامیده می‌شود. با اسکن صورت خانم‌ها و آقایان مشخص شده است که بخش فوقانی صورت هر دو جنس ارتفاع یکسانی دارد ولی پهنای آن متفاوت است. جالب است بدانید که محققان به تازگی برنامه نرم‌افزاری را طراحی کرده‌اند که براساس اندازه‌گیری نسبت‌های اجزای صورت می‌تواند به شما بگوید جذاب هستید یا خیر؟

نسبت طلایی بین اجزای صورت

جالب است بدانید در صورت‌های زیبا، یک نسبت طلایی بین اجزای مختلف آن چهره وجود دارد که بسیاری از دانشمندان این نسبت را در بسیاری از اجزای زیبای طبیعت مانند گلبرگ‌های گل‌ها، بدن پرندگان، اجزای بدن حشرات و حتی استخوان‌بندی انگشتان دست کشف کرده‌اند.

بر این اساس در چهره‌های زیبا وایده‌آل این نسبت طلایی در بین خطوط طولی، عرضی و عمودی صورت وجود دارد.

در نسبت‌های عمودی، فاصله خط رویش موها تا قاعده بینی به قاعده بینی تا زیر چانه است و همچنین فاصله خطی که دو مردمک را به هم وصل می‌کند تا خط بین دو لب به خط بین دو لب تا زیر چانه است. در اجزای افقی صورت‌های متناسب هم این نسبت می‌درخشد.

این ماسک به صورت شما می‌نشیند؟

نفرتیتی، یکی از مصریان باستان است که صورت‌اش به زیبایی شهرت داشته است. او بین سال‌های 1350 تا 1370 قبل از میلاد در مصر زندگی می‌کرد. جالب است بدانید که چهره او پس از 3200 سال هنوز هم جزو چهره‌های زیبا به شمار می‌رود.

متخصصان جراحی پلاستیک یک ماسک را طراحی کرده‌اند که در آن تناسب اجزای صورت کاملا طراحی شده است. محققان می‌گویند اگر این ماسک بر صورت کسی تطابق کامل پیدا کند، آن صورت چهره‌ای متناسب و زیبا به شمار می‌رود.

این گزارش در هفته نامه سلامت منتشر شده است.

+ نوشته شده در  یکشنبه 21 شهریور1389ساعت 13:22  توسط پزشک من  | 


فصل تابستان كه می‌رسد بازار مصرف خاكشیر و شربت آبلیمو هم داغ می‌شود. خاكشیر از زمان‌های گذشته كاربرد داشته است و بهترین كاربرد آن به خاطر خاصیت ضدعفونی‌كننده‌اش می‌باشد و برای ناراحتی‌های روده مثل اسهال یا حتی یبوست مفید است.
این گیاه را به صورت خیس كرده استفاده می‌كنند و در موارد جراحات و تب‌های زیاد بسیار موثر است و همچنین بو داده آن اسهال‌های سخت را درمان می‌كند. .
خاكشیر التهاب كلیه را برطرف می‌كند. برای از بین بردن كهیر و التهابات پوستی از خاكشیر استفاده كنید.
خاكشیر دارای تعدادی اسید چرب مانند اسید لینوئیك، اسید لینولنیك، اسید اولئیك، اسید پالمتیك و اسید استئاریك است. این گیاه التیام‌دهنده زخم و جراحات است و جوشانده آن برای رفع اسهال‌های ساده مفید است.
خاكشیر تب‌بر است، این گیاه همچنین ادرارآور است و التهاب كلیه را برطرف می‌كند. از دیگر خواص خاكشیر می‌توان به درمان سرخك و مخملك اشاره كرد.
این گیاه نیز برای رفع گرفتگی صدا مفید بوده و كهیر و التهابات پوستی را از بین می‌برد. از گل‌ها و برگ‌های این گیاه می‌توان برای رفع بیماری ناشی از كمبود ویتامین C استفاده كرد.
برای برطرف كردن جوش‌های صورت كه به علت خوردن چربی و شیرینی زیاد ایجاد می‌شود باید جوشانده یك قاشق ترنجبین را با ۲ قاشق غذاخوری خاكشیر مخلوط كرده و هر روز صبح ناشتا به مدت ۲ هفته میل شود تا جوش‌ها از بین بروند.

                       شربت خاکشیر

 بعضی از افراد هنگامیکه خاکشیر می‌‌خورند ممکن است سردرد بگیرند اینگونه اشخاص باید خاکشیر را با کتیرا بخورند.
نحوه مصرف:
می توانید آن را بشویید . سپس به همراه کمی شکر یا نبات در یک لیوان آب سرد بریزید و بخورید.
برای دفع سنگ کلیه می توان خارشتر، ‌خاکشیر و ترنجبین را با هم مخلوط کرده و صبح ناشتا خورد.

  

http://www.bekhon.com

در ادامه مطلب بخوانید:

 تشخیص خالهای سرطانی

 نابود سازی سلولهای سرطانی با ادویه زردچوبه

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه 13 شهریور1389ساعت 7:10  توسط پزشک من  | 

روزه بگیرید تا سالم بمانید

روزه‌ از برنامه‌ هاي‌ مترقي‌ و متعالي‌ دين‌ مبين‌ اسلام‌ و ضامن‌ سعادت‌ دنيا و آخرت، بهداشت‌ جسم، و تزكيهِ نفس‌ و اخلاق‌ است.

روزه‌ در لغت‌ به‌ معناي‌ امساك‌ و ترك‌ مطلق‌ چيزها اعم‌ از خوردني‌ و آشاميدني‌ يا هر عمل‌ ناپسند است. اين‌ فريضه‌ از نظر جسمي، روحي، معنوي، اخلاقي، اجتماعي، اقتصادي، رواني، بهداشتي‌ و... فضايل‌ فراوان‌ دارد.

اثر روزه‌ در ازدياد حافظه‌ يك‌ تأثير فيزيولوژيك‌ است‌ كه‌ در نتيجهِ رسيدن‌ غذاي‌ پاك‌ به‌ سلول‌هاي‌ مغز بعد از چند ساعت‌ بي‌ غذايي‌ رخ‌ مي ‌دهد.

                                           

روزه‌ و بهداشت‌ فردي‌

روزه‌ از نظر بهداشت‌ جسم‌ و سلامت‌ بدن‌ داراي‌ فوايد فراواني‌ است. اين‌ عمل‌ در سلامت‌ معده‌ و پاكسازي‌ آن‌ از انواع‌ غذاها كه‌ موجب‌ بيماري‌ هستند اثرات‌ فوق‌العاده‌ دارد.

پيامبر اسلام (ص) فرمود: معده‌ مركز و خانه‌ هر دردي‌ است‌ و پرهيز از غذاهاي‌ نامناسب‌ و زيادخوري، اساس‌ و رأس‌ هر داروي‌ شفابخش‌ است. همچنين‌ ايشان‌ فرموده‌اند:روزه‌ بگيريد تا سالم‌ بمانيد.

براي‌ بهداشت‌ و تندرستي، بايد غذا كمتر مصرف‌ شود و هنوز اشتها تمام‌ نشده، دست‌ از غذاخوردن‌ كشيد. به‌ تجربه‌ ثابت‌ شده‌ است، افرادي‌ كه‌ كم‌ مي‌ خورند از كساني‌ كه‌ هميشه‌ سير مي‌ خورند سالم‌ ترند.

يكي‌ از دانشمندان‌ روم‌ مي ‌گويد: اولين‌ بيماري‌ مربوط‌ به‌ پرخوري‌ بود و نخستين‌ درمان‌ نيز روزه‌ گرفتن‌ است. يك‌ پزشك‌ مصري‌ نيز در 3600 سال‌ قبل‌ به‌ طنز گفته‌ است: انسان‌ پرخور با يك‌ چهارم‌ غذايي‌ كه‌ مي‌خورد زنده‌ مي ‌ماند و با سه‌ چهارم‌ ديگر آن‌ پزشكان‌ امرار معاش‌ مي ‌كنند! به‌ بياني‌ اغلب‌ اين‌ پرخورها هستند كه‌ با بيماري‌هاي‌ خود كيسه‌ اطبا را پر مي‌ كنند.

دكتر كارل‌ امريكايي‌ مي‌ نويسد: هر شخص‌ بيمار بايد هر سال‌ مدتي‌ از خوردن‌ غذا بپرهيزد، زيرا مادامي‌ كه‌ غذا به‌ بدن‌ مي‌ رسد ميكروب‌ها در حال‌ رشد هستند، ولي‌ هنگامي‌ كه‌ از غذا پرهيز مي‌شود، ميكروب‌ها رو به‌ ضعف‌ مي‌ روند. روزه ‌اي‌ كه‌ اسلام‌ واجب‌ كرده‌ بزرگترين‌ ضامن‌ سلامتي‌ بدن‌ است.

روزه‌ درماني‌ در مورد اكثر بيماري‌هاي‌ حاد و مزمن‌ تجويز مي شود؛ از جمله : فشارخون‌ زياد  ، تصلب‌ شرايين‌، گرفتگي‌ مجاري‌ خون‌ و لنف‌، آسم‌ ، آنژين‌ قلبي‌، سرطان‌ خون‌، بيماري‌هاي‌ عصبي‌، چاقي‌، نقرس‌، ورم‌ مفاصل‌، انواع‌ روماتيسم‌، بيماري‌ هاي كبدي‌، ورم‌ كيسه‌ صفرا، بيماري‌هاي‌ معده‌ و روده‌، يبوست‌ مزمن‌، ورم‌ لوزهِ مزمن، زكام‌هاي‌ حلق‌ و بيني‌، ناراحتي‌هاي‌ كليه‌ و مثانه‌، بيماري‌هاي‌ زنان‌، بيماري‌هاي‌ مزمن‌ پوستي‌، اختلالات‌ عصبي‌ ( افسردگي ، ميگرن ، وسواس ).

 


روزه‌ و نظرات‌ برخي‌ دانشمندان‌

- دكتر ژان‌ فروموزان: ذخاير گليكوژن‌ كبدي‌ و پروتئين‌ خون‌ و ذخيره‌ چربي‌ كه‌ در مرد 30 درصد و در زن‌ 20 درصد است‌ براي‌ يك‌ ماه‌ بدن‌ كافي‌ است؛ بنابراين‌ طبق‌ نتايج‌ موجود پزشكي‌ در يك‌ ماه‌ روزه‌ ، از نظر بهداشتي‌ خللي‌ در بدن‌ انسان‌ به‌ وجود نمي ‌آيد.

وي‌ همچنين‌ روش‌ معالجه‌ با روزه‌ را «شست‌ و شوي‌ احشاء» تعبير مي ‌كند و مي‌ گويد: در آغاز روزه‌داري‌ زبان‌ باردار است، عرق‌ بدن‌ زياد است، دهان‌ بو مي ‌گيرد، گاه‌ آب‌ از بيني‌ راه‌ مي‌ افتد و همه‌ اين‌ها علامت‌ شست ‌و شوي‌ كامل‌ بدن‌ است. بعد از سه‌ الي چهار روز بو برطرف‌ مي‌ شود، اسيداوريك‌ ادرار كاسته‌ مي ‌شود و شخص‌ احساس‌ سبكي‌ و نشاط‌ فوق‌العاده‌ مي‌ كند. در اين‌ حال‌ اعضا هم‌ استراحتي‌ دارند.

- شهيد دكتر سيد رضا پاك ‌نژاد: طي‌ يك‌ ماه‌ روزه‌داري‌ آدمي‌ داراي‌ جسمي‌ تازه‌ و آزاد شده‌ از قيد و بند سموم‌ خواهد شد.

 روزه‌ از نظر بهداشت‌ جسم‌ در تمام‌ سنين‌ با توجه‌ به‌ حالات‌ مختلف‌ و با رعايت‌ بعضي‌ بيماري‌ها و ناتواني‌ها بسيار مفيد و نافع‌ است؛ حتي‌ كودكان‌ از اين‌ منافع‌ بي ‌بهره‌ نيستند؛ و با شرايط‌ ويژهِ خود مي‌ توانند روزه‌ بگيرند.

- دكتر كارل‌ (امريكايي): بر لزوم‌ روزه ‌داري‌ در تمام‌ اديان‌ تأكيد شده‌ است. در روزه‌ ابتدا گرسنگي‌ و گاهي‌ نوعي‌ تحريك‌ عصبي‌ و بعد ضعف‌ احساس‌ مي‌ شود. در عين‌ حال‌ تغييرات‌ مهمي‌ صورت‌ مي ‌گيرد و بالاخره‌ تمام‌ اعضا مواد خاص‌ خود را براي‌ نگهداري‌ و تعادل‌ محيط‌ داخلي‌ و قلب‌ قرباني‌ مي‌ كنند. به‌ اين‌ ترتيب‌ روزه‌ تمام‌ بافت‌هاي‌ بدني‌ را مي ‌شويد و آنها را تازه‌ مي ‌كند.

- دكتر گوئل‌ پا (فرانسوي): چهار پنجم‌ بيماري‌ها از تخمير غذا در روده‌هاست‌ و همه‌ با روزه‌ اصلاح‌ مي‌ شوند.

- دكتر تومانيانس: فايده‌ كم‌ خوردن‌ و پرهيز كردن‌ از غذاها در يك‌ مدت‌ كوتاه‌ آن‌ است‌ كه‌ چون‌ معده‌ در مدت‌ يازده‌ ماه‌ مرتب‌ پر از غذا بوده، طي‌ يك‌ ماه‌ روزه‌ داري‌ مواد زايد آن‌ دفع‌ مي ‌شود. همين‌ طور كبد كه‌ براي‌ هضم‌ غذا مجبور است‌ دائماً صفراي‌ خود را مصرف‌ كند، در اين‌ مدت‌ سي‌ روز، ترشحات‌ صفراوي‌ را صرف‌ حل‌ كردن‌ باقي مانده‌ غذاي‌ جمع ‌آوري‌ شده‌ خواهد كرد. به‌علاوه، دستگاه‌ هاضمه‌ در نتيجه‌ كم‌ خوردن‌ غذا، اندكي‌ فراغت‌ حاصل‌ مي ‌كند و رفع‌ خستگي‌ مي ‌نمايد.

- فيثاغورث‌ طبيب‌ و دانشمند بزرگ‌ يوناني، هنگام‌ مرگ، شاگردانش‌ را به‌ روزه‌ گرفتن‌ توصيه‌ كرد.

- در زمان‌ بقراط‌ ، اطبا بيماران‌ خود را كه‌ به‌ بيماري‌ سخت‌ دچار بودند از غذا خوردن‌ منع‌ مي‌ كردند.

- آلكسي‌ سوفورين‌ (طبيب‌ روسي) كتابي‌ به‌ نام‌ امساك‌ در غذا به‌ رشته‌ تحرير درآورده‌ كه‌ در آن‌ مدت‌ روزهِ طبي چهل‌ روز تمام‌ است؛ روزه‌اي‌ كه‌ نه‌ سحري‌ دارد و نه‌ افطاري. تنها چيزي‌ كه‌ روزه‌دار مجاز است‌ بخورد فقط‌ آب، آب‌ ميوه‌ و چاي‌ است. او معتقد است‌ حتي‌ مسلولين‌ كه‌ نياز به‌ تقويت‌ بيشتري‌ دارند اگر اين‌ رژيم‌ عجيب‌ را بگيرند به‌ سرعت‌ غيرقابل‌ تصوري‌ بهبود خواهند يافت!

وي‌ همچنين‌ مي‌ گويد: انواع‌ بيماري‌ها از غذاهاي‌ زايد كه‌ از معده‌ مي‌ گذرند و در بدن‌ تحليل‌ نمي ‌شوند سرچشمه‌ مي‌ گيرند. اين‌ مواد غذايي‌ اضافي‌ عفونت‌هايي‌ توليد مي‌ كنند كه‌ بهترين‌ شرايط‌ را براي‌ رشد و نمو ميكرب‌ها و باكتري‌ها فراهم‌ مي‌ سازند و درمان‌ همه‌ آنها از طريق‌ گرسنگي‌ و امساك‌ از غذا صورت‌ مي ‌گيرد.

 


رياضت‌ نفس‌

مرتاضان‌ و كساني‌ كه‌ در پي‌ ترقي‌ و تعالي‌ روحي‌ هستند از تغذيه‌ خويش‌ از نظر كيفيت‌ و كميت‌ مي‌ كاهند، تا آنجا كه‌ براي‌ مثال‌ در طول‌ روز و شب‌ به‌ يك‌ عدد بادام‌ اكتفا مي‌ كنند، يا فقط‌ غذاي‌ نباتي‌ مصرف‌ مي ‌كنند و از خوردن‌ گوشت‌ حيواني‌ مي ‌پرهيزند، تا بتوانند به‌ هدف‌ عالي‌ خود كه‌ همانا ترقي‌ روح‌ و پرورش‌ آن‌ است‌ برسند.


روزه‌ و تقويت‌ حافظه‌

روان شناسان‌ عصر حاضر دستوراتي‌ براي‌ تقويت‌ حافظه‌ مي‌ دهند؛ اما كساني‌ كه‌ روزه‌ مي‌ گيرند نيازي‌ به‌ تمرينات‌ تقويت‌ حافظه‌ ندارند؛ زيرا يكي‌ از فوايد روزه‌ ، تقويت‌ حافظه‌ است.

از قول‌ حضرت‌ اميرالمؤمنين (ع) آمده‌ است‌ سه‌ چيز حافظه‌ را تقويت‌ مي ‌كند:

1. مسواك‌كردن‌ دندان‌ها

2. روزه‌ داشتن‌

3. خواندن‌ قرآن.

اثر روزه‌ در ازدياد حافظه‌ يك‌ تأثير فيزيولوژيك‌ است‌ كه‌ در نتيجهِ رسيدن‌ غذاي‌ پاك‌ به‌ سلول‌هاي‌ مغز بعد از چند ساعت‌ بي‌ غذايي‌ رخ‌ مي ‌دهد.


مبارزه‌ با چاقي‌ در اسلام‌

در اسلام‌ يك‌ روش‌ براي‌ پيشگيري‌ از ازدياد چربي‌ در بدن‌ ، مبارزهِ روزانه‌ است؛ به‌ اين‌ ترتيب‌ كه‌ وعده‌هاي‌ غذايي‌ بايد مورد توجه‌ قرار گيرد؛ مستحب‌ است‌ نيم ‌سير از سر سفره‌ برخاستن.

دنياي‌ غرب‌ نيز پس‌ از طي‌ مراحل‌ علمي‌ و تجربي‌ و بررسي‌ بيماري‌ هاي‌ تصلب‌ شرايين، ازدياد كلسترول‌ خون‌ و چاقي‌ به‌ اين‌ نتيجه‌ رسيد كه‌ نبايد رژيم‌ گرفت‌ بلكه‌ بايد همه‌ چيز را خورد ولي‌ به‌ مقدار كم .

روش‌ ديگر در اسلام‌ براي‌ مقابله‌ با چاقي‌ ،مبارزهِ سالانه‌ است؛ كه‌ تحت‌ عنوان‌ روزه‌ ماه‌ رمضان‌ بر مسلمانان‌ واجب‌ شمرده‌ مي‌شود. به‌ اين‌ ترتيب، كساني‌ كه‌ طي‌ سال‌ به‌ هر علت‌ - اعم‌ از طمع، غفلت، پرخوري‌ يا شكم ‌پرستي‌ - ذخاير بدن‌ خود را افزايش‌ مي‌ دهند، فرصت‌ بيابند در مدت‌ يك‌ ماه‌ روزه ‌داري‌ به ‌تدريج‌ و بدون‌ هيچ‌ گونه‌ عارضه‌ جانبي‌ بار بدن‌ را سبك‌ كنند و چربي ‌هاي‌ ذخيره‌ را بسوزانند.


يك‌ تحليل‌ طبي‌ از روزه‌

پرهيز از خوردن‌ و آشاميدن‌ در ايام‌ روزه‌ يكي‌ از راه‌هاي‌ مؤثر براي‌ تندرستي‌ است؛ زيرا وقتي‌ انسان‌ مدتي‌ از خوراك‌ عادي‌ روزانه‌ دست‌ كشيد و در تغذيه‌ خود تخفيف‌ داد، به ‌طبع‌ اشتها و ميل‌ به‌ غذا پيدا مي‌ كند. در نتيجه‌ مواد شيميايي‌ خوراك‌ كه‌ مورد احتياج‌ بدن‌ است‌ در نهايت‌ راحتي‌ جذب‌ مي‌ شود.


كودكان‌ و روزه‌

اثبات‌ شده‌ كه‌ روزه‌ از نظر بهداشت‌ جسم‌ در تمام‌ سنين‌ با توجه‌ به‌ حالات‌ مختلف‌ و با رعايت‌ بعضي‌ بيماري‌ها و ناتواني‌ها بسيار مفيد و نافع‌ است؛ حتي‌ كودكان‌ از اين‌ منافع‌ بي ‌بهره‌ نيستند؛ و با شرايط‌ ويژهِ خود مي‌ توانند روزه‌ بگيرند.

استعمال‌ بوي‌ خوش‌ در حال‌ روزه‌

از جمله‌ كارهاي‌ مستحب‌ در حال‌ روزه‌ استعمال‌ بوي‌ خوش‌ است. روايت‌ شده‌ است‌ كه‌ امام‌ حسين(ع) هرگاه‌ روزه‌ مي ‌گرفت‌ خود را معطر مي‌ كرد و مي‌ فرمود: عطر تحفهِ روزه ‌دار است.

دكتر ويدا عاري ، پزشك عمومي

منبع: سایت تبیان

..................................

Day programs and progressive transcendental bliss of Islam and guarantee world and the hereafter, body health, and self and morality.

Day meaning of the word modesty and absolute quit eating and drinking such things or acts is absurd. This Fryzh physically, mental, spiritual, moral, social, economic, psychological, health and ... Has many virtues.


Effect of fasting on physiological effects of increasing memory is one that results in clean food to reach the brain cells after a few hours without food occurs.Health and personal days
Day of health and body health body has many advantages. The healthy stomach surgery and removal from foods that are causing the disease is extraordinary effects.

Prophet Muhammad (PBUH) said: stomach pain centers and homes, and avoid any inappropriate foods and Zyadkhvry base and top of each drug is healing. He also Frmvdhand: get-day stay so healthy.

For Health, should be consumed less food and appetite, yet not all, of the eating took. Experience has proven, those who eat less of those who always eat garlic healthy trend.

Rome is one of the scientists said: the first disease-related hyperphagia and fasting is the first treatment. A physician in Egypt 3600 years ago, said humor: gobbler with a fourth man who eats food and survive with the other three-fourths of physicians are living! Words are often Gobbler diseases Atba fill their bags are.

Dr. Carl American wrote: Every person per year while patients should avoid eating, because as long as the food reaches the body microbes are growing, but when the food is avoided, microbes are weakening trend. Islam obligatory fast which has the largest sponsor of health body.

Day care in most acute and chronic diseases is prescribed; including: high blood pressure, atherosclerosis, blood and lymph fouling Hungarian, asthma, cardiac angina, blood cancer, neurological diseases, obesity, gout, arthritis, rheumatism types, disease liver, gallbladder inflammation, intestinal diseases, chronic constipation, chronic tonsillitis, throat and nasal Zkamhay, kidney and bladder disorders, women's diseases, chronic skin diseases, neurological disorders (depression, migraine, obsessive-compulsive).


Day and comments of some scientists
- Dr. Jean Frvmvzan: liver glycogen reserves stored in fat and protein and blood in 30 percent of men and women is 20 percent body for one month is sufficient, therefore the results of the medical day a month, without prejudice to the health of human body There will not be revealed.

He also treated with the method-day "wash and cleaner gut" interpreted and says: language is pregnant at the beginning of fasting, high perspiration, mouth odor can be, when water falls from the nose and the way they all sign and thumb catch the full body. After three to four days the smell will be removed, reduced urinary uric acid, and a person feel extremely happy and will lightly. The present members are now resting.

- Shahid Dr. Seyyed Reza clean race: man during a fasting month with a new and free from physical constraint and of pesticides will be.


 
Day of body health in all ages according to different scenarios and observing some diseases and disabilities is very useful and beneficial, even children are not deprived of the benefits and special conditions can take days.
- Dr. Carl (U.S.): on the necessity of fasting in all religions is emphasized. The first day of hunger and sometimes a kind of neural stimulation and then weak to be felt. At the same time drastic changes occur, and finally all members for keeping their own material and balance indoor and heart are the victim. In this way all day can get the body tissues and makes them fresh.

- Dr. Gvyl feet (French): four-fifths of diseases in food fermentation and all the day Rvdhhast amended.

- Dr. Tvmanyans: benefit low and abstain from eating foods in a short period of time that eleven month period when the stomach full of food was sorted, a month of daily fasting during the disposal of waste is. As well as the liver for digestion bile is forced constantly to consume during this period, thirty days, bile secretion spent to solve the remaining food will be collected. In addition, the digestive system thus eat less, slightly graduated will feel refreshed and shall.

- Pythagoras the great Greek doctor and scientist, death, his disciples to fast recommended.

- At the time of Hippocrates, Atba their patients who suffered from the disease difficult prohibit them from eating.

- Alex Svfvryn (Russian doctor) the name of a book written to scrimp on food released on medical-day period in which all forty days is a day that is neither magic nor breakfast. The only thing that fasting is allowed to eat only water, juice and tea is. He believes that even patients with Tuberculosis, which need strengthening if these regimes are more strange to get speed improvement will find unthinkable!

He also said: types of diseases in food waste from passing through the stomach and do not originate in the body are analyzed. The extra food infections have produced the best conditions for growth and development of germ and bacteria provide treatment and all of them through hunger and food are carried out parsimony.


Yoga breath
Ascetic and those who seek spiritual progress and excellence are feeding their terms diminish the quality and quantity, as for example during the day and night to confine almonds are a number, or just taking vegetable food and eating Prhyznd animal meat is to be able to target their excellent progress that indeed is the spirit and nurture it to reach.
Day and enhance memory
Psychologists today are commands to strengthen memory, but those days are no need to exercise to strengthen memory, because one day benefit, enhance memory.


Amiralmomenin quoted Hazrat (AS) has three things will strengthen the memory:
1. Msvakkrdn teeth

2. Fast

3. Reading the Koran.

Effect of fasting on physiological effects of increasing memory is one that results in clean food to reach the brain cells after a few hours without food occurs.
Combating obesity in Islam
In Islam, a method for preventing increased body fat, daily struggle is thus that the meals must be considered; a desirable course of half a step up from the table.

West world of the scientific and experimental stages of disease and atherosclerosis, increased blood cholesterol and obesity to the conclusion that the regime was not, but must eat everything but in low amount.

Other methods to deal with obesity in Islam, the annual campaign is that as the muslim fasting month of Ramadan is considered. Thus, during those years for any reason - such as greed, neglect, bulimia or gluttony - your body's reserves increase, the opportunity to find the one month fasting gradually and without any adverse effect on the body to light and burn stored fat.
A medical analysis of day
Avoiding drink during the day for the health of the effective methods is because of the time when people feed the normal daily feeding took their discounts gave a sense of appetite and desire for food is gaining. Thus chemicals that feed the body is ultimately needed is absorbed easily.
Children and day
Demonstrated that fasting of body health in all ages according to different scenarios and observing some diseases and disabilities is very useful and beneficial, even children are not deprived of the benefits and special conditions can take days.

Scent-day use in

Such works are desirable aroma is smoking fast. It has been narrated that Imam Hussain (AS) was the day when their is aromatic and said: perfume gift is fasting.

Dr. Vida- general practitioner

Source: Site Dispatching
+ نوشته شده در  شنبه 6 شهریور1389ساعت 10:11  توسط پزشک من  | 

زولبیا بامیه را چگونه مصرف کنیم؟

                                     سلام .نماز وروزه هاتون قبول درگاه حق.

                              لطفا در حال خوردن زولبیا وبامیه  coffee التماس دعاخنده

                             

 

زولبیا و بامیه یکی از شیرینیهای اصیل ایرانی است. از مواد اولیه این نوع شیرینی می توان به ماست ، روغن ، آب ، گلاب ، زعفران و خمیرمایه اشاره کرد که بعد از ترش شدن و به اصطلاح ور آمدن آن را به آرد اضافه میکنند. سپس از تخم مرغ برای پف کردن بامیه استفاده میشود که البته این روش به تازگی به کار می رود و در گذشته کاربردی نداشته است، این تنها تفاوت میان زولبیا بامیه قدیم با حال است.هنگامی که زولبیا بامیه آماده شد آن را در شکر قوام یافته میاندازند تا شیره را به خود جذب کند. مصرف زولبیا و بامیه در روزهای ماه قمری رمضان در میان ایرانیان آنچنان به یک سنت بدل گشته است که می توان ادعا کرد امروزه زولبیا و بامیه تنها در این ماه قمری میان ایرانیان رایج است. شیعیان ایرانی که در ماه قمری رمضان روزه می گیرند از زولبیا و بامیه برای سفره افطاری خود استفاده می کنند.

زولبیا و بامیه با اسید چرب ترانس از جمله شیرینی های سنتی ما برای ماه مبارک رمضان است که برای خریدنش گاه مردم در صف های طویل می ایستند تا این شیرینی پرقند و چربی و البته خوشمزه را به سر سفره افطار برسانند. اما باید بدانیم که با مصرف بی رویه زولبیا و بامیه علاوه بر سیل کالری اضافی که به بدنمان سرازیر می کنیم ، چه بسا بسته به نوع روغنی که در تهیه این شیرینی بکار رفته است از اسید های چرب ترانس و خواص بیماریزایی آن بخصوص بیماری های قلبی عروقی و سرطان نیز بی نصیب نمی مانیم. مصرف زولبیا و بامیه اگر درشرایط بهداشتی تهیه شود و در حدود متعادل مصرف شود مشکلی ایجاد نمی کند در حالی که مصرف انواع غیر بهداشتی آنها به قول متخصصین گوارش و کبد میتواند موجب بروز بیماریهای گوارشی نیزبشود. استفاده مکرر از روغن هایی که به رنگ سیاه درآمده اند برای سرخ کردن زولبیا و بامیه حتی می تواند سرطانزا باشد. بنابراین لازم است پس از هر بار سرخ کردن ، روغن استفاده شده دور ریخته شود و برای نوبت بعدی از روغن جدید استفاده شود. روغن نباتی جامد به علت داشتن مقادیر بالای اسید های چرب اشباع مهمترین عامل بروز بیماریهای قلبی عروقی درکشور ما بشمار می روند. در طی فرآیند تولید روغن نباتی جامد فرم طبیعی مولکول اسید چرب تغییر می کند و یک اسید چرب غیر عادی ایجاد می شود که به آن "اسید چرب ترانس" می گویند. وجود اسید چرب ترانس در روغن و چربی، نامطلوب و برای سلامتی مضر است و می تواند موجب بروز بیماریهای قلبی و عروقی و سرطان بشود. حتی زمانی که با به کاربردن روغن های مایع این خطرات کاهش می یابند ، هنوز کالری بالای زولبیا و بامیه به علت داشتن قند و روغن فراوان زمینه ساز چاقی واضافه وزن است. ضمن اینکه از نظر تغذیه ای ، مصرف زیاد زولبیا و بامیه باعث کاهش اشتها و حذف وعده اصلی غذا و در نتیجه کمبود های تغذیه ای بویژه ریزمغذیها نیز می شود.

:: توصیه به مصرف کنندگان زولبیا و بامیه در ماه مبارک رمضان

این نوع شیرینی باید شرایط زیر را داشته باشد:

1. عطر و طعم مناسب و رنگ روشن داشته و سوختگی و تغییر رنگ قهوه ای در آن مشاهده نشود.

2. ذرات سوخته شده روی زولبیا و بامیه وجود نداشته باشد.

3. در یخچال یا محل خشک و خنک نگهداری شود.

4. از نگهداری طولانی مدت آن در منزل خودداری شود.

5. در حجم کم خریداری شود تا در اسرع وقت مورد استفاده قرار گیرد.

6. در وعده سحری از مصرف زولبیا و بامیه خودداری شود ، زیرا به علت شیرینی بالای آن ، قند خون را به سرعت افزایش داده و سپس ایجاد گرسنگی زودرس در ساعات ابتدائی روزمی شود.

7. افراد مبتلا به دیابت (قند خون بالا) چاقی و چربی خون بالا ، تا حد ممکن از مصرف این نوع شیرینی ها پرهیز کرده و در صورت تمایل ، درحداقل مقدار ممکن مصرف نمایند.

8. اینگونه شیرینی ها را حتی الامکان از مراکز تهیه و توزیع معتبر که حداقل شرایط بهداشتی را رعایت مینمایند خریداری کنید.

9. از دستفروشان دوره گرد زولبیا و بامیه خریداری نکنید.

10. نسبت به استاندارد بودن جعبه شیرینی با مشاهده نشانه استاندارد اطمینان حاصل کنید.

:: توصیه به تولید کنندگان زولبیا و بامیه در ماه مبارک رمضان

1. از مواد اولیه (روغن، آرد، شکر، تخم مرغ، ماست، آب، گلاب و زعفران) مورد تایید وزارت بهداشت و با کیفیت مناسب استفاده نمایند.

2. مواد اولیه و محصول تولیدی را در محلی خشک ، خنک ، سرپوشیده و بهداشتی نگهداری نمایند.

3. در تهیه آنها از روغن مخصوص سرخ کردنی استفاده نمایند.

4. در زمان سرخ کردن از حرارت با شعله بالا خودداری نمایند.

5. از حرارت دادن روغن بیش از سه نوبت در طول یک روز خودداری نمایند.

6. از سرخ کردن بیش از اندازه زولبیا و بامیه در روغن ، تا حد تغییر رنگ قهوه ای و سوختن آن خودداری نمایند.

7. با مشاهده تغییر رنگ روغن از مصرف مجدد آن خودداری نمایند.

8. از قرار دادن طولانی مدت روغن در مجاورت هوای آزاد خودداری نمایند.

9. روغن باقی مانده در ظروف مخصوص سرخ کردنی زولبیا و بامیه را در انتهای طبخ دور بریزند و از مصرف مجدد آن در هر گونه محصول قنادی دیگر خودداری نمایند.

10. در صورت مشاهده ذرات سوخته شده از مواد باقیمانده زولبیا و بامیه ای که قبلا " سرخ شده در داخل روغن سریعا" اقدام به خارج نمودن آنها نمایند.

11. ظروف طبخ زولبیا و بامیه روزانه بعد از استفاده باید کاملا" شستشو و گند زدائی شوند.

12. از قراردادن زولبیا و بامیه در پشت شیشه و مجاورت نورخورشید خودداری نمایند.

13. جهت جلوگیری از آلودگی محصول تولید شده لازم است در محل عرضه روی آن با سلفون تمیزی پوشیده شود.

14. از تخم مرغ شکسته و نیمه شکسته استفاده نشود. توصیه می شود از تخم مرغ بهداشتی نشاندار استفاده شود.

15. واحدهای قنادی عرضه کننده زولبیا و بامیه برای بسته بندی باید از انبرک و یا دستکش یکبار مصرف استفاده نمایند.

16. جعبه های زولبیا و بامیه باید دارای پروانه بهداشتی و مهر استاندارد باشند.

17. از برگرداندن روغن مصرف شده به ظروف اصلی خودداری نمایند.

18. رعایت بهداشت فردی و استفاده از دستکش ، روپوش و کلاه در حین کار الزامی است.

19. داشتن کارت بهداشت برای متصدی و کلیه کارگران الزامی است.

20. استعمال دخانیات در هنگام تهیه و فروش مواد غذائی ممنوع است.

+ نوشته شده در  شنبه 23 مرداد1389ساعت 11:52  توسط پزشک من  | 

ابداع ژلی که حفره های دندان را ترمیم می کند

 

 

ژلی که می تواند در ترمیم دندانهای پوسیده طی چند هفته بسیار تاثیرگذار باشد، به زودی پدیده آزار دهنده پر کردن دندان را به برگی از تاریخ علم دندانپزشکی تبدیل کرده و راه بیمارانی که از مطب های دندانپزشکی در فرار اند را هموار خواهد کرد.

دانشمندان فرانسوی اعلام کردند این ژل به سلولهای دندان کمک می کند تا با سرعت بیشتری تکثیر شوند.

به گفته این دانشمندان آزمایش ژل در آزمایشگاه ها نشان داده این ماده می تواند در عرض یک ماه دندان پوسیده را به حالت اولیه خود بازگرداند.

گروهی از دانشمندان در موسسه ملی سلامت و تحقیقات پزشکی در پاریس برای کشف تاثیر هورمون محرک ملانوسیت یا MSH بر روی رشد دوباره دندانها به مطالعه پرداختند.

این تیم فرانسوی با ترکیب MSH با ماده ای شیمیایی به نام “اسید پلی-ال-گلوتمیک” ژلی به دست آوردند و آن را بر روی سلولهای برگرفته از دندان انسان قرار دادند در آزمایشی جداگانه دانشمندان این ژل را بر روی دندان حفره دار یک موش قرار دادند و مشاهده کردند در کمتر از یک ماه حفره ناپدید شد.

این ژل همچنان در دست آزمایش است اما دانشمندان امیدوارند طی سه تا پنج سال آینده بتوان این ژل را برای استفاده عموم به تولید رساند.

یافته های این دانشمندان در نشریه ACS Nano آمریکا منتشر شده است.

کارشناسان در یک پژوهش جدید دریافته اند که مصرف بیش از حد شیر می تواند سبب بروز سرطان پروستات در مردان شود.

                                   

 

یک تحقیق کانادایی که در مجله پزشکی پروستات به چاپ رسیده حاکیست؛ مردانی که روزانه چهار لیوان ۲۰۰ میلی لیتری شیر می نوشند، دو برابر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات هستند.

به گزارش روزنامه دیلی میل، شیر حاوی هورمون های گاوی شامل فاکتور رشد ۱ شبه انسولینی است که رشد را تقویت می کند و در نتیجه سبب تشدید احتمال بروز سرطان پروستات و یا حتی به میزان کمتری سبب بروز سرطان تخمدان می شود.

محققان دانشگاه کالج لندن خاطرنشان کردند که هزاران سال پیش، مردم اروپا از خوردن شیر پرهیز می کردند؛ چون سبب بروز دردهای شکمی و بهم خوردگی معده آنها می شد.

علت این تاثیرات فقدان ژن تولید کننده آنزیم لاکتوز در اروپایی ها بود. این هورمون قند شیر را که لاکتوز نام دارد، تجزیه می کند.

از سوی دیگر، اخیرا محققان دانشکده بهداشت عمومی هاروارد در یک پژوهش جدید تاکید کردند: بسیاری از مطالعات نشان داده است بین مصرف زیاد از حد شیر و بروز سرطان کشنده پروستات ارتباط وجود دارد و این تحقیق یافته های قبلی را نیز مورد تایید قرار داده است.

سرطان پروستات نوعی بیماری است که در آن سلول های بدخیم از بافت های پروستات منشا می گیرند و به طور نامنظم و فزاینده ای تکثیر شده و منجر به افزایش حجم در هر یک از اجزای سلولی غده پروستات می شوند.

سرطان پروستات دومین سرطان شایع بعد از سرطان ریه در بین مردان است. به گفته متخصصان علائم هشدار دهنده سرطان پروستات عبارت از ادرار پی درپی یا دشواری در ادرار کردن، جاری شدن ضعیف ادرار، عدم توانایی در ادرار، بی اختیاری ادراری، جریان منقطع و ضعف ادرار، وجود خون در ادرار، احساس درد مداوم در قسمت پائین کمر، سوزش و ناتوانی جنسی هستند.

علت دقیق بروز این سرطان مشخص نیست اما زمینه ژنتیکی، عوامل هورمونی و رژیم غذایی خطر بروز سرطان را افزایش می دهند.

مصرف سبزیجات یا رنگدانه های سبز و زرد اثر حفاظتی در برابر بروز سرطان پروستات دارد.

بعلاوه عوامل شیمیایی سرطان زا و عوامل شغلی و محیطی خطر ابتلا به این سرطان را تشدید می کنند.

سرطان پروستات اغلب در افراد سالمند دیده می شود و افراد زیر ۵۰ سال به ندرت به آن مبتلا می شوند.

مردان بالای ۶۰ سال بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند و باید بیشتر متوجه علائم هشدار دهنده این بیماری باشند.
isna

روش تهیه سوپ چربی سوز

● مواد لازم
▪ ۴ لیتر آب
▪ ۴ عدد پیاز درشت خرد شده
▪ ۴ حبه سیر له شده
▪ ۴ هویج خرد شده نگینی
▪ ۴ عدد کدو سبز خرد شده نگینی
▪ ۲۰۰ گرم گل کلم خرد شده
▪ ۲ عدد فلفل دلمه ای خرد شده
▪ ۲ شاخه کرفس ریز شده
▪ ۶ عدد گوجه پوست گرفته
▪ ۲ قطعه عصاره آب مرغ یا یک لیوان آب مرغ بدون روغن

● طرز تهیه
مواد را داخل قابلمه ریخته نمک، فلفل و پودر کاری را به دلخواه اضافه کنید. سپس در ظرف را بسته تا مواد حدوداً ۱۵ دقیقه به خوبی پخته و نرم شوند. بهتر است از له شدن مواد جلوگیری شود تا ویتامین سبزیجات حفظ شود. هر بار که احساس گرسنگی کردید از این سوپ میل کنید.
خاصیت این سوپ باعث می شود که با هر بار مصرف لاغرتر شوید. این رژیم غذایی در مورد بیماران قلبی یا کسانی که عمل جراحی دارند توصیه می شود تا وزن آنها کمتر شود و خوشبختانه برعکس برخی رژیم های لاغری هیچ ریسکی در برنخواهد داشت. این سوپ علاوه بر سوزاندن چربی های اضافی باعث تمیز شدن سیستم گوارشی می شود.

پزشکان بدون مرز

روش استفاده از نخ دندان

ابتدا 35 سانتی متر از نخ دندان را جدا کرده وقسمت بیشتر آن را به دور انگشت وسطی یکی از دستان خود میپیچیم .از سمت دیگر باقیمانده ی نخ را به دور انگشت وسطی دست دیگرمان میپیچیم.

به طوریکه چند سانتیمتر از این نخ در بین دو دست باقی بماند موقعی که بر اثر استفاده قسمتی از نخ کثیف میشود آن قسمت را به درو دست میپیچیم وبه همان اندازه نخ را از انگشت دست اول باز میکنیم.

نخ ذکر شده را بین انگشت شست وانگشت در هر یک ازدستهای خود محکم میگیریم به طوریکه فاصله بین نخ نگه داشته در بین دو دست حدود 3-2سانتیمتر باشد ونگه داشتن نخ طوری باشد که به صورت شل وافتاده قرار نگیرد .

در وضعیت ذکر شده نخ را با ملایمت و با حرکت هایی شبیه اره کشیدن است در فواصل بین دندانهای خود هدایت میکنیم باید متوجه باشیم که هیچ وقت نخ را با خشونت وبا شدت به لثه ها نکشیم.

موقعی که نخ به خط لثه ها میرسد نخ را به صورت حرف سی انگلیسی مقابل یک دندان خم میکنیم و از آن یک منحنی میسازیم .در این حال نخ را با ملایمت به درون فضای بین لثه ودندان می لغزانیم تا این که مقاومتی در مقابل نخ احساس شود.

باید نخ را در فاصله بین دو دندان در مقابل یکی از دندانها محکم بگیریم وبا آن به ملایمت یک سمت از دندان را به وسیله ی عبور دادن نخ از سمت لثه ها به سمت لبه ی آزاد دندان تمیز نماییم.

برای تمیز کردن دندانها در فک بالا حرکت نخ از سمت لثه ها به طرف پایین و برای فک پایین حرکت نخ از سمت لثه ها به طرف بالا باشد

 کتاب ثواب العمال:عباس عزیزی.

+ نوشته شده در  سه شنبه 19 مرداد1389ساعت 10:2  توسط پزشک من  | 

فواید خنده

یه نی نی خنده دار

                 

به دلیل تقاضای یکی از همکاران محترم از فواید خنده نوشتم: 

خندیدن نوعی آنتی بیوتیک طبیعی است که همه انسانها با استفاده از آن، می توانند بسیاری از دردهای خود را تخفیف دهند. خنده واکنشی است غیر ارادی که باعث انقباض هماهنگ پانزده ماهیچه صورت و سریع شدن تنفس و جریان خون و نتیجتاً افزایش ترشح آدرنالین در خون می شود که تاثیر نهایی آن ایجاد احساس لذت و شادابی در فرد است. خنده ارزانترین داروی پیشگیری و مبارزه با بسیاری از بیماریها است و باعث پائین آمدن ضربان قلب و کاسته شدن فشار خون می گردد و از آنجا که شخص را وادار می کند نفس عمیق بکشد، موجب می شود میزان اکسیژن بافتها افزایش یابد، لذا خنده باعث طولانی شدن عمر می شود. ترشح هورمون «ایمونوگلوبولین» در بدن با میزان خندیدن ما ارتباط مستقیم دارد. «ایمونوگلوبولین"» به مبارزه دستگاه ایمنی بدن با باکتریها و میکروبها کمک کرده و شخص را برای مقابله با بیماریها آماده می کند. علاوه بر آن هورمون «سایتاکیناز» که به آن هورمون شادی نیز گفته می شود، در اثر خندیدن، نوعی ماده شیمیایی خاص سیستم عصبی به نام «آندروفین» تولید می شود که در شخص اعتماد به نفس و سرخوشی ایجاد می کند. پژوهشهای دیگر بر روی خندیدن نشان می دهد که انسانها به وسیله خنده، درد را بیشتر تحمل می کنند به این دلیل که خنده ترشح آندروفینها را زیادتر می کند و آندروفینها کشنده های طبیعی درد در بدن هستند.در واقع «آندروفین» ماده ای مشابه مرفین است که در بدن ساخته می شود، مقدار این ماده در خون، در اثر ورزش و فعالیتهای نشاط آور، بالا می رود. دانشمندان انگلیسی بعد از سالها تحقیقات به این نتیجه رسیدند که یک دقیقه از ته دل خندیدن معادل 45 دقیقه ورزش، انسان را سر حال می آورد. بنابر آخرین تحقیقات علمی، خندیدن، باعث کاهش بروز انواع بیماریها ازجمله بیماریهای قلبی می شود. از طرفی خنده با ایجاد تغییراتی در راههای تنفسی، باعث می شود هوای بیشتری در بینی ما جریان یافته و به سرد شدن مغز کمک کند و هر چه مغز خنک تر باشد ما شادتر خواهیم بود. بر روی سایت اینترنتی BBC مقاله ای وجود دارد به این مضمون که، کسانی که دچار حمله قلبی شده اند در روز با حداقل 30 دقیقه خندیدن می توانند احتمال حمله قلبی دوم را تا حد قابل توجهی کاهش دهند. همچنین کسانی که فشار خون دارند نیز با وجود روحیه شاد و خندیدن می توانند فشار خون خود را در حد مطلوب نگه دارند. در حال حاضر این عقیده که قسمت اعظم بیماریها بر اثر احساسات منفی اضطرابها بوجود آمده و پیشرفت می کند،توسط اکثر روانشناسان و روانپزشکان مورد قبول قرار گرفته است . استرسها و اضطرابهای روزانه در طول زمان چنان ناهماهنگیهایی در جسم ایجاد می کند که ممکن است به بحران روانی منتهی گردد. زمانیکه هورمونهای ناشی از فشار روانی بطور دائم به مقدار زیاد تولید گردد، سیستم دفاعی بدن قادر به انجام وظیفه کامل نخواهد بود و همین راه را برای انواع عفونتها و بیماریها هموار کرده و اندامهای داخلی بدن را تحت فشار شدیدی قرار خواهد داد. خندیدن می تواند سلاح موثری برای مقابله با این فشارهای روانی و استرسهای روزمره باشد.

 

 

http://fotservis.typepad.com/photos/romania_carpaths_on_motor/laugh.jpg

 

زندگی روزانه و حوادث و اتفاقات آن ایجاد عکس العمل هایی در انسان می شود که گاهی شرایط زمان و مکان اجاره بروز آن ها را نمی دهد و در نتیجه مقدار زیادی انرژی در بدن ذخیره می شود .
این انرژی های عصبی به جای آنکه صرف ایجاد معادلاتی از افکار و هیجانات جدید شود به دلیل موانع موجود ، تولید حریانی در اعصاب حرکتی در گروه های مختلف عضلات می کند و سبب ایجاد حرکات نیمه تشنجی می شود که روان شناسان آن را خنده نامیده اند
خنده پدیده ای است که غالباً برای ابراز شادمانی به کار می رود و به راستی به حقیقت این جمله ارد بزرگ پی میبریم که
چه زیبایند آنانی که همیشه لبخندی برلب دارند . در بین موجودات زنده فقط انسان از این توانایی برخوردار است . خنده از نظر روان شناسان معتقدند که چون مقدار زیادی انرژی ذخیره شده و واپس زده روانی به علت شرایط مختلفی چون کنترل شدید محیط ، حوادث اتفاقی و بازداری های ذهنی راهی به بیرون پیدا نمی کنند از طریق خنده از ذهن و بدن تخلیه می شوند .
به همین دلیل است که همیشه پس از خنده احساس آرامش به وجود می آید و با خود تمرکز را به همراه می آورد .
Yahروان شناسان به خنده به عنوان ضریب اطمینان ذهن و روان می نگرند که در مواقع انباشته شدن انرژی های هیجانی و مخرب نقش مهمی در بیرون راندن آن ها ایفا می کند .
به همین دلیل خنده از نظر علم روان شناسی دارای جایگاه ویژه و پر ارزشی است و می تواند به برقراری تعادل روانی درانسان کمک کند و زمینه سلامت روانی او را فراهم سازد . نقش ویژه ای که خنده در تخلیه فشارهای روانی به عهده دارد باعث شده که روان شناسان به متولیان امر توصیه کنند که محیط های کئاری آموزشی و خانوادگی را به محیط های شاد و پر خنده تبدیل کنند . تحقیقات نشان می دهد که واکنش خنده فرایند مغزی عصبی ویژه ای دارد . به هنگام خندید در الگوی امواج مغزی ما تغییرات قابل ملاحضه ای روی می دهد وهمه سطوح کورتکس مغز ، و نه فقط یک جتیگاه واحد ، نسبت به خنده واکنش نشان می دهند .
برخی از دانشمندان نیز خنده را به طوفان مغزی تشبیه کرده اند و معتقدند که خنده نقش شوک عصبی خفیف را بر روی مغزایفا می کند . از آن جا که مغز حیاتی رین ارگان بدن است و بر فعالیتهای جسمانی و روانی کنترل دارد ، هرگونه تغییر ثبتی در عملکرد آن می تواند بر عملکرد کل بدن تاثیر سفید داشته باشد . زمانی مه ما می خندیم ، مقدار بسیار زیادی از اکسیژن را به طرف سلول های بدن به ویژه سلول های مغزی می فرستیم .
می دانیم که مغز در حدود یک پنجم از کل اکسیژن مورد نیاز بدن را به تنهایی مصرف می کند بنابراین زمانی هم که مغز با خونی که از مقدار تکسیژن بیشتری برخوردار است تغذیه می شود عملکرد بهتری در مقایسه بازمانی که کمتر اکسیژن می گیرد ، پیدا می کند و در نهایت همه عملکردهای ذهنی و بدنی ما بهبود می یابند .
ارتباط با خنده :
۱- سیستم ایمنی :
تحقیقات علمی نشان می دهد در حالی که افسردگی به ستگاه ایمنی بدن در برابر بیماری آسیب می رساند خنده با کاهش کورتیزول ، افزایش فعالیت سلولهای کاهنده در افزایش سیتوکنین ، دستگاه ایمنی را تقویت می کند .
وقتی شخص می خندد وجودش از احساساتی مثل آلودگی ، گرما ، رهایی و سرحالی آکنده می شود و این ها همان احساساتی هستند که در بردارنده مفهوم احساس سلامتی اند .
۲- ورزش :
خنده یکی از مهمترین ورزشهاست . هیچ ورزشی نمی تواند مثل خنده بیشتر غضلات بدن را به جنبش در آورد .
یک دقیقه خندیدن برابر با چل مرتبه نفس کشیدن است .
همچنین روزانه ۱۵ دقیقه خندیدن بخش زیادی از منافع حاصل از پیاده روی صبحگاهی را در بردارد .
۳- بیماریهای قلبی
خنده با کاهش وزدودن احساسات منفی نقش مهمی در پیشگیری از حملات قلبی دارد و نوعی ماساژ قوی برای قلب است .
پژوهشها نشان داده است که خندیدن از بروز انواع سکته ها و لخته شدن خون در رگ ها جلوگیری می کند
۴- صبر :
متخصصان اعلام کرده اند کسانی که لبخند بر لب دارند علاوه بر آن که از شکیبایی بیشتری برخوردار اند قدرت بسیاری نیز برای حل مشکلات خود می یابند به گفته ارد بزرگ آنکه همیشه لبخندی بر لب دارد شادی را به همگان هدیه می دهد .  و بدین ترتیب روحیه یاس که منجربه بروز انواع بیماری ها می شود از بین خواهد رفت . برخی دیگر از صاحبنظران معتقدند داشتن لبخند بر لب بیانگر نوعی آرامش و تخلیه فشار در افراد است و کسانی که هیچ گاه خنده بر لب ندارند نه تنها در مواجهه با هر حرکتی بلافاصله عصبانی شده و از خود واکنش نشان می دهند بلکه فشار خون آنها نیز افزایش خواهد داد .
۵- فشار خون :
تحقیقات دانشمندان نشان می دهد خنده بهترین درمان برای افرادی به شمار می رود که دوران بهبودی پس از سکته قلبی را می گذرانند زیرا فشار خون آنان را کاهش می دهد .
به گزارش پایگاه اینترنتی ، محققان اتریشی در پژوهشی دریافتند که خنده درمانی افرادی که سکته کرده اند سبب کاهش فشار خون می شود .
۶- درد :
بدن ما به طور طبیعی مجهز به موادشیمیایی ضد دردی است که در صورت لزوم برای تخفیف درد از مغز آزاد می شود و آندورفین نام دارد . خندیدن باعث افزایش ترشح این مواد می شود .
محققان در دانشگاه سریلند به این نتیجه رسیده اند که خنده داروی بسیاری از بیماری هاست و چنان چه این حالت به اندازه طبیعی در بشر بوجود آید هرگز بیماری رشد نخواهد کرد .
روزنامه ای کهدر مسکو با انتشار مقاله ای در این زمینه خاطر نشان کرد تحقیقات دانشمندان در دانشگاه سریلند که با آزماریش روی بیش از ۳۰۰ نفر انجام شده نشان می دهد که خنده بسیاری از دردهای آن ها را از بین برده و ریشه های درمان خود جوش را در این افراد به وجود آورده است .

 

 

۷- فرآیند یادگیری :
از آنجا که اشتغال ذهنی و اضطراب از موانع یادگیری به شمار می رود از این رو خندیدندر ابتدای مطالعه باعث ایجاد آرامش فکری می شود و فرایند یادگیری را اسان می کند .
احساس شادی در پی خندیدن و بهبود حال و هوای افراد در بلند مدت ، هم در افراد سالمن و هم در بیماران سبب بهبود کیفیت زندگی آنان می شود .
محققان برای بوجود آمدن زمینه های خندیدن مناسب ، خواندن انواع رمان محاوره با افراد مختلف و دردیدن فیلم های شیمایی و بالاخره افزایش آداب و معاشرت با دیگران را پیشنهاد می کنند .
بنابراین می توان گفت :
خنده نقش حمایتی و تقویتی را بر روی مغز و بدن ایفا می کند .

 زندگی را سخت نگیرید و در فرصت های مختلف بخندید

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه 17 مرداد1389ساعت 11:35  توسط پزشک من  | 

کیست کلیه چیست؟

دکتر حمید سجاد:
وجود کیست در کلیه انواع مختلف دارد بعضی ها نادر هستند بعضی ها شایع هستند. گاهی متعدد هستند گاهی تکی. متعدد ها گاهی چند عدد بزرگ هستند گاهی کوچک و به تعداد زیاد هستند. گاهی در نوزادی ظاهر می شوند گاهی در بزرگسالی . گاهی مادرزادی هستند گاهی اکتسابی مثلا به دلیل دیالیز
                          
کیست ساده کلیه

کیست ساده کلیه معمولا یک طرفه بوده و منفرد است اما می تواند متعدد چند حفره ای و با شیوع کمتر دوطرفه نیز باشد. مشخص نیست که کیست ساده کلیه , نوعی اختلال مادرزادی است و یا در زمره اختلالات اکتسابی قرار می گیرد. به نظر میرسد که دیالیز مزمن در ایجاد کیست ساده کلیه نقش دارد

کیست ساده کلیه معمولا قطب تحتانی کلیه را درگیر می کند.کیست هائی که سبب بروز علائم می شوند , بطور متوسط 10 سانت قطر دارند , این کیست ها حاوی مایعی کهربائی رنگ می باشند و دیواره ای نازک دارند. 5% کیست ها حاوی مایعی خون آلود هستند و احتمالا در دیواره نمی از این کیست ها سرطان نوع پاپیلری وجود دارد

با رشد کیست پارانشیم کلیه در اطراف آن فشرده شده , می تواند تخریب شود. اما بندرت کیست های ساده سبب
اختلال در عملکرد کلیه می شوند. کیست ساده می تواند حالب را تحت فشار قرار داده هیدرونفروز ایجاد کند

تظاهرات بالینی
درد ممکن است بیمار از درد پهلو یا پشت ( معمولا متناوب و مبهم ) شکایت داشته باشد. در صورت خونریزی در کیست , درد می تواند شروعی ناگهانی داشته باشد. علائم گوارشی ممکن است وجود داشته باشد که در این صورت زخم معده یا بیماری کیسه صفرا باید رد ش وند. در صورت عفونی شدن کیست , بیمار از درد پهلو , بی حالی و تب شکایت دارد. معاینه بالینی معمولا طبیعی است اما گاه توده ای لمس شده یا در دق تشخیص داده می شود. در صورت عفونت کیست تندرنس پهلو ایجاد می شود.

ct اسکن دقیق ترین روش برای افتراق بین کیست و سرطان است.سونو گرافی در بسیاری از موارد می تواند یک کیست را از توده توپر افتراق دهد. در صورت عدم توانائی در افتراق بین کیست و سرطان باید نمونه گیری و آسپیراسیون انجام شود.

درمان
اگر بتوان با سونو گرافی و سی تی اسکن و MRI بتوان به تشخیص دقیق کیست رسید معمولا به حال خودش رها می کنند و باید با سونو گرافی پیگیری کرد و بیمار را تحت نظر داشت

اگر نتوان به تشخیص دقیق رسید ممکن است نیاز به آنژیو گرافی کلیوی یا آسپیراسیون باشد.

اگر مایع بدست آمده در نمونه گیری شفاف باشد حاکی از خوش خیم بودن ضایعه می کند. البته باید با ارزیابی سیتولوژی و میکروسکوپی مایع بدست آمده خوش خیم بودن را تائید کرد

در برخی مراکر پس از آسپیراسیون مایع , ماده حاجب به درون آن تزریق می کنند. صاف بودن دیواره کیست از خوش خیم بودن آن حمایت می کند.

اگر مایع خونی باشد باید اقدام به جراحی کرد

پیش آگهی
توصیه می شود که برای پیگیری کیست ساده سالانه سونو گرافی انجام شود. اگر تغییرات مشاهده شده سرطان را مطرح کند باید سی تی اسکن انجام شود
......................................................................................
 
كيست‌ها و تومورهاي كليه با خصوصيات متفاوت و در بسياري از افراد حتي بدون علامت و يا فقط با وجود خون در ادرار مشخص مي‌شوند. اين نوشتار به انواع كيست‌هاي كليه مي‌پردازد.

كليه‌هاي پلي‌كيستيك بالغين: شايع‌ترين بيماري ارثي است كه علائم آن معمولا قبل از 40 سالگي ظاهر مي‌شود و كودكان مبتلا اغلب طول عمر كوتاه دارند. كليه‌ها بزرگ و داراي كيست‌هاي متعدد مي‌باشند. گاهي كيست‌ها به اندازه يك توپ فوتبال با وزن 8 كيلوگرم هم مي‌رسند.
علائم: وجود خون در ادرار و درد كليه شايع‌ترين علائم هستند. يك سوم افراد در آزمايش اتفاقي داراي خون ميكروسكوپي در ادرار هستند. در صورت عفونت، كليه‌ها دردناك و همراه با تب و لرز است، علائم تحريكي مثانه و نارسايي كليه كه با سردرد، تهوع، استفراغ، ضعف و كاهش وزن بروز مي‌كند نيز وجود دارد. گاهي بيمار متوجه يك توده شكمي مي‌شود. در 60 تا 70 درصد از بيماران افزايش فشارخون وجود دارد. بسياري از مبتلايان به بيماري پلي‌كيستيك كليه دچار نارسايي كليه مي‌شوند.
درمان: رژيم كم پروتئين و مايعات زياد و عدم فعاليت‌هاي گرم‌كننده بدن. جراحي فقط در صورت نياز صورت مي‌گيرد.
كيست ساده: شايع‌ترين و در عين حال كم اهميت‌ترين اختلال كيستيك كليه است و احتمال بروز آن با افزايش سن بيشتر مي‌شود. اغلب بدون علامت هستند و زماني علامتدار مي‌شوند كه به حدود 10 سانتي‌متر برسند. اگر باعث ادرار خوني يا درد شكم شدند حتما بايد به فكر پيدايش سرطان در كيست‌ها بود.
علائم: درد پهلو يا پشت به شكل متناوب و مبهم وجود دارد. در صورت اتساع ديواره كيست در اثر خونريزي به داخل آن، درد ناگهاني و شديد ظاهر مي‌شود و گاه علائم شبيه زخم معده يا بيماري كيسه صفرا احساس مي‌شود. در صورت عفوني شدن كيست، علائم تب و درد پهلو وجود دارد.
درمان: سونوگرافي ساليانه براي پيگيري كيست از نظر اندازه، شكل و قوام آن توصيه مي‌‌شود. در صورت روشن بودن رنگ مايع داخل كيست، ضايعه خوش‌خيم است ولي در صورت خون‌آلود بودن مايع، احتمال رشد سلول سرطاني زياد است.
تومورهاي بدخيم كليه: تومور آدنوكارسينوم از دهه 5 و 6 عمر با شيوع دو برابر در مردان ديده مي‌شود. سيگار مهم‌ترين عامل خطرساز است. تقريبا يك سوم افراد در زمان تشخيص، متاستاز دارند كه شايع‌ترين محل آن ريه است وليكن كبد، استخوان، غدد لنفاوي مجاور و غده فوق كليه نيز مكان‌هاي شايع متاستاز هستند.
علائم: معمولا 3 نشانه وجود خون در ادرار در 60 درصد موارد، درد پهلوها و توده قابل لمس در 40 درصد موارد وجود دارد. علائم متاستاز در 30 درصد موارد شامل سرفه، تنگي نفس، تشنج، سردرد و درد استخوان مي‌باشد. افزايش فشارخون نيز در 40 درصد موارد وجود دارد كه نسبت به داروهاي ضد فشارخون مقاوم است.
درمان: در مراحل ابتدايي، تنها راه درمان برداشتن كليه است و در حالت پيشرفته از دارو، راديوتراپي، شيمي‌درماني و جراحي با توجه به شرايط بيمار استفاده مي‌شود.
 
صورت چاق یا لاغر؟
 
بطور علمی هیچ محصولی نمی تواند قسمتی از بدن را بطور موضعی چاق یا لاغر کند ولی بطور غیرعلمی دقیقا 196 محصول چاقی و لاغری موضعی در بازار موجود هست که یا اصلا موثر نیستند و یا اندک تاثیرشان هم موقتیست .

حالا شما دقیقا می خواید صورتتون لاغر بشه یا چاق ؟!
اگر صورتتون چاقه و می خواید لاغر بشه این متن زیر رو بخونید . شاید موثر نباشه اما انجامش لااقل ضررخاصی به شما نخواهد زد


                                     

وقتی یک آدم جدید را ملاقات میکنید یا یک دوست قدیمی را دوباره می بینید اولین چـیـزی کــه بــه نـظرتان می رسد
چیسـت؟ اکثـر مـا روی قــیافه فرد تمرکز می کنیم و افراد را معمولاً از بالا به پایین برانداز می کنیم. و برحسب آنـچه که
مـی بـینیم واکنش می دهیـم. پـس طبـیـعی اسـت که اگر صورت و گردنتان لاغر باشد، حتی اگر اندامتان چندان ایـدآل
هم نباشد، از نظر بینـنده لاغر و متـناسب بـه نـظر خـواهید رسید. خودتان هم این را خوب حس می کنید. دلیل آن این
اسـت: کـم کـردن حتی یـک کیـلو از وزنتـان، بیشتر از اینکه خـود را روی سـایـز دور کـمرتـان نشـان دهـد، تـاثـیـر بسـیار زیـادی روی صـورتـتان خـواهد داشـت. پـس احـتمالاً دوست دارید بدانید که بهترین راه برای کم کردن وزن صورت و لاغر کردن آن چیست.

از نظر علمی لاغر کردن یک قسمت خاص از بدن غیرممکن است، اما اکثر افراد وقتی وزن کم می کنند، اول در صورتشان مشخص می شود. 6 نکته ای که در این مقاله برای شما گرد آورده ایم با کاهش اضافه وزن ناشی از آب بدن، در این زمینه به شما کمک می کند. استفاده از این تکنیک ها موجب می شود صورتی لاغرتر و متناسب تر داشته باشید. پس تا آخر با ما همراه باشید.

قدم اول:  روزانه حداقل نه لیوان آب بنوشید.

این مرحله جزء مهمترین قدم ها برای رسیدن به هدفتان است، چون اگر به اندازه کافی آب ننوشید، بدن شما به وضعیت حفظ و تثبیت آب می رسد. در این وضعیت بدن تصور می کند که در یک کویر بی آب گیر کرده است و هر مایعی که در خود دارد را حفظ میکند. در نتیجه، بدنتان باد می کند. به وضوح خواهید دید که صورتتان پف می کند و این باد کردگی را در دست ها و پاهایتان هم حس می کنید. پس تا می توانید آب بنوشید. اگر از خوردن آب معمولی خسته شده اید، کمی لیمو در آن بچکانید. سایر نوشیدنی ها (چای، قهوه، سودا، و آبمیوه) هم جزء مایعات مصرفی شما به حساب می آیند ولی چون حاوی کالری هستند، از فواید آنها کم می کند. هیچ چیز به اندازه همان آب معمولی پرفایده و سالم نیست.

قدم دوم:  روزانه حداقل سه وعده از میوه جات و سه وعده از سبزیجات استفاده کنید.

با خوردن میوه جات و سبزیجات هم می توانید به بدنتان آب برسانید، چون این مواد غذایی سرشار از آن هستند. علاوه بر این، میوه جات و سبزیجات سرشار از فیبر میباشند که باعث می شود شما احساس سیری کنید و کمتر به سراغ تنقلات پرکالری بروید. به جای اینکه یک ظرف شکلات روی میزتان بگذارید، بهتر است یک ظرف هویج را تمیز کرده و کنار دستتان بگذارید. برخی عقیده دارند که میوه آنها را چاق میکند چون حاوی مقدار زیادی قند هستند. اگر شما هم چنین عقیده ای دارید، کاملاً در اشتباهید.

قدم سوم:  مصرف کلسیم خود را بالا ببرید.

تحقیقات بسیاری نشان می دهد که مصرف حداقل 1200 میلیگرم کلسیم (از منابع غذایی، به ویژه لبنیات) روزانه به از بین بردن چربی های بدن کمک شایانی می نماید. طبق یک تحقیق خاص مشخص شد خانم هایی که کلسیم بیشتری را از طریق مکمل استفاده می کردند، کمتر دچار علائم دوران یائسگی شدند. ماست و پنیر می تواند تنقلات خوبی برای شما باشد و یادتان باشد خیلی سراغ انوع بدون چربی لبنیات نروید، کمی چربی باعث می شود که بیشتر احساس سیری کنید و دیرتر گرسنه تان شود.

قدم چهارم:  هر روز 250 کالری از مصرفتان کم کنید و 250 کالری بسوزانید.

نیم کیلو چربی حاوی 3500 کالری است، پس برای از دست دادن آن باید به همان میزان از کالری هایتان کم کنید، چه از طریق کم کردن غذایتان باشد و چه از طریق ورزش. راحت ترین راه این است که هر دوي اینها را انجام دهید. اگر 250 کالری از کالری های مصرفیتان کم کنید و 250 کالری هم با ورزش بسوزانید، روزانه می شود 500 کالری و به این روش می توانید هر هفته نیم کیلو از وزنتان را کم کنید. دقت کنید که کم شدن نیم کیلو از وزن تاثیر بسیار زیادی روی صورتتان خواهد داشت. برای سوزاندن 250 کالری با ورزش، می توانید به یک پیاده روی تند نیم ساعته بروید. کم خوردن هم به سادگی این است که جای بستنی مورد علاقه تان را با ماست عوض کنید، همین.

قدم پنجم:  از خوردن نمک پرهیز کنید.

وقتی نمکدان را برمی دارید، احتمال ورم بدنتان را هم بالا می برید. غذاهای فراورده ای حاوی مقدار زیادی سدیم هستند و وقتی شما هم باز به آن نمک اضافه کنید، مصرف نمکتان را به اوج خواهید رساند. هنگام خوردن سوپ های آماده، تن ماهی، و غذاهای آماده از این قبیل دقت کنید که به آن نمک اضافه نکنید.

قدم ششم:  تمرینات بدنسازی انجام دهید.

با ورزش کردن با دستگاه های بدنسازی، دمبل یا حتی وزن خودتان، بافت های عضلانیتان را حفظ خواهید کرد و هرچه عضلات بیشتری داشته باشید، کالری بیشتری هم خواهید سوزاند. این نوع تمرینات به شما کمک میکند که کلیه عضات و ماهیچه های بدن، از جمله عضلات صورتتان را حفظ کنید. اگر بدون انجام تمرینات بدنسازی رژیم بگیرید، باعث شل شدن پوستتان خواهد شد چون بافت عضلانی جدید به خود اضافه نمی کنید. تمرینات بدنسازی باعث می شود صورتتان سفتتر شده و سلامت و طراوت جوانی خود را حفظ کند.

** در این قسمت به چند تمرین مخصوص صورت اشاره می کنیم که به شما کمک میکند کمی از چربی های صورتتان را به صورت موضعی آب کنید و عضلات صورتتان را هم سفت و قوی کنید. بهتر است این تمرینات را جلوی آینه انجام دهید تا از درست انجام دادن آن مطمئن شوید.

برای نواحی اطراف چشمها، چشمها را آرام ببندید، تا جای ممکن به پایین نگاه کنید و بعد به بالا نگاه کنید. اینکار را 10 مرتبه تکرار کنید. دوباره با چشمانی بسته، ابروها را بالا برده و تاحد ممکن مژه ها را به سمت پایین بکشید. تا 5 ثانیه این حرکت را نگه دارید، استراحت کرده و 5 مرتبه دیگر این حرکت را تکرار کنید. با چشمان باز و سر ثابت، به بالا و بعد به پایین نگاه کنید و 10 مرتبه حرکت را تکرار کنید و بعد به راست و به چپ نگاه کنید و این حرکت را هم 10 مرتبه تکرار کنید.

تا حدی که می توانید اخم کنید و ابروها را به سمت هم بکشید. بعد تا حد ممکن ابروها را بالا برده و چشمها را هم تا حد ممکن باز کنید. این تمرین را 5 مرتبه دیگر تکرار کنید. روی تخت به پشت بخوابید و سرتان را از لبه آن آویزان کنید. ابروها را تا حد ممکن بالا ببرید و را نیز تاحد ممکن باز کنید. به حالت اول برگشته و 5 مرتبه حرکت را تکرار کنید.

لب پایینی را روی لب بالاییتان بیاوید و آن را به سمت نوک بینی بکشید. تا بیشترین حد لبخند بزنید و سعی کنید نوک زبانتان را به نوک بینی برسانید.

تمرینات مخصوص غبغب:

تمرین 1: دهانتان را تا حد ممکن باز کنید، فکتان را به سمت جلو و بعد به سمت بالا بکشانید تا جایی که دندانهای پایینی تا بالای لب بالایی کشیده شود. این حرکت را 15-10 مرتبه انجام داده و 3 تا 4 مرتبه در روز هم تکرار کنید. تعداد تکرارها را آرام آرام اضافه کنید و دقت کنید که فشار زیادی روی فک اعمال نکنید.

تمرین 2: کف دست را 10 ثانیه روی پیشانی قرار داده و فشار دهید و با سر و گردن خود مقاومت کنید. باید فشار را در گردن و چانه تان خوب حس کنید. حرکت را با گذاشتن دست روی پشت سرتان تکرار کنید و بعد برای هر سمت سر، طوریکه دست ها روی گوش قرار گیرد.

تمرین 3: چانه را بالا آورده و دهانتان را باز و بسته کنید، انگار در حال جویدن هستید. فشار را روی عضلات پایین فک و گردن باید حس کنید.

تمرین 4: با پشت دست به پایین چانه ضربه بزنید. ابتدا آرام حرکت را شروع کنید و بعد سرعت ضربه زدن را بالا ببرید. دو یا سه بار در روز این حرکت را چند دقیقه تکرار کنید.  


منبع : سایت مردمان


امضافکرنکن روو به غروبه زندگی / اگه عاشق باشی ، خوبه زندگی
به امید دیدار ...


 توصیه ی پزشک من: دنیای امروز صورتهای تپل رو نمیپسنده وامروزه تمام گریمورهای آرایشی  چهره ها رو استخونی نشون میدن تا زیبا تر به نظر برسن.
همیشه خودت رو همونطوری که هستی دوست داشته باش.به فکر تناسب باش نه تفاوت.
+ نوشته شده در  جمعه 15 مرداد1389ساعت 11:2  توسط پزشک من  | 

آلبالو قندخون و چربی خون را كاهش مي‌دهد

  
 آلبالو يا به قول فرنگي‌ها همان گيلاس ترش (sour Cherry) از ميوه‌هاي فصل تابستان است

كه هم به صورت خام به عنوان ميوه، مورد استفاده قرار مي‌گيرد و هم از آن در غذاها، دسرها و شيريني‌هاي مختلف فصل استفاده مي‌كنند. البته از مربا و شربت خوشمزه آن نيز نمي‌توان به‌راحتي گذشت؛ به خصوص اينكه شربت آلبالو خاصيت عطش‌زدايي نيز دارد.
درضمن، بعضي‌ها براي رفع تشنگي، آب آلبالو را به شربت آن ترجيح مي‌دهند. از طرف ديگر، اين ميوه طبيعتي سرد دارد؛ بنابراين خوردن آن به افراد گرم‌مزاج توصيه مي‌شود. به‌طوركلي آلبالو، سرشار از ويتامين‌ها و املاح معدني گوناگوني به خصوص ويتامين C و مقداري سديم، منيزيم، پتاسيم، مس و روي است.

 

خواص درماني:

- آلبالو باعث كاهش فشار خون مي‌شود، بنابراين مصرف آن براي افرادي كه داراي فشارخون بالايي هستند مفيد است؛ علاوه بر اين، غلظت خون را كم  مي كند و براي رفع مشكل كم‌خوني توصيه مي‌شود.

- آلبالو خاصيت صفرابري دارد و به دفع سنگ كليه و كيسه صفرا كمك مي‌كند. البته مي‌گويند اگر آب يا مرباي آلبالو  با كمي رازيانه مخلوط شود، براي دفع سنگ مثانه و رفع‌سوزش مجاري ادرار  مفيد است.

- اين ميوه، نيروبخش بوده است و اثر ضدعفوني‌كننده بر روده‌ها دارد و در ضمن ورم معده را نيز كم مي‌كند.
- آلبالو به طور كلي براي درمان رماتيسم، تصلب شرايين، ‌نقرس و پيوره دندان مفيد است.
- با توجه به اينكه آلبالو قندخون را  كاهش مي‌دهد، ديابتي‌ها مي‌توانند آن  را باخيال راحت مصرف كنند.
- اين ميوه ادرارآور بوده ، براي رفع ورم كليه مفيد است.
- چاق‌ها نيز مي‌توانند با خوردن آلبالو خودشان را لاغر كنند. علاوه بر اين، آلبالو چربي خون را نيز پايين مي‌آورد.    

انرژي پروتيين قند كلسيم فسفر آهن ويتا مينC ويتامين A
6/8كيلو كالري 85/.گرم 16گرم 50ميلي گرم 20ميلي گرم يك ميلي گرم 5ميلي گرم IU400

  منبع:همشهری آنلاین
 
آلبالو ميوه اي سرخ رنگ، شبيه گيلاس ولي كوچكتر و ترش و شيرين. ميوه آلبالو، لذيذ، مطبوع و نام ديگرش « آلي بالي» است.
درخت آلبالو در مناطق مختلف ايران مي رويد و از ميوه تازه و خشك آن استفاده مي كنند و يا شربت و مربا ويا آلبالو پلو و يا خورش آلبالو درست مي كنند.
از آنجا كه قند موجود در آلبالو از لولز است براي بيماران مبتلا به مرض قند ( ديابت ) مضر نيست و جذب آن آسان است.
بهترين آلبالو براي خوردن، آلبالوي تازه اشست كه رنگي كاملاً قرمز و درخشان دارد و آلبالوي نارس، دير هضم است و كار روده ها را مختل مي كند.
قسمت هايي كه از درخت آلبالو در تغذيه و درمان استفاده مي كنند عبارتند از: 1) ميوه 2) دم ميوه 3) مغز هسته ميوه

          
 هسته آلبالو، ضد اسهال و ضد فشار خون است.
آلبالوضد مواد صفراوي، حالت تهوع و ضد سنگ كليه است.
آلبالو، اشتها آور بسيار خوبي است.
ضماد و مرهم آلبالو براي باز شدن رنگ رخسار و چهره مؤثر و مفيد است.
مصرف آلبالو براي گرم مزاجان و افرادي كه چربي زيادي در شكم دارند سودمند است.
مصرف البالو براي افرادي كه خارش پوستي دارند مؤثر و مفيد است.
آلبالو خواص گيلاس دارد و مصرف آن اعصاب را آرامش مي دهد ولي در هر حال نبايد در مصرف آن زياده روي كرد.
مصرف چند روز متوالي شربت يا مرباي آلبالو براي معالجه نارسايي هاي كبد مفيد است.
شربت يا مرباي آلبالو در معالجه التهاب و ورم كليه و ورم معده و روده مؤثر است.
مصرف جوشانده 30 گرم دم كرده دم آلبالو براي افرادي كه دچار بيماري هاي كليه و مثانه هستند مفيد است، دم آلبالو را به مدت 12 ساعت در آب سرد خيس نموده سپس در يك ليتر اب اضافه كرده و مي جوشانند و صبح و ظهر و شب يك ليوان از جوشانده را مي خورند.
آلبالو براي رفع حرارت و تشنگي و غلظت خون و صفرا مفيد است.
پایگاه اینترنتی پرشین وی

+ نوشته شده در  پنجشنبه 14 مرداد1389ساعت 12:30  توسط پزشک من  | 

برای کاهش وزن چه باید کرد؟


- خوردن هیچ ماده غذایی ممنوعیت ندارد ، فقط باید سایز وعده های غذایی را کمی کاهش دهید.


- بهتر است از مواد غذایی نشاسته ای ( مثل سیب زمینی و ماکارونی و...) و چربیها کمتر استفاده کنید.

- بجای نان سفید ، از نان سبوس دار یا سنگک استفاده کنید. این نان ها دیر هضم تر هستند و موجب احساس سیری طولانی تری می شوند و به علت جذب کند تر قند آنها، کمتر چاقی می آفرینند.


- تا حد امکان قند و شکر و شیرینی کمتر بخورید.

- از سالاد و سبزیجات زیاد استفاده کنید. خوردن سالاد قبل از غذا به کنترل اشتها کمک میکند و تا حدودی باعث دفع چربی و قند غذا میگردد.


- آب زیاد بخورید.نوشیدن 8 تا 10 لیوان آب در روز نه تنها باعث افزایش سوخت و ساز میشود ، بلکه بهترین روش برای سم زدایی از بدن است.

- نوشیدن چای سبز و قهوه تا حدودی به افزایش سوخت و ساز کمک میکند.با این حال سعی کنید بیشتر از یک فنجان قهوه در روز نخورید.


- تا میتوانید شب ها به جای غذای پختنی ، حاضری بخورید.در هفته 2 یا 3 شب سوپ به جای شام بخورید.

- همیشه سعی کنید قبل از تاریکی هوا شام بخورید.حداکثر تا ساعت 8 شام خورده باشید.


- بهترین میوه برای رفع گرسنگی سیب است. حتما سیب را با پوست بخورید. خوردن سیب در هرروز توصیه میشود.

بهترین روش کاهش وزن این است که مقدار کالری دریافتی روزانه خود را با کاهش دریافت غذایی کاهش دهید ویا مقدار کالری را که در روز میسوزانید با انجام فعالیت فیزیکی، افزایش دهید، که بهتر است این دو با هم توام گردند.


برای کاهش وزن 0.5 تا 1 کیلوگرم در هفته ، میبایست در طول روز 500 کالری کمتر بخورید یا به همین میزان بیشتر بسوزانید.

همچنین باید توجه داشته باشید که اگر بدون تغییر میزان فعالیت خود، روزانه 500 کالری اضافه تر از قبل دریافت کنید، در عرض یک هفته نیم تا یک کیلوگرم وزن اضافه خواهید کرد.

 

گیتی بهدادی پور .کارشناس تغذیه

 

پر کردن دندانها با اشعه

حتما شما هم این روزها زیاد شنیده اید که بعضی ها می گویند: من پیش دندانپزشکم رفتم و او با اشعه یا لیزر دندان هایم را پر کرد، به طوری که اصلا معلوم نیست پر شده است. پر کردن دندان یا همان ترمیم دندان، به معنی برداشتن و تراش دادن پوسیدگی های دندان و جایگزین کردن آن با مواد ترمیمی است.

این ماده ترمیمی تا مدت های طولانی فقط آمالگام(همان پر کردگی های سیاه رنگ یا نقره ای رنگ قدیمی) بود. اما در سال های اخیر با پیشرفت علم، مواد دندانی همرنگ دندان یا همان کامپوزیت ها به عرصه دندانپزشکی ترمیمی وارد شده اند. این ترمیم های همرنگ دندان به دلیل زیبایی که دارند، برای ترمیم دندان های جلویی مفید هستند.

کامپوزیت هایی که اکنون مورد استفاده قرار می گیرند در ابتدا به شکل خمیر هستند  و کامپوزیت نوری نامیده می شوند ،زیرا در حضور نور شروع به سفت شدن می کنند. کامپوزیت ها مخلوطی از مواد به نام مونومر هستند که این مونومرها در حضور نور سفت شده و تبدیل به ماده ای سخت به نام پلیمر می شوند.

همانطور که گفته شد، این کامپوزیت ها به شکل خمیر هستند که دندانپزشک می تواند آنها را به راحتی در حفره تراش داده شده روی دندان قرار دهد و آنرا به شکل دلخواه شکل دهد.سپس با استفاده از نور آنرا پلیمریزه و به حالت سفت و سخت در می آورد. نوری که امروزه برای سخت شدن کامپوزیت ها استفاده می شود، طیف آبی نور مرئی است. پس برخلاف آنکه عده ای به اشتباه آنرا لیزر یا اشعه ماورای بنفش می نامند، این نور همان نور مرئی است. این نور قدرت نفوذ به حدود ۲ میلیمتر از کامپوزیت را داراست. پس دندانپزشک باید لایه به لایه کامپوزیت را روی دندان بگذارد و هر بار حدود ۲۰ تا ۳۰ ثانیه نور آبی را بتاباند تا هر لایه سفت شود و بعد لایه بعدی را بگذارد. اگر کامپوزیت نور کافی د ریافت نکند ،ماده به خوبی سفت نمی شود و احتمال شکستگی در ترمیم و همچنین رنگ پذیری و تغییر رنگ آن در آینده وجود دارد.

بعد از سفت شدن کامپوزیت، دندانپزشک با استفاده از وسایل و برس های مخصوص، سطح آنرا پولیش می کند تا زیبا و براق شود. از آنجا که رنگ های گوناگونی از کامپوزیت وجود دارد، دندانپزشک رنگی را انتخاب می کند که بیشترین شباهت را به رنگ دندان اولیه داشته باشد.

 

                   

از دیگر مزایای کامپوزیت، علاوه بر زیبایی، این است که این ماده با استفاده از تمهیداتی که توسط دندانپزشک به کار بسته می شود قابلیت چسبیدن به نسج دندان را دارد، همین امر باعث می شود تا نیاز نباشد که دندانپزشک تراش زیادی به دندان بدهد.(بر خلاف آمالگام که نیاز به تراش نسج بیشتری از دندان دارد تا ترمیم از دندان جدا نشود.)بنابراین با استفاده از کامپوزیت ها می توان بافت بیشتری از دندان را حفظ کرد.

از کامپوزیت علاوه بر ترمیم پوسیدگیها، در ترمیم شکستگی لبه دندان های جلویی، در بستن فاصله های بین دندانی، در تصحیح کردن شکل دندان های بد فرم، و در ارتودنسی برای چسباندن سیم های ارتودنسی ثابت، استفاده می شود.

مساله ای که طی کار کردن با کامپوزیت مهم است، این است که دندان مورد نظر و محیط اطراف آن باید تا جایی که امکان دارد خشک باشد، تا حداکثر چسبندگی کامپوزیت با دندان فراهم شود. دندانپزشک این کار را با استفاده از پنبه و ساکشن های قوی انجام میدهد و بیمار نیز باید در این مرحله همکاری لازم را با دندانپزشک انجام دهد. کامپوزیت ها را عموما در دندان های جلویی به کار می برند، چرا که مساله زیبایی در این دندان ها بسیار مطرح است..

امروزه کامپوزیت های جدیدی به بازار آمده اند که از استحکام بیشتری کرد برخوردارند و می توان برای پر کردن دندان های خلفی هم از آنها استفاده و نکته آخر اینکه ترمیم های کامپوزیتی باید هر ساله توسط دندانپزشک چک شوند، تا در صورت به وجود آمدن هرگونه نقص در ترمیم ، دندان مجددا ترمیم شود، تا دندان دچار پوسیدگی های ثانویه نگردد.

دکتر: حمید فرزام .جراح .دندانپزشک

+ نوشته شده در  چهارشنبه 13 مرداد1389ساعت 10:55  توسط پزشک من  | 

مدل خوابيدن شما نشانه شخصيت‌ شماست!يك پژوهشگر كه در زمينه خواب تحقيق مي‌كند، به تازگي مدعي شده است که مدل خوابيدن ما مي‌تواند از نوع زندگي و حتي از ويژگي‌هاي شخصيتي‌‌مان خبر دهد....

پروفسور كريس ايدزيكوسكي، استاد مهمان دانشگاه سوري انگلستان، مي‌گويد مطالعه او روي 1000 زن و مرد انگليسي حاكي از آن است كه 6 مدل شايع خوابيدن نشانگر نوع شخصيت آدم‌هاست و با زبان بدن آنها ارتباط تنگاتنگ دارد: «همه ما وقتي بيداريم، نسبت به زبان بدن خودمان آگاهي داريم ولي در خواب، ضمير ناخودآگاه ما درباره ما حرف مي‌زند. آنچه مدل خوابيدن از شخصيت ما آشكار مي‌كند، كاملا دور از انتظار خودمان است.» حالا شما به کدام يک از اين 6 مدل مي‌خوابيد؟
1.
مدل جنيني: اين، شايع‌ترين مدل خوابيدن است. گروه بزرگي از شركت‌كنندگان در اين پژوهش (41 درصد) موقع خواب، خود را به شكلي خميده (شبيه جنين) درمي‌آوردند و زنان 2برابر مردان اين شكل را به خود مي‌گرفتند. درباره اين گروه، گفته مي‌شود كه اگرچه شخصيت ظاهري سرسختي دارند، اما حساس‌اند و ممكن است خجالتي به نظر بيايند اما اغلب زود با ديگران مي‌جوشند.
2.
مدل كُنده درخت: اگر به پهلو مي‌خوابيد و هر دو دست‌تان پايين مي‌افتد، شما آدمي راحت و اجتماعي هستيد و به ديگران تا جايي اعتماد مي‌كنيد كه حتي ممكن است گول بخوريد. 15 درصد مردم به اين شکل مي‌خوابند.
3.
مدل تمنا: در اين مدل، فرد به پهلو مي‌خوابد و هر دو دست او در مقابل بدن‌اش به جلو دراز مي‌شود. 13 درصد شركت‌كنندگان در مطالعه به اين روش مي‌خوابيدند. آنها ذهني باز ولي عيب‌جو دارند. شكاك‌اند و کمي يك‌دنده.
4.
مدل سرباز: در اين مدل، شخص به پشت دراز مي‌كشد و دست‌ها را در دو طرف بدن و نزديك به آن نگه مي‌دارد. 8 درصد به اين شكل مي‌خوابند. آنها غالبا محتاط و كم‌حرف‌اند. اهل اعتراض و ايرادگيري نيستند و هميشه سعي مي‌كنند خودشان و ديگران را در سطحي ايده‌آل نگه دارند. به دليل طاقباز خوابيدن، احتمال خروپف کردن در آنها زياد است. آنها در طول شب كمتر از خواب مي‌پرند ولي خواب آرامش‌بخشي هم ندارند. مدل سقوط آزاد: در اين مدل، شخص روي شكم مي‌خوابد و دست‌ها را زير بالش مي‌گذارد يا دور آن حلقه مي‌زند و سرش را به يك سمت مي‌چرخاند. 7 درصد به اين شكل مي‌خوابند. آنها غالبا عجول و برون‌گرا هستند و از انتقاد به شدت مي‌رنجند.
5.مدل ستاره دريايي: كساني كه به پشت دراز مي‌كشند و دست‌ها را بالا و نزديك بالش نگه مي‌دارند، تقريبا 5 درصد گروه مورد پژوهش را تشكيل مي‌دادند. آنها گوش شنواي خوبي براي ديگران دارند و زياد به كمك ديگران مي‌آيند و اگر مركز توجه ديگران باشند، معذب مي‌شوند. احتمال خروپف کردن و بدخوابي نيز در آنها زياد است.
6.
اگر فكر مي كنيد شما در طول شب ممكن است به تمام مدل‌هاي بالا بخوابيد، احتمالا در اشتباه‌ايد! ايدزيكوسكي مي‌گويد: «اين پژوهش نشان مي‌دهد اگرچه افراد در طول شب غلت مي‌زنند اما روي يك مدل خواب بيشتر باقي مي‌مانند و تنها 5 درصد افراد مدل خوابيدن خود را در شب‌هاي متفاوت کلا عوض مي‌كنند.» نكته جالب ديگر اينكه اين پژوهش نشان مي‌دهد از هر 10 نفر فقط 1 نفر موقع خواب، كل بدن‌اش را با پتو مي‌پوشاند و اغلب مردم، يك دست يا يك پا يا كف هر دو پاي خود را از پتو بيرون مي‌گذارند

.منبع: Yahoohealth

+ نوشته شده در  سه شنبه 12 مرداد1389ساعت 9:35  توسط پزشک من  | 

دیسک کمر بیماری ای نیست که افراد نگران شوند .

 
 
 
 
کمردرد                                                

راه‌های درمان بیرون زدگی و پارگی دیسک کمر کدام است؟

اگر بیمار به موقع مراجعه کند و هنوز بیماری خیلی پیشرفت نکرده باشد، در اکثر این بیماران با دادن داروهای شل‌کننده و ضدالتهاب، مراحل حاد برطرف می‌شود.

مرحله بعدی درمان، انجام فیزیوتراپی می‌باشد. متعاقب آن با تقویت عضلات اطراف ستون فقرات به وسیله ورزش یا تحریکات الکتریکی، بار و فشار وارده به ستون فقرات را کم می‌کنیم تا مشکل بیماری کاهش یابد. ولی اگر بیماری دیسک کمر در مراحل  پیشرفته باشد و فرد دچار پارگی و بیرون زدگی و فشار روی ریشه عصبی شده باشد، در این مرحله نمی‌‌توان از روش‌های ذکر شده استفاده کرد. به عبارتی هر کدام از روش‌های درمانی، زمان و مورد خاصی باید داشته باشند تا نتیجه مطلوب گرفته شود؛ به‌طور مثال زمانی که دیسک به ریشه عصبی فشار می‌آورد، ممکن است فیزیوتراپی و ورزش کردن باعث تشدید درد و حتی علایم عصبی و فلج‌های مختلفی شود، بنابراین در این مرحله حتما باید از عمل جراحی استفاده کرد.

آیا بعد از درمان دیسک کمر، امکان عود مجدد وجود دارد؟

در تمام روش‌های درمانی دیسک کمر، امکان عود مجدد وجود دارد، ولی معمولاً عودها در سطوح بالا‌تر و پایین‌تر دیسک درمان شده ی قبلی اتفاق می‌افتد. البته گاهی ممکن است در همان سطح قبلی هم اتفاق بیفتد. اگر بیمار مراحل درمان را به خوبی انجام دهد و ورزش‌هایی را که برایش تجویز شده ادامه دهد و وزن خود را نیز کاهش دهد، ممکن است تا آخر عمر هیچ مشکل برایش پیش نیاید، ولی اگر مراحل درمانی را کامل انجام ندهد، امکان عود مجدد وجود دارد. در روش‌های جراحی هم به همین ترتیب می‌باشد. وقتی بیمار عمل می‌شود، به او توصیه می‌شود که به تقویت عضلات بپردازد و در کنار تقویت عضلات فیزیوتراپی را هم ادامه بدهد. نباید وزنه‌های سنگین را بلند کند و کارهای اشتباهی را که قبلا انجام می‌‌داده تکرار کند. در غیر این صورت ممکن است در همان سطح اولیه و یا سطوح دیگر دچار در رفتگی دیسک شود. روش‌های عمل جراحی نیز متفاوت است و از عمل‌های کوچک و بسته تا عمل‌های باز و بزرگ انجام می شود.

به عنوان مثال اگر سطح در رفته فقط یک سطح باشد و بیمار لاغر باشد و میزان در رفتگی نیز کم باشد، در این موقع از روش‌های عمل بسته می‌توان استفاده کرد. اگر کمی شدیدتر باشد، از روش‌های میکروسکوپی استفاده می‌کنیم و اگر خیلی شدید باشد و چندین سطح را گرفتار کرده باشد و بیمار چاق نیز باشد، ناچارا باید از روش‌های باز و وسیع استفاده شود.

چگونگی درمان و نوع عمل توسط پزشک تشخیص داده می شود و برای هر بیمار، عمل جراحی متناسب با شرایط وی در نظر گرفته می‌شود.

عدم درمان به موقع دیسک کمر چه عواقبی ممکن داشته باشد؟

عدم درمان به موقع دیسک کمر باعث بدتر شدن وضعیت بیمار خواهد شد و درد بیمار را تشدید خواهد کرد. ممکن است به خاطر یک عمل کوچک، مجبور شویم عمل‌های بزرگ‌تری را انجام دهیم و حتی ممکن است باعث تخریب دیسک و تخریب خود مهره و سرخوردگی مهره شود و در نتیجه مجبور شویم که از یک عمل کاملا وسیع، با کار گذاشتن پلاتین و وسایل خاص فلزی در کمر بیمار استفاده کنیم. عدم درمان به موقع ممکن است باعث عوارضی مانند بی‌حس‌های دائمی یا اختلالات حرکتی شود که این عوارض باعث افتادگی پا و کشیدن و لنگی پا خواهد شد.

همچنین عدم درمان به موقع ممکن است باعث ایجاد مشکلات ادراری و مثانه‌ای شود و یا مشکلات اسفنکتر مقعد به وجود بیاورد و بیمار نتواند ادرار و مدفوع خود را نگه دارد. این مشکلات در آقایان باعث ایجاد ناتوانی‌های جنسی هم می‌شود. به علت این که اعصاب مانند دیگر نسوج و پوست قابل ترمیم نمی‌باشند و اگر صدمه ای به آنها برسد، دیگر به حالت اولیه بر نمی‌گردند، بنابراین قبل از صدمه شدید، باید حتما نسبت به درمان اقدام کرد.

در درمان این بیماران با چه مشکلاتی مواجه هستید؟

خوشبختانه اکنون در درمان این بیماران با مشکل خاصی مواجه نیستیم و بسیاری از امکانات و وسایل، چه تشخیصی و چه زمانی، موجود می‌باشد. حتی یک سری امکانات قابل حمل و نقل وجود دارد که برای بعضی از بیماران، که نیاز به یک سری وسایل خاص دارند، توسط شرکت‌ها و تکنسین‌های آنها فراهم می‌شود.

توصیه کلی شما به افراد مبتلا و دیگر افراد کدام است؟

بهترین توصیه این است که پیش‌گیری بهتر از درمان می‌باشد. پس در مرحله اول باید سعی کنیم که اصلا مبتلا به این بیماری نشویم. می‌بایستی در این ارتباط تمام مواردی که باعث پیش‌گیری از ایجاد این بیماری می‌شود را رعایت کنیم؛ از جمله ورزش کردن، کاهش وزن، عدم بلند کردن اجسام سنگین و هول دادن اجسامی مانند اتومبیل یا بلند کردن اتومبیل.

ورزش ملایم روزانه داشته باشیم تا بدنمان همیشه در فرم ایده‌ال قرار گیرد و عضلات وضعیت طبیعی را حفظ نمایند و استخوان‌ها دچار پوکی نشوند.

همچنین باید تغذیه مناسبی داشته باشیم (تغذیه مناسب به معنی زیاد خوردن نیست، بلکه به معنی درست خوردن می‌باشد). از میوه‌جات و سبزی‌جات و لبنیات حتماً در وعده‌های غذایی استفاده کنیم. در معرض نور خورشید به مقدار لازم قرار گیریم. درست بنشینیم یا بخوابیم یا راه برویم؛ مثلا موقع مطالعه، پشت‌میز و صندلی قرار بگیریم و اگر می‌خواهیم تلویزیون نگاه کنیم، لم ندهیم یا کج نشویم و یا در تخت خواب و به حالت نیم خیز مطالعه نکنیم. رعایت این موارد باعث می‌شود فشار بر روی دیسک‌های مختلف از جمله دیسک کمر، دیسک گردن و سایر قسمت‌ها، وارد نشود.

برای درمان حتما به موقع اقدام شود، و پزشک طرف مشاوره، فردی باشد که تبحر و اطلاعات کافی داشته باشد. البته به یاد داشته باشید که تنها علت کمردرد، دیسک کمر نمی‌باشد و کمر درد علل بسیار متفاوتی دارد و بر حسب مورد، باید بیماران درمان شوند.

ممکن است علت‌های درد کمر، مشکلات تغذیه‌ای و متابولیکی مانند بیماری دیابت، نقرس یا تمام بیماری‌های التهابی و عفونی و حتی بدخیمی‌ها باشند. بنابراین در صورت بروز کمردرد حتما به پزشک مراجعه کنید تا بر حسب مورد خاص، کمردرد درمان شود.

گروهی از بیماران، اظهار می‌نمایند که نگران فلجی شدن بعد از عمل جراحی هستند، بنابراین باید گفت که به هیچ وجه به اظهارات ناآگاهانه و غیرعلمی اطرافیان توجه نکنند و مطمئن باشند چنان چه برای درمان این بیماری به موقع اقدام کنند، امکان فلجی وجود ندارد. اصولا با پیشرفت‌هایی که در علم پزشکی انجام گرفته (پیشرفت‌های تشخیصی و درمانی)، اصلا فلج بعد از عمل پیش نمی‌آید و به هیچ‌وجه نباید نگران باشند. ولی اگر خیلی دیر به پزشک مراجعه کنند، امکان آسیب‌ جدی به ریشه‌های عصبی در اثر بیرون زدگی‌ها و پاره شدگی‌ها وجود خواهد داشت و ممکن است علایمی مثل افتادگی پا و لنگی پا برایشان ایجاد شود. البته قابل ذکر است چنان چه بیماری افتادگی و لنگی پا و حالت فلج ایجاد شود، مسلما نباید این انتظار باشد که بعد از عمل کاملاً سالم شوند و مانند بقیه افراد راه برود.

به‌طور کلی باید گفت: دیسک کمر بیماری ای نیست که افراد نگران شوند و چنان چه به موقع درمان گردد، حتماً از سلامتی کامل برخوردار خواهند شد.

دکتر فرزین هاشمیان-متخصص و جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات

 استادیار دانشگاه علوم پزشکی همدان

۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰                                      ماءالشعیر خوبه یا بد؟                                                                           

 
اگرچه آب بهترین و سالم‌ترین نوشیدنی است، اما خیلی‌ها در
روزهای گرم تابستان برای خنک شدن یا رفع عطش، اقدام به خرید و مصرف انواع نوشابه‌ها و از جمله ماءالشعیر می‌کنند و آن را به آب ترجیح می‌دهند.
گذشته از مصرف این قبیل نوشیدنی ها در بیرون از منزل، بعضی افراد عادت کرده‌اند از ماءالشعیر به جای آب بعد از هر وعده غذایی استفاده کنند. پس از مدتی این گروه متوجه می‌شوند که دچار اضافه وزن شده‌اند و شکم آورده‌اند.
آن چه موجب جمع شدن چربی در بدن آن ها می گردد، دریافت کالری اضافی است. با مصرف ماءالشعیر در هر روز، حدود 120 تا 150 کالری اضافه بر آنچه می‌خورید دریافت می‌کنید، حالا محاسبه کنید این کالری اضافی در ماه معادل چه عددی خواهد شد؟
بله، درست حدس زدید! می‌شود معادل یک کیلو چربی که می‌تواند در ناحیه شکم شما که خودتان را به این نوشیدنی عادت داده‌اید، جمع شود.

ماءالشعیر از عصاره‌ مالت كه از جو خیسانده به دست می‌آید،گرفته شده و به علت خیسانده شدن جو،سبب رشد مخمرهایی در آن می‌شود كه توانایی تولید برخی ویتامین‌های گروه B را دارند و همچنین ماءالشعیر نیز حاوی ویتامین‌های گروه B است. از آنجایی كه مالتوز و ویتامین‌هایB باعث جذب بهتر مواد غذایی می‌شوند،مصرف زیاد ماءالشعیر در كنار مصرف مواد غذایی به جای آب می‌تواند به روند چاق شدن و جذب بهتر مواد غذایی كمك كند. اخیرا ماءالشعیر طعم‌دار طرفداران زیادی یافته كه به این نوع از ماءالشعیرها شكر و اسانس میوه‌جات افزوده می‌شود كه به عنوان ماده غیرتغذیه‌ای،بر انرژی فرد افزوده و زودتر دچار چاقی می‌شوند.
ایرادی كه به ماءالشعیر می‌توان گرفت وجود گاز در آن است كه مخصوصا به زنان توصیه می‌شود از ماءالشعیر‌هایی كه از گاز كمتری برخور دارند،استفاده كنند.زیرا باعث اختلال در جذب كلسیم در بدن آنها می‌شود.وی مصرف كم و مناسب ماءالشعیر را باعث بهبود و تسریع كاركرد كلیه عنوان كرد و ادامه داد: به افرادی كه دچار سنگ كلیه هستند نوع تلخ ماءالشعیر توصیه می‌شود كه البته باید میزان مصرف آن مناسب باشد؛چرا كه مصرف بیش از حد آن نیز می‌تواند نتیجه‌ معكوس به دنبال داشته باشد.

ماءالشعیر و دلستر
از نظر مواد تشکیل دهنده فرقی با هم ندارند، فقط مارک های آن ها از لحاظ قیمتی متفاوت است.
دلستر یا ماءالشعیر حاوی مالت جو، گلوکز، ویتامین‌های گروه B، ویتامین C، اسیدهای آمینه و آب کربوناته است.بدلیل داشتن مخمر، حاوی ویتامین های گروه B است و برای سلامتی پوست و مو و افزایش وزن افراد لاغر مفید است. مصرف آن برای کلیه و افزایش ادرار مفید است.
خواص مفید دلستر شامل موارد زیر است:
برطرف کردن خستگی،
رشد بدن به خصوص سلول‌های مغزی در کودکان،
دفع رسوبات کلیه و جلو‌گیری از تشکیل سنگ‌های کلیوی و ادراری،
ضد عفونی کردن روده،
افزایش شیردهی در مادران.
با توجه به اثرات مفید دلستر، مصرف آن به جای نوشابه‌های کولا یا پرتقالی گازدار خیلی خوب است، البته به شرطی به مقدار متعادل


ویتامین‌های گروه B نقش ویژه‌ای در بهبود ریزش مو دارند. یکی از ترکیبات حاوی ویتامین B ماءالشعیر است.
ماءالشعیر به دلیل داشتن ویتامین‌های گروه B و اسید آمینه برای پوست و مو بسیار مفید است و خواص درمانی بسیاری برای خانم‌های باردار و شیرده دارد و تا حدودی در افزایش ضریب هوشی موثر است. ویتامین‌های گروه B محلول در آب هستند و به راحتی وارد فاز آبی‌ ماءالشعیر در حین جوشش می‌شوند که در سنتز میانجی‌های عصبی نقش مهمی دارند و باعث رفع استرس و بسیاری از اختلالات عصبی دیگر می‌شوند.
ماءالشعیر یکی از نوشیدنی‌های معمول است که از جوانه «جو» حاصل می‌شود و در رفع تشنگی موثر است. هر 100 سی‌سی ماءالشعیر لایت‌ حدود 17 کالری و هر 100 سی‌سی ماءالشعیر معمولی حدود 25 کالری انرژی دارد. ماءالشعیر در رفع خستگی اعصاب نیز موثر است و به دفع سنگ‌‌های کلیوی کمک می‌کند. ماءالشعیر در تامین آب و الکترولیت‌های بدن موثر است. ماءالشعیر از استحصال دانه‌های جو به دست می‌آید و علاوه بر جو، آب رازک و سایر افزودنی‌های مجاز خوراکی در آن به کار می‌رود. مزه تلخ ماءالشعیر، مربوط به رازک است. رازک خاصیت آنتی‌بیوتیکی دارد و به پایداری ماءالشعیر نیز کمک می‌کند.
عصاره مالت جو حاوی فیبرهای غذایی محلول است که در رفع التهاب روده، یبوست و فتق‌ معده بسیار موثر است. فیبرها آثار زیادی در بدن دارند؛ از جمله باعث تنظیم عملکرد روده، کاهش خطر بیماری‌های قلبی و بعضی انواع سرطان‌ می‌گردند. ماءالشعیر غنی از انواع فیتوکمیکال‌ها مانند فلاونوییدها، کاروتنوییدها و آنتوسیانین‌ها است که در بهبود عملکرد خون‌رسانی قلب و کاهش ابتلا به پرفشاری خون و سلامت کلیه‌ها، محافظت از بدن در برابر بروز سرطان‌ها، سکته‌های قلبی و مغزی بسیار موثر هستند. زیاده‌روی در مصرف هر نوع ماده غذایی (حتی اگر مفید باشد) برای سلامت بدن مضر است. بنابراین به مقدار مناسب و متعادل ماءالشعیر بنوشید، نه زیاد.


منبع:دکتر رهام صادقی


+ نوشته شده در  دوشنبه 11 مرداد1389ساعت 17:40  توسط پزشک من  | 

طالبی با شکر یا بدون شکر؟

یك متخصص تغذیه گفت:
طالبی و هندوانه از میوه‌های تابستانی هستند كه به دلیل آب فراوانی كه در خود ذخیره دارند، كمبود آب بدن در فصل گرم سال را جبران می‌كنند.

 

 

دكتر مجیدكاراندیش در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا منطقه خوزستان اظهار داشت: تفاوت میوه‌های تابستانی، مانند هندوانه و طالبی با دیگر میوه‌ها در حجم بالای آب ذخیره شده در این میوه‌ها است كه مصرف آنها از خشكی و كاهش آب بدن در تابستان پیش‌گیری می‌كند.

 

 

وی افزود:
مصرف 300 گرم طالبی و یا 400 گرم هندوانه معادل مصرف 3 عدد خرما است و ارزش غذایی معادل 60 كالری دارد. خصوصیت ویژه هندوانه و طالبی این است كه علاوه بر كالری، آب بدن را نیز تامین می‌كنند.

 

 

كاراندیش تصریح كرد:
قند موجود در هندوانه و طالبی نیز قند فروكتوز است و مصرف منطقی این میوه‌های تابستانی برای بیماران دیابتی مشكلی ایجاد نمی‌كند.

 

 

این متخصص تغذیه خاطرنشان كرد:
هندوانه و طالبی باید به صورت طبیعی مصرف
 شوند و افزودن شكر به این میوه‌ها به‌هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

 

وی در پایان گفت:
قند موجود در هندوانه وطالبی مشكلی ایجاد نمی‌كند و مضر نیست، ولی اگر قرار باشد این میوه‌ها در هر وعده به همراه مقدار زیادی شكر مصرف شوند، مضر بوده و قند خون را افزایش می‌دهد
 
 
 
هیچ جای تعجبی نیست که طالبی با آن بوی مطبوع و طعم دلپذیر و موادی که دارد یکی از پرطرفدارترین انواع خربزه باشد.

طالبی(cantaloupe) نام خود را از روستای ایتالیایی کانتالوپ (cantalup) گرفته است، روستایی که در سال 1700 بعد از میلاد در آن برای اولین بار طالبی کشت شده است. طالبی از خانواده خیار و کدو تنبل است و مانند بسیاری از آنها روی زمین رشد می‌کند.
 فواید طالبی
منبعی غنی از ویتامین A، از نوع بتاکاروتن می‌باشد. بتاکاروتن در بدن تبدیل به ویتامین A می‌شود و این عمل باعث می‌شود که بدن هر دوی این مواد مفید را داشته باشد. یک فنجان آب طالبی 56 کالری به بدن می‌رساند اما حدود 103.2٪ ویتامین A روزانه را تشکیل می‌دهد. هر دو ویتامین A و بتاکاروتن موادی مغذی هستند. در مطالعه‌ای که بر روی 50000 زن پرستار در سنین بین 45 تا 67 سال صورت گرفته‌است، مشاهده نموده‌اند که زنانی که ویتامین‌A بیشتری مصرف نموده‌اند 39٪ درصد پیشرفت آب مروارید در آنها کمتر بوده است. در مطالعه‌ای دیگر که نسبت جراحی‌های آب مروارید و رژیم غذایی را مورد بررسی قرار داده‌اند، محققان مشاهده نموده‌اند که افرادی که رژیم غذایی آنها شامل طالبی است، ‌نیاز به جراحی آب مروارید در آنها به نصف می‌رسد، در صورتیکه در افرادی با رژیم حاوی کره، نمک و چربی به میزان زیاد افزایش جراحی چشم ،دیده می‌شود.

همچنین مشاهده شده است که  منبعی غنی از ویتامین C می‌باشد. در حالیکه ویتامین A و بتاکاروتن آنتی‌اکسیدانهایی محلول در چربی هستند، ویتامین C آنتی اکسیدانی است که در آب‌های موجود در بدن حل می‌شود. ویتامین C گلبولهای سفید را برای مقابله با عفونتها تحریک می‌کند و باکتریها و ویروسها را از بین می‌برد.

میوه طالبی منبعی از پتاسیم، ‌ویتامین B6، فیبر، فولات و نیاسین می‌باشد. ترکیب همه ویتامینهای B همراه با فیبر موجود در آن طالبی را میوه‌ای مناسب برای حفظ انرژی در طول هیدرات شدن و حفظ قند خون ساخته است .


مواد موجود در 100 گرم طالبی

 
ویتامین C
67.25 میلی گرم


ویتامین A
5158.40 واحد


پتاسیم
494.40 میلی گرم


ویتامین B
6 0.18 میلی گرم


فولات
27.20 میکرو گرم


فیبر
1.28 گرم


ویتامین B3
0.92 میلی گرم


ویتامینA موجود در طالبی سلامتی ریه را تضمین می‌کند.

محققان دانشگاه کانزاس پیشنهاد نموده‌اند که در صورتی که سیگار می‌کشید، با مصرف میوه‌های حاوی ویتامین A ممکن است بتوانید سلامتی خود را تضمین نمایید.

هنگامیکه ریچارد بای بوت (Richard Baybutt)، پروفسور تغذیه در دانشگاه کانزاس رابطه بین ویتامین A‌، عفوتنهای‌ریه و آمفیزم(پر هوایی ریه در اثر از دست دادن خاصیت ارتجاعی کیسه های هوایی) را مورد بررسی قرار داد به نتایج جالبی دست پیدا کرد: ماده سرطان‌زای موجود در سیگار باعث کمبود ویتامین‌A می‌گردد.

Baybutt در طی تحقیقاتش مشاهده نمود که حیواناتی که در رژیم غذایی آنها ویتامینA به میزان کم یافت می‌شود، ‌بیماری آمفیزم در آنها بیشتر است. او همچنین در تحقیقاتش مشاهده نمود که نه تنها ماده سرطانزای موجود در سیگار باعث کاهش ویتامین A می‌گردد بلکه متوجه شد که مصرف مواد حاوی ویتامین A نیز ابتلا به آمفیزم را کاهش می‌دهد.

چه نوع طالبی را انتخاب نماییم و چگونه آن را نگهداری کنیم.

برای انتخاب بهترین طالبی، ابتدا می‌توانید با کف دست روی آن بزنید اگر صدای طبل مانندی شنیده شد اولین آزمایش را برا ی انتخاب با موفقیت گذرانده‌اید. در مرحله دوم برای انتخاب طالبی بهتر است طالبی مورد نظر از وزن بیشتری نسبت به اندازه‌اش برخوردار باشد. خطوطی که بر روی طالبی وجود دارد باید به رنگ زرد درآمده باشد زیرا خطوط سبز رنگ نشان دهنده کال بودن طالبی می‌باشد. از انتهای طالبی رسیده جایی که از ریشه جدا شده است باید بویی شیرین استشمام گردد.

طالبی می‌تواند در دمای معمولی اتاق برای روزها نگهداری شود و باعث می‌شود که طالبی، ‌آبدارتر گردد. اما توجه داشته باشید که تا زمانیکه طالبی کامل است می‌توانید آن را در اتاق نگه دارید و در صورتیکه آن را قاچ نمودید می‌توانید برای 2 تا 3 ساعت آن را بیرون از یخچال نگهداری نمود و اگر بیشتر از این بیرون از یخچال بماند قابل مصرف نمی‌باشد.منبع :سیمرغ

+ نوشته شده در  یکشنبه 10 مرداد1389ساعت 15:48  توسط پزشک من  | 

این گز خوشمزه و استفاده اش در درمان بیماریها

                     

گز سرشار از ویتامینهای مختلف میباشد .

خنک .مقوی و ضد افسردگی است نشاط آور بوده ودارای فلزات گیاهی است .

خصوصا کلسیم اکسیر جوانی .طول عمر را زیاد میکند .

خون را صاف کرده ورنگ پوست وچهره را باز میکند .

برای ترمیم ضعف قوای جسمانی وبیماریهای گوارشی درمان قطعی زخم معده .

بیماریهای ریوی وکبد وسستی اندام وعضلات ورفع کم اشتهایی وبی خوابی از آن میتوان سود برد.

اشاره به گز در قرآن:

در کتاب آسمانی (سوره ی نحل ) شفای انسان را در وجود گز قرار داده۰

(نقل از کتاب زبان خوراکیها :دکتر جزایری)

ترکیبات گز:                        

شکر .گلوکز .سفیده ی تخم مرغ. گلاب .عسل .انگبین گیاهی. مغز پسته یا بادام

آهن پتاسیم منیزیم کلسیم پروتئین هم داره.

فکر کنم حالا متوجه شدیم چرا اینقدر واسه درمان مریضی ها خوبه.با وجود این مواد.....

+ نوشته شده در  شنبه 9 مرداد1389ساعت 15:42  توسط پزشک من  | 

از چیپس تا دستشویی

 

 

 

 1- شما وقتي سيب زميني را بصورت پخته از آتيش بيرون مي آوريد ظرف يک ساعت در معده  هضم خواهد شد. سيب زميني آب پز ظرف 4 ساعت هضم ميشود و سيب زميني سرخ کرده ظرف  12 ساعت نصفش هضم و نصفش از طريق معده اخراج خواهد شد.
اين رو گفتم براي پدر مادرهايي که به بچه بيچاره چيپس ميدهند و شب طفل بيچاره موقع خواب بايد صد دفعه اين پهلو و آن پهلو شود تا در آخر سم حاصل از اين چيپس جذب بدنش شود.


2- کساني هم که سراغ من مي آيند و اعلام ميکنند: چرا ميگيد پفک سمي است؟
جهت اطلاع کافي است پفک را با آب خيس کنيد و با شصت دستتان آن را به سراميک آشپزخانه بچسبانيد. بعد از 8 ساعت عمرا” بتونيد اين پفک خشک شده را از ديوار بکنيد. بايد کلي کاردک و چاقو بزنيد تا کنده شود. حالا حساب کنيد اين پفک با
بزاق چسبنده خيس ميشود و وارد ديواره معده ميشود….


3- قديم نديما دستشوئي ما ايراني ها (اون موقع بهش ميگفتند خلاء) يک گوشه دردورترين نقطه حياط بود که بابابزرگ و مامان بزرگاي ما وقتي ميخواستند بروند داخل مستراح يک دستمال به سرشون ميبستند .
اون موقع دليل اين کار اين بود که بخارات ناشي از ادرار(شامل اسيد اوريک و فسفريک و..) روي پوست سر و موهاي سر و بالطبع سلامتي تاثير فزاينده ائي داشت و يکي از عوامل ريزش مو بود…در ضمن مثل الان اينطوري نبود که بروند مستراح و 6
ساعت بنشينند راجع به مسائل روزمره تفکر کنند.چون حتي در شريعت ما مسلمانها ذکر   شده که ماندن زياد در مستراح و حرف زدن در آن مکروه است.الان مستراح ما ايراني ها صااااف اومده وسط هال و اتاق پذيرائي و تازه بين سنگ توالت و محل شستن دست هيچ دري هم وجود نداره ..به دليل مشکلات تغذيه ما ايراني ها مجبوريم حداقل 10 دقيقه اونجا بساط پهن کنيم و خانم خونه هم يک حوله انداخته
روي جا حوله ائي در دستشوئي و خبر نداره اين حوله چه نقشي در جذب بخارات سمي ادرار و مدفوع دارد و آقاي بيچاره هم بعد از وضو و شستن صورت اون حوله را ميماله توي صورتش(يعني آخر آلودگي) 

اين موضوع را من با محلول تنتوريد و.. امتحان کردم و حوله حاوي اين بخارات را داخل آن قرار دادم و ديدم ظرف چند دقيقه اين محلول حاوي انواع اسيدهاي باز شده است. خلاصه اينکه يکي از عوامل ريزش مو و بيماري هاي ما ايراني ها همين بخارات ناشي از ادرار در توالت هاي ماست.

براي حل اين موضوع: اول حوله را خارج از توالت و روي جاي مخصوص قرار دهيد.
دوم: روي سنگ پا کمي سرکه ريخته و هفته ائي يک دفعه اين سنگ پا را به مدت 4 ساعت درکنار سنگ توالت قرار بدهيد.در ضمن قرار دادن سنگ نمک هم عامل جذب اين بخارات سمي خواهد بود.منبع:گذار

                 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 7 مرداد1389ساعت 10:56  توسط پزشک من  | 

هویج را قبل از پختن، خرد نکنید

 

 

 اگر هویج قبل از پخت، خرد نشود  نسبت به این که قبل از پخت خرد شود، ۲۵ درصد بیشتر خاصیت ضد سرطانی خواهد داشت.

 
طی تحقیقات صورت گرفته در دانشگاه نیوکاسل، اگر هویج، قبل از پخت، خرد نشود، ۲۵ درصد بیشتر از زمانی که قبل از پخت خرد شود، خاصیت ضد سرطانی خواهد داشت .

هویج علاوه براینکه حاوی مواد مغذی مختلفی شامل بتاکاروتن، فیبر و مقادیر زیادی ویتامین است، دارای یک ترکیب شیمیایی به نام فالکارینول است که باعث کاهش خطر پیشرفت تومور در موش‌ها است و محققان طی این تحقیق مقدار فالکارینول موجود در هویج‌هایی که قبل از پخت خرد شده و آن‌هایی را که قبل از پخت خرد نشده‌اند اندازه‌گیری کردند و به این نتیجه رسیدند ، هویج‌‌هایی که به صورت کامل پخته شده‌اند حاوی مقدار بیشتری فالکارینول هستند.

همانطور که بسیاری از مواد غذایی به هنگام پخت برخی از خاصیت‌های خود را از دست می‌دهند، مقدار فالکارینول هویج نیز به هنگام پخت کاهش می‌یابد.

 به گفته یکی از متخصصان تغذیه، بهترین روش خوردن هویج، به صورت خام است چرا که در این حالت بیشترین خاصیت را خواهد داشت.

همشهری آنلاین

+ نوشته شده در  چهارشنبه 6 مرداد1389ساعت 10:42  توسط پزشک من  | 

نانوتکنولوژی در پزشکی

نگاه اجمالی

نانوتکنولوژی یا کاربرد فناوری در مقیاس یک میلیونیم متر ، جهان حیرت انگیزی را پیش روی دانشمندان قرار داده است که در تاریخ بشریت نظیری برای آن نمی‌توان یافت. پیشرفتهای پرشتابی که در این عرصه به وقوع می‌پیوندد ، پیام مهمی را با خود به همراه آورده است. بشر در آستانه دستیابی به تواناییهای بسیاری برای تغییر محیط پیرامون خویش قرار گرفته است و جهان و جامعه‌ای که در آینده‌ای نه چندان دور به مدد این فناوری جدید پدیدار خواهد شد، تفاوتهایی بنیادی با جهان مانوس آدمی در گذشته خواهد داشت.  

عقاید مختلف در مورد نانوتکنولوژی

مهمترین نکته درباره موقعیت کنونی فناوری نانو آن است که اکنون دانشمندان این توانایی را پیدا کرده‌اند که در تراز تک اتمها به بهره‌گیری از آنها بپردازند و این توانایی بالقوه می‌تواند زمینه ساز بسیاری از تحولات بعدی باشد. یک گروه از برجسته‌ترین محققان در حوزه نانوتکنولوژی بر این اعتقاد هستند که می‌توان بدون آسیب رساندن به سلولهای حیاتی ، در درون آنها به کاوش و تحقیق پرداخت. شیوه‌های کنونی برای بررسی سلولها بسیار خام و ابتدایی است و دانشمندان برای شناخت آنچه که در درون سلول اتفاق می‌افتد ناگزیرند سلولها را از هم بشکافند و در این حال بسیاری از اطلاعات مهم مربوط به سیالهای درون سلول یا ارگانهای موجود در آن از بین می‌رود.

رابطه نانوتکنولوژی و بیوتکنولوژی

نانوتکنولوژی مجموعه‌ای است از فناوریهایی که به صورت انفرادی یا باهم در جهت بکارگیری و یا درک بهتر علوم مورد استفاده قرار می‌گیرند. بیوتکنولوژی جزء فناورهای در حال توسعه می‌باشد که با بکارگیری مفهوم نانو به پیشرفتهای بیشتری دست خواهد یافت. نانوبیوتکنولوژی به عنوان یکی از حوزه‌های کلیدی قرن 21 شناخته شده است که امکان تعامل با سیستمهای زنده را در مقیاس مولکولی فراهم می‌آورد. بیوتکنولوژی به نانوتکنولوژی مدل ارائه می‌دهد، در حالی که نانوتکنولوژی با در اختیار گذاشتن ابزار برای بیوتکنولوژی آن را برای رسیدن به اهدافش یاری می‌رساند.

شناسایی پروتئینهای ترشح شده از سلولها

یک گروه از محققان که در گروهی موسوم به اتحاد سیستمهای زیستی گرد آمده‌اند، سرگرم تکمیل ابزارهای ظریفی هستند که هدف آن بررسی اوضاع و احوال درون سلول در زمان واقعی و بدون آسیب رساندن به اجزای درونی سلول یا مداخله در فعالیت بخشهای داخلی آن است. ابزاری که این گروه مشغول ساخت آن هستند ردیف‌هایی از لوله‌ها یا سیمهای بسیار ظریف هستند که قادرند وظایف مختلفی را به انجام برسانند. از جمله آنکه هزاران پروتئینی را که بوسیله سلولها ترشح می‌شود شناسایی ‌می‌کنند.

مهندسی بافت Tssue engeering

سطح استخوان از ترکیباتی تشکیل شده است که حدودا 100 نانومتر عرض دارند. اگر سطح یک عضو مصنوعی به استخوان طبیعی پیوند بخورد بدن آن را پس می‌زند. دلیل امر تولید بافت مصنوعی در محل استخوان طبیعی و سطح مصنوعی می‌باشد. استئوبلاستها در بافت پیوندی استخوان وجود دارند و بخصوص در استخوانهای در حال رشد دارای فعالیت چشمگیری هستند. با ایجاد ذراتی در اندازه نانو در سطح مفاصل و استخوانهای مصنوعی احتمال دفع عضو جایگزین به دلیل تحریک سلولهای استئوبلاست کمتر می‌شود. ایجاد این ذرات با ترکیب مواد پلیمری ، سرامیکی و فلزی چندی پیش توسط دانشمندان به اثبات رسید.

مواد مورد استفاده در ترمیم استخوان

تیتانیوم ماده شناخته شده‌ای برای ترمیم استخوان است و به دلیل ترکیبات خاص و وزن زیادش جهت بالا بردن میزان استحکام بطور وسیع در دندانپزشکی و ارتوپدی استفاده می‌شود. ولی متاسفانه به دلیل آنکه بخش چسبنده‌ای که با Apatite (بخش فعال استخوان) پوشیده شده با تیتانیوم سازگار نیست فاقد فعالیت زیستی می‌باشد. استخوان واقعی نانوکامپوزیتی از موادی است که از ترکیب بلورهای هیدروکسید Apatite در ماتریکس آلی بوجود آمده و به حالت منفرد یافت می‌شود. استخوان طبیعی از نظر مکانیکی ، ضخیم و در عین حال دارای الاستیسیته می‌باشد و در نتیجه قابل ترمیم است.

ساخت یک دندان

مکانیسم نانویی دقیقی که منجر به تولید ترکیباتی با خواص مفید شود، همچنان مورد مطالعه و بررسی قرار دارد. اخیرا با استفاده از روش tribology یک دندان مصنوعی به صورت viscoelastic ساخته شده و دارای روکش نانویی می‌باشد. از خواص منحصر به فرد این دندان مصنوعی می‌توان به عایق بودن آن در مقابل خراش و افزایش التیام دندان اشاره کرد. 

 

معالجه سرطان به روش فتودینامیک

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه 4 مرداد1389ساعت 8:34  توسط پزشک من  | 

سيب، بدن را قوي مي‌كند

نقاشی متعلق به:
Alexei Antonov در سال 1957 در روسیه متولد شده است نقاشی های رنگ روغن وی زبانزد خاص و عام می باشد. وی از سال 1990 در ایالات متحده آمریکا زندگی می کند و به تدریس هنر و نقاشی در مطرح ترین دانشگاه های این کشور اشتغال دارد.نقاشی های دیگری از این هنرمند را در ایران حال دات کام ببینید.

       

 

تحقيقات جديد در دانشگاه ايلينويز آمريكا نشان داده است كه مصرف سبزي‌ها و ميوه‌هاي حاوي فيبر خوراكي محلول موجود در سيب، جودوسر و مغز خشكبار ميزان التهاب ناشي از بيماري‌هاي مرتبط با چاقي را كاهش داده و سيستم ايمني بدن را تقويت مي‌كند.

به گزارش ايسنا، دكتر گريگوري فروند پروفسور دانشكده پزشكي و عضو هيات علمي دانشكده كشاورزي اين دانشگاه در اين باره خاطرنشان كرد: فيبر خوراكي محلول ، خلق و خو و خصوصيات سلول‌هاي ايمني را تغيير مي‌دهد و اين سلول‌ها از حالت عصباني و التهابي به حالت آرام و ضدالتهابي مبدل مي‌شوند.

به گفته محققان؛ علت اين تغيير آن است كه فيبر خوراكي محلول باعث افزايش توليد مقدار يك پروتئين ضدالتهابي موسوم به اينترلوكين 4 مي‌شود.

اين تحقيق روي موش‌هاي آزمايشگاهي انجام گرفت كه رژيم غذايي آنها كم چرب بوده و حاوي فيبر محلول يا نامحلول بوده است.

آزمايش‌ها نشان داد: موش‌هايي كه از رژيم‌ غذايي حاوي فيبر محلول استفاده كردند در سيستم ايمني بدن آنها تغييرات مثبت و تقويت كننده‌اي مشاهده شد. منبع :ایران حال
 

سیب خطر سرطان را کاهش می‌دهد. سیب منحصر به جلو گیری از سرطان روده نمی‌شود. بلکه مقدار فراوان کوارستین،  دیگر فلاونوییدهای موجود در این میوه سبب آزاد‌سازی فعالیت آنتی اکسیدانی قوی در افرادی می‌شود که این میوه را می‌خورند و ازفعالیت رادیکالهای آزاد جلوگیری می‌کند. علاوه براین phytochemical های موجود در سیب از سرطان جلوگیری می‌کنند. به این معنی که خوردن سیب از سرطان پروستات،  کلیه و دیگر اعضای بدن جلو گیری می‌کند.

 

سیب از ریزش مو جلوگیری می‌کند. اگر می‌خواهید موهای بادوام تری داشته باشید سیب میل کنید. سیب در لیست میوه جاتی است که کمک می‌کنند تا خون بهتر به پیازچه مو برسد.

سیب کلسترول را کاهش می‌دهد. محققان با مطالعه بیماری قلبی و مواد مغزی در یافته‌اند که اگر روزانه سه عدد سیب به مدت سه ماه بخوریم،  می‌توانیم مقدار کلسترول را 20 درجه کاهش دهیم. چطور این اتفاق می‌افتد؟ پکتین سیب (این منبع معجزه آسای فیبر طبیعی) کلسترول بد خون (LDL) را از سیستم بدن خارج می‌کند. نه تنها پکتین بلکه کوارستین آنتی اکسیدانی نیز از انباشتگی کلسترول LDL در جریان خون جلوگیری می‌کند. از آنجا که سیب کلسترول خون را پایین می‌آورد می‌تواند به عنوان یک پیش غذا استفاده شود منبع :سیمرغ

+ نوشته شده در  دوشنبه 30 فروردین1389ساعت 11:59  توسط پزشک من 

مراقبت از چشم:(نور خورشید)و(مانیتور واثراتش بر چشم)

 

Cute lurking Sun with sunglasses Vector Illustration

تابش بیش از حد اشعه ماورای بنفش، به خصوص وقتی که چشم به طور مستقیم در معرض برف و دریا قرار می‌گیرد، موجب التهاب و زخم‌های نقطه‌ای در قرنیه و سبب کاهش شدید، ولی موقت بینایی، و درد و اشک ریزش زیاد می‌شود، مانند التهاب چشم و کاهش بینایی شدید در اسکی‌بازان. البته این حالت می‌تواند هنگام جوشکاری، بدون داشتن حفاظ در اثر ساطع شدن اشعه ماورای بنفش نیز به وجود‌ آید.

در این حالت بستن چشم‌ها و مصرف مسکن و یا خوابیدن سبب بهبود سریع چشم‌ها می‌شود.

در نور روز ، اصلاً به فصل و دمای هوا توجه نکنید و درفضاهای باز ، حتی در سایه هم از عینک آفتابی استفاده کنید.
اما یکی دوتا نکته برای انتخاب عینک آفتابی:
مهمترین نکته اینه که عینک آفتابی باید حتماً پرتوهای فرابنفش رو بلوک کنه. میزان بلوک فرابنفش (UV block rating)، معمولاً با درصد یا یه عدد نشون داده میشه که سقف این عدد ۴۰۰ هست. درواقع یعنی لنزی که UV400 باشه ، میتونه ۱۰۰% پرتوهای فرابنفش رو بلوک کنه.

 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه 30 فروردین1389ساعت 10:49  توسط پزشک من  | 

پرولاپس دريچه ميترال

پرولاپس دريچه ميترال چيست ؟

      در پرولاپس دريچه  ميترال كه به نام هاي " سندرم كليك و سوفل " ، " سندرم بارلو " ، " دريچة ميترال بالوني " ، و يا " سندرم دريچة شل " نيز شناخته شده است، يكي يا هر دو لَت بزرگ مي شوند و بعضي از رشته هاي نگهدارنده شان خيلي طويل هستند. بنابراين، وقتي قلب منقبض مي شود يا خون را پمپ مي كند، دريچه  ميترال خوب بسته نمي شود و بخشي از يك لَت ، يا هر دو لَت ، به سمت دهليز چپ ، بر مي گردد. اين امر سبب مي شود مقداري خون از طريق اين دريچه به دهليز نشت نمايد.
    آيا پرولاپس دريچه ميترال مهم است ؟

     بطور كلي جواب اين سؤال منفي است. بسيار نادرست است كه پرولاپس دريچه ميترال، مشكلي جدي و خطرناك باشد. اگر هم مسئله اي پيش بيايد، مسائل كوچك اند. در موارد نادري كه برگشت خون از بطن به دهليز وجود دارد، عفونت دريچه ميترال رخ ميدهد. شانس عفونت با دريافت آنتي بيوتيك قبل از اقدامات دندانپزشكي مانند جرم گيري، و قبل از برخي جراحي ها، كاهش مي يابد. پزشك مي تواند شما را در اين مورد راهنمايي كند. برخي از افراد مبتلا به پرولاپس دريچة ميترال ، ممكن است ريتم هاي نامنظم قلبي داشته باشند كه نياز به درمان ندارد( مگر در مواردي خاص كه نياز به درمان پيدا ميكنند). اين ريتمها معمولاً به شكل تپش قلب يا انقباض هاي جا افتاده حس مي شود. بعلاوه تعداد كمي از بيماران با پرولاپس ميترال، خستگي زودرس، درد قفسه سينه يا تنگي نفس دارند. اين علائم به ندرت نياز به دارو دارند. از سوي ديگر اگر اين علائم را داريد، الزاماً به معني داشتن پرولاپس ميترال يا هرگونه بيماري قلبي نيست. تعداد زيادي از بيماران با پرولاپس ميترال علائم اندك دارند، يا حتي بدون علامت هستند.

          

      علت پرولاپس ميترال چيست ؟

    علت دقيق پرولاپس ميترال معمولاً ناشناخته است. عموما" بيماري قلبي ديگري وجود ندارد. تعداد اندكي از ساير نقصهاي قلبي مانند باز بودن ديوارة بين دو دهليز، بيماري شريان كرونر ، بيماري عضلة قلب و اختلالات التهابي قلب، گاهي همراه پرولاپس ميترال هستند.

    تشخيص پرولاپـس ميـترال چگونه انـجام مي شود ؟

    اگر شما پرولاپس ميترال داشته باشيد، پزشكتان، شواهد آنرا با سمع قلب توسط گوشي در مي يابد. او تصميم مي گيرد كه آيا شما نياز به دارو يا تستهاي تكميلي داريد يا خير. يكي از اين تستها، اكوكارديوگرام است، كه در آن امواج ماوراء صوت بدون احساس درد، از قلب مي گذرند و تصويري از دريچه هاي قلب ايجاد مي كنند.
     مهم است بدانيد كه پرولاپس ميترال داشته باشيد يا نداشته باشـيد، گاهـي مشكلاتي وجـود دارد كـه مي توان بوسيلة دارو پيشگيري يا درمان نمود. همچنين مهم است كه پرولاپس ميترال به عنوان يك مشكل خيلي جدّي، معرفي نشود. گاهي در بيماراني كه به دليل ديگر اكوكارديوگرافي مي شوند، پرولاپس ميترال به ميزان اندك به چشم مي خورد. آيا اين يافته غير طبيعي است يا طيفي از انواع طبيعي است، هنوز مورد اختلاف است. در اين موارد به هيچ درماني نياز نيست.


    درمان پرولاپس ميترال چيست ؟

     بيشتر بيماران با پرولاپس ميترال، بدون علامت بوده ، نيازي به درمان ندارند. اما آنها كه دريچه هايي دارند كه سبب نشت خون و برگشت خون به دهليز مي شود، نياز به آنتي بيوتيك جهت پيشگيري از عفونت هنگام اقدامات دندانپزشكي يا برخي از جراحي هايي كه خونريزي مي دهند، دارند. معمولا" اين درمان شامل دو دوز آنتي بيوتيك، يك يا دو ساعت قبل از اقدام دندانپزشكي و سپس 6 ساعت پس از اولين دوز است. به علاوه در تعداد كمي از بيماران مبتلا به پرولاپس ميترال كه درد قفسة سينه يا آريتمي دارند، دارو به كار مي رود.
     بيشتر بيماران زندگي طبيعي بدون محدوديت فعاليتي دارند اما شايسته است با پزشك در مورد سطح فعاليت مناسب خود مشورت نمايند. گرچه پرولاپس ميترال وضعيتي است كه بيمار بايد تحت نظر پزشك قرار گيرد، اما نبايد شما را از داشتن زندگي معمولي با فعاليت كامل باز دارد.  مركز تحقیقات دانشگاه شهید بهشتی

+ نوشته شده در  جمعه 27 فروردین1389ساعت 13:16  توسط پزشک من  | 

پدر و کودک

کودک و پدر

توصيه هاي زير به پدران كمك مي كند تا قبل از تولد نوزاد، پيوند بيشتري با نوزاد و همسر خود داشته باشند:
بهتر است پدر هر روز با مادر و كودك صحبت كند. برخي از پژوهشگران معتقدند كه جنين صداي پدر را بهتر از صداي مادر مي شنود، زيرا فركانس صداي مردانه پايين تر از فركانس صداي زنانه است و مايع آمنيوتيك كه جنين درون آن شناور است، صداهاي با فركانس پايين را بيشتر مي گيرد.

همراه شدن دستان گرم پدر روي شكم مادر و گفتگوي صميمانه او با جنين، باعث ايجاد دلبستگي و دلگرمي زياد مي شود.

در انتخاب محل تولد و نام كودكتان مشاركت كنيد.

چند پيشنهاد براي بعد از تولد:
در اين زمان همسرتان بيش از هر زمان ديگر به حمايت رواني و عاطفي شما نياز دارد. بكوشيد به كارهاي كودكتان بيشتر رسيدگي كنيد.

چند ساعتي كودك را به بيرون از خانه ببريد تا همسرتان فرصتي پيدا كند كه به كارهاي شخصي خود برسد.

به همسرتان كمك كنيد تا دچار عوارض بي رمقي و افسردگي پس از زايمان نشود.

از كمك ديگران براي رسيدگي به امور خانه بهره بگيريد. 

نكته مهم اين است كه به ياد داشته باشيد كودك استثنايي شما يك بزرگسال كوچولو نيست و از او توقعات و انتظاراتي در حد خودش و توانايي هايش داشته باشيد.

لازم است تعادلي بين تحريك حواس كودك و محافظت از آنها برقرار كنيد. تاثير يك محرك مصنوعي مثل تلويزيون و فيلم ها بر ذهن كودك كاملا با تاثير صدا، توجه و مراقبت شما فرق دارد. بايد درك كنيد كه هر چيزي در زندگي كودك شما چنان عميق جذب ذهن او مي شود كه ممكن است پس از تغيير شكل يافتن مجددا در بازي هاي خلاق او تجلي كند. بنابراين بازي خلاق براي كودك حكم غذا و آب را دارد و لازم است با اختصاص وقت و فراهم كردن لوازم مناسب براي اين نوع بازي ها، كاري كنيد كه كودكتان بتواند با تقليد هر آنچه كه برايش رخ مي دهد از طريق بازي كردن، راه خود را در زندگي روزمره پيدا كند. شكوفا كردن جوشش طبيعي تخيل و خلاقيت، يكي از بزرگ ترين هديه هايي است كه مي توانيد به كودكتان بدهيد. پس بكوشيد پدر خوبي براي دلبندتان باشيد.

نسيما عرب .دوستان دات نت

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 26 فروردین1389ساعت 15:56  توسط پزشک من  | 

بهبود احساسات با 5 گروه از مواد غذایی

 

این یه تزیین زیبا از غذا برای کوچولو های نازم

        

 

مواد غذایی می توانند تاثیر زیادی در حالات و رفتارهای شما داشته باشند، و احساسات شما را بهبود بخشند، ترکیب مواد غذایی با هم و همچنین عادت های غذایی سالم در بهبود حالات روحی شما تاثیر دارند.

۵ گروه از مواد غذایی که در بهبود احساسات شما  موثر می باشند به شرح زیر است:

۱- مواد غذاهای حاوی سلنیوم

سلنیوم ماده ای معدنی است که به عنوان آنتی اکسیدان در بدن فعالیت می کند. تحقیقات اخیر نشان داده است که در افراد مسن، استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد در مغز سبب افسردگی خفیف تا متوسط می شود. آنتی اکسیدان ها موادی هستند که جلوی عملکرد رادیکال های آزاد را می گیرند.

در تحقیقات جدید ، میزان افسردگی ردر افراد مسنی که از مکمل سلنیوم ( ۲۰۰ میکرو گرم در روز) و دارونما (مکمل بدون سلنیوم) استفاده کرده بودند، بررسی کرد.

نتیجه این بررسی نشان داد، افرادی که  از مکمل سلنیوم استفاده کرده بودند در جریان خون شان سلنیوم بیشتری وجود داشت و نشانه های افسردگی در آنها به طور چشمگیری کاهش یافته بود.

بنابراین از حداقل مقدار مجاز توصیه شده برای سلنیوم (۵۵ میکروگرم در روز برای مردان و زنان) هر روز استفاده نمایید.

غلات سبوس دار، منبع عالی ای از سلنیوم می باشند. با استفاده از غلاتی مانند: نان سبوس دار،جو، و برنج قهوه ای، می توانید روزانه ۷۰ میکروگرم سلنیوم را در روز دریافت کنید. مواد غذایی دیگری که غنی از سلنیوم می باشند عبارتند از:گوشتهای فاقد چربی( گوشت مرغ بدون پوست، گوشت گاو یا گوسفند بدون چربی) ، انواع غذاهای دریایی و ماهی ها ،لوبیا و حبوبات، شیر و لبنیات کم چرب، آجیل و دانه های خوراکی.

۲-مواد غذای حاوی ویتامین B12 و اسید فولیک

ویتامین B12 در جلوگیری از اختلالات سیستم اعصاب مرکزی، اختلالات روانی و جنون موثر است.

تحقیقات نشان می دهند که افزایش مصرف غذاهای حاوی اسید فولیک با کاهش حالت افسردگی ارتباط دارد. اسید فولیک بیشتر در حبوبات و سبزیجات وجود دارد و ویتامین B12 بیشتر در گوشت ها، ماهی و محصولات لبنی وجود دارد.

غذاهای حاوی ویتامین B12 و اسید فولیک شامل:

سالاد اسفناج با ماهی به خصوص ماهی سالمون

سالاد اسفناج با ماهی به خصوص ماهی  سالمون

سالاد مرغ که از سینه مرغ بدون پوست و کاهو تهیه شده باشد.

خوراک لوبیا و گوشت( گوشت قرمز کم چرب، گوشت مرغ)

استفاده از سفیده تخم مرغ یا اسفناج تفت داده شده و پنیر کم چرب به جای زرده تخم مرغ و یا به عنوان چاشنی در تهیه املت

۳- مصرف ماهی

چنانچه زنان و مردان، از مقداراز ماهی ها به ویژه ماهی های چرب مانند ماهی آزاد دریا که حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ هستند،در برنامه غذایی خود استفاده نمایند، کمتر در معرض افسردگی قرار می گیرند.

امگا ۳ موجود در ماهی، عملکرد مثبتی را در بهبود برخی از نوسانات روحی مانند افسردگی پس از زایمان و … دارد. البته مواد غذایی حاوی امگا ۳ ، به صورت فوری و آنی تاثیر نخواهند کرد.

۴- مصرف ویتامین D

تابش نور خورشید باعث ساخت و تنظیم ویتامین D در بدن می شود. تحقیقات اخیر نشان می دهند که تابش کم و ناکافی نور آفتاب به پوست، باعث افزایش بروز بیماری های روانی چهارگانه شامل سندرم پیش ازقاعدگی(PMS)،اختلالات رفتاری فصلی، اختلالات روانی نامشخص و اختلال عمده افسردگی می شود.

دانشمندان پیشنهاد می کنند که افراد با دریافت حداقل ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ واحد ویتامین D در روز قادرند حالات روحی- روانی خود را کنترل کنند که این مقدار به میزان مشخصی بیشتر از مقادیر پیشنهاد شده (یعنی IU 200 برای بزرگسالان زیر ۵۰ سال ، ۴۰۰  IU برای بزرگسالان سنین ۵۱ تا ۷۰ سال و IU 600 برای افراد بالای ۷۰ سال )می باشد.

مواد غذایی حاوی ویتامین D شامل:غلات صبحانه، نان ها ،  ماهی های چرب، جگر گاو، پنیر و زرده تخم مرغ، آبمیوه و شیرهای غنی شده.

۵- مصرف میوه ها و سبزیجات

میوه ها و سبزیجات حاوی مواد مغذی مهم و آنتی اکسیدان ها هستند، و در سلامت و بالا بردن کیفیت زندگی انسان بسیار موثرند.

در یک تحقیق، مشاهده شد که افزایش دو واحد سبزی و میوه در روز، احتمال سلامت عملکردهای اعضاء بدن را ۱۱ درصد افزایش می دهد و اشخاصی که میزان بیشتری از میوه و سبزیجات استفاده می کنند،ازسلامت جسمی بهتری برخوردارند.

میوه و سبزی به خاطر داشتن فیبرهای غذایی و قندهای پیچیده و عدم نوسانات ناگهانی قند خون،تاثیر زیادی در ایجاد حس مطلوب روانی دارند.

دکتر حمیدرضا فرشچی  - متخصص تغذیه – فوق تخصص دیابت و چاقی

+ نوشته شده در  پنجشنبه 26 فروردین1389ساعت 12:20  توسط پزشک من  | 

تبدیل زباله‌های بیمارستانی به پلاستیک! نه!

                   

                   

رئیس اتحادیه صنف پلاستیک، مشمع و نایلون تهران با انتقاد از بلاتکلیفی سیستم مدیریت زباله‌های کشور از فاجعه زیست محیطی خرید و فروش زباله‌های بیمارستانی و تبدیل آنها به محصولات آلاینده و ارزان پلاستیکی در کشور پرده برداشت.سید رحیم مقیمی در گفت‌وگو با مهر با تاکید بر اینکه زباله‌های بیمارستانی مانند دیگر زباله‌های تولیدی به مزایده گذاشته می‌شود، گفت: این مزایده‌ها به صورتی

انجام می‌شود هر شخصی که توانایی برنده شدن را داشته باشد اقدام به خرید و فروش این زباله‌ها می‌کند و سود فوق العاده‌ای در این بازار نیز وجود دارد.
رئیس اتحادیه صنف پلاستیک با انتقاد از بی‌اعتنایی مسئولان تاکید کرد: آنها می‌دانند که چنین فاجعه‌ای در حال رخ دادن است اما اعتنایی نمی کنند و با وجود اینکه بارها خطر این مساله را گوشزد کرده ایم کسی توجه نمی کند.مقیمی در پاسخ به این پرسش که آیا می‌توان سوء‌استفاده از وضعیت مدیریت زباله‌ها، مزایده و خرید و فروش زباله‌ها به خصوص زباله‌های بیمارستانی که بیشتر عفونی هستند را به مافیای زباله در کشور نسبت داد، افزود: نمی توانم بگویم مافیایی در این زمینه شکل گرفته اما وقتی امکان دفع زباله‌های خطرناک در کشور وجود دارد چرا متولیان امر این کار را انجام نمی دهند و نسبت به این مساله حساس نیستند؟این مقام مسئول در اتحادیه پلاستیک تهران اضافه کرد: آسیبهای بهداشتی و زیست محیطی ناشی از آلودگی زباله‌ها نصیب همه شهروندان می‌شود و سلامت آنها را تهدید می‌کند و در ادامه صنعت پلاستیک نیز از این فرآیند پیچیده خرید و فروش و تولید وسایل آلوده و بی‌کیفیت آسیب می‌بیند به شکلی که خریداران زباله‌های آلوده و خطرناک با تولید محصولات ارزان، بازار صادرات پلاستیک را دچار مشکل می‌کنند و کشورهایی که جنس ارزان می‌خواهند با خرید این محصولات برای مدتی راضی می‌شوند.مقیمی تصریح کرد: این کشورها پس از اطلاع در مورد خطرات زیانبار آلودگیهای زیست محیطی این محصولات، واردات پلاستیک از ایران را ممنوع می‌کنند که نتیجه آن به زمین خوردن صنعت پلاستیک کشور است.رئیس اتحادیه صنف پلاستیک ایران، گفت: از زباله‌های بیمارستانی به جای تولید وسایلی مانند سرعت شکن، وسایلی مانند نایلونهای زباله تولید می‌شود که مستقیم در دسترس مردم است. به نظر می‌رسد شیوع سرطانهای پوستی بین مردم، یکی از عواقب این سوء‌استفاده و بی‌توجهی است. همچنین مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه گزارشی به طور رسمی درباره خرید و فروش و تبدیل زباله‌های بیمارستانی به این دفتر ارئه نشده به مهر گفت: این کار غیر قانونی است و کسی که این عمل را مرتکب شود طبق قانون مجرم است و باید مجازات شود.
دکتر سروش مدبری تاکید کرد: به طور پراکنده این مساله را شنیده ام اما هنوز به صورت جدی و مشخص در این‌باره اطلاعاتی به دفتر آب و خاک سازمان محیط زیست ارئه نشده است. با این حال صادرات صنعت پلاستیک باید از طریق کنوانسیون بازل و از دفتر منطقه‌ای این کنوانسیون مجوز دریافت کند که هنوز هیچ مجوزی به هیچ شرکت یا شخصی داده نشده و شاید به صورت قاچاق صادرات پلاستیک آلوده به کشورهای دیگر صورت می‌گیرد.

  یه خورده حرف دارم با خواننده هام:

خدایا ینی میشه از شر این  مواد پلاستیکی نجات پیدا کنیم پاسخ : نه بابا تازه دارن اقلام جدید عفونیشو به بازار میآرن حالا زیاد عجله نکن یه وقت دیدی به قول سمیعی (مجری حرف اضافه)از تو ظرفتون یه سرنگ زد بیرون  یا لیوانتون طعم سرم داد چه ایرادی داره فشارتون تنظیم میشه. 

یه راه حل دارم بیاین  از این به بعد تمام وسایل  پلاستیکی خونمونو بشماریم.چند تا ؟

 خوب حالا با یه اراده ی قوی اونای رو که مواد غذایی خدای نکرده باهاشون برخورد داره رو بیرون بندازین .به فکر پولی که بابتش دادین نباشین  دل بکننین .مخصوصا از اون جا یخی ها یا بطری های که تو فریزر میذارین  یا ظرفای که توش برنج خیس میکنین. یا ...

آفرین  حالا میدونین چقدر جلوی بیماریهای از جمله سرطان رو گرفتین .

حرف آخر: تصمیم بگیرین دیگه ظروف پلاستیکی نخرین  و اونایکه موندن رو آروم آروم با فلزی یا جنسای دیگه عوض کنین. البته به فکر جیب آقای خونه هم باشین  سالم وشاد باشین  پزشک من

+ نوشته شده در  پنجشنبه 26 فروردین1389ساعت 12:10  توسط پزشک من  | 

خواص بهار نارنج

 

اگر این روزها به شهرهای شمالی كشورمان سفر كنید، حتماً از عطر گل‌های بهار نارنج سرمست خواهید شد.

مناطق رویش یا كشت آن در مناطق شمالی و جنوبی ایران است.

بهار نارنج همان شكوفه درخت نارنج است كه در فصل بهار درخت را زینت داده، در پاییز و زمستان، جای خود را به میوه نارنج می ‌دهد. این گل اگرچه در پخت مربا مورد استفاده قرار می‌ گیرد، ولی كاربرد اصلی آن به‌ همان صورت گل خشك و به ‌خصوص عرق در طب گیاهی است.

برای مصرف دارویی، شكوفه‌های بهار نارنج را صبح زود که به حالت غنچه ی نشكفته است، می چینند و سپس در محلی تاریك سریع خشك می ‌كنند تا تغییر رنگ ندهند.

اثرات درمانی:

* مهم ترین خاصیت دارویی بهار نارنج تأثیر آن روی سیستم عصبی بدن است. بهار نارنج آرامش‌بخش و ضدهیجانات دستگاه عصبی است و سردردهای عصبی و میگرنی را كاهش می ‌دهد.

* بهارنارنج در تقویت معده بسیار مؤثر است و تپش نامنظم قلب، تشویش و اضطراب را از بین می ‌برد.

* برای كنترل تشنج‌ها و حمله قلبی هم بهار نارنج را توصیه می ‌كنند.

* اگر مشكل كم‌خوابی یا بی‌خوابی دارید، حتماً پیش از خواب، مقداری عرق بهار نارنج یا چای آن را بنوشید.

* اشتها آور و ضد سرفه است.

* برای درست كردن چای بهار نارنج، كافی است، 10گرم از گل بهار نارنج را در دو لیوان آب‌جوش به مدت 20دقیقه بجوشانید. سپس آن را صاف كرده و ‌همراه با یك قاشق سوپ‌خوری عسل میل كنید.

با خوردن این چای، خواب خوش و آرامی خواهید داشت.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 25 فروردین1389ساعت 17:38  توسط پزشک من 

تست روانشناسی نقاشی کودکان


نقاشي زبان كودك است. كودكان برخلاف بزرگسالان هستند. آنها از طريق نقاشي كشيدن، قصه گويي، بازي كردن و… شناخته مي شوند.

نقاشي به ما كمك مي كند تا به دنياي دروني و روح كودك پي ببريم، بدانيم چه نيازهايي دارد، آيا كودك ناسازگار يا بيمار است؟ در بزرگسالي مي خواهد چه كاره شود و… به دليل علاقه بسيار ي از خانواده هاي عزيز و اهميت نقاشي كودكان تصميم دارم در اين شماره و در چند شماره آتي مفاهيم نقاشي كودكان را به صورت كاملاً خلاصه شده، تقديمتان كنيم. مفهوم خورشيد، ماه، آسمان، زمين، اتومبيل و حيوانات را در اين شماره با هم بررسي مي كنيم، لطفاً توجه داشته باشيد كه شما به كودك، موضوع نقاشي نمي دهيد و خودش آزادانه نقاشي مي كند.

1ـ خورشيد و ماه

در اغلب نقاشيهاي كودكان، خورشيد ديده مي شود. خورشيد نشانه امنيت، خوشحالي، گرما، قدرت و به قول روانشناسان خورشيد به معني پدر است. وقتي رابطه كودك و پدر خوب است كودك خورشيد را در حال درخشيدن مي كشد و وقتي رابطه آن دو مطلوب نيست كودك خورشيد را در پشت كوه ناپديد مي كند.

ترس كودك ازپدر به رنگ قرمز تند و يا سياه در نقاشي ديده مي شود. البته با يك نقاشي ما به قضاوت نمي پردازيم بلكه بايد چندين نقاشي كودك را بررسي كرد. ماه نشانه نيستي است. اغلب كودكان ماه را كنار قبر و قبرستان مي كشند. كودكان در نقاشي خود ماه را با مرگ معني مي بخشند.

2ـ آسمان و زمين

آسمان به معني الهام و پاكي است. ولي زمين به معني ثبات و امنيت مي باشد. كودكان خيلي كوچك هيچ وقت خطي براي نشان دادن زمين ترسيم نمي كنند، ولي در سن 5 يا 6 سالگي كه آغاز به درك دلايل منطقي مي كنند به كشيدن زمين نيز مي پردازند.

3ـ اتومبيل

درجامعه امروزي ماشين نشانه قدرت است، به همين دليل در نقاشيهاي كودكان مخصوصاً پسربچه ها ماشين زياد ديده مي شود. وقتي يكي از اعضاي خانواده كه اغلب پدر و گاهي خود كودك است، رانندگي مي كنند، از ديدگاه برون فكني اهميت پيدا مي كند. بيشتر نوجوانان به بهانه اينكه كشيدن تصوير آدم حوصله شان را سرمي برد يا سخت است، از كشيدن شكل آدم خودداري مي كنند اما به اعتقاد پژوهشگران ترجيح دادن كشيدن ماشين در اين دوره خود به خود نشان دهنده وابسته بودن شخص به دنياي خارج و زندگي ماشيني است. البته اين مسائل بستگي به سن، فرهنگ وعوامل ذهني و… نوجوان دارد.

4ـ حيوانات

اگر در نقاشي كودك شما تصاوير حيوانات ديده مي شود ممكن است دلايل مختلفي وجود داشته باشد كه شما با صحبت كردن با كودك پي به آن مي بريد. كودكي كه در روستا زندگي مي كند و يا حيوانات خانگي دارد و يا عاشق حيوانات باشد و يا حتي زياد به باغ وحش برود طبيعي است كه حيوان بكشد. پس فرهنگ و طرز زندگي كودك در خانواده از اهميت زيادي برخوردار است. اگر كودك به نوعي با حيوانات رابطه نداشته باشد و حيوان براي او در دسترس نباشد تصوير حيوان در نقاشي او اهميت خاصي پيدا مي كند. گاهي ممكن است كودك احساس گناه و تقصيري را كه تجربه كرده و جرأت نكرده آن را ابراز كند در نقاشي و در قالب حيوان نشان دهد.

مثلاً كودكي ممكن است به دليل اينكه ديشب درجايش خرابكاري كرده و سرزنش شده احساس گناه كرده باشد و در نقاشي اش شكل حيوان خاصي را مثل مارمولك بكشد. كشيدن حيوانات درنده نشانه فشارهاي دروني مخفي كودك است. مثلاً كودكي كه نسبت به برادر كوچكتر تازه به دنيا آمده اش حسادت مي كند، در نقاشي ممكن است گرگ بكشد كه اين نشان دهنده ترس و دلهره كودك از تازه وارد كوچولو است.دوستان خوبم، توجه داشته باشيد كه درتجزيه و تحليل نقاشي كودكان كه كاري بسيار ظريف و حساس است چون يك كار تخصصي و تجربي است شما رأي قطعي نمي دهيد. كودك شما بايد خودش به ميل خودش موضوع نقاشي را اتنخاب كند.

شما نبايد بالاي سر او بنشينيد و به او مداد رنگي به ميل خودتان بدهيد. او در نقاشي كردن بايد آزادي كامل داشته باشد. در پايان نقاشي از كودك بخواهيد كه در مورد تصاوير كشيده شده براي شما حرف بزند. اين گونه اطلاعات به شما در تجزيه و تحليل نقاشي كودك كمك مي كند. كودكان را به كشيدن تشويق كنيد اما آنها را مجبور نكنيد كه همين الان براي شما نقاشي بكشند.


آیا کودکان از کشیدن نقاشی مقصودی دارند؟

- بله، زیرا همه ی کودکان با کشیدن نقاشی گونه ای از احساسات داخلی خود را بیان می کنند، به طوری که با ملاحظه ی نقاشی آنها می توانیم به احساسات درونی آنها پی ببریم و آنها را درک کنیم.آیا کودکان از کشیدن نقاشی لذت می برند؟

- در صورتی که کودک خود به کشیدن نقاشی علاقه داشته باشد، از کشیدن نقاشی لذت می برد. اما اگر کودک را به کشیدن نقاشی مجبور کنند،او اینکار را از روی علاقه انجام نمی دهد ،بلکه سعی می کند این کار را از روی نفرت انجام دهد.آیا کودک از خط خطی کردن کاغذ منظور خاصی دارد؟

- به نظر ما بیشتر به سن کودک بستگی دارد. اگر کودک سن کمی داشته باشد، خط خطی کردن کاغذ برای سنین او یک کارعادی به شمارمی آید واو سعی دارد با نقاشی کردن احساسات درونی خود را بروز دهد. اما اگر کودک این کار را در سنین بالا انجام دهد،معلوم است که به وسیله ی خط خطی کردن نقاشی خود می خواهد نفرت خود را نشان دهد.


چه گونه از روی نقاشی می توان به میزان اعتماد به نفس فرد پی برد؟

- اگر کودک تمام صفحه ی دفتر یا ورق خود را به وسیله ی نقاشی پر کند، معلوم است که از اعتماد به نفس بالایی برخوردار است و حضور خود را در میان جمع احساس می کند. اما اگر کودک تنها گوشه ای از تمام صفحه را پر کند، معلوم است که وی از اعتماد به نفس کمتری برخوردار است.


آیا کودکانی که یک یا دو نفر از اعضای خانواده خود را از نقاشی حذف می کنند ،می خواهند منظور خاصی را به حضور ما برسانند؟

- بله زیرا کودک هر چه یکی از اعضای خانواده خود را به خود نزدیک تر بکشد، می خواهد علاقه ی خود را نسبت به ان فرد نشان بدهد،اما اگر هر چه فرد آن فرد را از خود دورتر بکشد نشان دهنده ی نفرت کودک نسبت به فرد است.


حرکات عضلانی و اثر گذاری بر روی کاغذ :

نوزاد از آغاز تولد ، لحظات کوتاهی توجهش به حرکاتی که در ميدان ديد او انجام می گيرد جلب می شود . و اين حرکات را با چشمانش تعقيب می کند . کمی بعد او سرش را هم اندکی به طرف اشياء و يا اشخاص در حال حرکت می گرداند . در سه ماهگی او مرتب به دستهايش می نگرد و اشياء را لمس می کند . از اين زمان است که وی تجارب اساسی و مداومی در جهت فعاليتهای فکری و عاطفی خود پيدا می کند . در سال 1972 بوور در آزمايشی نشان داد که بر خلاف عقيده ی عمومی ، نوزاد چند ماهه کاملا قادر است بين تصويرهای دو بعدی و سه بعدی اشياء تمايز قايل شود ، جهت های مختلف را در فضا تعقيب کند ، و بنا بر گفته ی بريمر به کمک ذهن و مغز خود از ميان چند شی يکی را برگزيند .

اين کشفيات علمی بر پژوهشهايی که راجع به کودکان در بيشتر مواقع می گرفت اثر بسزايی کرد _ اگر چه روابط بزرگسالان نامفهوم می نمود. بزرگسالان اصولا امکانات فکری و عاطفی کودک را در سنين قبل از مدرسه ناچيز می شمارند ، زيرا کودک هنوز مانند زمانی که به مدرسه خواهد رقت ، مجبور به انجام تکليفی نيست و يا به طور کلی در بسياری جهات هنوز به بزرگتر ها وابسته است . ولی بنابر نوشته دوگرادا و پونزو به مجرد اينکه کودک به مدرسه می رود ، همه از او انتظاری بيش از قدرت واقعيش دارند . بزرگسالان اصولا نوزاد را به عنوان مجودی کاملا بی دست و پا حقير می نگرند و عملا نيز او را در قنداق می پيچيانند و در گهواره اش قرار می دهند ، و اطراف آن را با پرده می پوشانند تا نتواند کوچکترين حرکتی کند و يا جائی را ببيند ، و در مقابل هر عمل واکنشی نشان دهد . در صورتی که ثابت شده است که نوزاد از اولين روزهای تولدش به اطراف خود نگاه می کند .

او در چند ماهگی متوجه می شود که برخی از اشياء که بر سطح چيزی کشيده و يا پرتاب شوند اثری از خود باقی می گذارند .
 

راسخون و سایت علمی دانشجویان ایران

 

Psychological testing of children painting

Painting is a language the child. Unlike children, adult. Pulling them through painting, story telling, playing and ... are known.

Painting helps us to the world of spirit and inner child we should follow, needs to know what is incompatible, or whether the child is sick? What purpose in adults will be very interested ... because of the importance of family and dear children, I intend to paint this issue in some future number of children painting concepts into fully summarized, we Tqdymtan. Concept of the sun, moon, sky, land, cars and animals with this issue we investigate, please note that your child does not do drawings and paintings of his own free will.

1 Sun and Moon

Most children in the painting, the sun can be seen. Sun signs security, happiness, heat, power and promise the sun, meaning the father is psychologists. When the relationship between the child and the child's father is good, the sun shining and it takes about two and when the child was not desirable, the sun disappeared behind the mountain makes.

Child fear Azpdr spicy red or black in the painting can be seen. Of course, a painting we do not judge outlines but should be several paintings of the child. Months is a sign you're not. Most children moon cemetery beside the grave and kill. Children painting their months with death bring significant.

2 heaven and earth

The sky is the means of inspiration and purity. But the earth means stability and security is. Children too small to show any linear time do not draw the land, but at the age of 5 or 6 years old started to understand that are reasonable grounds to spend the smoking ground.

3 cars

Society today is the power sign machine, why children, especially boys in the painting is seen in many cars. When a family member, often their parents and sometimes children, are driving from outside Fkny view is gaining importance. More young people under the pretext that pulling files, their mood or serum is difficult to take, the form of smoking, but people are refusing to believe that researchers prefer to pull the machine itself in this period depends on the person shows to the outside world and the life of the machine . Of course this depends on the issues of age, culture and mental Vvaml ... adolescence.

4 animals

If your child's drawing pictures of animals occur in a variety of reasons may exist that you speak with children do you follow it. A child who lives in the village or pet and animal lover, or is or even go to the zoo too natural that kill the animal. The culture and way of life of children is important. If a child is not some kind of relationship with animals and animal is not available for him pictures of animals in his paintings is gaining special importance. Sometimes the child may feel guilt that experience and did not dare to express it in the form of paintings and animal shows.

For example, a child may be due to the fact that last night Drjaysh sabotage and blame have been feeling guilty and his form in paintings such as The Lizard to kill a particular animal. Predatory animals smoking symptoms of internal pressures hidden children. For example, a child than the younger brother of her newborn will envy, the painting may kill the wolf, which indicates the fear and apprehension of the child is little new. My good friend, Drtjzyh note that children who work and painting analysis very delicate and sensitive as a specialty and experimental work, you do not vote definite. Your child should subject himself to his own desire to Atnkhab painting.

You should not sit above his head and his own desire to give the colored pencils. His painting should be complete freedom. At the end of painting, ask the child about the pictures drawn for you to talk. Such information to analyze your drawing helps children. Encourage children to smoking, but they have that right now you do not kill painting.

Whether children are drawing painting Maqsudi?

- Yes, because all children with a way of drawing paintings express their inner feelings are, so that we can consider painting them to follow their emotions and take them to understand.Will children enjoy painting drawing?

- If your child is interested in drawing painting, drawing painting of enjoyed. But if children are forced to draw painting, he did that does not fondly, but trying to do it from hate to do.Child of stripe paper is a special order?

- In our opinion, more depends on the child's age. If your child is a little old, stripe paper for ages, he is a count Karady Wow is trying to paint with their inner feelings to occur. But if children do this in older does, we know that by painting the stripe would hate his own show.


What kind of paint can be on the level of confidence the person realized?

- If the child full-screen notebook or sheet by painting their fill, we know that confidence is high and their presence among the gathering feels. But if the child only a corner of the page to fill all, we know that he is less confident.


Whether one or two children of family members removed from the painting, they want a certain order to convey our presence?

- Yes, because the children what a family member to take their closer, their interest will be to show that person, but what if every person that person take away from your child shows hatred toward individual.


Muscle movements and influence on paper:

Baby's birth from the beginning, a brief moment concerned with movements in the field of vision, he should do is draw. These movements with his eyes to pursue. Shortly after her head slightly toward the objects or persons moving returns. Three months, he regularly looks at his hands and objects to touch. This time he has substantial experience and ongoing activities for the intellectual and emotional self to find. Bvvr experiment in 1972 showed that contrary to public opinion, the baby is able to quite a few months between two-dimensional images and three-dimensional object differentiation is allowed, for the various prosecutions in space, and the Brymr According help mind and brain from several object appoint one.

The scientific discoveries of research about children who are most of the time was an important effect in adults _ although relations can be obscure. Basically, intellectual and emotional features adult children before school age to count the poor, because the child still in school will be like when the dilution, not to do homework or general, in many respects is still dependent older. But according to written and Pvnzv Dvgrada Once the child goes to school, he expects all of its real power are over. Basically, as an adult baby Mjvdy quite awkward looking and actually putting him in the butt to put her in the cradle and Pychyannd to, and surrounding it with a curtain to cover the smallest can not move or see where and against any act react. If proven that the baby's first birthday days to look around.

He noticed a few months is that some objects on the surface, or throw something to be drawn from their work leave.
 

Raskhvn and Forums

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه 24 فروردین1389ساعت 12:17  توسط پزشک من  | 

کهیر

                            

کهیر (Utricaria)
هنگامي‌كه  پشه فردي را  نيش مي زند لكه قرمزي در محل گزش پديد مي‌آيد كه خارش دارد. اين يك واكنش كهيري است. غير از اين مورد ممكن است افرادي را ديده باشيد كه با خوردن خوراكي‌هايي مانند شكلات روي پوست بدنشان لكه‌هاي سرخ‌رنگ و خارشداري آشكار شده‌است، به اين لكه هاي برجسته كهير مي‌گويند. در اين نوشتار به بحث و بررسي در مورد كهير مي‌پردازيم.

كهير به لكه‌هاي قرمز ومتورم خار‌ش‌داري گفته مي‌شود كه چندين ساعت روي بدن مي‌مانند. اگر مدت زماني كه بیمار دچار  حمله‌های كهيري مي‌شود بين  3 تا 6  ساعت بوده وسپس بهبود يابد به آن كهير حاد مي‌گويند و در صورتي كه مدت بيماري بيش از 6 هفته بدرازا بكشد آن را مزمن مي‌گويند. گاهي اين تورم ممكن است در سراسر بدن پخش شده و حتي پلك ها نيز متورم گردد كه درآن صورت به آن كهير غول‌آسا ( Giant Utricaria) مي‌گويند. كهير به علت گشاد شدن مويرگها  وبه دنبال آن نشت خونابه از مويرگ به درون بافت پديد مي‌آيد، اين سلسله واكنش‌ها به دليل آزاد شدن ماده‌اي به‌نام هيستامين ايجاد مي‌شود.

علل:
كهير علت‌هاي گوناگوني داشته كه مي‌توان به‌روش زير آنها را تقسيم‌بندي كرد:
1- خوراكيها: ماهي، تخم مرغ، شكلات، توت فرنگي، گوجه فرنگي، شير گاو، گردو، فندق.
2- داروها: پني سيلين ، آسپيرين، مورفين، كدئين،كوتريموكسازول.
3-  عفونت: عفونت دندان، كيسه صفرا، دستگاه ادراري؛ عفونت هاي قارچي، انگلي و كرمها؛ سینوزیت.
4- مواد بويايي: گرده گياهان، گرد و غبار خانه، مواد معطر، افشانه ها(اسپري) .
5- بيماريها: پركاري تيروئيد، سرطان خون، تب رماتيسمي.
6- مواد محرك: گياهان (گزنه)، جانوران(ستاره دريايي، حشرات)، مواد شيميايي(رنگ مو، مواد آرايشي، سفيد كننده ها).
7- علل ديگر: ورزش، سرما، آب، آفتاب، فشار رواني، حاملگي، تزريق خون.

نماي باليني:
 پيش از آشكار شدن لكه هاي خارشدار كه ممكن است در هر جايي از بدن روي دهد، تحريك شديدي پديد مي‌آيد، اندازه لكه‌هاي برجسته از چند ميلي‌متر تا چندين سانتي‌متر متفاوت بوده، بين  8  تا 24 ساعت طول كشيده، سپس بدون برجا گذاشتن هيچ گونه اثري از بين مي‌رود. ممکن است برخی مواقع لکه‌های بنفش کم‌رنگ (مانند خونمردگی) پس از بهبود برجستگی‌ها جایگزین آنها شوند.  گاهي تب ، تورم ودرد مفصل‌ها، بزرگي اسپرز (طحال) وگره هاي لنفاوي هم وجود دارد.


كهيرهاي ويژه:
درموگرافي (Dermography):
پس از خارش خفيف يا كشيدن آرام يك جسم بر روي بدن يك واكنش پوستي پس از يك تا سه دقيقه روي مي‌دهد كه درماتوگرافي (پوست نگاري) ناميده مي‌شود.نخست در محل تحريك و قرمزي ايجاد شده وسپس لكه هاي كهيري آشكار مي‌شود. درزنان جوان اين مشكل بيش از ديگر افراد ديده مي‌شود. شما مي توانيد بر روي پوست اين گونه افراد با انگشت جمله اي را نوشته وآنگاه ظاهر شدن جمله خود را ببينيد.
كهير فشاري:
 اين نوع كهير در اثر فشار موضعي بر بدن (ايستادن، راه رفتن ونشستن دراز مدت، پوشيدن لباس‌هاي تنگ) پديدار مي شود. پس از چهار تا شش ساعت يك تورم عمقي همراه با خارش، سوزش و درد ايجاد مي‌شود كه پس از 8 تا72  ساعت از بين مي‌رود. گاهي تب ولرز، ضعف و خستگي و سردرد هم همراه لكه‌ها ديده مي‌شود.
كهير آبي:
اين نمونه كمياب بر اثر تماس با آب ايجاد شده وحتماً با خارش همراه است .
كهير خورشيدي:
در اثر تماس با آفتاب پديد مي آيد .
كهير سرمايي:
چند دقيقه پس از تماس با آب سرد يا هواي سرد نمايان مي‌شود. اين كهير شديد بوده وگاهي به كاهش فشار خون ومرگ منجر مي شود.
 كهير گرمايي:
دراين نوع كهير لكه‌هاي منتشر وكوچك قرمز رنگ پس از فعاليت بدني و ورزش ، افزايش درجه حرارت يا فشارهاي رواني به وجود مي آيد.
آنژيوادم (Angioedema):
به معني خيز (ادم) عروقي بوده ويك نمونه شديد وعمقي كهير است. اين بيماري شامل كهير پوستي، بادكردن لبها وپلكها، خيز ريوي (تجمع آب در ششها) وگاهي نيز شوك است. در صورت پیدایش اين واكنش عروقي، بايستي فوری به  اورژانس مراجعه كرد تا اقدامات درماني هر چه زودتر انجام پذيرد.

درمان:
نخستين مرحله دوري از ماده مشكوك است. پزشكان براي كنترل كهير از داروهاي ضد هيستاميني (آنتی‌هیستامین) كمك مي‌گيرند. چون بيشتر داروهاي ضد هيستاميني (Anti histaminic Drug) اثر خواب‌آور دارند، به هنگام مصرف دارو بايد از كارهايي كه احتياج به تمركز حواس دارند (مانند رانندگی) خودداري نموده ويا اينكه از داروهاي بدون اثر خواب‌آوري بهره گرفت. چنانچه كهير مزمن باشد در بسياري از موارد با پرهيز از مصرف پني‌سيلين ، آسپيرين وافزودنيهاي خوراكي (رنگ هاي غذايي) بيماري بهبود مي‌يابد. بيماراني كه عفونت قارچي يا سينوزيت دارند با درمان آن كهيرشان خوب مي‌شود.
در مورد كهيرهاي ويژه بايد ازعامل پديد آورنده ومساعد كننده (ضربه ، سرما،آفتاب) دوري كرد. در درمان كهير فشاري علاوه بر دروهاي ضد هيستاميني از داروهاي استروئيدي (Corticosteroid) هم استفاده مي شود.
نكته آخر اينكه فردي كه دچار كهير گرمايي است ، بايد از ورزش‌هاي سنگين خودداري كرده، يك ساعت پيش از فعاليت بدني داروي ضد هيستاميني مصرف كرده و پس از ورزش با آب خنك دوش بگيرد.

حسنعلی پیشاهنگ (وبلاگ آریو برزن)

 

Hivesـ Utricaria

 

  When mosquitoes bite the person does the red spots that itch comes the bite has occurred. The urticaria is a reaction. Except in this case may have seen people who eat foods such as chocolate body spots on the skin and Kharshdary Srkhrng been detected, leading to spots called urticaria. This paper discuss about pay urticaria.

Urticaria to red spots Vmtvrm Kharshdary is said that several hours, stay on the body. If the duration attacks urticaria patients is between 3 and 6 hours was then improved it and called acute urticaria, if the disease duration more than 6 weeks Bdraza chronic say kill it. Sometimes the swelling may spread throughout the body and even the eyelids are swollen in which case it Ghvlasa urticaria (Giant Utricaria) say. Urticaria due to capillary Vbh stretch followed by capillary leak of plasma into the tissues originated arises, this series of reactions due to histamine release Behnam substance causes the disease.

Causes:
Urticaria had various causes that can be evaluated under their classification: 
۱ - food: fish, eggs, chocolate, strawberry, tomato, cow's milk, walnuts, hazelnuts.
2 - drugs: penicillin, aspirin, morphine, codeine, Kvtrymvksazvl.
3 - infection: dental infection, gall bladder, urinary tract; fungal infections, parasites and worms; sinusitis.
4 - Materials olfactory: pollen, house dust, aromatic substances, to spray (spray).
5 - diseases: hyper thyroid, leukemia, rheumatic fever.
6 - irritants: plants (Urtica dioica), animals (starfish, insects), chemicals (hair color, cosmetics, bleach s).
7 - Other causes: sport, cold, water, sun, stress, pregnancy, blood transfusion.

Clinical features:
 
Before being detected Kharshdar spots which may occur anywhere in the body, created severe irritation arises, as distinguished from the spots a few millimeters to several centimeters varied between 8 to 24 hours prolonged, then survived without leaving any traces from declining. May sometimes lavender patches (such as Khvnmrdgy) after they are replaced Brjstgyha improvement. Sometimes fever, swollen joints Vdrd, large spleen (spleen) Vgrh lymph there.


Special K·hyrhay:
Drmvgrafy (Dermography):
After mild itching or pulling an object on a quiet body of a skin reaction after one to three minutes, which gives Drmatvgrafy (skin journalist) is called. Prime location redness and irritation caused by urticaria and then spots obvious. Drznan this problem than other young people are seen. You on the skin of these people with a finger, including the appearance of your post Vangah see.
Pressure urticaria:
 
This type of urticaria due to local pressure on the body (standing, walking Vnshstn long, wearing tight clothes) appears. After four to six hours a deep swelling with itching, burning and pain that occurs after 8 to 72 hours of declining. Vlrz sometimes fever, weakness, fatigue and headache also occur along with patches.
Blue urticaria:
In this rare instance of contact with water induced pruritus is associated with Vhtma.
Solar urticaria:
Of contact comes the sun emerged.
Cold urticaria:
Few minutes after contact with cold water or cold weather appears. This was sometimes severe urticaria to hypotension deaths leads.
 
Heat urticaria:
In this type of urticaria was reported in low-level red spots after physical activity and exercise, increased temperature or to mental stress is produced.
Angioedema (Angioedema):
Mean edema (edema) and one sample of vascular Vmqy urticaria is severe. Disease, including rash, Badkrdn lips Vplk·ha, pulmonary edema (accumulation of water in the lungs) is sometimes also shock. If the emergence of this vascular response, should be an urgent referral to treatment measures carried out as soon as possible.

Treatment:
The first step away from the substance is suspected. Physicians to control anti-histamine drugs urticaria (Ntyhystamyn) are helping. Since most anti-histamine drugs (Anti histaminic Drug) have a sedative effect, while taking the medicine must work that they need to focus attention (like driving) has refused or drugs without sedative effect that took advantage. If chronic urticaria is in many cases to avoid taking penicillin, aspirin Vafzvdnyhay oral (food color) patients improved. Fungal infection or sinusitis patients are treated with it is good K·hyrshan.
In particular should K·hyrhay Azaml Creator Vmsad factors (trauma, cold, sun) would avoid. In addition to the treatment of pressure urticaria Drvhay steroidal anti-histamine drugs (Corticosteroid) also are used.
F. A person who is suffering from heat urticaria, should avoid heavy exercises, one hour before physical activity and taking anti-histamine after exercise to take a shower with cool water.

Hassanaly pishaahang -Blog Arroyo barzan 

+ نوشته شده در  سه شنبه 24 فروردین1389ساعت 11:33  توسط پزشک من  | 

فتق نافي چیست؟

 

فتق نافی به بیرون زدن احشا شکمی از سوراخ داخل ناف به زیر پوست شکم گفته می‌شود. روده بزرگ و چادرینه صفاق بطور شایع در این نوع از فتق ، گیر می‌افتند و اختناق این دو عضو عارضه نسبتا شایع فتق نافی است. فتق نافی بزرگسالان اکتسابی است و ربطی به فتق دوران کودکی ندارد. این فتق بیشتر در خانمها دیده می‌شود.

علل

علل زمینه‌ساز فتق نافی ، چاقی و بارداری پیاپی است و عواملی از قبیل یبوست ، استفراغ مکرر ، سرفه‌های مزمن ، یبوست مزمن و آسیت (آب آوردن) شکم به علت افزایش فشار داخل شکمی باعث بدتر شدن آن می‌شوند. بیشتر فتق‌ها به صورت بی‌سر و صدا ایجاد می‌شوند، ولی گاهی یک فشار قوی یا برداشتن یک جسم سنگین باعث تسریع در ایجاد آن می‌شود.

علایم

بسیاری از بیماران مبتلا به فتق علامتی ندارند. و معمولا به صورت بزرگی تدریجی کیسه فتق و شاید بزرگی موقع افزایش فشار داخل شکمی تظاهر می‌کند. ولی اگر فتق گیر بیافتد و دوباره به جای خود بر نگردد، گرفتگی عروق عضو گیر افتاده رخ داده (پدیده اختناق فتق) که با درد شدید ، انسداد روده و علایم عفونت مثل تب و ... مشخص می‌شود.

فتق نافی کودکان

فتق نافی اختلال شایعی در دوران شیر‌خوارگی است. فتق نافی در کودکان به علت کامل بسته نشدن الیاف نافی ایجاد می‌شود، و اگر این نقص زیر 5/1 سانتیمتر باشد نیاز به ترمیم جراحی ندارد و خودبه‌خود بسته می‌شود. اگر نقص بیش از 2 سانتیمتر باشد یا بعد از 4-3 سالگی همچنان باقی بماند، جراحی انجام می‌شود.

درمان

اصولا همه فتق‌ها باید جراحی شوند مگر اینکه شرایط عمومی بیمار اجازه این کار را ندهد. استثنای احتمالی آن فتق‌های دارای دهانه گشاد و کیسه کم عمق است که انتظار می‌رود به کندی بزرگ شوند. وقتی شرایط بیمار اجازه جراحی نمی‌دهد و فتق کوچک است می‌توان از فتق بند استفاده کرد.

 

What is umbilical hernia  

Umbilical hernia herniation of the abdominal viscera into the umbilical hole under the belly skin is called. Large intestine and peritoneum Chadrynh commonly in this type of hernia, strangulation and stuck Myaftnd two members umbilical hernia is a relatively common complication. Acquired inguinal hernia in adults is not related to the hernia in childhood. The hernia is seen more in women.

Causes
Underlying causes of inguinal hernias, obesity and pregnancy, and successive factors such as constipation, frequent vomiting, chronic Srfhhay, chronic constipation and Ascites (embolism) due to increased abdominal pressure, abdominal cause it are worse. More Ftqha to Palm Trees and sound are generated, but sometimes a high pressure or accelerate the removal of a heavy object is to create it.

Symptoms
Many patients have no sign of hernia. Usually large and slow, and perhaps a large hernia sac when abdominal pressure is pretend. But if the hernia could stop again to place on not, member stuck in the clogging of arteries occurred (a phenomenon strangulation hernia) with severe pain, bowel obstruction and symptoms such as fever and infection ... Is determined.

Children have inguinal hernias
Umbilical hernia is a common disorder during infancy. Inguinal hernias in children due to not fully closed fiber umbilical is created, and if this defect under 5 / 1 cm need to be repaired is not automatically closed. If the defect is more than 2 cm or after 4-3 years still remains, surgery is done.

Treatment
Basically all Ftqha surgery should be public unless the patient's conditions do not permit this. Possible exception Ftqhay a loose mouth and shallow bag is expected to grow slowly. When the patient's condition does not allow surgery and hernia is small bandage can be used.

 


+ نوشته شده در  دوشنبه 23 فروردین1389ساعت 0:17  توسط پزشک من  | 

باندهای کشی به کاهش درد مفاصل کمک میکند

 

مطالعات نشان می‌دهد؛ در هنگام بروز درد در بخش‌های مختلف پا بویژه کاسه زانو، استفاده از باندهای کشی ورزشی به تسکین درد کمک می‌کند.

در این تحقیق تاثیر بستن باند دور زانو، روی ۱۴ نفر با مشکل «Patellofemoral»، شکلی از ورم مفاصل که در پشت و اطراف کاسه زانو ایجاد درد می‌کند، انجام شد.

برای این تحقیق ۱۴ فرد با ورم مفاصل «Patellofemoral» و میانگین سنی ۵۷ و همچنین ۱۴ نفر بدون ورم مفاصل و همان میانگین سنی انتخاب شدند.

با استفاده از اسکن MRI مشخص شد که افرادی با درد مفاصل، ناترازی در مفصل کاسه زانو و همچنین انحراف کاسه زانو به سمت خارج پا بیشتر است.

این ناترازی هنگامی که بیماران با درد مفصل از باندهای کشی استفاده می‌کردند، بهبود می‌یافت، به علاوه این افراد در هنگام انجام برخی ورزش‌ها، درد کمتری نیز احساس می‌کردند.

محققان می‌گویند: نتایج این بررسی، مزایای استفاده از باندهای کشی در افراد مبتلا به ورم مفاصل کاسه زانو را تایید می‌کند.

بستن باند شاید به همه افرادی که در زانوی خود احساس درد می‌کنند، کمک نکند؛ بنابراین افراد باید پیگیر سایر معالجات باشند. به همین دلیل محققان در حال بررسی تاثیر همزمان بستن باند و سایر معالجات هستند.

 

 

Drawing bands helps to reduce joint pain

Studies show; during different parts of the foot pain, especially patella, the use of bands drawing exercise helps to relieve pain.

In this study, the effect close band around the knees, on 14 patients with a problem «Patellofemoral», a form of arthritis in the back and around the kneecap can create pain, was performed.

For this study 14 individuals with arthritis «Patellofemoral» and the average age of 57 and 14 people without arthritis and the mean age were selected.

Using MRI scan was clear that people with joint pain, joint Natrazy the patella and the deviation of the patella is more outside leg.

This Natrazy when patients with joint pain drawing from bands used, found improvements, as well as men when doing some exercises, felt less pain.

The researchers say: The results of this review, the advantages of using bands draw in people with arthritis patella is confirmed.

Perhaps the close bond to all those who have pain in your knee, not to help, so people must have sustained other treatments. That's why researchers at the effect of simultaneous close are the band and other treatments.

http://aftab.ir/news/2010/jan/09/c3c1263022222_science_education_medical_science_coldbands.php

 

+ نوشته شده در  جمعه 20 فروردین1389ساعت 18:36  توسط پزشک من  | 

فست فود تاثير شير مادر را از بين مي برد

 علت سفید بودن شیر؟

شیر بوفه طبیعت برای نوزادان است و تمام مواد مغذی لازم برای نوزاد در مراحل اولیه رشد و نمو در خارج رحم را فراهم می‌کند.
شیر حاوی حدود ۵ درصد لاکتوز (قند شیر) و ۳.۵ درصد پروتئین است.
فراوانترین پروتئین شیر که کازئین نام دارد مملو از کلسیم است، و ترکیب کازئین با چربی‌های خاص در شیر است که رنگ سفید آن را ایجاد می‌کند.
رنگ سفید در واقع ناشی از بازتاب همه طول موج‌های نور به چشم است.
کازئین و برخی چربی‌ها در شیر طیف گسترده‌ای از امواج نورانی را بازتاب می‌دهند و باعث می‌شوند که شیر سفید به نظر رسد.

فست فود تاثير شير مادر را از بين مي برد

 

تغذيه با شير مادر ، کودک را از ابتلا به آسم مصون مي دارد ولي غذاي آماده اين تاثير را از بين مي برد.
محققان علوم پزشکي در کانادا اعلام کردند فست فود يا غذاي آماده قادر است اثر مثبت شير مادر را در اين زمينه از بين ببرد.
دکتر آنيتا کوزيرسکي و همکارانش در دانشگاه آلبرتا مي گويند مصرف فست فود به ميزان يک يا دو بار در هفته تاثير مثبت شير مادر را در محافظت از سيستم تنفسي کودک از بين مي برد.

دکتر کوزيرسکي مي گويد همچمون ديگر مطالعات ما نيز دريافتيم که تغذيه با فست فود ، با خطر ابتلا به آسم همراه است.
تحقيقات اين دانشمندان نيز همچون بسياري از ديگر مطالعات نشان دهنده ارتباط بين شير مادر و جلوگيري از ابتلا به آسم بود.
دکتر کوريزيسکي و همکارانش دريافتند تغذيه با شير مادر به مدت بسيار کوتاه ، خطر ابتلا به آسم را در کودکان افزايش مي دهد و در صورتي که کودک به مدت دوازده هفته يا بيشتر ، با شير مادر تغذيه شود خطر ابتلا به به آسم در او کاهش خواهد يافت.
به گفته محققان ، البته اين تاثير محافظتي فقط در کودکاني ديده مي شود که از فست فود استفاده نمي کنند.

به گزارش خبرگزاري يونايتدپرس ، گروه محققان وضعيت حدود هفتصد کودک را بررسي کردند که دويست و پنجاه نفر آنان آسم داشتند و چهارصد و هفتادو پنج نفر به آسم مبتلا نبودند.

بيش از نيمي از کودکان مورد مطالعه ، بيش از دو بار در هفته فست فود مصرف مي کردند.
محققان مي گويند به سبب افزايش ميزان مصرف فست فود است که در جوامع کنوني و با وجود تغذيه با شير مادر ، ميزان ابتلا به آسم در کودکان افزايش مي يابد.

نتايج بررسي محققان کانادايي در شماره اخير نشريه آلرژي تجربي و باليني منتشر شده است.

 

منبع خبر : آي ار آي بي - http://www.iribnews.ir/NewsRoom.aspx?ID=24481690

 

 

شيردهي خطر حمله قبلي را در مادر كاهش مي‌دهد

 

متخصصان علوم پزشكي مي‌گويند شيردهي احتمال ابتلا به حمله قلبي را در مادران كاهش مي‌دهد.

اگرچه تاكنون تاثير مفيد و سودمند تغذيه از شير مادر بر سلامت و رشد كودك اثبات شده است، اما نتايج تحقيقات جديد نشان داده است كه شيردهي در عين حال براي سلامت مادر نيز حائز اهميت است و نقش مهمي دارد.

دكتر الانور بيملا شوارتز كه سرپرستي اين تحقيق را در دانشگاه پيتزبورگ آمريكا بر عهده داشته در اين باره خاطر نشان ساخت: هرچه مادر مدت بيشتري به نوزاد خود شير بدهد براي سلامت هر دوي آنها مفيدتر است.

دكتر شوارتز استاديار پزشكي، همه گير شناسي و علوم توليد مثلي در پيتزبورگ تصريح كرد: هرچه طول مدت شيردهي به نوزاد بيشتر باشد خطر ابتلا به حمله قلبي، سكته مغزي و بيماريهاي قلبي عروقي در مادر كاهش پيدا مي‌كند.

نتايج اين پژوهش كه در مجله مامايي و طب زنان منتشر شده است حاكيست زناني كه حداقل يك ماه در طول عمر خود به كودك خود شير داده‌اند پس از يائسگي كمتر با خطر ابتلا به ديابت، فشار خون بالا و افزايش كلسترول مواجه مي‌شوند. اين فاكتورهاي خطرزا همگي عوامل بروز بيماري‌هاي قلبي هستند.

گفتني است در اين پژوهش 139 هزار و 681 زن يائسه مورد مطالعه قرار گرفته‌اند و نتايج بررسي آنها براي متخصصان قابل توجه بوده است.

 

منبع خبر : ايسنا - http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1324061

 

 

Fast food effects of breast milk destroys

 

 

Because of being white milk?

Nature buffet milk for babies, and all the necessary nutrients for infants in the early stages of growth and development outside the womb provides.
Milk contains about 5 percent lactose (milk sugar) and 3.5 percent protein.
Casein abundant milk protein that is known is full of calcium, and certain fats in combination with Casein is a milk-white it creates.
The white reflects all wavelengths of light to the eye.
Casein and milk fat in some wide range of luminous waves are reflected and are causing the milk white look.

Fast food effects of breast milk destroys
 
 
 
Breast feeding, children from asthma but is not immune to the effects of fast food between takes.
Medical researchers in Canada announced the fast food or fast food is capable of a positive effect on breastfeeding in the field, destroy.
Anita Kvzyrsky doctor and his colleagues at the University of Alberta say the rate of consumption of fast food once or twice a week, the positive effect of breast milk in protecting the respiratory system of children between takes.

Kvzyrsky Hmchmvn doctor says other studies which we compare with fast food nutrition, the risk is associated with asthma.
Research scientists as well as many other studies show the relationship between breastfeeding and prevention of asthma was.
Kvryzysky doctor and his colleagues found breast feeding very short period, the risk of asthma in children increases if the baby for twelve weeks or more, breast feeding is the risk of asthma, he would reduce found.
According to researchers, but this protective effect is seen only in children who do not use fast food.

Yvnaytdprs news agency reported, a research group of about seven hundred children in the status of that two hundred and fifty of them had asthma and Hftadv Four hundred and five patients with asthma were not.

More than half the children studied, more than two times a week they consumed fast food.
The researchers say the increased consumption of fast food in the communities that exist today and breast-feeding rate of asthma in children increases.

Results of Canadian researchers in the recent issue of the Journal of Clinical and Experimental Allergy published. 
 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 19 فروردین1389ساعت 6:22  توسط پزشک من  | 

هرگز ، هرگز ، هرگز نگوييد « اگر بچه بدى باشى، دكتر به تو آمپول مى‏زند. »

 

 

چگونه می توان اضطراب ناشى از ملاقات پزشك را در كودكان كاهش داد؟

اطفال معمولاً نگرانى خاصى از مراجعه به پزشك دارند كه اين ترس وصف‏ ناپذير است. اما بايد ديد آيا پزشك به كودك صدمه مى‏رساند؟ آيا كودك مجبور است لباسش را در آورد؟ آيا پزشك حتما به وى آمپول مى‏زند؟ اينها همه تصورات باطلى است كه ممكن است در ذهن كودك وجود داشته باشد.

عكس‏ العمل كودكان در مقابل ديدار پزشك بسيار متفاوت است. برخى بسيار خجالتى و ساكت مى‏شوند ، برخى جيغ مى‏زنند ، داد مى‏كشند و مى‏لرزند و تعداد اندكى مى‏خندند يا ريسه مى‏روند.

كودكان بيمار ممكن است احساس گناه كنند زيرا فكر مى ‏كنند كارى انجام داده‏اند كه باعث بيمارى و دردشان شده و مستحق تنبيه هستند.

كليد اصلى حل اين مشكل و برطرف كردن ترس دوران كودكى از ملاقات پزشكى، شناسايى اين ترس و گفتگوى زياد در مورد آن با كودك است. با وجود آنكه تعداد كمى از كودكان مشكلى با اين موضوع ندارند ، بسيارى از آنها بخصوص سنين 1 تا 6 سال از ديدن افراد بيگانه و حتى پزشك نگران مى‏شوند.

در اينگونه مواقع لازم است والدين ذهن كودكان را پرورش دهند و با استفاده از كتاب داستان‏هاى مصوّر ، چگونگى ملاقات كودكان با پزشك را براى فرزند خود توضيح دهند. حتى بايد براى كودك وسايل پزشكى بخرند و آنها را به كودك نشان دهند تا ترسش فرو ريزد.

مادران بايد كودك را قبل از مراجعه به پزشك آماه كنند و شب قبل و حتى در راه مطب همه چيز را برايش توضيح دهند. وقتى او آماده شد، با اطمينان و اعتماد مى ‏تواند با اين مسئله برخورد كند. والدينى كه با كودك در مورد ملاقات مفيد با پزشك صحبت مى‏كنند ، بى‏ترديد يك ارتباط خوب را پايه‏ريزى مى‏ نمايند. يك نگرش مثبت ، مراجعه به پزشك را لذت‏بخش مى‏ كند. در واقع والدين مى‏توانند با گفتن جملاتى نظير « ما امروز پيش پزشك مى‏رويم كه ببينيم تو چقدر رشد كرده‏اى»، دكتر رفتن را موجه‏تر كنند. 

در شرايط ايده‏آل مى‏توان امكانى فراهم آورد تا ملاقات‏هاى مقدماتى صورت گيرد ، يعنى ملاقات‏هاى 5 تا10 دقيقه‏اى با پزشك كه ضمن آن كودك و والدينش امكان گفتگوى غير رسمى را با وى داشته باشند. در طى اين ملاقات‏ها والدين ممكن است در مورد سابقه و روش‏هاى درمانى پزشك تحقيق كنند. ارتباط متقابل بين كودك و پزشك را بررسى نمايند و يا در مورد سوابق پزشكى كودك بحث كنند. اين ملاقات‏ها باعث مى‏شود كودكان بدون كمترين اضطرابى با پزشك روبه‏رو شوند. 

زمانى كه كودكان بدانند هيچ اتفاق خاصى نمى‏افتد، احساس راحتى مى‏كنند و در واقع ترس‏شان از بين مى‏ رود. والدين مى‏توانند براى تصميم‏گيرى در انتخاب پزشك از كودك‏شان كمك بگيرند. در هر ملاقات با پزشك ، صداقت داشتن بهترين سياست است. والدينى كه به كودك‏شان آنچه را انتظار دارد مى‏گويند ، ريشه‏هاى اعتماد را محكم‏تر مى‏كنند. اگر ملاقات پزشك براى ارزيابى دوره‏اى سلامت كودك باشد، او بايد رشد كودك را اندازه گرفته و سلامتى‏اش را كنترل كند. اطمينان داشته باشيد كه با وجود شرايط فوق، كودكان حتما به پزشك مراجعه مى‏كنند. اگر ملاقات پزشك براى تشخيص و درمان بيمارى است، براى كودك توضيح دهيد كه دكتر نياز دارد براى كمك به وى آزمايشاتى را انجام دهد. 

زمانى كه نياز به واكسن زدن يا خون گرفتن باشد، به كودك بگوييد كه آمپول درد كمى دارد و خيلى زود خوب مى‏ شود. اگر كودك به آنچه توقع دارد، رسيده باشد ترسش كمتر مى‏شود. 

آماده كردن كودك براى ديدار پزشك بسيار اهميت دارد. والدين بايد توضيح دهند كه پزشك مى‏ خواهد سوابق بيمارى وى را بشنود ، بنابراين بايد به پزشك بگويد چگونه بيمارى شروع شده ، علايم آن چه بوده و آيا شخص ديگرى در مدرسه يا همسايگى آنها اين بيمارى را داشته يا خير؟ 

سوابق بيمارى بسيار اهميت دارد و اغلب ، اهميت آن از دادن آزمايش براى تشخيص بيمارى بيشتر است. پزشك معمولاً براى طفل و خردسال توضيح مى‏دهد كه بيمارى چگونه به وجود آمده تا هر گونه تشويش و نگرانى او را از بين ببرد. 

يافتن پزشك متخصص كودكان خيلى مشكل نيست . بيشتر پزشكان كه كودكان را معالجه مى ‏كنند ، بر اساس انتخاب عمل مى‏كنند نه شانس و طبيعتا شما به دنبال پزشكى هستيد كه مطلع ، صبور و علاقه‏مند به كارش بوده و با كودكان ارتباط خوبى داشته باشد.  

حال اگر كودك‏تان كمى بزرگ است، از او بخواهيد در انتخاب پزشكش به شما كمك كند. 

پيشنهادات ذيل براى كمك به كودك شما ارائه شده تا بر ترسش از پزشك غلبه كند.
- اول از همه ، پزشكى را انتخاب كنيد كه بچه‏ها را دوست داشته باشد.
- در مورد مراجعه به پزشك با كودك‏تان صحبت كنيد. سعى كنيد با استفاده از وسايل پزشكى دكتر رفتن را تجربه نماييد.

- هرگز ، هرگز ، هرگز نگوييد « اگر بچه بدى باشى، دكتر به تو آمپول مى‏زند. » تهديدهاى ديگر را نيز با استفاده از لفظ پزشك به كار نبريد ، زيرا كودك بايد بداند آمپول زدن تنبيه نيست.

- ملاقات‏هاى مقدماتى با پزشك ترتيب دهيد تا اضطراب كودك كاهش يابد.

- آشنايى با مطب و پزشكى كه كودك مى‏تواند با آن احساس راحتى كند ، بسيار اهميت دارد.

منبع : سایت سیمرغ

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه 18 فروردین1389ساعت 9:29  توسط پزشک من  | 

آجیل

گردو را به آجیل خود اضافه کنید

این روزها در اکثر ظرف‌های آجیل نوروزی جای گردو

بدجوری خالی است اما بد نیست بدانید که بهترین و مفیدترین نوع آجیل، همین گردو است. یک فنجان مغز گردو دارای ‌٧۶٠ کیلوکالری انرژی،‌ ‌٣٠ گرم پروتئین، ‌‌٧١ گرم چربی سالم و ‌‌۵ میلی‌گرم قند و مقادیر قابل‌توجهی کلسیم،‌ فسفر، آهن، پتاسیم، سدیم، ویتامین آ و چند نوع ویتامین‌ ب است. مغز گردو منبعی غنی از چربی‌های سالم، غیراشباع و فاقد کلسترول است و سیستم عصبی، ‌سیستم عضلانی و ‌عضلات قلب را تقویت می‌کند. گردو حاوی مقدار زیادی انرژی است و می‌تواند منبع خوبی برای تامین انرژی سالمندان و کودکان باشد.

گردو از نظر میزان اسیدهای چرب امگا ۳ در بین آجیل‌ها منحصر به فرد است. مصرف گردو نه تنها میزان کلسترول مضر را کاهش می‌دهد، بلکه باعث کاهش التهاب رگ‌های خونی می‌شود. اسیدهای چرب موجود در گردو بی‌نظمی‌های ضربان قلب را کم می‌کند، میزان تری گلیسرید خون و خطر تشکیل لخته را پایین می‌آورد، سرعت سخت شدن شریانها، خطر فشارخون بالا و خطر ابتلا به سرطان پوست و پروستات را کاهش می‌دهد و همچنین موجب کاهش اختلالات رفتاری در جوانان می‌شود. حالا خودتان قضاوت کنید؛ آیا واقعا جای گردو در ظرف آجیل شما خالی نیست؟

از همه این‌ها گذشته، گردو می‌تواند آجیل محبوب دیابتی‌ها به حساب بیاید. تحقیقات نشان داده است که یک رژیم غذایی روزانه نسبتا کم چرب که شامل ۳۰ گرم گردو باشد، منحنی چربی خون بیماران دیابت نوع ۲ را بهبود می‌بخشد. گردو می‌تواند مقاومت سلول‌ها را هم نسبت به انسولین کمتر کند و به این ترتیب راحت‌تر وارد سلول شود.

و اما یک نکته مهم که باید در مورد شرایط نگهداری گردو بدانید این است که وقتی گردو در معرض حرارت قرار می‌گیرد، چربی آن اکسید می‌شود و کیفیت و طعم آن تغییر می‌کند.

پسته؛ کوچک اما مقوی

پسته اگر چه کوچک، اما بسیار نیروزا است و مانند سایر اقلام موجود در آجیل دارای چربی‌های اشباع‌نشده است و به همین دلیل به کاهش کلسترول و حفظ سلامت قلب و عروق کمک زیادی می‌کند. از آن‌جایی که پسته دارای مقادیر قابل‌توجهی مس، منیزیم و ویتامین‌های ب نیز هست، باعث تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن هم می‌شود. در مغز پسته مقدار قابل توجهی آهن وجود دارد و به همین دلیل است که آن را «خون‌ساز» می‌دانند و مصرف نوع خام آن را به افراد کم‌خون توصیه می‌کنند. میزان فیبر موجود در پسته هم بسیار زیاد است. میزان ویتامین ای، کلسیم و روی موجود در پسته هم قابل توجه است. در طب سنتی، برای مغز پسته و هر دو پوست نرم و سخت آن مصارف دارویی فراوانی قایل شده‌اند.

بادام سرشار از ویتامین ای (E)

بیشترین میزان ویتامین ای در بین آجیل‌ها به همین بادام تعلق دارد. بادام جدای از ویتامین ای و پروتئین زیادی که دارد، دارای منیزیم، پتاسیم، فسفر، مس، ویتامین ب۲ و نیاسین هم هست. خوب است بدانید ۷۰% از کل چربی موجود در ساختار بادام از نوع چربی خوب (اشباع‌نشده) است. محققان کانادایی دریافته‌اند که افراد مبتلا به کلسترول بالا می‌توانند با مصرف بادام، میزان کلسترول مضر خون خود را تا ۴ درصد کاهش بدهند. فیبر و لاکتوز موجود در بادام نیز قابل توجه است. بادام از نظر میزان کلسیم، بسیار غنی است و به همین دلیل، مصرف آن می‌تواند نقش زیادی در رشد استخوان، جلوگیری از بروز پوکی استخوان و حفظ سلامت دندان‌ها داشته باشد. بادام در انواع سرطان‌ها، به خصوص سرطان‌های روده و پروستات، نقش پیشگیرانه دارد. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در بادام، از تخریب دیواره‌های سلولی جلوگیری می‌کند و به این‌ترتیب است که نقش پیشگیرانه بادام در بروز سرطان‌ها، اعمال می‌شود. با توجه به مقادیر بالای فسفر که در بادام موجود است، متخصصان تغذیه مصرف آن را برای تقویت حافظه توصیه می‌کنند. بادام بسیار نیروزاست و باباطاهر بی‌جهت نگفته است که «ریاضت‌کش به بادامی بسازد»؛ از بس که بادام مقوی و سودمند است.

بادام زمینی سرشار از نیاسین

بادام زمینی منبع غنی پروتئین است و از نظر برخورداری از نیاسین، در میان آجیل‌ها رتبه اول را در اختیار دارد. نیاسین همان ویتامین ب۳ است که در کاهش چربی مضر خون نقش زیادی دارد. تحقیقات نشان داده که مصرف مرتب بادام زمینی می‌تواند احتمال بروز دیابت نوع دوم را در زنان کم کند. این نوع بادام دارای مقادیر زیادی چربی اشباع نشده‌، منیزیم و فیبر غذایی است. این دو مورد آخر در کاهش مقاومت سلول‌ها نسبت به انسولین نقش دارند و به همین سبب است که خوردن بادام زمینی می‌تواند خطر ابتلا به دیابت تیپ ۲ را کم کند. پتاسیم موجود در بادام زمینی آب بدن را تنظیم می‌کند و از گرفتگی عضلانی در حین انجام ورزش‌های سنگین جلوگیری می‌کند.

مصرف بادام‌زمینی در حفظ سلامت سلولها و کاهش میزان کلسترول خون بسیار موثر است و از آن‌جایی که حاوی مقادیر زیادی آهن، روی، ویتامین ای، منیزیم و فولیک اسید است، نقش پیشگیرانه‌ای در بروز انواع سرطان‌ها دارد. اجزای ویتامینی موجود در بادام زمینی وجود دارند به سلامت پوست، مو و عضلات کمک می‌کند.

+ نوشته شده در  سه شنبه 25 اسفند1388ساعت 18:26  توسط پزشک من  | 

دلایلی برای دوست داشتن آجیل ودلایلی برای وحشت از آجیل

 

آجیل ترکیبی از میوه‌های خشک‌شده و مغزهای مختلف است که قبلا فکر می‌کردند ارزش غذایی ندارد، چرب و چاق‌کننده است و برای سلامت بدن ضرر دارد. اما حالا دیگر، محققان طور دیگری فکر می‌کنند. مطالعات و پژوهش‌های علمی بلند مدت نشان داده که مصرف آجیل می‌تواند اثرات مثبتی بر سلامت بدن داشته باشد. البته به شرطی که آجیل را به شکلی منطقی و به عنوان جزئی از یک برنامه غذایی متعادل مصرف کنیم.

برخلاف تصور خیلی‌ها که هنوز هم گمان می‌کنند این قبیل مواد خوراکی، فاقد ارزش‌ غذایی هستند، باید گفت که مواد تشکیل‌دهنده آجیل منبع سرشاری از پروتئین، مواد معدنی و ویتامین‌های آنتی‌اکسیدان به شمار می‌آیند. مغزها در هرم غذایی در گروه گوشت‌ها قرار می‌گیرند و پروتئین، آهن، روی، کلسیم، پتاسیم و بسیاری از دیگر مواد معدنی ارزشمند را در خود جای داده‌اند. طعم و شکل آجیل به اندازه کافی وسوسه‌کننده هست اما اگر برای دوست‌داشتن آن به دنبال دلایل مستند و علمی می‌گردید،

 

دلیلی برای دوست‌داشتن آجیل:

۱) آجیل چرب است اما چربی موجود در انواع آجیل از نوع اشباع‌نشده است که کلسترول خون را پایین می‌آورد و خطر بیماری‌های قلبی و عروقی را کم می‌کند. اغلب مغزهای موجود در آجیل شامل ۹۰ درصد اسیدهای چرب اشباع‌نشده هستند.
۲) آجیل منبع پروتئین، ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف است. ویتامین ای (E) و پروتئین آرجینی موجود در آجیل به حفظ سلامت رگ‌های خونی، کاهش فشار خون و پیشگیری از حملات قلبی کمک می‌کند. خوردن غذاهای حاوی ویتامین ای، از جمله آجیل، باعث کم شدن خطر ابتلا به سرطان می‌شود. آنتی اکسیدان‌های موجود در این ماده غذایی از اکسید‌شدن و تخریب سلول‌ها و بروز بیماری‌هایی مانند دیابت هم جلوگیری می‌کند.
۳) آجیل سرشار از فیبر است. فیبرهای غذایی، هم به تسهیل اجابت مزاج کمک می‌کنند و هم نوعی احساس سیری در شخص ایجاد می‌کنند و به این ترتیب مانع پرخوری می‌شوند. فیبرهای غذایی در پیشگیری از بدخیمی‌های روده بزرگ هم بسیار مفیدند.
۴) ثابت شده که مغزهای گردو، فندق، بادام، پسته، بادام‌زمینی و انواع تخمه، دستگاه دفاعی بدن را در مقابله با عوامل خارجی تقویت می‌کند.
۵) مغزها علاوه بر کاهش کلسترول خون و کاهش میزان ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی،‌ در پیشگیری از پوکی استخوان و بیماریهای دوران پیری نیز تاثیر به‌سزایی دارند.

دلایلی برای وحشت از آجیل

۱) آجیل‌ها پرکالری هستند و هر گرم آنها ۵ کالری انرژی غذایی تولید می‌کند. از نظر ارزش تغذیه‌ای، یک نعلبکی آجیل دارای تقریبا ۶۰۰ کالری انرژی غذایی است. می‌دانید ۶۰۰ کالری یعنی چه‌قدر؟ یعنی ۲ بشقاب برنج! به عبارت دیگر یک نعلبکی آجیل می‌تواند به اندازه ۲ بشقاب برنج در چاق‌کنندگی شما نقش داشته باشد. به همین خاطر است که توصیه می‌کنند در طی نوروز، برنامه غذایی مثل سایر اوقات تنظیم شود و مصرف آجیل و مغزها به عنوان میان‌وعده و در حد متعادل باشد.

۲) وجود چربی‌های متراکم در انواع آجیل در افزایش وزن و بروز چاقی موثر است. مصرف زیاد آجیل باعث جمع شدن انرژی و چربی بیش از حد مورد نیاز در بافت‌های بدن می‌شود و افزایش وزن را در پی دارد. پس اگر خیلی اهل آجیل و تنقلات هستید و هر جا که به دید و بازدید می‌روید، دست در ظرف آجیل می‌کنید، سعی کنید برای جبران مافات، حجم مواد غذایی را در هر وعده اصلی، بخصوص شام، کم کنید و به اندازه کافی تحرک بدنی و ورزش داشته باشید.
۳) معمولاً در تهیه انواع آجیل‌ها از مقادیری زیادی نمک استفاده می‌شود. بنابراین مصرف بی‌رویه آجیل، مخصوصا اگر میزان نمک آن بیش از حد متعارف باشد، ممکن است عوارضی را به خصوص برای بیماران قلبی‌عروقی، افراد مبتلا به فشار خون، و بیماران کلیوی به همراه داشته باشد.

۴) آجیل اگر به اندازه و به عنوان منبع تامین کننده بخشی از انرژی غذایی روزانه‌مان مصرف شود، ضرر که ندارد هیچ، مفید هم هست. اما بیماران مبتلا به فشار خون بالا باید حسابی مواظب باشند چون تحقیقات نشان داده که مصرف آجیل‌های شور می‌تواند در افراد مبتلا به فشار خون بالا، منجر به شوک ناگهانی و ایست قلبی شود. بر اساس یکی از پژوهش‌های انجام شده در کشور انگلستان بر روی ۱۲۰ فرد مبتلا به فشار خون که دچار ایست قلبی خفیف شده بودند و مقایسه آنها با ۱۲۰ فرد مبتلا به فشار خون که ایست قلبی را تجربه نکرده بودند، مشخص شد که مصرف آجیل‌های نمکی یکی از عوامل اصلی در بروز ایست قلبی در این بیماران بوده است. پس بهتر است که افراد دچار فشار خون بالا، در صورت تمایل به مصرف آجیل، تا حد ممکن از آجیل‌های خام استفاده کنند و دور آجیل‌های بوداده و نمکی را یک خط قرمز پررنگ بکشند.

۵) بعضی از اقلام آجیل، به‌خصوص آجیل‌های شیرین، دارای چسبندگی زیادی هستند و خیلی راحت به دندان‌ها می‌چسبند و تا ساعت‌ها در حفره دهانی باقی می‌مانند. یادتان باشد که حتما در فاصله کوتاهی بعد از خوردن چنین موادی دندان‌های خود را مسواک بزنید تا از فساد آنها جلوگیری شود.

۶) بعضی از ترکیبات موجود در آجیل، مانند بادام زمینی، برای بعضی افراد به شکل آلرژن عمل می‌کند. آلرژن یعنی ماده‌ای که می‌تواند برای شخص حساس، ایجاد حساسیت و آلرژی بکند. افرادی که به بادام‌زمینی یا به دیگر اقلام موجود در آجیل حساسیت داشته باشند، با مصرف آن دچار واکنش‌های حساسیتی می‌شوند که این واکنش‌ها در بعضی از موارد می‌تواند بسیار شدید و حتی کشنده باشد. به همین خاطر توصیه می‌شود که این دسته از اشخاص از خوردن آجیل یا آن اقلام خاص چشم‌پوشی کنند. افراد مبتلا به آسم هم باید از خوردن آجیل و خشکبار به طور کلی پرهیز کنند. به عبارت دیگر، این بیماران منع استفاده از خشکبار و آجیل دارند.

۷)‌ دیابتی‌ها هم که دیگر تکلیف خود را می‌دانند. این بیماران باید میزان تقریبی انرژی و کربوهیدرات آجیل مصرفی روزانه خود را محاسبه کنند و آن را از کل کالری و کربوهیدرات دریافتی روزانه خود کم کنند.

۸)‌ توصیه آخر این‌که بهتر است سالمندان از آجیل‌های تا حد ممکن کم‌رنگ استفاده کنند.

+ نوشته شده در  سه شنبه 25 اسفند1388ساعت 18:22  توسط پزشک من  | 

آخ جون چه شیرینی هایی!

مصرف زیاد شکر و قندهای ساده ، سلامت انسان را به مخاطره می اندازد. این اصلی مسلم است که همگان به آن آگاهی دارند. تعادل

نداشتن در مصرف قندهای ساده و تصفیه شده ، سبب بروز بعضی بیماری ها می شود.
از جمله این بیماری ها می توان به دیابت ، بیماری های قلبی و عروقی ، پوسیدگی دندان ، چاقی ، سنگهای صفراوی و... اشاره کرد.

دریافت بالای شکر با افزایش سطح هورمون انسولین منجر به سخت شدن دریچه های قلب و تصلب شرائین نیز می شود. انستیتو سرطان امریکا در راهنمای رژیم غذایی تاکید کرده است مصرف قندهای تصفیه شده و شکر را محدود کنید.

به هر حال شکلات های بدون قند یا به اصطلاح رژیمی ، به منظور پیشگیری از امراض مختلف جایگزین مناسبی برای قندهای ساده هستند. یک شکلات بدون قند مرغوب ، حاوی مخلوطی از ویتامین ها و املاح است و کل کربوهیدرات های آن بین 10 تا 15 گرم است.

بسیاری از شرکتهای بزرگ شکلات سازی جهان برای تهیه شکلات بدون قند از قند مالتیتول Maltitol به منظور جایگزین شکر استفاده می کنند. مالتیتول که یک شیرین کننده طبیعی است ، خواص منحصر به فردی دارد.

از جمله این خواص ، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- مالتیتول یک قند طبیعی است که از هیدروژناسیون مالتوز (قند نشاسته) به دست می آید و حدود 90 درصد شکر معمولی شیرینی دارد.
این قند سرطانزا نیست و کالری دریافتی را کاهش می دهد.

2- برای افرادی که مشکل دیابت دارند، مفید است و سبب افزایش قند و
انسولین نمی شود. این قند بکندی جذب می شود و در نتیجه مشکل ترشح انسولین که با دریافت گلوکز همراه است ، کاهش می یابد.

3- اغلب به عنوان جایگزین چربی در تهیه برخی غذاها استفاده می شود.

4- مالتیتول در برابر باکتری های دهانی که نشاسته و قند را تجزیه می کنند، مقاوم است. بنابراین دریافت آن منجر به پوسیدگی دندان نمی شود. این فرضیه به تایید سازمان غذا و داوری امریکا FDA رسیده است.

5- مالتیتول برای تولید محصولاتی نظیر آب نبات ، آدامس ، شکلات و بستنی مناسب به نظر می رسد.

6- تجزیه این قند در بدن نیازی به انسولین ندارد.

انجمن کنترل کالری بلژیک برای تهیه شکلات های بدون قند، موارد زیر را پیشنهاد کرده است:

شکلات های بدون قند تیره:
مالتیتول ، کره کاکائو، لسیتین ، کاکائو، وانیل طبیعی ، امولسی فایر.

شکلات های بدون قند شیری:
مالتیتول ، پودر خامه کامل ، امولسی فایر، کره کاکائو، وانیل طبیعی ، کاکائو، لسیتین

شکلات های بدون قند خامه ای:
مالتیتول ، پودر خامه کامل ، عصاره میوه ، امولسی فایر، لسیتین ، کره کاکائو، وانیل.
+ نوشته شده در  سه شنبه 25 اسفند1388ساعت 18:17  توسط پزشک من  | 

موخوره وراه درمان

در مواردی که لایه و سطح محافظ مو در اثر صدمه های فیزیکی و شیمیایی از بین می رود ساقه مو از درازا شکاف بر می دارد و سر مو شاخه شاخه می شود که به این حالت موخوره شدن مو می گویند . موخوره بیشتر در موهای خشک و شکنده به وجود می آید و در واقع علت اصلی آن کاهش رطوبت و چربی مو است .
علت های موخوره و راههای پیشگیری آن
برس و شانه های فلزی باعث صدمه دیدن مو می شوند و موخوره ایجاد می کنند به همین دلیل توصیه می شود از برس ها و شانه های از جنس طبیعی (چوب و ...) استفاده کنید ، در ضمن از برس زدن های خشن و ممتد خودداری کنید .
استفاده از گیره و سنجاق سر و کش های محکم چون باعث کشیدن موها می شوند در ایجاد موخوره موثر بوده و در انتخاب آنها باید دقت کرد .
سشوار و اتوی حالت دهنده مو ، چون چربی طبیعی مو را از بین می برند ،سبب موخوره می شوند ؛ بنابراین سعی کنید از آنها کمتر استفاده کنید .
ار برس کشیدن موهای خیس خودداری کنید چون سبب کشیدگی موها و آسیب به آن می شود.
موی خود را زمان ریادی در معرض نور خورشید قرار ندهید.
ترکیبات حاوی الکل نیز سبب موخوره می شوند .
کم آبی از دیگر علتهای ایجاد موخوره است بنابراین آب فراوان بنوشید .
بهترین راه برای پیشگیری از موخوره این است که هر چند وقت یک بار موهای خود را کمی کوتاه کنید .
هنگام شستشوی موها از آب خیلی داغ استفاده نکنید .
10ـ گاهی موهایتان را ببافید.
11ـ روغنهای گیاهی مثل روغن بادام و روغن زیتون را به نوک موها بمالید . از لغاب کتیرا هم میتوان برای درمان موخوره استفاده کنید .

● درمان موخوره
راه‌های متفاوتی برای درمان موخوره وجود دارد:
▪ یك لیوان شیرین بیان را در سه لیوان آب جوشیده بریزید و بگذارید ۱۰ دقیقه بجوشد و آرام آرام دم بكشد. بعد از این كه سرد شد، آن را صاف كنید و هر روز از این مایع به موی سرتان بمالید. پس از مدت كوتاهی متوجه خواهید شد موخوره تان درمان شده است.
▪ ریشه كنجد را در آب جوش خیس كنید و بگذارید ۱۵ دقیقه به همین حالت بماند. بعد از آن ریشه كنجد را به مدت ۳۰ دقیقه در آب جوش، بجوشانید؛ مایع صاف شده را به موهایتان بمالید.
▪ موهایتان را در آب ِ جوشانده تخم پیاز قرار دهید.
▪ استفاده از جوشانده گل بابونه و گل ختمی به صورت ماهی یكبار، برای درمان موخوره مفید است.
▪ در یك لگن آب چند قطره آمونیاك بریزید و موهایتان را با آن بشویید.
به مقدار مساوی قهوه خام، نخود خام، روناس و زرده تخم مرغ را مخلوط كنید و به صورت خمیر در آورید و به موهایتان بمالید. صبح موهایتان را بشویید و با روغن زیتون چرب كنید.
▪ گل ریواس، شاه تره و سدر را به میزان مساوی در آب خیس كنید و پس از این كه ۲۴ ساعت ماند، مایع صاف شده آن را به سر بمالید.
▪ نیم كیلو آرد نخود خام را با ۲۰۰ گرم برگ مورد و نیم كیلو حنا مخلوط کنید، سپس آن را به پنج قسمت تقسیم كنید و پنج شب پشت سر هم با زرده تخم مرغ به سر بمالید.
▪ روغن بادام و بنفشه و كتیرا برای درمان موخوره مفید است.

 از برس ها و شانه هایی از جنس مواد طبیعی ( چوب و ...) استفاده كنید.

شامپوهای اسیدی یا قلیایی، فرهای دائمی، رنگ كردن زیاد، دكلره كردن بیش از حد، استفاده از برس‌های نایلونی و فلزی و شانه‌هایی كه دندانه‌هایی نوك تیز دارند در به وجود آمدن و تشدید موخوره مؤثر هستند

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 20 اسفند1388ساعت 19:59  توسط پزشک من  | 

مطالب قدیمی‌تر