╬╤ ♥░my doctor╬╤ ♥░

شوره سر

درمان شوره باروش سنتی

بهترین درمان طبیعی برای شوره سر آب سیب است. برای معالجه موهایتان را با آب سیب ماساژ دهید. اسیدهای طبیعی موجود در این میوه سلولهای مرده را از سر جدا می‌کند. پس از چند دقیقه سرتان را با شامپو بشوئید. سرکه سیب همراه با آب گرم نیز می‌تواند بعنوان ضد شوره و ضد چربی عمل کند.

درمان شوره بروش دارویی

1- برای‌ رفع‌ شوره‌ مختصر سر می‌توانید از شامپوهای‌ طبی ضدشوره‌ از جمله سلنیوم سولفید ، کتوکونازول ، پیریتنیوم زینک (پریتیون روی) و انواع شامپوهای پلی‌تار و شامپو های آنتی سپتیک مانند شامپو ستاولون و نیز لوسیون‌های‌ نرم‌کننده‌ پوست‌ استفاده‌ کنید.
2- در موارد شدیدتر ، امکان‌ دارد شامپوهای‌ حاوی‌ قطران‌ یا کرم‌ پوست‌ سر حاوی‌ کورتیزون‌ تجویز شود. برای‌ مالیدن‌ دارو روی‌ پوست‌ سر ، موها را در قسمت‌ کوچکی‌ از سر هم‌ باز کنید و پماد یا لوسیون‌ را به‌ خوبی‌ روی‌ پوست‌ سر بمالید. این‌ کار را در سایر نقاط‌ مورد نظر تکرار کنید.
3- در شوره شدید سر (با پوسته ریزی و دلمه) پماد 5 درصد اسید سالیسیلیک مفید است.

عواقب‌ بیماری

شوره سر یکی از بیماریهای شایع مو است که‌ یک‌ بیماری‌ مزمن‌ است‌، غالباً بیماری‌ مدت‌ها خاموش‌ باقی‌ می‌ماند. در هنگام‌ مرحله‌ فعال‌ بیماری‌، علایم‌ را می‌توان‌ با درمان‌ کنترل‌ کرد. این‌ بیماری‌ باعث‌ ریزش‌ مو نمی‌شود و موی چرب و شوره نقشی در طاسی سر ندارند. ولی دست‌ پاچگی‌ و عدم‌ احساس‌ راحتی‌ در برخوردهای‌ اجتماعی‌ و عفونت‌ باکتریایی‌ ثانویه‌ در نواحی‌ درگیر از عوارض‌ آن هستند.

+ نوشته شده در  سه شنبه 18 اسفند1388ساعت 20:50  توسط پزشک من  | 

آيا ممكن‌ است‌ بعد از انجام‌ بررسي‌ها، علت‌ مشخصي‌ براي‌ خستگي‌ درازمدت‌ يافت‌ نشود؟

مقدمه

امروزه‌ ضعف، خستگي‌ و سرگيجه، از جمله‌ مسائل‌ و شكايات‌ رايج‌ است. خيلي‌ها گله‌ دارند كه‌ احساس‌هاي‌ نامطلوبي‌ را در طول‌ روز تجربه‌ مي ‌كنند و توان‌ و نيرويشان‌ در حد قابل قبول نيست. اين‌ قبيل‌ شكايت‌ها مي ‌توانند علل‌ گوناگوني‌ داشته‌ باشند، بنابراين‌ آن‌ چه‌ در درجه‌ اول‌ اهميت‌ دارد، تشخيص‌ درست‌ علت هاي اين‌ مشكلات‌ است.
 

علت‌ سرگيجه‌ چيست؟

واژه‌ «سرگيجه» كه‌ توسط‌ بسياري‌ از افراد به‌ كار گرفته‌ مي ‌شود، مي‌ تواند بيانگر حالت‌هاي‌ كاملاً متفاوتي‌ باشد. به‌ طور كلي‌ يك‌ مفهوم‌ آن‌ «سرگيجهِ حقيقي» است؛ يعني‌ وضعيتي‌ كه‌ فرد احساس‌ مي ‌كند فضاي‌ اطرافش‌ در حال‌ چرخش‌ است. اما غالباً وقتي‌ افراد از سرگيجه‌ گله‌ مي‌كنند، منظورشان‌ اين‌ است‌ كه‌ احساس‌ ضعف‌ و سبكي‌ در سر دارند يا چشمشان‌ سياهي‌ مي‌ رود. بنابراين‌ اگر براي‌ رفع‌ اين‌ مشكل‌ به‌ پزشك‌ مراجعه‌ كنيد، احتمالاً اولين‌ كاري‌ كه‌ او انجام‌ مي ‌دهد تشخيص‌ اين‌ مسئله‌ است‌ كه‌ شما دقيقاً چه‌ مشكلي‌ داريد و چه‌ حالتي‌ را تجربه‌ كرده‌ايد.

بدن‌ انسان‌ به‌ چند ساعت‌ خواب‌ در شبانه‌ روز نياز دارد؟

اصولاً ابتدايي‌ ترين‌ علت‌ خستگي‌ ممكن‌ است‌ كم‌ بودن‌ ميزان‌ استراحت‌ باشد؛ و شايد شما به‌ دنبال‌ يافتن‌ يك‌ معيار ثابت‌ براي‌ ميزان‌ «كافي» خواب‌ باشيد. اما بايد توجه‌ داشت‌ كه‌ افراد مختلف‌ از اين‌ لحاظ‌ با يكديگر تفاوت‌ دارند. بعضي ‌ها در يك‌ شبانه ‌روز با كمتر از شش‌ ساعت‌ خواب‌ قادر به‌ انجام‌ فعاليت‌هايشان‌ هستند و بعضي‌ ديگر به‌ بيشتر از نُه‌ ساعت‌ خواب‌ نيازمندند. معمولاً افراد مضطرب ، افسرده‌ و منزوي‌ به‌ خواب‌ بيشتري‌ نياز دارند.
 

دلایل عمده خستگی

خواب ناکافي
يکي از شايع ترين دلايل خستگي،کم خوابي است.

قطع تنفس در خواب (Sleep Apnea)
بعضي افراد با اين که شبانه ? ساعت يا بيشتر هم مي خوابند،باز هم در طول روز خسته اند. Sleep Apnea در واقع قطع موقتي تنفس در خواب است که مدت چندين ثانيه طول مي کشد.هر بار که شما دچار اين حالت مي شويد براي لحظاتي از خواب بيدار مي شويد و ممکن است خود شما هم از اين بيدار شدن هاي کوتاه اطلاعي نداشته باشيد.
راه حل: در صورت اضافه وزن، وزن خود را کم کنيد، سيگار را ترک کنيد.


غذاي ناکافي
تغذيه ناکافي هم يکي ديگر از دلايل خستگي است.همچنين خوردن غذاهاي اشتباه! مي تواند چنين مشکلي ايجاد کند.اگر شما روز خود را با خوردن شيرينيجات شروع مي کنيد،گلوکز خون شما به سرعت افزايش مي يابد و به همان سرعت نيز پايين مي آيد در نتيجه شما پس از مدت کوتاهي احساس کسالت و خستگي مي کنيد.
راه حل: هميشه يک صبحانه کامل بخوريد.سعي کنيد صبحانه شما شامل پروتئين و کربوهيدرات هاي کمپلکس باشد مانند تخم مرغ و غلات.اين ترکيب غذايي يک منيع انرژي است که به تدريج در اختيار سلول هاي بدن شما قرار مي گيرد.

كمبود موادغذايي‌ از جمله‌ پروتئين، مواد كالري‌زا و ويتامين‌ها مي ‌تواند باعث‌ ايجاد خستگي‌ شود.


کم خوني (Anemia)
آنمي يکي از دلايل خستگي در خانم هاست و زماني اتفاق مي افتد که اکسيژن کافي توسط گلبول هاي قرمز در اختيار سلول هاي بدن قرار نمي گيرد. دليل کم خوني همچنين مي تواند خونريزي داخلي يا کمبود آهن ، فوليک اسيد و يا ويتامين 12 B باشد. کم خوني همچنين ممکن است بدليل بيماريهاي مزمني همچون ناراحتي ها ي کليوي باشد که علائم آن به صورت گيجي ، احساس سردي و بي حوصلگي بروز کند. آنمي با يک تست خون ساده قابل تشخيص است.
راه حل: درمان آنمي به علت ايجاد کننده آن بستگي دارد.مثلا آنمي کمبود آهن(Iron Deficiency Anemia) با کمک مکمل غذايي آهن يا غذاهاي داراي آهن مانند گوشت،جگر،لوبيا،اسفناج، بروکلي درمان می شود که در صورت مداواي صحيح ، احساس خستگي شما نيز تا بعد از 30 روز حتما مرتفع مي شود.


افسردگي
افسردگي علاوه بر اينکه بر روي روان اثرات سوء مي گذارد،بلکه باعث اختلالات فيزيکي مانند خستگي، سردرد و بي ميلي جنسي مي شود.اگر به مدت ? هفته يا بيشتر به اين علايم دچار شديد،احتمالا به افسردگي دچار شده ايد.افسردگي به خوبي به روان درماني و دارو پاسخ ميدهد.براي درمان حتما به پزشک مراجعه کنيد.


شايع‌ ترين‌ علت‌ خستگي‌ درازمدت‌ افسردگي‌ است. در اين‌ موارد، خستگي‌ ممكن‌ است‌ با اختلال ‌هايي‌ در خلق‌ و روحيه، اشتها و خواب‌ همراه‌ باشد.
 


کم کاري تيروئيد (Hypothyroidism)
تيروئيد يکي از غدد درون ريز بدن است که در گردن و جلوي حنجره واقع شده است.اين غده متابوليسم و سوخت و ساز بدن را کنترل مي کند.هنگامي که فعاليت اين غده کم مي شود شما دچار خستگي و کسالت مي شويد.
راه حل:يک تست خون مي تواند کم بودن هورمون هاي تيروئيد شما را تاييد کند.هورمون هاي سنتتيک که توسط پزشک شما تجويز مي شوند به راحتي متابوليسم بدن شما را به حالت عادي بر مي گردانند.


خوردن کافئين زياد
همه ما مي دانيم که خوردن کافئين باعث افزايش هوشياري و تمرکز مي شود.اما محققان به اين نتيجه رسيده اند که خوردن مقادير زياد مواد غذايي حاوي کافئين ممکن است باعث ايجاد خستگي شود.
راه حل: از خوردن قهوه،چاي،شکلات و داروهاي حاوي کافئين به مقدار زياد پرهيز کنيد.

عفونت پنهان مجراي ادرار
معمولا عفونت مجراي ادرار با علائمي چون سوزش ادرار و احساس ادرار فراوان داشتن شناخته مي شود.اما اين عفونت بعضي وقت ها هيچ علامتي غير از خستگي ندارد.
راه حل:يک تست ادرار مي تواند وجود يا عدم وجود اين عفونت را تاييد کند.با پزشک خود مشورت کنيد.اين عفونت و خستگي ناشي از آن به راحتي در عرض يک هفته از بين مي رود


ديابت
در افراد ديابتي گلوکز در خون باقي مي ماند و توسط سلول ها استفاده نمي شود و به انرژي تبديل نمي شود.در نتيجه بدن به کمبود انرژي و خستگي دچار مي شود.
راه حل: براي تاييد ابتلا يا عدم ابتلا به ديابت به پزشک مراجعه کنيد.اين بيماري نيز قابل کنترل است.

بيماري هاي قلبي
بيماري هاي قلبي خصوصا در سنين بالا باعث ايجاد خستگي حتي در حين انجام کارهاي ساده روزانه مي شوند.
راه حل: مشورت با پزشک و استفاده مرتب از داروهاي تجويز شده و تغييراتي در سبک زندگي،باعث تحت کنترل در آمدن بيماري هاي قلبي مي شوند.


حساسيت هاي غذايي
بسياري از پزشکان بر اين عقيده اند که آلرژي به بعضي مواد غذايي مي تواند باعث خواب آلودگي و خستگي شود.چنانچه پس از خوردن بعضي مواد غذايي خاص دچار کسالت ميشويد،احتمال حساسيت به آن ماده غذايي را در نظر بگيريد.
راه حل: مي توانيد با پزشک خود مشورت کنيد و يا اينکه از خوردن مواد غذايي که اين حالت را در شما به وجود مي آورند خودداري کنيد.
 

نقش‌ مسموميت‌ در ايجاد خستگي

مسموميت‌ چه‌ به‌ صورت‌ بلع‌ مواد سمي‌ و چه‌ استنشاق‌ آنها، مي‌ تواند موجب‌ خستگي‌ شود. براي‌ مثال، امروزه‌ مونواكسيدكربن‌ و فلزهاي‌ سنگين‌ موجود در هواي‌ شهرهاي‌ بزرگ‌ از جمله‌ عوامل‌ مسموميت‌زا هستند؛ و اگر شما مدتي‌ طولاني‌ در ترافيك‌ شهر، از اين‌ هواي‌ آلوده‌ استنشاق‌ كنيد، علت‌ خستگي ‌تان‌ ممكن‌ است‌ «مسموميت» باشد. در ضمن‌ لازم‌ است‌ اشاره‌اي‌ هم‌ به‌ داروها بكنيم؛ بعضي‌ داروها مستقيم‌ يا غيرمستقيم‌ مي ‌توانند باعث‌ ايجاد خستگي‌ شوند؛ از جمله‌ داروهاي‌ خواب‌ آور و آرام‌ بخش، ضدحساسيت‌ها و اغلبِ داروهاي‌ مسكـّن. گاهي‌ بعضي‌ داروها بر كيفيت‌ خواب‌ اثر مي‌ گذارند و افراد مصرف ‌كننده‌ به ‌رغم‌ كافي ‌بودن‌ زمان‌ خوابشان، احساس‌ خستگي‌ مي‌ كنند. بنابراين‌ ضروري‌ است‌ كه‌ داروها تنها با نظر پزشك‌ مصرف‌ شوند.
 

راه حلي سريع براي خستگي هاي متوسط

چنانچه شما به خستگي متوسط که هيچ دليل خاص پزشکي براي آن پيدا نشده است دچاريد،ممکن است ورزش کردن يک راه حل خوب باشد.يک پياده روي يا دوچرخه سواري 45 دقيقه اي به مدت 3 روز در هفته راه بسيار مناسبي براي غلبه بر خستگي است.


 

 

 بله؛ اصطلاحي‌ وجود دارد به‌ نام‌ « سندرم‌ خستگي‌ مزمن »(Chronic Fatigue Syndrome) ؛
كه‌ در اين‌ حالت‌ خستگي‌ شديد و طولاني‌ مدت‌ و مشكلات‌ خفيف‌ عمومي‌ از قبيل‌ گلودرد و بدن ‌دردهاي‌ گذرا مشاهده‌ مي‌شود. اين‌ بيماري‌ معمولاً زنان‌ 20 تا 45 ساله‌ را مبتلا مي‌ كند و غالباً در كساني‌ ديده‌ مي ‌شود كه‌ زندگي‌ فعال‌ و پر استرسي‌ دارند. در گذشته‌ تصور مي ‌شد علت‌ اين‌ بيماري‌ ويروس‌ها باشند، اما امروزه‌ به‌ نظر مي‌ رسد علت‌ آن‌ مجموعه ‌اي‌ از استرس ، افسردگي‌ و احتمالاً آلرژي‌ باشد.
چنانچه شدت خستگي شما به حدي است که از عهده کارهاي روزانه خود بر نمي آييد،احتمال ابتلا به اين بيماري وجود دارد.
راه حل: مشورت با پزشک و انجام دادن بعضي تمرينات بدني خاص و تغييراتي در سبک زندگي باعث بهبودي مي شود.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 6 اسفند1388ساعت 15:48  توسط پزشک من  | 

مصاحبه با مخترع الیاف ضد نفوذ امواج موبایل
مدتی قبل، در رسانه‌ها، نام یک ایرانی به عنوان مخترع الیاف ضد نفوذ امواج موبایل (Ewall) مطرح شد. نام او علی جاسب بود. مردی که تقریباً تمامی رسانه‌های آلمانی مانند رادیو HR1 و HR3، روزنامه صبح برلین، تت زد، Best Best،  رادیو انرژی، تلویزیون بایرن و ... با او مصاحبه کرده بودند.
می‌خواستیم با او درباره اختراعش صحبت كنیم. خوشبختانه در ایران بود. در اولین تماس با او  فهمیدیم قضیه می‌تواند مهم‌تر از این ها باشد. علی جاسب یك پژوهش گر حرفه‌ای در موضوع تشعشعات تلفن همراه است و طبیعتا به خاطر اختراع کیفی که 9999/99 درصد از امواج مضر موبایل را می‌گیرد، نشان می دهد سال‌ها درباره مضرات این امواج مطالعه كرده است.

اصلا چطور ایده ساخت پارچه ی ضد نفوذ امواج الکترومغناطیسی موبایل به ذهن شما رسید؟

من هم مثل بقیه جوانان که علاقه‌مند به موبایل هستند، از ابتدایی‌ترین سیستم‌ها و گوشی‌هایی که به بازار می آمد، استفاده می کردم. اگر خاطرتان باشد، اولین گوشی‌های موبایل بسیار بزرگ بودند، خود گوشی 40 سانتی متر بود و آنتن‌ 20 سانتیمتری داشت.

بعد از مدتی متوجه شدم هنگامی که با موبایل صحبت می‌کنم، سر یا چشم‌هایم درد می‌گیرند. این مسأله را با چند نفر از اساتید و دوستان هم دانشگاهی ام در میان گذاشتم و تحقیقات وسیعی را درباره امواج الکترومغناطیسی در گستره (range) امواج موبایل و زیان‌های آن‌ برای انسان، شروع کردم.

در طی تحقیقات یکی از پروژه‌های ناسا توجهم را جلب كرد. ناسا تمامی ماهواره‌ها یا ایستگاه‌های فضایی اش را برای جلوگیری از نفوذ امواج الکترومغناطیسی که در فضا هستند و ایجاد خرابی و اختلال در سیستم‌های کامپیوتری‌شان، با پوشش خاصی می‌پوشاند که ترکیبی از نقره در آن دیده می‌شود.

دسترسی به فرمول آن عایق امکان پذیر نبود و ناسا آن را در دسته اسناد محرمانه‌اش قرار داده بود. من به این فکر افتادم که برای جلوگیری از نفوذ امواج الکترومغناطیس در انسان‌ها چه می‌شود کرد. در واقع ایده ی ساخت چنین عایقی در آن زمان به فکر من رسید و در نهایت اختراعم را در ماه مارس سال 2007 در آلمان به ثبت رساندم.

پوشش عایقی اختراع شما از چیست؟

من با استفاده از فن آوری نانو، یک پوشش نانو سیلور (لایه ظریفی از نقره) را به الیاف بافتنی تزریق کرده‌ام که این نوع پارچه از نفوذ امواج الکترومغناطیسی جلوگیری می‌کند. به همین خاطر نامش را "ای وال (e-wall)" به معنای "دیوار الکترو مغناطیسی" است، گذاشتم.

این پوشش چه میزان از امواج را جذب می‌کند؟

شاید باورتان نشود. 9999/99 درصد از امواج را می‌گیرد.

دقت رقم را چگونه به دست آوردید؟

من اختراعم را در آلمان ثبت کرده‌ام و آزمایشات کیفی آن توسط موسسه تحقیقات راداری و الکترومغناطیسی (وابسته به ارتش آلمان) انجام شده است که یکی از قوی‌ترین مراکز تحقیقات الکترومغناطیسی مجهز به دستگاه‌های بسیار دقیق است.

رقم 9999/99 نشان می‌دهد که این کیف از هر 10 هزار یونیتی که با آن برخورد می‌کند، تنها یک یونیت را عبور می‌دهد.

آیا شما معتقد هستید امواج موبایل برای انسان این قدر مضر است كه به خاطرش این همه سال وقت گذاشتید؟

بله. بسیار زیاد. اگر خطرناک نبود پس چرا در آلمان در جاهایی که آنتن‌های BTS نصب می‌شود، قیمت خانه‌هایی که در معرض آن هستند تا 25 درصد کاهش می‌یابد؟ در سال 2004، 500 دانشمند آلمانی نامه‌ای را به نخست وزیر وقت آلمان (گرهارد شرودر) بدین مضمون نوشتند که: "چرا شما اجازه می‌دهید آنتن‌های BTS در نزدیکی خانه شهروندان نصب شود، در حالی‌كه همه از مضرات آن آگاهی دارند؟ چرا شما بچه و خانواده خود را در معرض امواج موبایل قرار نمی‌دهید؟ مگر شما نمی‌دانید که این امواج سرطان زا هستند؟"

اثرات مضر موبایل برای سلامتی بدن که تا کنون شناخته شده اند، شامل موارد زیر است:

سرطان زا بودن، ضعیف شدن سیستم دفاعی بدن، کاهش قدرت باروری و قوای جنسی در آقایان، افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های آلزایمر و پارکینسون، تغییر ساختار آنزیمی بزاق دهان، تأثیرات منفی بر روی خون و ادرار، تغییر عملکرد جذب مواد معدنی در بدن و افزایش سرعت گسترش تومورها.


آیا ثابت شده كه امواج موبایل سرطان زا هستند؟

بله. سرطان زا بودن این امواج ثابت شده است. تحقیقات زیادی در این‌باره صورت گرفته است، البته گاهی هم بعضی از آنها به نتیجه خاصی نرسیده است. اما هیچ تحقیقی ثابت نکرده که این امواج سرطان‌زا نیستند.

موضوع این است كه سود تجاری باعث می‌شود خیلی از این تحقیقات نادیده گرفته شوند. درست مثل سیگار كه مدت‌ها طول كشید تا همه فهمیدند چه مضراتی دارد. تازه با این كه فهمیده‌اند، می‌بینید كه باز هم سیگار می‌كشند. موبایل هم مثل سیگار، علاوه بر سرطان زا بودن مشکلات عدیده دیگری برای انسان دارد.

مثلاً چه مضراتی؟

آن ‌قدر ضرر دارد که برای شرح تمامی آن‌ها باید چند جلد کتاب نوشت. ولی اگر بخواهیم چند خطر مهم آن را معرفی کنیم؛ اول اینکه سلول‌های بدن انسان در گستره 10 تا 1000 هرتز با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند، اکثر موبایل‌ها نیز در گستره 270 تا 1800 هرتز ارتباط برقرار می‌کنند.

می‌بینید که گستره امواج الکترومغناطیسی موبایل با سیستم ارتباط بین سلولی انسان هم‌پوشانی دارد و این مسأله باعث ایجاد اختلالات جبران‌ناپذیری به بدن می‌شود، مانند ضعیف شدن سیستم دفاعی بدن.

همچنین ثابت شده كه این امواج تأثیر بدی در باروری مردان دارد، زیرا اسپرم‌ها را می‌کشد و باعث کاهش قوای جنسی آقایان می‌شود، مخصوصاً در کسانی که موبایل را به کمرشان می‌بندند. من فکر کنم با وجود استفاده زیاد آقایان از موبایل، در 50 سال آینده خیلی از آن‌ها نابارور شوند یا حداقل توانایی‌های جنسی‌شان کاهش یابد.

به نظر شما مهم ترین مشکل موبایل برای انسان چیست؟

موبایل سرطان زاست. تحقیقات موجهی در این مورد توسط دانشمندان صورت گرفته که این مسأله را اثبات می‌کند و در بسیاری از روزنامه‌های آلمان نیز این مسأله گفته شد.

علاوه بر آن احتمال ابتلا به بیماری‌های آلزایمر و پارکینسون را هم افزایش می‌دهد. حتی تحقیقات جدید نشان داده اند که اگر شخصی 2 دقیقه با موبایل‌ صحبت کند، ساختار آنزیمی بزاق دهانش کلا تغییر می‌کند. علاوه بر این، تأثیرات منفی بر روی خون و ادرار دارد.

میدان‌های الکترومغناطیسی به ویژه آن‌هایی که در گستره فرکانس بدن هستند، باعث تغییر عملکرد جذب مواد معدنی در بدن می‌شوند و سرعت گسترش تومورها را افزایش می‌دهند.

می‌گویید تأثیر امواج موبایل در این حد زیاد است، ولی عجیب نیست كه مراجع رسمی و دولت‌ها خیلی به این مسأله توجه نمی‌كنند؟

این‌طور هم نیست كه اصلا توجه نكنند. گفتم كه هنوز همه ی افراد نسبت به این مسأله روشن نشده‌اند. ببینید، هر 004/0 ثانیه این امواج به بدن ما برخورد کرده و از آن عبور می‌کنند. حال شما اگر یک روز موبایل را با خود حمل کنید حساب کنید چند بار در معرض آن‌ها قرار می‌گیرید؟ این ها تحقیقات مستند است.
net center.ir منبع
+ نوشته شده در  سه شنبه 4 اسفند1388ساعت 10:11  توسط پزشک من  | 

مضرات امواج موبایل برای سلامتی

 

 

1- آزمایش بر روی تخم مرغ

مدتی قبل، بی بی سی گزارشی از آزمایش یک تخم‌مرغ در کنار یک موبایل را منتشر کرده بود که آن تخم مرغ بعد از گذشت زمانی سفت شده بود.

در عکس‌هایی که با استفاده از دوربین‌های حساس حرارتی گرفته شده است، دیده می شود که یک تخم مرغ را در مقابل یک موبایل روشن در حال صحبت کردن گذاشتند و پس از گذشت یک ساعت، تقریباً نیمی از آن سفت شده بود، زیرا عملکرد امواج مایکرویو موبایل مانند امواج مایكروویو‌های خانگی است که هم اکنون در آشپزخانه‌ها وجود دارد.

 

با مشاهده این آزمایش به خوبی می توان به عمق این فاجعه و مضرات امواج موبایل برای سلامتی انسان پی برد. ببینید که این امواج با تخم مرغ چه کرد، همین کار را با سلول‌های مغز ما می‌کند.

گزارش کامل این آزمایش را می‌توانید در سایت www.ewall.eu ببینید.

2- آزمایش بر روی خرگوش

در سوئد روی یک خرگوش آزمایش جالبی انجام دادند. یک خرگوش را کنار یک موبایل گذاشتند که آن موبایل همواره روشن بود. در این مدت هم تغذیه کاملی به آن می‌دادند.

پس از 2 ماه خون و سلول‌های خرگوش را برای آزمایش به آزمایشگاه بردند و نتیجه جالب توجهی را اعلام کردند؛ آن خرگوش با ادامه این وضعیت بیشتر از یک سال زنده نمی‌ماند.

حال باید ببینیم اگر روی یک انسان چنین آزمایشی انجام دهند نتیجه چه می‌شود! اگرچه فکر نکنم کسی داوطلب این آزمایش پیدا شود.

نمونه نسبی آزمایش شده این کار برای انسان را می‌توانید در افرادی ببینید که شغلشان مرتبط با رادارهای نظامی است. آن‌ها طول عمر بسیار کمی دارند و یا بسیاری از آن‌ها در زمان سالخوردگی به بیماری هایی مبتلا می‌شوند كه در افراد عادی كمتر دیده می‌شود.


+ نوشته شده در  سه شنبه 4 اسفند1388ساعت 10:2  توسط پزشک من  | 

عوامل كاهش حافظه و راه هاي مقابله با آن

 

بسياري از ما انسانها در ادوار مختلف در زندگي خود با مشكلات مربوط به حافظه و فراموشي مواجه

 

 

ميشويم و متاسفانه در اغلب موارد هم آنرا مربوط به بالارفتن سن و يا مسائل پيش پا افتاده ديگر مي پنداريم و در نتيجه به دنبال يافتن علل مربوط به مشكلات حافظه نيستيم درحاليكه در اغلب اين موارد ميتوانيم مشكلات را حل كنيم . در ادامه به 9 دليل از علل كاهش حافظه و راه هاي جلوگيري از آن ميپردازيم.

1- افزايش قند خون:
تنبلي حافظه ممكن است ناشي از افزايش قند خون باشد . در آزمايش ام.آر.آي كه در برخي انجام شده ، رابطه مستقيم ميان قند خون و زيان واردآمده به بخش حافظه از مغز نشان داده شده است.
جلوگيري: تغذيه درست ، اندازه گيري قند خون در فرصتهاي مختلف ، افزايش فعاليت بدن و تحرك داشتن.
2- تلاش و خستگي زياد از حد:
معمولا مغز ما براي انجام هرچه بهتر وظايف خود نياز به خواب و استراحت بدني كامل در ما دارد و اگر خواب خود را كاهش دهيم ، بخصوص روي حافظه كوتاه مدت خود تاثير منفي فراواني ميگذاريم.
جلوگيري: مرتبا خواب خود را اندازه گيري كنيد و اجازه ندهيد به كمتر از شش ساعت در شب برسد . اگر بنا بر اجبار در شبي خواب كمتر از شش ساعت داريد سعي كنيد در اولين فرصت آن كسري را جبران كنيد.
3- خرناسه:
اگر در خواب عادت خرناسه با صداي بلند را داريد ، اين امكان وجود دارد كه شما هم با مشكل اپنيا مواجه هستيد . البته اگر مرد هستيد و بيشتر از چهل سال داشته باشيد و با اضافه وزن هم مواجه باشيد ، احتمال وجود اپنيا در شما بيشتر است.
جلوگيري: اگر به خرناسه با صداي بلند عادت داريد ، حتما براي مشكل اپنيا با پزشك خود مشورت كنيد . در صورت خرناسه با صداي بلند بهتر است از دستگاه تنظيم كننده تنفس استفاده كنيد . اگر امكان دارد از كسي كه نزديك به شماست بخواهيد تا در صورت خرناسه با صداي بلند ، شما را از خواب بيدار كند ، چرا كه پس از شروع خواب دوباره ، شخص معمولا دچار خرناسه نميشود.
4- كم كاري تيروئيد:
هورمونهاي تيروئيدي ، متابوليسم بدن شما را كنترل ميكنند و در صورت بيش از حد بودن و يا حتي كم بودن ، رابطه معمول بين مغز و سيستم اعصاب شما را بر هم ميزند و در نتيجه سلولهاي مغزي دچار اشكال ميشوند كه ضعف در حافظه هم نتيجه چنين اشكالي است . ضمن آنكه كم كاري غدد تيروئيد باعث افسردگي هم ميشود كه آنهم كارايي مغز را كاهش ميدهد.
جلوگيري: با پزشك خود در مورد وضعيت تيروئيد مشورت كنيد تل در صورت وجود مشكل ، به درمان آن بپردازد.
5- افزايش سن (بالاي 65 سال):
هرچه كه سن بالاتر ميرود ، استخراج ويتامين B12 از غذاي دريافتي و مصرفي كمتر و كمتر ميشود و اين خود ميتواند آغازي بر آلزايمر باشد كه بدترين نوع ضعف حافظه بشمار ميرود و برابر با فراموشي كامل است.
جلوگيري: اگر در سنين بالا بسر ميبريد و بگونه اي احساس گيجي و سر به هوايي ميكنيد حتما با پزشك خود براي افزايش ويتامين B12 مشورت كنيد . ضمن آنكه اگر سبزيخوار يا ميوه خوار هستيد ، به دليل آنكه ويتامينهاي مهم غذايي به بدن شما نميرسد ، حتما در آزمايش آلزايمر شركت كنيد.
6- افسردگي: اگر دچار افسردگي حاد هستيد ، به معناي آن است كه سلولهاي مغزي خود را از دست ميدهيد و هر چه زمان افسردگي بيشتر ادامه يابد ، به معناي از دست دادن ميزان بيشتري از سلولهاي مغزي است ، آن هم در بخشهايي كه براي كارايي حافظه اهميت فراوان دارد.
جلوگيري: درمان سريع در اين مورد بسيار كليدي است . اخيرا در پژوهشي كه در دانشگاه نيويورك به انجام رسيد ، نشان داده شد كساني كه در ادوار طولاني دچار افسردگي ميشوند ، كمتر ميتوانند قدرت حافظه خود را متحول كنند ، حتي زمانيكه دوران افسردگي آنها به پايان ميرسد . بنابراين كوتاه نگه داشتن دوران افسردگي براي بهبود وضع حافظه اهميت فراواني دارد.
7- استفاده ار داروهاي ضد آلرژي (حساسيت) و يا داروي خواب آور:
بسياري از داروها داراي عوامل شيميايي ميباشند كه در وضعيت شيميايي مغز و كارايي آن دخالت ميكنند . از جمله داروهايي كه براي بي خوابي و يا حساسيت تجويز ميشوند ، داراي عوامل شيميايي عديده اي ميباشند كه در وضعيت شيميايي مغز درهم ريختگي ايجاد ميكند.
جلوگيري: سعي كنيد تا آنجا كه ممكن است از مصرف دارو بدون نسخه پزشك خودداري كنيد . تماس با پزشك اين نكته مثبت را در بر دارد كه آنها ميتوانند داروهايي تجويز كنند كه كمترين اثر شيميايي منفي را بر مغزتان داشته باشد.
8- عدم تعادل در هنگام راه رفتن:
اگر در هنگام راه رفتن ، پاهاي خود را روي زمين ميكشيد ، اين به معناي حضور حبابها و يا حفره هاي هوايي درون خون است كه روي كارايي مغز در تعادل و در حافظه تاثير ميگذارد ، چرا كه هنگام دستور مغز به پاها ، اين دستور به علت وجود حبابها تخريب ميشود.
جلوگيري: اصولا عدم تعادل ، كشيدن پاها روي زمين و ضعف حافظه ، علايمي هستند كه با يكديگر اتفاق مي افتند و بايد معالجه كامل نزد پزشك انجام گيرد تا در هر سه مورد بهبودي پديد آيد . به عبارت ديگر نميتوان يكي را بدون معالجه ديگري ، درمان كرد.
9- مصرف مقدار زياد دارو:
اگر شما از پنج نوع دارو يا بيشتر در يك زمان استفاده ميكنيد ، در حقيقت بعنوان ريسك بالا در ضعف حافظه به شمار ميرويد ، در اين ميان حتي داروهاي بدون نياز به نسخه هم به شمار مي آيند.
جلوگيري: سعي كنيد با صحبت با پزشك ، تعداد داروها را در يك زمان را در كمتر از پنج نوع دارو تثبيت كنيد و حتي الامكان از داروهاي چند منظوره استفاده كنيد چرا كه مجموع داروها را كاهش ميدهد.


+ نوشته شده در  یکشنبه 2 اسفند1388ساعت 12:17  توسط پزشک من  | 

چهار نکته ای که در مورد دندان هایتان نمی دانستید

روکشهای زیبایی‏


شما از دندان هایتان برای صحبت کردن، جویدن و خندیدن استفاده می کنید. اما حقایقی در مورد این مروارید های سفید وجود دارند که شاید از آن خبر نداشته باشید. پس متن زیر را بخوانید:

۱ – مواد قندی تنها ماده مضر برای دندان ها نیستند ، مواد ترش و اسیدی نیز باعث از بین رفتن مواد معدنی سطح مینای دندان می شوند. این امر پس از مدتی منجر به ایجاد حفره و سرانجام ایجاد پوسیدگی بر روی دندان ها می شود. موادی مانند ترشیجات، نوشابه های گازدار، شربت میوه ها که دارای pH پایین هستند جزو مواد غذایی اسیدی به شمار می آیند. مواد غذایی اسیدی بر روی دندان های کودکان بیشتر از بزرگسالان تاثیر می گذارند بنابراین باید مواظب استفاده بی رویه کودکان از مواد غذایی اسیدی نیز بود.

چنانچه تمایل بسیار زیادی به این نوع مواد غذایی دارید، در درجه اول سعی کنید مقدار مصرف آنها را کمتر کنید و در ثانی برای کاهش میزان تاثیر این مواد بر ساختار دندان ها، آن ها را در وعده های اصلی غذایی و همراه با سایر مواد غذایی مصرف کنید.

نکته بسیار مهم پس از خوردن این مواد غذایی اسیدی این است که نباید بلافاصله پس از خوردن آن ها مسواک بزنید. چون اسید باعث نرم شدن مینای دندان شده و مسواک مینای نرم شده را از روی دندان ها بر می دارد و روند سایش و ایجاد پوسیدگی سریع تر می شود. پس از خوردن مایعات اسیدی دهانتان را با آب بشویید و یک ساعت صبر کنید بعد مسواک بزنید. در طی این یک ساعت کلسیم و سایر مواد معدنی موجود در بزاق با مینای نرم شده ترکیب شده و آن را تا حدودی سخت می کند.

۲ – مینای دندان سخت ترین ماده موجود در بدن است، اما ممکن است به راحتی بشکند. خوردن قطعات یخ، پاپ کورن، ته دیگ سفت و سایر مواد غذایی سفت و سخت همانند خوردن سنگ است و باعث شکستن و لب پر شدن دندان ها می شوند. بر خلاف بسیاری از بافت های بدن، بافت دندان قادر به رشد و ترمیم مجدد خود نیست. مخصوصا اگر شما دارای دندان های پر شده و ترمیم شده در دهان خود هستید باید بیشتر از این مواد غذایی سفت پرهیز کنید چرا که هرگز کار عاقلانه ای نیست که با یک پای مجروح به دوی ماراتون بپردازید!

۳ – فلوراید بیش از حد ممکن است برای دندان ها مضر باشد. می دانیم که فلوراید به داشتن دندان های سالم کمک می کند اما چنانچه در کودکان کمتر از ۸ سال به مقدار زیادی فلوراید موجود در خمیر دندان بلعیده شود، منجر به عارضه فلوروزیس می شود. فلوروزیس ابتدا به صورت نقاط سفید رنگ روی دندان ها بروز می کند اما ممکن است به رنگ قهوه ای هم درآید. متاسفانه این نوع تغیر رنگ ناشی از فلوروزیس، از نوع تغییر رنگ داخلی است و امکان از بین بردن آن به وسیله پالیش کردن دندان ها وجود ندارد. فلوروزیس منجر به ایجاد تخلخل در دندان می شود. برای پیشگیری از ایجاد این حالت باید حتی الامکان در کودکان کمتر از ۸ سال خمیردندان بدون فلوراید استفاده شود، زیرا این کودکان معمولا خمیردندان را قورت می دهند که این امر منجر به فلوروزیس می شود.

۴ – براکت های ارتودنسی دندان ها را نسبت به پوسیدگی مستعد تر می کنند. چنانچه اقدام به ارتودنسی کرده اید و براکت ها و سیم های ارتودنسی روی دندان هایتان است، بایستی بیشتر به فکر سلامت دندان هایتان باشید. زبان و لبها با وجود این براکت ها نمی توانند سطح دندان ها را خوب تمییز کنند در نتیجه پلاک غذایی به راحتی در اطراف براکت ها و سیم های ارتودنسی جمع می شود و منبع خوبی برای تغذیه باکتری ها می شود. باکتری ها از این مواد غذایی تغذیه
کرده و با مصرف قند ها و تولید اسید باعث از بین رفتن بافت دندان و ایجاد پوسیدگی می شوند.
+ نوشته شده در  شنبه 1 اسفند1388ساعت 11:36  توسط پزشک من  | 

مکان روح در مغز مشخص شد

 


مکان روح در مغز مشخص شدطی سه تا هفت روز بعد از جراحی، کسانی که در قسمت پشتی مغز، در قشر آهیانه تومور داشتند، احساس تعالی بیشتری را گزارش کردند. اما در مورد بیمارانی که در قسمت‌های جلویی مغز تومور داشتند، چنین احساسی را گزارش نکردند.خبر: با کشف قسمت‌هایی از مغز که مسئول احساس معنویت و تعالی است،‌ مرز...

مکان روح در مغز مشخص شد
طی سه تا هفت روز بعد از جراحی، کسانی که در قسمت پشتی مغز، در قشر آهیانه تومور داشتند، احساس تعالی بیشتری را گزارش کردند. اما در مورد بیمارانی که در قسمت‌های جلویی مغز تومور داشتند، چنین احساسی را گزارش نکردند.
خبر: با کشف قسمت‌هایی از مغز که مسئول احساس معنویت و تعالی است،‌ مرز بین مغز جسمانی و روح بشر کم‌رنگ می‌شود. آیا این کشف می‌تواند جدال قدیمی علم‌گرایان و معنویت‌گرایان را در رابطه روح و جسم پایان بخشد؟

در طول تاریخ علم و فلسفه، اغلب مغز علمی را از مفهوم معنویت و روح جدا می‌دانسته‌اند. تا جایی که علم‌گراها عملکردهای انسان را به مغز نسبت می‌دادند و معنویت‌گراها وجود روحی جدا از جسم را مسلم می‌دانستند. اما مطالعات جدید این مرز را برداشته‌اند.

به نظر می‌رسد حتی مسئول احساس تعالی و معنویت هم،‌ قسمت‌های خاصی از مغز باشد، چرا که مطالعه جدیدی در ایتالیا برای اولین بار نشان داده که برداشتن قسمت‌های خاصی از مغز،‌ می‌تواند احساس آرامش درونی را بالا ببرد.

به گزارش نیچر، عصب‌شناس شناخت‌گرایی به نام کازیمو یورگسی از دانشگاه یودین به اتفاق همکارانش مطالعه‌ای را بر روی افرادی که مبتلا به تومور مغزی بودند انجام دادند تا احساسات آن‌ها را قبل و بعد از عمل برداشتن تومور بررسی نمایند.

طی سه تا هفت روز بعد از جراحی، کسانی که در قسمت پشتی مغز، در قشر آهیانه تومور داشتند، احساس تعالی بیشتری را گزارش کردند. اما در مورد بیمارانی که در قسمت‌های جلویی مغز تومور داشتند، چنین احساسی را گزارش نکردند.

به گفته یکی از همکاران مطالعه،‌ سالواتوار اگلیوتی که او هم عصب‌شناس شناخت‌گرا در دانشگاه اسپینزای رم است،‌ احساس تعالی همیشه با فیلسوف‌ها و فلسفه همراه بوده و این اولین باری است که یک مطالعه علمی این قدر به این مفهوم نزدیک می‌شود. وی می‌افزاید:‌ «ما به سراغ یک پدیده پیچیده رفته‌ایم که به نظر می‌رسد جوهر انسانیت و جزیی از بشر بودن است.»

این پژوهشگران دو بخش از مغز را شناسایی کرده‌اند که وقتی تخریب می‌شوند، احساس معنویت در فرد بالاتر می‌رود:‌ یکی سمت چپ قسمت تحتانی لوب آهیانه و دیگری سمت راست شکند زاویه‌ای. این دو قسمت که در بخش‌های پشتی مغز قرار دارند،‌ مسئول ادراک ما از بدن‌هایمان در ارتباط فضایی با دنیای خارجی هستند. به گفته این پژوهشگران،‌ نتایج مطالعه آن‌ها ارتباط بین تجربه عرفانی و معنوی و احساس جدا شدن از جسم را تایید می‌کند.

پژوهشگران دو بخش از مغز را شناسایی کرده‌اند که وقتی تخریب می‌شوند، احساس معنویت در فرد بالاتر می‌رود:‌ یکی سمت چپ قسمت تحتانی لوب آهیانه و دیگری سمت راست شکند زاویه‌ای.

یورگسی در این باره می‌گوید: «شگفت‌انگیزترین قسمت ماجرا، سرعت تغییر بود. کشف ما نشان می‌دهد برخی رگه‌های شخصیتی پیچیده از آن چه تاکنون خیال می‌کردیم ساده‌تر هستند.»

علم معنویت
در این مطالعه با 88 بیمار مبتلا به تومور مغزی در ناحیه‌های متفاوتی از مغزشان، مصاحبه شده است. از این افراد، 20 نفر تومور خوش‌خیم داشتند و در عمل جراحی هیچ بخشی از مغزشان برداشته نشد. همه این 88 نفر قبل از عمل جراحی خود در مورد عقاید و عادات مذهبی شان مورد مصاحبه قرار گرفتند و سپس به یک سری سوال بله یا خیر جواب دادند که میزان احساس معنویت را در آن‌ها ارزیابی می‌کرد. این سوال‌ها که در یک پرسشنامه تنظیم شده بودند، سه مولفه مهم احساس تعالی را می‌سنجیدند:‌ گم کردن خود در یک لحظه، احساس ارتباط و اتصال با سایر افراد و طبیعت، و اعتقاد به یک قدرت برتر.

برای مثال: "من گاهی آن‌قدر مسحور کاری که انجام می‌دهم می‌شوم که در یک لحظه احساس گم شدن می‌کنم،‌ انگار از زمان و مکان جدا شده باشم". و یا: "من گاهی احساس می‌کنم آن‌قدر به طبیعت متصلم که حس می‌کنم همه چیز بخشی از یک موجود زنده است و از هم جدا نیستند".

سپس پژوهشگران به دقت قسمت‌هایی از مغز بیمار که طی عمل جراحی از بین رفته بود را مشخص کردند.

مطالعات قبلی نشان داده بودند که قسمت‌های گسترده‌ای از مناطق لوب‌های پیشانی و آهیانه‌ای مغز با اعتقادات مذهبی مرتبطند. اما معنویت و احساس تعالی دقیقا به همان مناطق مربوط نیست. در گذشته هم عصب‌شناسان دیده بودند که برخی بیماران بعد از آسیب مغزی دچار تغییر در احساس معنویت می‌شوند اما همیشه از آن فاصله گرفته بودند و به آن نپرداخته بودند.

ریک وندن‌برگ عصب‌شناس دانشگاه لیون در بلژیک در مورد این مسئله می‌گوید:‌ «ما همیشه از این تغییر فاصله گرفتیم، نه به این دلیل که اهمیتی ندارد، بلکه به این دلیل که خیلی شخصی و خصوصی است.» به اعتقاد وندن‌برگ،‌ این مطالعه جدید بسیار جذاب است اما مانند اغلب مطالعات پیشگام،‌ سوالات فراوانی را بدون جواب می‌گذارد. به نظر او باید این نتایج را با احتیاط تفسیر کرد چون احتمال این که مسئله‌ای مثل معنویت را بتوان تنها در دو قسمت مغز جای داد خیلی کم است.

اندازه‌گیری دشوار
احتمالا دشوارترین قسمت این مطالعه،‌ نحوه اندازه‌گیری احساس تعالی بوده است. به گفته ریچارد داویدسون، عصب‌شناس دانشگاه ویسکانسین مادیسون،‌ خیلی مهم است که بدانیم این مطالعه بر پایه تغییراتی در اظهارات شخصی افراد صورت گرفته است که گاهی موارد عجیب و غریبی هم در آن‌ها وجود دارد. وی می‌افزاید:‌ «در آینده این مسئله مهم خواهد بود که چرا آسیب قشر لوب آهیانه مغز باعث تغییر در این مقیاس می‌شود.»

وندن‌برگ نیز در این باره می‌گوید: «احساس تعالی یک مفهوم انتزاعی است و افراد نسبت به معانی کلمات نگرش‌های متفاوتی دارند.» به اعتقاد وی، ‌استفاده از گزارش‌های فردی بیماران همیشه راه دقیقی نیست. از این دیدگاه، برای ارزیابی معنویت و احساس تعالی در مطالعات بعدی، استفاده از رفتارهای خاص و افکار و احساسات مخصوصی که این رفتار را شکل می‌دهند،‌ ‌گام بعدی خواهد بود.

خود یورگسی می‌خواهد در مطالعات آینده سایر جنبه‌های معنویت را بررسی کند و ببیند که این تغییرات برای چه مدتی در بیمار باقی می‌مانند. وی همچنین می‌خواهد قسمت‌های کشف شده مغز در این مطالعه را در مغز افراد سالم تحریک کند و ببیند می‌توان از این طریق، تغییرات فوری در احساس تعالی افراد ایجاد کرد یا نه. به اعتقاد وی روزی خواهد رسید که بتوان با تحریک بخش‌های خاصی از مغز بیماران عصب‌شناختی یا روان‌شناختی، احساس تعالی و معنویت را در آن‌ها افزایش داد.

www.fardanews.com

+ نوشته شده در  شنبه 1 اسفند1388ساعت 11:28  توسط پزشک من  | 

روغن گل بنفشه

 روغن گل بنفشه: براى درمان سردرد و بیخوابى، مالیدن روغن بنفشه بر پوست سر و پیشانى مفید است. مالیدن این روغن بر سر مانع ریزش مو شده، موخوره و خشکى مو را برطرف مى کند، براى نرم کردن مفاصل، رفع خارش، نگهدارى ناخن، مالیدن روغن بنفشه بر پوست و روى ناخن بسیار مفید است. روغن بنفشه سرد و خواب آور بوده و براى خشکى بینى استفاده مى شود. مالیدن روغن بنفشه بر سینه اطفال جهت درمان سرفه خشک آنها بى نهایت مؤثر است.

 

گل بنفشه دو قسم است 1 - بنفشه معطر 2 - بنفشه سه رنگ
بنفشه معطر در حاشیه جنگلها بیشه ها و كنار جویبارها مى روید و چون گلهاى آن در طب زیاد مصرف مى شود بعضى هم آنرا مى كارند و از اساس ‍ آن در عطر سازى استفاده مى كنند.
برگهاى گل بنفشه معطر، كامل و بزرگ و به واسطه دمبرگ بزرگى به ریشه متطل است و ریشه آن پر مو و رشته رشته است ، و ساقه ندارد و برگها و گل آن مستقیما از ریشه در مى آید وقتى بنفشه در كنار جویبارها و بیشه ها به گل مى نشیند پیام آور بهار است .
شما گل و برگ بنفشه را در فروردین با دقت بچینید و سعى كنید روى هم انباشته نكنید، بلكه آنرا در سبدى بصورت طبقات نازك بریزید و در جایى كه هوا عبور كند بگذارید تا خشك شود گل بنفشه سه رنگ در ایران بنام بنفشه فرنگى معروف است و در نواحى شمال ایران كه هوا مرطوب و از نظر آب و هوا چون كشورهاى اروپایى است میروید.
بنفشه سه رنگ به حالت وحشى مى روید و گلها و برگ آن كوچكتر از بنفشه اى است كه مى كارند گلهاى بنفشه سه رنگ از اواسط ماه فروردین پیدا مى شود و تا ماه مهر دوام مى آورد و در گلهاى آن رنگ بنفش سیر و سفید و زرد دیده مى شود و هر گاه پنج گلبرگ دارد.
بنفشه چه دارد؟
تمام قسمتهاى گیاه بنفشه مخصوصا ریشه آن داراى ویولین است ، طبق آخرین تجربه هاى علمى كه روى گیاه بنفشه بعمل آورده اند معلوم شده است بنفشه داراى موسیلاژ، آسید سالیسیلیك ، ماده رنگى ، معلوم ، قند ایرون ، آسید مالیك و ویولین مى باشد
اسلام و بنفشه
براى بنفشه در اسلام دو مصرف دیده مى شود.
1- مصرف داخلى 2 - مصرف خارجى
درباره مصرف داخلى آن پیامبر اكرم (ص ) مى فرماید: لو علم الناس ما فى البنفسج لحسوه حسوا
اگر مردم مى دانستند خداوند در بنفشه چه خواصى قرار داده است از آن بسیار مى خورند.
بنفشه اگر تازه باشد شكم را استراحت مى دهد، صفرا را كم مى كند، سینه را پاك كرده و آنژین را درمان مى كند، شما وقتى بنفشه را براى درمان برونشیت ، سیاه سرفه ، گریپ ، میگرن ، زكام ، و یا اختلالات كلیه مصرف مى كنید فوائد آنرا مشاهده خواهید كرد.
در پزشكى جدید برگهاى بنفشه را براى درمان سرطان ، داروى متوثرى مى دانند و در حال حاضر مشغول مطالعه درباره آن هستند، در سال 1905 یك پزشك انگلیسى به نام (گوردون ) اعلام داشت كه بنفشه را خیسانیده و آن را به عنوان مصرف داخلى و خارجى به كار برده و ناراحتى دمل هاى دردناك را آرام و حجم آنها را كم كرده است
و مى بینیم پیشوایان اسلام در مورد درمان بیماریها به وسیله بنفشه دستوراتى داده اند، از جمله امیر المومنین (ع ) مى فرماید:
اكسروا حر الحمى بالبنفسج و الماء البارد
حرارت تب را بوسیله بنفشه و آب خنك از بین ببرند.
پیروان مكتب بقراط حكیم ، بنفشه را براى سردرد، آفتاب زدگى و بیماریهایى عفونى همراه با تب و لرز تجویز مى كردند.
نیمر و لوكل با موفقیت ، بنفشه را در معالجه برو نشیت بكار برده اند
درمان برونشیت
جوشانده گل بنفشه خشك را با عسل ، شیرین كنید و هر روز سه تا پنج بارو هر بار یك فنجان از آنرا بنوشید
مصارف استعمال خارجى بنفشه نیز فروان است و براى درمان انواع آنژین ، برفك ، خون ریزى لثه و امراض پوستى ، به كار مى رود.
درمان آنژین 30 تا 50 گرم گل بنفشه خشك را در یك لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوى آنرا روى آتش بگذارید تا به جوش آید، سپس آتش ‍ را خاموش كنید و 15 دقیقه بگذارید بماند تادم بكشد بعد آن را به عنوان دواى غرغره مصرف كنید.
براى درمان برفك نیز به همین طریق باید از گل بنفشه استفاده نمود و اگر برفك در دهان است آن را غرغره كنید و اگر درجاى دیگر است مانند محلول شستشو مصرف نمایید .
و نیز با همین جوشانده اگر روزى دو بار دهان را شستشو دهید تحریكات لثه ها را متوقف مى كند و آنها را محكم مى سازد و در نتیجه دیگر دچار خونریزى لثه ها نمى شوید
روغن بنفشه  
پیشوایان اسلام در مصارف استعمال خارجى بنفشه به روغن آن تاءكید فرموده اند و روغن بنفشه را در چند مورد براى مالیدن ، به سر و بدن یا پیشانى و در موارد دیگر، براى چكاندن در بینى تجویز نموه اند: قال ابو عبدالله (ع)  نعم الدهن البنفسج لیذهب بالداء من الراس و العین فادهنوا به
امام صادق (ع ) مى فرمودند: روغن بنفشه روغن بسیار خوبى است زیرا دردهاى سر و چشم را از بین مى برد، پس آنرا بكار ببرید.
دیوسكورید برگ بنفشه را بصورت ضماد براى ورم چشم و اختلافات بصرى مصرف مى كرد
عن ابى عبدالله (ع ) دهن الحاجبین بالبنفسج فانه یذهب بالصداع
امام ششم مى فرماید: روغن بنفشه را به ابروان خود بمالید زیرا سردرد را از بین مى برد.
در زمان امام صادق (ع ) مردى از استر افتاده بود و مغزش صدمه دیده بود، آنحضرت فرمودند روغن بنفشه در بینى او بچكانید، با این دستور آن مرد بزودى بهبود یافت
دانشمندان اثرات نیكوى بنفشه را بر زخمهاى جلدى بسیار گفته اند، و لیكن پیشوایان اسلام ، بنفشه را به كمك روغن ها (مانند كنجد یا بادام ) موثر و بهتر دانسته اند.
برگهاى بنفشه را در كمى آب مى پزند و آنرا له كرده و به صورت ضماد در مى آورند و براى معالجه ترك خوردن و زخمهاى جلدى سرپستان خانمها استفاده مى كنند، در این مورد بخصوص ، برگهاى تازه بنفشه را هم میتوان له كرده و بصورت ضماد استعمال كرد
جوشانده بنفشه خشك را به ترتیبى كه تهیه آن را در مورد آنژین شرح دادیم آماده كنید و مثل محلول شستشو با قطعه اى پنبه روى بثورات زخمهاى جلدى خود بمالید
طبق تجربیات زیاد، در مواقعى كه بینى ، خشك مى شود یا انسان گریب شده باشد و بینى او گرفته شده باشد، روغن بنفشه ، بهترین درمان است .

+ نوشته شده در  شنبه 17 بهمن1388ساعت 18:37  توسط پزشک من  | 

اگر از لاغري رنج مي بريد انبه بخوريد


انبه ميوه بسيارخوشمزه و خوش طعمي است که سرشار از ويتامينها و املاح معدني است؛اين ميوه خاصيت آنتي اکسيداني دارد و فاقد کلسترول و چربي پرخطر است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از برنا،انبه رسيده از نظر طب قديم ايران گرم و خشک بوده است.قدمت اين ميوه به 4000 سال پيش برمي گردد.انبه داراي فيبر زيادي است،اما ميزان کالري و سديم آن کم است.انبه سرشار از ويتامين a،b1،b2b3،c وپتاسيم و کلسيم و آهن است.
پوست انبه داراي 15 تا 18 درصد تانن است و يک قاشق چايخوري پوست کوبيده آن دوبار در روز براي اسهال مفيد است.
انبه تقويت کننده دستگاه گوارش است و کليه و مثانه را تقويت مي کند.براي بهبود سرفه ،تنگي نفس ،انواع سردرد ،اسهال و دردهاي قولنجي نيز مفيد است.خوردن انبه عطش را برطرف مي کند.براي چاق شدن افراد لاغر مفيد است.اين ميوه ادرار آور و مليّن بوده و تقويت کننده قواي **** است.مصرف آن رنگ صورت را درخشان کرده و دهان را خوشبو مي‌کند.انبه داراي مقدار زيادي اسيد گاليک است که دستگاه گوارش را ضد عفوني و تميز مي‌کند. انبه تميز کننده خون مي‌باشد و حرارت بدن را کاهش مي‌دهد و تب را پائين مي‌آورد.
انبه در درون خود هسته اي دارد که مغز اين هسته نيز خواص درماني زيادي دارد.به اين ترتيب که خوردن مغز هسته اسهال را برطرف مي‌کند و براي معالجه سرماخوردگي نيز مفيد است.سرفه‌هاي سخت را درمان مي‌کند و درمان کننده بواسير خوني است.زناني که به دلايلي دچار خونريزي از رحم مي‌باشند و يا بين دو عادت ماهيانه خونريزي دارند براي رفع آن بايد از مغز انبه استفاده کنند. مغز هسته انبه کرم کش و ضد اسهال و استفراغ است و تسکين دهنده آسم و تنگي نفس مي باشد.
اما با وجود خواصي که درباره اين ميوه ذکر شد بايد توجه داشته باشيد که زياده روي در مصرف انبه براي افرادي که طبع گرم دارند، مضر است. هضم انبه براي بعضي از افراد سخت است و ممکن است ايجاد خارش و دمل نمايد.انبه چون گرم است خوردن آن براي افراد گرم مزاج مناسب نيست و اين اشخاص بايد آن را با سکنجبين ميل نمايند.
 
 
 
+ نوشته شده در  پنجشنبه 15 بهمن1388ساعت 18:11  توسط پزشک من  | 

مواد آرايشي نامطلوب ، شيوع آنفلوآنزاي خوکي را تشديد ميکند

 

عرضه نامطلوب مواد آرايشي ، شيوع آنفلوآنزاي خوکي را تشديد ميکند .
محصولات آرايشي خطرناک
اين روزها فروش لوازم آرايشي غيراستاندارد و غيربهداشتي در بازار خرده‌فروشان بسيار به چشم مي‌خورد. متقلبان اين نوع محصولات به قدري حرفه‌اي عمل مي‌کنند که گاهي تشخيص محصولات تقلبي از غيرتقلبي دشوار شده و حتي کارشناسان و متخصصان اين حرفه نيز قادر به درک آن نيستند.
 ازهمه ناگوارتر آن‌که اين‌گونه محصولات به دليل غيرمجاز بودن اغلب توسط دستفروشان در خيابان‌هاي آلوده يا مترو به صورت کاملا غيربهداشتي و نامطلوب عرضه مي‌شوند.


لوازمي نظير مداد، رژلب و ريمل که در تماس مستقيم با چشم و دهان هستند، اغلب بارها طي روز توسط مشترياني با دست‌هاي آلوده تست مي‌شوند.


اين عرضه نامطلوب علاوه بر آن‌که موجب افزايش بار ميکروبي محصول و ايجاد انواع حساسيت‌ها در مصرف‌کننده مي‌شود، مي‌تواند خصوصا در اين فصل يکي از راه‌‌هاي اشاعه سريع ويروس آنفلوآنزا و سرماخوردگي در افراد شود.


افزون بر آن که عرضه غيربهداشتي، منجر به انتقال بيماري‌ها مي‌شود، استفاده از مواد غيراستاندارد در اين‌گونه لوازم نيز مي‌تواند براي سلامت انسان مخاطره‌آميز باشد. براي نمونه رژلب‌ها موادي هستند که با داخل دهان ارتباط مستقيم دارند.


اين مواد اگر غيراستاندارد باشند، مي‌توانند حاوي مقدار زيادي سرب باشند که در اثر مصرف زياد و ترکيب آن با بزاق دهان، منجر به کم‌خوني و اثرات سوء در استخوان‌ها گشته و حتي تاثير در هوش جنين مادراني که از اين مواد استفاده مي‌کنند، مي‌گذارد. همچنين سرب داخل رژلب، مي‌تواند ماندگاري رنگي رژ را طولاني‌تر کرده و موجب باقي ماندن پارافين و رنگ‌هاي زيبنده و براق روي لب شود.


علاوه بر رژلب، خط چشم يا سرمه نيز از جمله موادي هستند که با چشم‌ها ارتباط مستقيم دارند. مواد اين‌گونه لوازم نيز اگر نامرغوب باشد، علائمي نظير قرمزي، خارش، ريزش اشک، ضخيم شدن لبه پلک و پوسته‌پوسته شدن پوست سطح پلک را در مصرف‌کننده ايجاد مي‌کنند. اين حساسيت معمولا تا ? ماه طول مي‌کشد و جهت درمان بايد با تجويز پزشک از داروهاي ضدحساسيت استفاده شود.


در ميان مواد آرايشي چشم، سرمه‌هايي که دست‌ساز، خانگي و غيراستاندارد هستند، وجود دارند. اين مواد نيز حاوي مقدار زيادي فلز سرب هستند که مي‌توانند از طريق چشم جذب نسوج و پروتئين‌هاي بدن شده و بيشترين اثر سمي خود را بر مغز و اعصاب وارد کنند.


از سوي ديگر سرمه به دليل مواد تشکيل‌دهنده خاص مي‌تواند براحتي به ميکروب‌ها آلوده گشته و در نهايت منجر به بروز عفونت‌هاي چشمي شود. لذا توصيه مي‌‌کنيم از کشيدن مواد يا سرمه به داخل چشم‌ها خودداري کنيد و محصولات آرايشي خود را از نمايندگي‌هاي مجاز شرکت‌هاي معتبر که تاييد‌شده از سوي وزارت بهداشت هستند، تهيه نماييد.


توجه: امروزه فناوري نانو به طور فزاينده‌اي به صنعت آرايشي و بهداشتي راه پيدا کرده است. نانوذرات موادي بسيار کوچک هستند که اندازه آنها کمتر از يک‌هزارم پهناي موي انسان است. استفاده از آنها در لوازم آرايشي به اين معناست که فقط روي پوست نمانده و قدرت اثر، نفوذ و جذابيت بيشتري داشته باشند.


بررسي‌ها نشان داده است اين ذرات ماهيت شيميايي داشته و بسيار فعال و واکنش‌دهنده هستند و مي‌توانند تدريجا در بافت‌هاي بدن تجمع يافته و بعدها اثرات سمي خود را بروز دهند. لذا از مصرف زياد اين محصولات اجتناب کنيد.


بروز بيماري‌هاي گوارشي


از سوي ديگر،‌ يک متخصص بيماري‌هاي گوارش گفت: استفاده از مواد آرايشي نامرغوب و غيراستاندارد به دليل وجود سرب و جيوه در ترکيبات آنها، باعث ايجاد عوارضي مانند بيماري‌هاي گوارشي و اسهال مي‌شود.


دکتر مهران بهبهانيان در گفتگو با ايسنا اظهار کرد: مواد آرايشي مانند رژ لب که در حين غذاخوردن وارد بدن مي‌شوند در صورت داشتن فلزات سنگين و مواد نامرغوب گياهي، عوارض ناشناخته‌اي در بدن ايجاد خواهند کرد.


اين متخصص گوارش خاطرنشان کرد: يکي از معضلات بازار لوازم آرايشي، نبود نمايندگان مارک‌هاي معتبر اين مواد است. در نتيجه نرخ ‌هاي تعيين شده براي اين مواد بسيار متفاوت است. علاوه برآن از سوي مسوولان بر بازار ورود و فروش لوازم آرايشي در کشور نظارت مستمر نمي‌شود.


بهبهانيان گفت: مشکل اصلي از آنجاست که سعي مي‌شود در زمينه مشکلات بازار لوازم آرايشي ، صورت مساله پاک شود. ازسويي نمي‌خواهيم تجارتي با نام لوازم آرايشي در ايران داشته باشيم و از سوي ديگر بر نحوه ورود و مصرف اين مواد نظارت سيستماتيک نمي‌شود. در نتيجه نمي‌توانيم عوارض پيش آمده در مصرف‌کنندگان مواد آرايشي نامرغوب را بررسي کنيم.


وي همچنين تاکيد کرد: به هنگام مصرف مواد آرايشي حتما بايد دقت شود اين مواد حداقل يکي از استانداردهاي اروپا يا آمريکا را داشته باشند.


اين متخصص گوارش گفت: مصرف هرماده‌اي که اين تاييديه را نداشته باشد، توصيه‌نمي‌شود.


+ نوشته شده در  شنبه 10 بهمن1388ساعت 0:3  توسط پزشک من  | 

کوچک کردن چربیها ی شکم

PDF(فقط براي متون انگليسي) چاپ پست الكترونيكي

 کوچک کردن شکم نياز به وقت و حوصله زيادي دارد، بخصوص اگر نقاطي از شکم نسبت به کاهش چربي مقاوم باشند و به ‌راحتي لاغر نشوند.
ناحيه ي پايين شکم و پهلوها دو قسمتي هستند که با ورزش و رژيم غذايي به سختي لاغر مي‌شوند. بعضي افراد روزهاي متمادي از جديدترين وسايل لاغري شکم استفاده مي‌کنند، در حاليکه هيچ‌کدام از اين روش‌ها براي لاغر کردن شکم موثر نيست.

تنها يک شيوه مفيد براي لاغر کردن نقاط مقاوم به لاغري وجود دارد که به شرح زير است:

اجراي يک رژيم صحيح و علمي + انجام ورزش‌هاي هوازي+ حرکات ورزشي مربوط به شکم+ بلند کردن وزنه.

اولين چيزي که بايد بدانيد اين است که لاغر کردن فقط يک قسمت از بدن غيرممکن است. با رژيم و ورزش، کاهش چربي طبق يک قاعده کلي صورت مي‌گيرد و تمام قسمت‌هاي بدن لاغر مي‌شوند و قسمتي از بدن که سريع‌تر چاق مي‌شود، به ‌همان نسبت ديرتر از ساير قسمت‌هاي بدن لاغرمي‌شود. اين مسئله به ساختمان ژنتيکي افرد مربوط است؛ مثل رنگ چشم، رنگ مو و...، يعني نمي‌توان آن را تغيير داد. مثلاً در يک فرد ران‌ها چاق‌‌تر از ساير قسمت‌ها و در فرد ديگري باسن چاق تر است و هنگام لاغر شدن اين قسمت‌ها ديرتر لاغر مي‌شوند.

در خانم‌ها نقاطي از بدن که نسبت به کاهش وزن مقاوم هستند شامل باسن، ران و کمر است. در آقايان قسمت پاييني شکم و پهلوهاست.

بعضي افراد چاق تصور مي‌کنند با انجام ورزش‌هاي مخصوص يک ناحيه از بدن و بدون رژيم غذايي، مي‌توانند آن قسمت را لاغر کنند. به همين دليل براي لاغر کردن شکم، هر روز تمرينات ورزشي مخصوص اين قسمت را انجام مي‌دهند، ولي با اين کار فقط عضلات شکم را قوي مي‌کنند، در حاليکه مقدار چربي آن تغييري نمي‌کند.

بهترين راه براي سوزاندن چربي شکم انجام ورزش‌هاي هوازي است. ورزش‌هاي هوازي مثل پياد‌ه‌روي، دويدن، دوچرخه‌سواري، شنا و کوهنوردي مقدار زيادي از چربي‌هاي بدن را مي‌سوزانند. ولي بيشتر افراد خيلي زود از انجام اين ورزش‌ها خسته مي‌شوند و آن را رها مي‌کنند. 10 دقيقه اول ورزش، گليکوژن (ذخيره قندي در کبد) بدن مي‌سوزد. اگر فقط 20 دقيقه ورزش کنيد، نيمي از عمل سوزاندن چربي را انجام داده‌ايد که براي حفظ سلامتي قلب خوب است، ولي چربي زيادي از بين نمي‌رود، زيرا تا وقتي‌که کاملاً ذخاير گليکوژني کبد از بين نرود، چربي زيادي نمي‌سوزد. بنابراين براي از بين بردن چربي شکم،4-3 بار در هفته و هر بار بايد 30 تا 60 دقيقه پشت سرهم ورزش هوازي را انجام دهيد. مثلاً يک ساعت در روز پياده‌روي کنيد. البته اين پياده‌‌روي بايد به قصد ورزش باشد نه تفريح، مثلاً براي ديدن ويترين مغازه ها يا خريد چيزي نباشد که مجبور شويد بين پياده‌روي خود بايستيد.

براي از بين بردن چربي شکم،4-3 بار در هفته و هر بار بايد 30 تا 60 دقيقه پشت سرهم ورزش هوازي را انجام دهيد. مثلاً يک ساعت در روز پياده‌روي کنيد.

البته انجام ورزش، بدون رژيم غذايي نتيجه ي لازم را نخواهد داد. افراد چاقي که مي‌خواهند شکم خود را لاغر کنند، علاوه بر ورزش بايد رژيم غذايي هم داشته باشند. ولي افرادي که وزن مناسبي دارند و فقط شکم‌شان چاق است، بايد با ورزش شکم خود را لاغر کنند.

اگر مقدار کالري دريافتي شما بيش از کالري باشد که مي‌سوزانيد، حتي با ورزش هم، چربي‌ها‌ي زائد آب نمي‌شوند. شما مي‌توانيد بجاي 2يا 3 وعده غذايي در روز، 5 وعده غذايي کوچک بخوريد، يعني غذاي خود را به جاي 3 وعده خود را در 5 وعده تقسيم کنيد، ولي پرخوري نکنيد. بيشتر، مواد غذايي طبيعي کم‌چربي و کم‌شيرين را مصرف کنيد مثل ميوه، سبزي، نان سبوس‌‌دار، شير و لبنيات کم‌چربي و گوشت کم‌چربي. مصرف مواد نشاسته‌اي را کاهش دهيد.

اگر رژيم غذايي اصولي و علمي نباشد، باعث کاهش آب بدن مي‌شود و بعد از توقف رژيم، وزن کاهش يافته دوباره برمي‌گردد.

در صورت وجود چربي اضافي در بدنتان بايد ورزش کنيد و رژيم غذايي صحيح و علمي را براي از بين بردن سلول‌هاي چربي انتخاب کنيد، در غير اين صورت راه‌‌هاي ديگر موجب کاهش آب بدن مي شوند و بعد از توقف رژيم غذايي، وزن کاهش يافته دوباره برمي‌گردد.

عقيده غلط ديگر اين است که گفته مي‌شود براي لاغر کردن شکم بنشينيد و پاي خود را بلند کنيد. با اين ورزش، عضلات باسن و ران تقويت مي‌شوند و براي شکم هيچ فايده‌اي ندارد. همچنين تمرين‌هايي مثل صاف نشستن و پاها را به سمت بالا بلند کردن کشش بسياري را در قسمت کمر ايجاد مي کند که يکي از رايج‌ترين دلايل کمردرد است.

يکي از تمرينات بي‌خطر و از روش‌هاي موثر براي لاغر کردن شکم، ورزش دراز نشست و استفاده از دستگاه‌هاي ورزشي مناسب است.

آخرين جزء برنامه ي کاهش چربي شکم، تمرينات ورزشي قدرتي است. بايستي هنگام ورزش کل بدن را در نظر بگيريم، نه فقط يک قسمت از آن را. تمرين بر روي يک عضله ي خاص ، بدون در نظر گرفتن سايرعضلات، باعث عدم تعادل در عضلات و بروز عوارضي در بدن مي شود. مثلا اگر براي کاهش چربي شکم، ورزش دراز و نشست را به شيوه ي غلط انجام دهيد، فشار زيادي به کمرتان وارد شده و آن را دچار آسيب خواهد کرد. شيوه ي صحيح انجام دراز و نشست و ساير ورزش هاي مربوط به شکم در مطلب" چگونه چربي هاي زائد شکم را از بين ببريم؟" وجود دارد که لينک آن در پايين صفحه است.

بسياري از افراد تصور مي کنند که براي کاهش وزن فقط بايد ورزش هاي استقامتي (هوازي) را انجام دهند و بعد از لاغر شدن ورزش هاي قدرتي ( بي هوازي) را اجرا کنند. ورزش هاي بي هوازي داراي مدت کوتاه و شدت زياد هستند؛ مثل دوي سرعت، وزنه برداري.

هر چند که بلند کردن وزنه يک ورزش بي هوازي است و گليکوژن بدن بيشتر از چربي در اين فرآيند مي‌سوزد، ولي اينگونه تمرينات قدرتي باعث افزايش حجم عضلات (توده ي بدون چربي بدن) و در نتيجه افزايش سوخت و ساز ميشود. هر چه ميزان سوخت و ساز در بدن سريع‌تر باشد، چربي بيشتري نيز خواهيد سوزاند.

لذا در يک برنامه ي کامل بايد هم ورزش‌هاي هوازي و هم ورزش هاي قدرتي(بي هوازي) مثل بلند کردن وزنه را در نظر گرفت.

قبل از هر گونه اقدام اساسي راهنمايي‌هاي زير را در نظر بگيريد.

از بين بردن چربي شکم کار ساده‌اي نيست، اما اگر روش صحيح آن را بدانيد ساده است.

براي لاغر کردن شکم به توصيه هاي زير عمل کنيد:

1- آب کردن چربي فرآيندي وقت‌گير است، بنابراين از همين حالا دست به کار شويد! صبور باشيد و انتظار نداشته باشيد که يک شبه لاغر شويد.

2- چربي هاي اضافي ناحيه ي شکم را با تمرينات ورزشي هوازي بسوزانيد، در غير اين صورت تغييري مشاهده نخواهيد کرد.

3- از تمرينات مناسب براي ناحيه شکم مانند دراز و نشست استفاده کنيد و از تمرينات ورزشي مخصوص باسن خودداري کنيد.

4- غذاهاي طبيعي، کم چرب و کم قند و کم کالري را به ميزان کم در طول روز مصرف کنيد. از مصرف تنقلات شيرين و غذاهاي چرب خودداري کنيد. همچنين مواد نشاسته اي مثل مصرف نان، برنج، ماکاروني، کيک و شيريني و بيسکوييت را کاهش دهيد.

5- با وزنه تمرين کنيد و تنها به يک ناحيه از شکم متمرکز نشويد، بلکه کل بدن را در نظر بگيريد.

منبع: WWW.WEIGHTLOSSFORALL.COM/ABDOMINAL%20FAT.HTM

تهيه و ترجمه: ن.ولدخاني-

سایت دکتر آمرینیا

 
+ نوشته شده در  شنبه 3 بهمن1388ساعت 7:30  توسط پزشک من  | 

تا ثير رزيم غذايي بر جوشهاي پوستی

 

اگر چه بیش از این تصور میشد که خوردن غذاهای چرب نمیتواند متهم اصلی بروز جوشهای پوستی صورت شناخته شود ام بر اساس بررسی های انجام شده از آن بتوان گفت ممکن است بین این دو ارتباط موثری وجود داشته باشد .البته باید توجه داشت چربی ای که از طریق تغذیه به بدن شما راه یافته به طور مستقیم در سطح پوست بدن ظاهر نخواهد شد .غذایی که میخوریدوارد دستگاه گوارش میشود وآنجا تجزیه شده ودر نهایت به مواد غذایی تبدیل میشود که میتواند راحت جذب بدن شود ومورد استفاده قرار گیرد.

 

 

اسیدهای صفراوی در فضای روده چربی را در آب حل میکنند. آنزیمها ملکولهای بزرگ چربی را به ملکولهای کوچکتر تجزیه میکنند .دیواره های سلولی نیز این ملکولها را جذب میکنند که پس از آن به وریدهای قفسه سینه ومناطق ذخیره کننده چربی در بدن منتقل خواهد شد .اما چربی ذخیره شده در بدن هیچ تاثیری بر ایجاد جوش های پوستی نخواهد داشت. چربی اضافه ترشح شده روی پوست مجاری بین غدد چربی  پوست را مسدود میکند و محل مناسبی برای رشد باکتریها فراهم می آورد .در این حالت سیستم ایمنی بدن نسبت به این باکتری های ساکن در سطح پوست خواهد شد.

 

هورمون تستسترون عاملی است که نقش بسیار مهمی در افزایش فعالیت غدد چربی وسلولهای سطح پوست دارد وبه همین دلیل از گذشته های دور به عنوان عامل اصلی ایجاد جوشهای پوستی شناخته شده است .باید توجه داشت که رزیم غذایی افراد فعالیت هورمونهای بدن را تحت تاثیر خود قرار میدهد بررسی های انجام شده در بین افراد مختلف نشان داده که مصرف بیش از اندازه مواد لبنی نقش قابل توجهی در ایجاد جوشهای پوستی دارد به نظر میرسد که در این گروه از مواد غذایی مادهای وجود دارد که میتواند تحریک کننده فعالیت هورمون  تستسترون باشد. بسیاری از پزشکان متخصص پوست بر این باورند که نوع چربی موجود در مواد غذایی است که میتواند بر ایجاد جوشهای پوستی تاثیر گذار باشد. چربی های که به اصطلاح به آنها چربی بد یا چربی مضر گفته میشود  نه تنها میتواند زمینه ساز ابتلا به بسیاری از بیماریها  نظیر بیماری قلبی باشند .بلکه میتوانند التهابات پوستی را نیز افزایش دهند .این در حالی است که چربی های خوب نظیر امگا3 نه تنها موجب بروز جوشهای پوستی نخواهند شد بلکه التهابات پوستی را نیز به میزان قابل توجهی کاهش خواهند داد .با این وجود بسیاری از متخصصان وجود هر گونه ارتباط مستقیم بین رزیم غذایی وایجاد جوشهای پوستی را رد میکنند .امروزه بسیاری از متخصصان دریافته اند که در برخی از افراد بروز جوشهای پوستی در واکنش به رزیم غذایی تحت تاثیر قرار میگیرد.

 

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

خانمهای قلیانی از آقایون سیگاری بیشتر در معرض خطرند.

 

 

پزوهش های جدید نشان میدهد قلیان در مقایسه با سیگار نه تنها ایمنی بیشتری ندارد بلکه کربن های مونوکسید کشنده تری را به بدن انتقال داده واعتیاد به نیکوتین را نیز بیشتر افزایش میدهد.

 

به گزارش ایسنا طبق این گزارش این مطالعه کاهش عامل مخرب استعمال دخانیات به وسیله قلیان وارد میکند ونشان میدهد استعمال دخانیات به وسیله قلیان میتواند بسیار خطرناکتر از استعمال سیگار باشد.

افرادی که بر این باورند که استعمال دخانیات به وسیله قلیان خطر کمتری در خصوص دریافت سم و منوکسید کربن نسبت به سیگار دارد کاملا در اشتباه هستند .بر این  اساس پزوهشگران 31 داوطلب بزرگسال را در دو جلسه  45 دقیقه ای که افراد در یک جلسه سیگار و در یک جلسه قلیان کشیدهاند  مورد بررسی قرار داده اند .

در این بررسی پزوهشگران سطح نیکوتین خون و مونوکسید کربن را اندازه گیری کردند که مشخص شد مصرف دخانیات به وسیله قلیان 3 برابر بیشتر از سیگار در جذب مونوکسید کربن و نیکوتین تاثیر دارد.

 

 -----------------------------------------------------------------------------------------

  • جدول زیر ارتباط بین درجه خویشاوندی و درصد ژنهای مشترک را مشخص می کند :

درجه خویشاوندی

افراد فامیل

درصد ژنهای  مشترک

یک

پدر ، مادر ،‌فرزندان ، خواهران و برادران

۵۰%

دو

خاله ها ، دایی ها ، عموها ، برادر و خواهرزاده ها

۲۵%

سه

دختر عمو ، پسر عمو ، دختر خاله ، پسر خاله ، دخترعمه ، پسرعمه ، دختردایی ، پسردایی

۱۲٫۵%

چهار

نوه خاله ،‌نوه دایی ،‌نوه عمو  ، و نوه عمه

۶٫۲۵%

پنج

نتیجه خاله ، نتیجه دایی ،‌نتیجه عمو ،‌نتیجه عمه

۳٫۱۲%

شش

نبیره خاله ، نبیره دایی ، نبیره عمو ، نبیره عمه

۱٫۵۶%

 

+ نوشته شده در  جمعه 2 بهمن1388ساعت 18:4  توسط پزشک من  | 

آفت دهان

 علتها، عوامل موثر، راههای پیشگیری، درمان آفت دهان و دانستنیهایی در این مورد
متن کل خبر : آفت‌ دهان‌ عبارت‌ است‌ از زخم‌هاي‌ دردناكي‌ كه‌ در مخاط‌ دهان‌ به‌ وچود مي‌آيند. آفت‌ دهان‌ سرطاني‌ نيست‌. آفت‌ دهان‌ ممكن‌ است‌ با عفونت‌ هرپسي‌ (ناشي‌ از ويروس‌ تب‌خال‌) اشتباه‌ گرفته‌ شود. اين‌ نوع‌ زخم‌ مي‌تواند در هر دو جنس‌ رخ‌ دهد، اما در زنان‌ شايع‌تر است‌. علايم‌ شايع‌ زخم‌ در دهان‌ با خصوصيات‌ زير:
كوچك‌، بسيار دردناك‌، و كم‌ عمق‌ هستند و توسط‌ يك‌ غشاي‌ خاكستري‌ پوشيده‌ شده‌اند. حاشيه‌ آنها توسط‌ يك‌ هاله‌ قرمز پررنگ‌ احاطه‌ شده‌ است‌.
اين‌ زخم‌ها مي‌توانند روي‌ لب‌ها، لثه‌ها، داخل‌ گونه‌ها، زبان‌، كام‌ و گلو ظاهر شوند. به‌ هنگام‌ حمله‌ آفت‌ معمولاً 3-2 زخم‌ به‌ وجود مي‌آيند، اما ظهور يك‌ باره‌ 15-10 زخم‌ با هم‌ ديگر خيلي‌ بعيد نيست‌.
زخم‌ها ممكن‌ است‌ در 3-2 روز اول‌ بسيار دردناك‌ باشند به‌ نحوي‌ كه‌ فرد موقع‌ خوردن‌ يا صحبت‌ كردن‌ دچار ناراحتي‌ مي‌شوند.
گاهي‌ قبل‌ از بروز زخم‌، براي‌ 24 ساعت‌ احساس‌ مورمور يا سوزش‌ وجود دارد.
علل‌ زير محتمل‌تر به‌ نظر مي‌رسند:
استرس‌ عاطفي‌ يا جسماني
‌اضطراب‌،ناراحتي‌ و عصبي‌ بودن‌ پيش‌ از عادت‌ ماهانه‌
آسيب‌ به‌ مخاط‌ دهان‌ در اثر خشن‌ بودن‌ دندان‌هاي‌ مصنوعي‌
غذاي‌ داغ‌
آزردگي‌ و تحريك‌ ناشي‌ از غذاهايي‌ مثل‌ شكلات‌، غذاهاي‌ ترش‌ و اسيدي‌ (سركه‌، غذاهاي‌ دودي‌)، آجيل‌ها يا چيس‌هاي‌ نمك‌ زده‌ شده‌
عفونت‌هاي‌ ويروسي‌
. پيشگيري‌ :
دندان‌هاي‌ خود را روزانه‌ حداقل‌ دوبار مسواك‌ بزنيد و مرتباً از نخ‌ دندان‌ استفاده‌ كنيد تا تميزي‌ و سلامتي‌ دهان‌ و دندان‌ها حفظ‌ شود.
حتي‌المقدور سعي‌ كنيد استرس‌ نداشته‌ باشيد.
دقت‌ كنيد كه‌ آفت‌، بيشتر بعد از خوردن‌ چه‌ نوع‌ غذايي‌ رخ‌ مي‌دهد. از خوردن‌ غذاهايي‌ كه‌ به‌ نظر باعث‌ آغاز حمله‌ مي‌شوند خودداري‌ كنيد. عواقب‌ مورد انتظار اكثر زخم‌هاي‌ آفتي‌ بدون‌ برجاي‌ گذاشتن‌ جوشگاه‌ در عرض‌ 2 هفته‌ خوب‌ مي‌شوند. حملات‌ مكرر آفت‌ شايع‌ هستند. آفت‌ ممكن‌ است‌ به‌ صورت‌ يك‌ زخم‌ حداكثر 3-2 بار در سال‌ تا بروز بدون‌ وقفه‌ چندين‌ زخم‌ در سال‌ رخ‌ دهد. عوارض‌ احتمالي‌ در موارد شديد كه‌ خوردن‌ و آشاميدن‌ سخت‌ مي‌شود امكان‌ دارد بدن‌ كم‌ آب‌ شود.
دهان‌ را روزانه‌ 3 بار يا بيشتر با محلول‌ نمك‌ (نصف‌ قاشق‌ چايخوري‌ نمك‌ در حدود يك‌ ليوان‌ آب‌ حل‌ شود) شستشو دهيد، البته‌ به‌ شرط‌ اين‌ كه‌ خيلي‌ دردناك‌ نباشد.
اگر آفت‌ در اثر خشن‌ بودن‌ دندان‌، بريس‌ يا دندان‌ مصنوعي‌ ايجاد شده‌ باشد، به‌ دندانپزشك‌ مراجعه‌ كنيد، زیرا تا زماني‌ كه‌ اين‌ نوع‌ مشكلات‌ برطرف‌ نشود آفت‌ دهان‌ خوب‌ نمي‌شود.
رژيم‌ غذايي‌ :
محدوديتي‌ براي‌ آن‌ وجود ندارد، مگر پرهيز از غذاهايي‌ كه‌ آفت‌ را بدتر مي‌كنند. به‌ هنگام‌ بهبود آفت‌ هر چقدر مي‌توانيد مايعات‌ زيادتر بنوشيد و يك‌ رژيم‌ غذايي‌ متعادل‌ داشته‌ باشيد.
براي‌ كم‌ كردن‌ درد، مايعات‌ را با ني‌ بنوشيد. مواد غذايي‌ كه‌ كمتر باعث‌ درد مي‌شوند عبارتند از: شير، ماست‌ و بستني‌
+ نوشته شده در  شنبه 26 دی1388ساعت 7:29  توسط پزشک من  | 

دندان‌قروچه (براکسیسم) چيست؟


براکسیسم (دندان‌قروچه) عارضه‌ای است که در آن ساییده‌شدن دندان‌ها یا قفل‌شدن فک‌ها به طور مکرر روی می‌دهد.

دندان‌قروچه در اغلب موارد در هنگام خواب رخ می‌دهد. یکی از شایع‌ترین علل دندان‌قروچه استرس است، اما عوامل دیگری از جمله اختلالات خواب، اضطراب،جفت‌نشدن درست فک بالا و پایین و نیز جفت‌نشدن درست دندان‌ها به علت کج و کوله بودن یا فقدان دندان‌ هم می‌تواند عامل آن باشد.

بسته به شدن دندان‌قروچه علائمی از درد و ناراحتی تا شکستگی دندان‌ها ممکن است بروز کند.

در صورتی که دندان قروچه در حین خواب رخ دهد، مشکل است بتوان از آن خبردار شد، اما ممکن است علائمی مانند سردرد،درد فک، دندان‌درد یا لق‌شدن دندان بروز کند.

دندان‌قروچه عموما با استفاده از گارد‌های دهانی- که دندانپزشک آن را نصب می‌کند- برای محافظت از دندان‌ها از ساییده‌شدن بر روی هم درمان می‌شود.

 اگر استرس عامل اصلی این عارضه باشد، فیزیوتراپی، استفاده از داروهای شل‌کننده عضلانی و مشاوره روانی می‌تواند مفید باشد.

+ نوشته شده در  دوشنبه 21 دی1388ساعت 12:21  توسط پزشک من  | 

2خبر کوتاه

موسيقي موزارت، وزن نوزادان زودرس را سريعتر افزايش مي‌دهد
محققان مي‌گويند؛ پخش كردن موسيقي موزارت براي نوزادان زودرس كه پيش از موعد به دنيا مي‌آيند،به افزایش وزن آنها  كمك میکند.

 

 

زنجبيل به اندازه اسيد فوليک و ايبوپروفن در کاهش درد قاعدگي موثر است
نتايج تحقيقات اخير نشان مي دهد: كپسول زنجبيل در بهبود درد ديسمنوره اوليه مانند اسيد فوليک و ايبوپروفن عمل مي کند.

+ نوشته شده در  دوشنبه 21 دی1388ساعت 12:20  توسط پزشک من  | 

پیشرفتهایی در جراحی دریچه قلب

بیماری دریچه ای قلب عبارتست از عارضه بیماری هایی که دریچه های قلب را از شکل می اندازند یا تخریب می کنند. قلب ۴ دریچه دارد. دریچه های دولتی ( میترال) و سه لتی (تریکوسپید) که دریچه های اصلی قلب به شمار می روند،کنترل جریان خون به درون بطن ها را به عهده دارند. دریچه های آئورت و ریوی نیز کنترل جریان خون به خارج از قلب را به عهده دارند. عملکرد درست دریچه ها برای کارآمدی قلب به عنوان یک پمپ اهمیت حیاتی دارد.

بیماری دریچه ای قلب اساسا به دو نوع تقسیم می شود: تنگ شدن دریچه که جلوی جریان طبیعی خون را می گیرد، یا گشاد شدن دریچه که باعث برگشت خون به عقب و به درون قلب می شود. اختلال دریچه ای ممکن است ارثی باشد یا توسط یکی از موارد زیر به وجود آید . 

تب روماتیسمی، عارضه ای از گلودرد استرپتوککی،آترواسکلروز(تصلب شرابین) بالا بودن فشار خون، نقایص مادر زادی قلب، آندوکاردیت و تزریق مواد مخدر در رگ، ندرتا سیفلیس .

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش خون ، نوار قلب، اکوکاردیوگرافی، عکسبرداری از قلب و ریه ها با اشعه ایکس، و آنژیوگرافی باشد

وارد کردن کاتتر به قلب امکان دارد برای تصحیح نقص دریچه ای یا در آوردن دریچه بیمار یا آسیب دیده و جایگزین کردن آن( با دریچه مصنوعی یا دریچه ساخته شده از بافت انسانی یا گاوی، یا دریچه انسانی از یک فرد فوت شده) جراحی انجام شود .

 به مرور زمان عمل جراحی تعویض دریچه پیشرفت نموده و امروزه یکی از راههای مؤثر وبسیار مطمئن برای درمان بیماران دچاربیماری یا مشکلات دریچه ای می باشد .همزمان با پیشرفت هنر جراحی و مراقبت های بعد از عمل و تکنولوژی جدید و فراهم شدن امکان انتخاب دریچه های با دوام و روشهای جراحی، امروزه عمل تعویض دریچه به عنوان یکی از درمان های مؤثر و تثبیت شده مشکلات دریچه ای مطرح می باشد. اولین جراحی دریچه ای در سال ۱۹۱۳ به ثبت رسیده است .

با این وجود، تعویض دریچه تا دهه ۱۹۶۰ (زمان به بازار آمدن دریچه های مصنوعی) امکان پذیر نبود. .اگرچه اولین دریچه های مصنوعی سالهای سال به خوبی کار می کردند، ولی پیشرفتهای بعدی در طراحی دریچه ها منجر به بهبود جریان خون در دریچه های مصنوعی قلب شد .امروزه طرحهای بهتر دریچه ها امکان بازگشت بیمار به زندگی فعال و سالم را فراهم نموده وامید به زندگی را افزایش می دهد .

قلب و دریچه هایش :

قلب شما چگونه کار میکند ؟

قلب شما یک پمپ عضلانی قوی است . پمپاژ دائمی قلب، خون غنی از اکسیژن را به بدن شما می رساند . این چرخه وقتی شروع می شود که خون با اکسیژن کم از قسمتهای مختلف بدن برگشته و از طریق قلب به ریه های شما فرستاده می شود . بعد از اکسیژن گیری خون در ریه ها ، خون سرشار از اکسیژن به قسمت دیگری از قلب شما باز می گردد وعمل پمپاژ قلب ، آنرا به بدن شما می راند.وجود دریچه ها جهت عملکرد تلمبه ای قلب اساسی است .قلب شما چهار دریچه یا پرده بافتی دارد که با باز و بسته شدن آنها، امکان حرکت خون بین چهار حفره قلب فراهم میشود . هر دریچه ، جریان خون را کنترل کرده و موجب جریان یافتن خون به جلو و به حفره بعدی می شود . وقتی دریچه یا دریچه های  قلب شما بیمار می شوند، توانائی کارکرد آنهاکاهش می یابد .
 
 
بیماریهای دریچه ای قلب :

دریچه های قلب به یک یا دو شکل زیر بیمار می شوند :

تنگ شدن قسمت ورودی دریچه که استنوزیس نامیده می شود.
بسته شدن ناکامل دریچه که نارسایی (یا رگورژیتانت) نامیده می شود.
با تنگ شدن دریچه از کفایت عملکرد پمپی قلب کاسته شده و منجر به مشکلات متعددی میشود . مثلا در تنگی دریچه میترال، هنگام انقباض دهلیز چپ، خون کمتری وارد بطن چپ می شودکه این امر موجب محدودیت مقدار جریان خون پمپ شده به بدن می شود . وقتی دریچه کاملابسته نشود، خون به حفره قلبی پس می زند، همچنین این حالت دریچه، توانائی قلب برای پمپ حجم ضروری خون به قسمتهای دیگر بدن را مختل می سازد .مثلا اگر دریچه میترال کاملا بسته نشود، هنگام انقباض بطن چپ، خون بجای حرکت بسوی آئورت،به دهلیز چپ پس خواهد زد. خون پس زده به دهلیز چپ موجب ایجاد فشار در دهلیز وپس زدنخون به ریه ها می شود . افزایش حجم و فشار در ریه ها عملکرد آنها را محدود می کند .

تشخیص بیماری های دریچه :

پزشک میتواند بیماری دریچه ای را بوسیله پرسیدن علائم بیماری شما، سمع صداهای قلب وانجام آزمایشات تشخیص دهد.
بیماری دریچه ای موجب بروز علائم زیر می شود :
درد یا فشردگی سینه
تنگی نفس
ناتوانی در خوابیدن
خستگی عمومی و ناتوانی در انجام فعالیتهای روزمره
تورم مچ پا و مچ دستها یا بزرگی غیر عادی شکم
طپش قلب
بیماریهای دریچه ای به راههای مختلف درمان می شوند :
تجویز دارو
ترمیم دریچه به روش جراحی
تعویض دریچه به روش جراحی
اصلاح تنگی دریچه با بالون

5786645645654

دریچه مصنوعی :

در جراحی تعویض دریچه، دو نوع عمده دریچه مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرد :
*بیوپروستتیک یا دریچه های بافتی با پایه و بدون پایه
*دریچه های مکانیکی
*دریچه های بافتی بدون پایه

از میان انواع دریچه ها، دریچه های بافتی بدون پایه بیشترین شباهت را به دریچه های طبیعی دارند. این دریچه ها از بافت
انسانی یا حیوانی تشکیل شده و بدون استنت یا پایه (چهارچوب فلزی یا پلاستیکی که توسط پارچه ای پوشانده شده است و
بافت را نگه می دارد) می باشند .نبودن پایه موجب بهبود جریان خون می شود . انجام عملیات خاص بر روی بافت ، دوام دریچه های بدون پایه را بیشتر می کند .
دریچه های بافتی پایه دار :

دریچه های بافتی پایه دار نیز از بافتهای حیوانی ساخته شده و با انجام عملیات خاص دارای دوام بیشتری شده اند . چهارچوب پلاستیکی یا فلزی با پوشش پارچه ای بافت را نگه میدارد .
 

دریچه های مکانیکی :

این دریچه ها از مواد با دوام تری نظیر فلزات و پلاستیک ساخته شده اند . علیرغم سادگی ظاهری، دریچه های مکانیکی حاصل سالها طراحی دقیق بوده و از تکنولوژی پیچیده ای برخوردارند . این دریچه ها به لحاظ دوام طولانی مشهور می باشند.

انتخاب دریچه :

پزشک پس از تشخیص دقیق مشکل دریچه ای شما در مورد نوع دریچه مناسب برای شما صحبت خواهد کرد . قبل از انتخاب دریچه بافتی یا مکانیکی، عوامل متعددی در نظر گرفته می شود :
وجود و وسعت و شدت بیماری دریچه های دیگر قلب وجود و وسعت سایر بیماریهای عضله قلب شیوه زندگی و میزان فعالیتهای جسمانی روزمره توانائی تحمل مصرف داروهای ضد انعقاد روزانه داروهای ضد انعقاد از تشکیل لخته در روی دریچه ممانعت کرده و غالبا برای بیماران دارای دریچه مکانیکی و گاهی برای بیماران دارای دریچه بافتی تجویز می شوند .در صورتیکه بیمار خانم باشد ، اگر در سنین باروری قرار داشته باشد کنترل مصرف داروهای ضدانعقاد در طول بارداری نیاز به توجه بیشتری دارد .

 
 
روش جراحی:
سالهاست که جراحیهای رایج تعویض دریچه به صورت سالم و مؤثر انجام می گیرند پیشرفت روش های جراحی و محصولات جدیدی که این روشها را تسهیل می نمایند، موجب پدید آمدن جراحیهای قلب با حداقل تهاجم شده اند که بیشتر مورد توجه پزشکان و بیماران قرار گرفته است تفاوت جراحیهای با حداقل تهاجم و روشهای معمول در اندازه و وسعت برشی است که جراح برای تعویض دریچه قلب شما انجام می دهد . برش جراحی کوچکتر موجب کاهش امکان عفونت و درد کمتر در دوران بهبودی شده و اغلب ظاهر زخم بهتر است به این معنی که جای زخم کوچکتر خواهد بود.با این وجود برش جراحی کوچک برای همه مقدور نیست . در مورد آنچه برای شما بهتر است می توانید آزادانه با جراح خود صحبت کنید . صرفنظر از روشی که جراح برای شما مناسب می داند ، تعویض دریچه قلب در شرایطی انجام میشود که عملکرد قلب و ریه شما به ماشین قلب و ریه سپرده شود.

وقتی که خون وارد این ماشین (CPB ) می شود Co2 آن با اکسیژن جایگزین میشود ( نظیر آنچه در ریه به وقوع می پیوندد) و توسط پمپ قلبی مصنوعی خون به کل ارگانهای بدن فرستاده می شود. سیستم CPB دارای لوله هایی است که نظیر وریدها و شریانهای شماعمل می کند و همچنین برای حفظ درجه حرارت مناسب جهت عمل جراحی، بدن توسط دستگاه سرد یا گرم می شود.

 
 
عمل جراحی

قبل از عمل جراحی :

احساس اضطراب و نگرانی از عمل تعویض دریچه قلب امری طبیعی می باشد . به عقیده بسیاری از بیماران عمل شده، سؤال کردن و گفتگو با تیم جراحی موجب کم شدن ترس آنان میشود . همچنین این بیماران تاکید نموده اند که داشتن نگرش مثبت نسبت به جراحی، بهبودی آنهارا تسهیل نموده است . شما نیز قبل از عمل آموزشهای خاصی از پزشک و سایر افراد دریافت خواهید کرد .

تعدادی از آمادگیهای لازم بشرح زیر است :

صحبت با اعضای مختلف تیم جراحی نظیر جراح ، متخصص بیهوشی، متخصص قلب، مسئول تنفس درمانی و پرستاران صحبت با اعضاء خانواده در مورد عمل بازدید از واحد مراقبت ویژهICU که احتمالا محل گذراندن دوره بهبودی بعد از عمل می باشد .

آموزش ناشتا بودن به مدت ۸ ساعت قبل از عمل

 
 
در طول جراحی:

بعد از جراحی :

بلافاصله بعد از عمل جراحی خواب آلود خواهید بود . چند ساعت بعدی و شب را در واحد مراقبت ویژه خواهید گذراند در این محل، تعداد ضربانات قلب، دما، فشارخون و سایر علائم حیاتی بطور کامل تحت کنترل قرار می گیرند . وسایل مربوط به کنترل ممکن است موجب ناراحتی شما بشود . پرستاران بطور مکرر در حرکت، سرفه و تنفس عمیق به شما کمک خواهند کرد تا به سلامت دوره بهبودی را سپری کنید .اعضاء خانواده و دوستان نزدیک به ملاقات شما خواهند آمد . پرستار واحد مراقبت ویژه به ملاقات کنندگان راجع به ساعات مناسب ملاقات توضیحاتی خواهند داد .وقتی که مراقبت و کنترل بخش ویژه لازم نباشد ، شما به واحد بعدی و یا بخش مراقبت عادی بیمارستان منتقل خواهید شد . مدت بستری بین ۱ الی ۷ روز می باشد . اغلب بیماران ازچگونگی احساس بهبودی و توانائی از سرگیری برخی فعالیتهای عادی زندگی نظیر راه رفتن، خوردن، استحمام متعجب می شوند . بسیاری از بیماران روز بعد از عمل راه می روند .

 
 
برنامه ریزی آینده :

زندگی با دریچه مصنوعی موجب می شود که بیمار فکر کند نیاز به روش زندگی جدیدی دارد ولی در واقع بیماران بعد از عمل احساس بهتری خواهند داشت زیرا دیگر علائم بیماری دریچه ای وجود ندارد .معمولا بیماران در می یابند که علائم بیماری بتدریج در طول چند هفته اول بعد از عمل بهبود می یابد ولی متوجه می شوند که برای ایجاد تغییرات قابل توجه، چندین هفته یا ماه (دوره نقاهت) زمان لازم است .

پزشک برای تسهیل بهبودی در منزل رژیم خاص ورزشی را تجویز و شاید رژیم غذائی خاصی را نیز توصیه نماید . شما می توانید با کمک پزشک اهداف واقع بینانه ای را برای افزایش فعالیت جسمانی مشخص نمائید . این نکته حائز اهمیت است که شما راهنمائیهای خاصی برای از سرگیری فعالیتهای خانگی نظیرخانه داری، ورزش، رانندگی و بازگشت به کار را دریافت نمائید .

اغلب بیماران احساسات غیر منتظره ای نظیر موارد زیر را بعد از عمل تجربه می کنند :

احساس سرخوشی به مدت چند روز
بی اشتهائی و احساس بدمزگی غذا که بیش از یک ماه ادامه می یابد .
اختلال خواب به مدت چند هفته
اختلال بینایی (کره چشم بطور موقت آب را جذب می کند که در بینایی اثراتی گذاشته و موجب می شود که عینک نامناسب به نظر برسد )
تورم پاها به مدت چند هفته
آگاهی از این موارد نگرانی شما را در مورد این که فقط شما چنین احساساتی دارید، کم می کند.

هدف از تعویض دریچه :

کاستن از فشار و بار زیاد بر روی قلب، بهبود کیفیت زندگی با کاهش یافتن تنگی نفس، کاهش طپش قلب، افزایش فعالیتهای اجتماعی و اقتصادی، ترک کردن خانه نشینی، بالارفتن روحیه زندگی و تلاش .

برنامه غذایی :

مصرف نکردن نمک، البته نباید تصور کنید که با مصرف نکردن اصلا نمک به بدن شما نمی رسد چرا که در مواد غذایی مصرفی شما مثل نان، سبزیجات، میوه جات  و … نمک وجود دارد و به بدن شمارسیده و نیاز بدن را برآورده می کند .

چرا نمک مصرف نکنیم ؟

چون نمک همراه خود آب را در بدن و در داخل رگها نگه می دارد . آب زیاد باعث بار و فشار زیاد بر روی قلب می شود .دریچه های موجود از بهترین نوع دریچه های مصرفی در جهان می باشد ودرمقایسه با دریچه های قدیمی صدای کمتری (دریچه های فلزی) دارند . با افزایش فعالیت، اضطراب، نگرانی و … تعداد ضربانات قلب شما افزایش می یابد و بالطبع صدای دریچه نیز بیشتر به گوش می رسد که در این مواقع جای نگرانی وجود ندارد . بعضی وقتها در اثر بی نظمی قلب،تعداد ضربانات قلب زیاد شده و در نتیجه صدای دریچه نیز زیاد به گوش می رسد . اگر این حالت باتنگی نفس همراه باشد باید زود به پزشک مراجعه کرد ، ولی اگر همراه با تنگی نفس  نباشد بعداز استراحت کوتاه مدت، اگر بهبودی حاصل نشد، به پزشک مراجعه نمایید . بطور کلی شنیدن صدای دریچه گواه بر کارکرد آن دریچه می باشد .

 
 
عمر دریچه :

دریچه ها به سه نوع تقسیم می شوند :

دریچه های گاوی یا خوکی – دریچه های فلزی – دریچه های انسانی

عمر متوسط دریچه های خوکی یا گاوی ۱۰ سال است که بعد از مدت فوق، دوباره باید بیمارعمل شده و دریچه خراب برداشته شده و دریچه دیگر جایگزین آن گردد که این عمل به مراتب مخاطرات و مشکلات بیشتری در مقایسه با عمل اول دارد . هرچه در سنین پائین تر دریچه های خوکی یا گاوی گذاشته شود، سرعت خراب شدن آن بیشتر و در نتیجه عمر دریچه کوتاه خواهد بود . ولی در سنین بالای ۶۰ سال عمر متوسط این دریچه ها بالاست .

دریچه های انسانی مختصری از دریچه های خوکی یا گاوی عمر بیشتری دارند . دریچه های فلزی بنا به ادعای کارخانه های سازنده عمر بیش از ۵۰ سال دارند . اما بعد از گذاشتن درداخل قلب مراقبت خاصی را می طلبد .

آنچه باید به خاطر سپرد :

خون انسان در برخورد با دریچه های مصنوعی تمایل به تشکیل لخته دارد و تشکیل لخته دراطراف دریچه نیز در کارکرد آن اختلال ایجاد می کند . بنابراین باید سیستم انعقادی (لخته شدن) خون را ضعیف بکنیم.

یکی از راهها، مصرف قرص ضعیف کننده سیستم انعقادی می باشد .  اگر در مصرف قرص فوق سهل انگاری کنید هیچ ضمانتی در کارکرد دریچه های شما وجود ندارد . افراد مختلف جامعه نسبت به مصرف قرص فوق واکنشهای مختلفی نشان می دهند . بطور مثال فردی ممکن است با مصرف نصف قرص روزانه، سیستم انعقادیش ضعیف گردد فرد دیگر ممکن است با مصرف دو قرص روزانه سیستم انعقادیش ضعیف گردد و … بنابراین نمی دانیم شما بامصرف چقدراز این قرص، لخته شدن خونتان ضعیف خواهد شد . پس با آزمایش متناوب  بعد ازعمل ، واکنش شما به داروی فوق سنجیده می شود . این آزمایش ، پروترومپین (PT)نام دارد. بعد از تنظیم اولیه آزمایش شما و مشخص کردن مقدار مصرفی داروی فوق از بیمارستان مرخص می گردید . ولی چون غذاهای مصرفی در منزل با غذاهای بیمارستان فرق می کند وغذاهای مختلف نیز روی آزمایش (PT) تاثیر می  گذارند و پس از آن حداقل هر ۱-۲ ماه براساس نظر پزشک معالج باید یکبار آزمایش(PT) را انجام دهید و بهتر است جواب آزمایشات دردفترچه(PT) توسط پزشک نوشته شود .

داروی فوق باید طوری برای شما تنظیم گردد که سیستم انعقادی را تا حدی که خون لخته نشود ضعیف کند . چون اگر سیستم لخته کردن خون را زیاد ضعیف کند آنوقت ممکن است خونریزی اتفاق افتد . خونریزی ممکن است بصورتهای زیر با شدت کم یا زیاد اتفاق بیفتد :

خونمردگی زیر پوست – خونریزی زیاد از دندانها موقع مسواک زدن – ادرار با رنگ قرمز – درخانمها مقدار خونریزی زمان قاعدگی بیشتر شده و یا مدت زمان زیادی طول بکشد – خونریزی از بینی – سیاه شدن (مثل قیر) مدفوع  و …

در مواجهه با چنین حالاتی به پزشک مراجعه نمائید . گفته های بالا اهمیت مصرف درست داروی وارفارین یا کومادین را گوشزد می کند .

 
 
پیشگیری از عفونت :

-موقع کشیدن یا پر کردن دندان و نیز در خانمها جهت اقدامات تشخیصی یا درمانی در دستگاه تناسلی مثل کورتاژ و دیگر اعمال جراحی کوچک ، میکربها می توانند وارد جریان خون شوند .برای پیشگیری و مقابله با میکربهای وارد شده به خون دستورالعمل تجویز آنتی بیوتیک نیز به شماداده می شود . با ارائه دستورالعمل فوق به دندانپزشک یا سایر پزشکان به آنها اطلاع دهید که شمایک دریچه مصنوعی در قلب خود دارید.

-بعد از عمل جراحی برخی از بیماران متوجه می شوند که مچ پا یا ساقهایشان ورم کرده واحساس سنگینی شکم می کنند که گاهی تنگی نفس نیز به آنها افزوده می شود و با مشاهده این علائم به پزشک مربوطه مراجعه نمایید .

-بعد از عمل جراحی و بهبودی ، بعضی از بیماران در مراقبت های بعد از عمل مثل رعایت رژیم غذایی کم نمک و مصرف داروهای لازم، سهل انگاری می کنند . لازم است که ذکر گردد که سهل انگاری و عدم اطاعت از دستورات پزشک در مورد مصرف دارو و رژیم غذایی و فعالیت بدنی ممکن است برای شما مخاطره آمیز باشد .

بهتر است برای بهداشت دهان و دندان از مسواکهای نرم استفاده نمایید .
بهتر است خانمهای دارای دریچه مصنوعی در سنین باروری از مصرف قرص های ضد حاملگی پرهیز نمایند .

جراحی دریچه قلب چیست ؟
دریچه های قلب چه وظیفه ای را بر عهده دارند ؟
چهار دریچه قلبی از یکسری پرده های بافتی نازک (اما محکم) تشکیل شده اند که با پمپ کردن خون توسط قلب بازو بسته می شوند . عملکرد صحیح آنهابرای اطمینان از جریان صحیح خون در قلب ضروری است. هنگامیکه در هر ضربان، دریچه های قلب شما به سمت عقب و جلو تحت کشش قرار می گیرند، واقعاکار سختی را انجام می دهند.
 قلب شما دارای ۴ حفره یا اطاق است. هر حفره دارای یک دریچه است که به عنوان یک در عمل می کند . ۴ دریچه جهت برقراری مسیر صحیح خون در قلب شما بازو بسته می شوند .
 
 
 
انواع مشکلات دریچه ای کدامند ؟
مشکلات دریچه ای قلب سبب می شوند که قلب شما به سختی کار کند و ممکن است منجر به نارسایی قلبی شوند.
در برخی از موارد دریچه ها :
 به خوبی باز نمی شوند (تنگی دریچه).
 اجازه نمی دهند که خون به خوبی از داخل آنها جریان پیدا کنند (باز هم تنگی دریچه نامیده می شود ) .
 بخوبی بسته نمی شوند و اجازه نشت مایع را هنگامی که نباید این حالت رخ بدهد، می دهند . این حالت بی کفایتی یا نارسایی دریچه اطلاق می شود .
 پرولاپس (افتادگی دریچه ) . در این حالت پرده های دریچه میترال به شکل مناسب بسته نمی شوند (در زنان شایع تر است). با افزایش فشار داخل بطن چپ ، پرده های دریچه میترال به داخل دهلیز چپ فشار داده می شوند که ممکن است سبب نشت مقداراندکی خون شود .
 
 
چه چیزی سبب مشکلات دریچه ای می شود ؟
 ممکن است یک مشکل کوچک مادرزادی ترمیم نشده دریچه های قلب، بعد هاسبب بروز مشکلاتی شده و در طول زندگی وضعیت آنها بدتر شود .
 افزایش سن سبب تضعیف یا سخت شدن دریچه ها می شوند.
 برخی ازبیماری ها سبب تخریب دریچه ها یا آسیب به آنها می شوند .
 
 
 
چه کارهایی می توان انجام داد ؟
 ممکن است بررسی سالانه توسط پزشک، استفاده از دارو و رعایت شیوه سالم زندگی ، ضروری باشند.
 ممکن است در برخی از موارد انجام عمل جراحی به منظور ترمیم دریچه تخریب شده، ضروری باشد .
 ممکن است در برخی از موارد، ضروری باشد که دریچه در آورده شده و توسط یک دریچه مصنوعی جدید جایگزین شود . از پزشک خود بخواهید که در مورد انواع متفاوت دریچه های مصنوعی به شما توضیح دهد .
 
 
 
جراحی دریچه قلب چگونه است ؟
در برخی از مشکلات دریچه های قلبی، بهترین درمان جراحی است . ممکن است پزشک شما اطلاعات بیشتری به شما بدهد اما برخی از نکات به شرح زیر است :
 شما در طول عمل(۳ تا ۵ ساعت) خواب هستید.
 پس از جراحی، شما به بخش مراقبت های ویژه یاآی سی یو (ICU) منتقل می شوید .
 اعضای خانواده شما می توانند در آی سی یو (ICU)ملاقات مختصری با شما داشته باشند.
 
 
 
پس از آن چه چطور ؟
 پس از ترک آی سی یو، شما به بخش معمولی منتقل می شوید .
 در محل برش جراحی احساس درد و سفتی می کنید .
 جهت پاک کردن مایعات موجود در ریه ها، شما باید عمیقا نفس بکشید و شدیدا سرفه بکنید .
 به شما دارو داده می شود .
 در عرض یک تا دو روز می توانید بلند شوید و شروع به حرکت کنید .
 می توانید تغذیه معمولی را آغاز کنید . البته مصرف نمک باید محدود شود .
شما هرروز احساس بهتری داشته و قوی تر می شوید .
 
 
 
من چگونه می توانم بیشتر یاد بگیرم ؟
با پزشک ، پرستار یا مشاور سلامتی خود مشورت کنید . اگر مبتلا به بیماری قلبی می باشید یا قبلا دچار سکته مغزی شده اید، ممکن است اعضای خانواده شما در معرض خطر باشند . ایجاد تغییرات در شیوه زندگی آنها جهت کاهش میزان خطر مهم است .
شما می توانید از کتابچه ها و بروشورهای علمی جهت انتخاب زندگی سالمتر و کاهش میزان خطر ، کنترل بیماری و مراقبت از افراد مورد علاقه تان استفاده کنید .دانایی توانایی است بنابراین بیشتر بیاموزید و بیشتر زندگی کنید.
 
 
 
آیا پرسش یا توضیحی از پزشک خود دارید ؟
دقایقی را برای یادداشت سوالات خود در ملاقات بعدی خود با پزشکتان اختصاص دهید. برای مثال:
آیا دریچه مصنوعی برای من مشکلی را بوجود خواهد آورد ؟
من چه زمانی می توانم به سرکارخودم برگردم ؟

 

زنی که تعویض دریچه قلب شده و داروی « وارفارین » مصرف می کند آیا می تواند باردار شود ؟

استفاده از داروی وارفارین در دوران بارداری مساله پیچیده و بغرنجی است . استفاده از این دارو حتی در افراد غیر حامله نیز نیازمند کنترلهای لازم و آزمایشهای مقتضی است تا چه رسد به افراد حامله .

گرچه گزارش هایی مبنی بر اینکه برخی از زنان باردار که در تمام مدت بارداری از این دارو استفاده کرده بودند ، فرزندان سالم و زایمان بدون مشکل داشته اند وجود دارد اما این موارد نادر و استفاده از این دارو برای زنان باردار بسیار خطرناک است .

این دارو می تواند خطرات توارثی ( اثرات سوء بر جنین ) و خونریزی ایجاد کند .

جراحان قلب سعی می کنند برای افرادی که تمایل به حاملگی دارند از دریچه های غیر مصنوعی ( حیوانی یا انسانی ) استفاده کنند . ولی در صورتیکه چاره ای استفاده از دریچه مصنوعی نباشد توصیه اول عدم بارداری تا آخر عمر است .

البته در صورت اصرار بیمار و خانواده اش و با قبول مسئولیت خطرات احتمالی ، در ماههای نخست بارداری و هم چنین در هفته های آخر بارداری ( که خطر خونریزی مادر و زایمان بیشتر است ) « مپارین » به جای « وارفارین » برای بیمارتجویز می شود .

 توصیه ما به شما این است که اگر تصمیم به بارداری دارید حتما در تمام طول حاملگی تحت نظر متخصص قلب و متخصص زنان و زایمان قرار داشته باشید.

+ نوشته شده در  پنجشنبه 17 دی1388ساعت 16:44  توسط پزشک من  | 

آنفولانزا - یا-سرماخوردگی


سرما خوردگی وآنفولانزا علائمی مشابه دارند. سرما خوردگی معمولا خفیف تر است در حالی که آنفولانزا علائم شدید تری دارد. هنگام سرما خوردگی معمولاعلاوه بر احساس خستگی عطسه و سرفه می کنید و آبریزش بینی دارید. ممکن است تب نداشته یا تب پایینی داشته باشید. (فقط یک یا 2 درجه بالا تر از حد طبیعی). هچنین ممکن است کوفتگی عضلانی یا سوزش گلو، اشک ریزش وسر درد هم داشته باشید. آنفولانزا ناگهان شروع شده و بسیار آزار دهنده است. شما احساس ضعف و خستگی می کنید و تب دارید. علائـــم دیگر شامل سرفه های خشک، آبریزش از بینی، لرز، درد عضلانی، سر درد شدید، درد چشم وگلو درد میشود. مدت زمان بیشتری طول می کشد تا آنفولانزا کاملا خوب شود اما در سرما خوردگی این مدت کوتاه تر است.
علت سرما خوردگی و آنفولانزا چیست؟
بیش از ۱۰۰ نوع ویروس مختلف می توانند سرما خوردگی ایجاد کنند. امــــــا ویروس هایی که باعث آنفولانزا می شوند زیاد نیستند. همین مطلب یعنی انواع کم ویروسهایی که باعث آنفولانزا می شوند باعث شده واکسن هایی تهیه شود که به پیشگیری از آنفولانزا کمک می کنند. اما در مورد سرما خوردگی ساختن واکسن به دلیل تعداد زیاد ویروسها میسر نیست.
داروهای قابل مصرف بدون دستور پزشک
ترکیبات زیر در داروهایی که برای سرما خوردگی و آنفولانزا تجویز می شوند وجود دارند. قبل از مصرف داروها بر چسب آنها را با دقت بخوانید. اگر سوالی داشتید حتما از پزشک یا داروساز بپرسید.
- داروهای ضد التهاب و آرام بخشها معمولا درد را بهبود بخشیده، تب را پایین می آورند. بعضی از این داروها شامل استامینوفن، آسپرین، ایبوبروفن، کتوبروفن و ناپروکسن می شوند. بچه ها و کودکان نباید آسپرین بخورند.
- داروهای ضد سرفه که باعث قطع سرفه می شوند مثل دکسترومتورفان.
در صورتی که سرفه شما حاوی ترشحات است از این دارو استفاده نکنید.
- اکسپکتورانت ها که موجب رقیق تر شدن ترشحات گلو می شوند و باعث می گردند هنگام سرفه این ترشحات راحت تر خارج شوند. یکی از انواع این دارو ها گایفنزین است.
- ضد احتقان هایی که به داخل بینی ریخته شده و باعث کاهش احتقان بینی می شوند، نمونه ای از این داروها پسودوافدرین است.
در مورد داروها
هیچ درمان یا داروی خاصی برای بهبود سرما خوردگی و آنفولانزا وجود ندارد. آنتی بیوتیکها ویروسها را از بین نمی برند. بعضی از داروها فقط به بر طرف شدن علائم آنفولانزا و سرما خوردگی کمک می کنند. قبل از دادن هر گونه دارویی به فرزندان خود حتما با پزشک مشورت کنید. شما می توانید داروهای سرما خوردگی و آنفولانزا را بدون تجویز پزشک از داروخانه ها تهیه کنید. بعضی از داروهای تجویزشده به نــام ضد ویروسها می توانند به بر طرف شدن علائم آنفولانزا کمک کنند. این داروها در صورتیکه سریع و بلا فاصله بعد از آغاز بیماری مصرف شوند باعث ایجاد احساس بهبودی می شوند. این داروها می توانند به صورت قرص یا استنشاقی مصرف شوند. انواع استنشاقی ممکن است برای بعضی از افراد مبتلا به آسم یا بیماری مزمن ریوی ایجاد مشکل نماید. در صورتیکه مبتلا به آسم هستید و برای درمان سرماخورد گی و آنفولانزا به پزشک مراجعه کرده اید حتما ابتلای خود به آسم را به وی گوشزد کنید.
درمان علائم سرما خوردگی و آنفولانزا
- در خانه بمانید و استراحت کنید مخصوصا در هنگام بروز تب.
- سیگار نکشید و از همراهی با افرادیکه سیگارمیکشند اجتناب کنید.
- مایعات فراوان بنوشید مثل آب، آب میوه و سوپ رقیق شده.
- از نوشیدن الکل پرهیز کنید.
- با آب نمک ولرم چند بار در روز غرغره کنید این کار باعث می شود سوزش گلو بهبود یابد. اسپری های گلو نیز به کاهش درد گلو کمک می کنند.
- قطره های بینی که حاوی آب و نمک(سرم فیزیولوژی) هستند به کاهش ترشحات بینی و مرطوب شدن پوست داخل بینی کمک می کنند.
چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟
در بعضی موارد، نبازی به دیدن پزشک نیست. شما می توانید علائم را با پیگیری توصیه های بالا درمان کنید. فقط در صورتیکه در ابتدا علائم آنفولانزا را داشتید به پزشک خود اطلاع دهید تا پزشک داروهای ضد ویروس تجویز نماید. همچنین وقتی هر کدام از موارد زیر را مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید.
- سرما خوردگی که بیش از ۱۰ روز طول کشیده است.
- گوش درد یا خروج ترشح از بینی
- درد شدید در صورت یا پیشانی
- تب بالای ۳۸ درجه
- تنفس کوتاه
- خشونت صدا، سوزش گلو یا سرفه مداوم
- خس خس سینه
+ نوشته شده در  شنبه 28 آذر1388ساعت 21:14  توسط پزشک من  | 

فواید سیب زمینی

 

سیب زمینی یك منبع غذایی عامه پسند است. متاسفانه اكثر مردم سیب‌زمینی را به صورت سرخ‌كرده در روغن فراوان یا چیپس سیب‌زمینی و حتی سیب زمینی پخته را همراه با چربیهایی مثل كره، خامه ترش، پنیر ذوب شده می‌خورند. این كار حتی سیب زمینی پخته را عاملی برای بروز حمله قلبی می‌سازد. ازافزودن چربی اضافه و سرخ كردن آن اجتناب كنید. سیب زمینی پخته یك غذای استثنایی مفید با كالری كم، فیبر غذایی بالاست كه قدرت دفاعی چشمگیری در برابر بیماریهای ـ قلبی عروقی و سرطان دارد.

سیب زمینی غنی از ویتامینC، B6، مس، پتاسیم، منگنز و فیبرغذایی است. سیب زمینی همچنین حاوی مواد مغذی گیاهی متنوعی است كه فعالیت آنتی اكسیدانتی دارند، كه از بین این مواد مغذی می‌توان به كاروتنوئیدها، فلاونوئیدها و اسید سافئیك و همچنین غده پروتئینی منحصر به فردی چون پاتائین اشاره كرد كه ضد رادیكالهای آزاد فعالیت می‌كنند.

مواد موجود در 100 گرم سیب زمینی
 
ویتامین C
15.74 میلی گرم
ویتامین B6 0.42 میلی گرم
مس 0.37 میلی گرم
پتاسیم 509.96 میلی گرم
منگنز 0.28 میلی گرم
تریپتوفان 0.04 گرم
فیبر 2.93 گرم
 

كاهش دهنده فشار خون

دانشمندان انگلستان ، تركیبات كاهش دهنده فشار خون به نام كوكوامینس  را در سیب زمینی شناسایی كرده‌اند. قبلاً فقط در lycium chinense، یك گیاه كمیاب كه از پوست آن برای تهیه دم كرده‌ای در داروهای عطاری چینی یافت شده بود، ولی در نوع جدیدی از تحقیقات به نام متابولومیك، كوكوامینس در سیب‌زمینی هم یافت شد.

تا آن زمان دانشمندان در زمان تجزیه و تحلیل ساختار یك گیاه باید می‌دانستند كه به دنبال چه هستند و معمولاً در جستجوی تركیبات مشخصی بودند. اما اكنون تكنیكهای متابولومیك، محققان را قادر به یافتن مواد غیر منتظره با تجزیه و تحلیل 100و یا حتی 1000 مولكول كوچك تولید شده از یك ارگانیسم می‌سازد.

به جز سیب زمینی محققان روی گوجه فرنگی نیز تحقیق انجام داده‌اند چون این محصول هم جزء خانواده solanceae-aslycium است.

ویتامین B6 سلولهای مغز را می‌سازد.

ویتامین B6 موجود در یك فنجان سیب زمینی پخته 21 درصد ارزش غذایی روزانه بدن را فراهم می‌سازد. ویتامین B6 در بیش از 100 نوع واكنش آنزیمی ‌وجود دارد. آنزیمها پروتئینهایی هستند كه به واكنشهای شیمیایی كمك می‌كنند، بنابراین ویتامین B6 در همه جای بدن فعال هستند. بسیاری از گروههای سازنده پروتئین، آمینواسیدها برای تولیدات خود به B6 نیاز دارند مانند اسیدهای ناكلیك استفاده شده در ایجادDNA بدن. چون اسیدهای ناكلیك و آمینو بخشهای مهم درتشكیل سلول جدید هستند، ویتامین B6 برای تشكیل سلولهای جدید در بدن لازم و ضروری است. تولید (Heme  مركز پروتئین گلبولهای قرمز خون) و فسفولیپیدها(تركیبات غشای سلولی كه ارتباط بین سلولها را فراهم می‌سازد)به وجود ویتامین B6 بستگی دارد.

ویتامین B6ـ سلول مغزی و فعالیت سیستم عصبی

ویتامین B6 نقشهای بسیاری در سیستم عصبی دارند، كه بسیاری از آنها فعالیتهای عصبی را شامل می‌شوند. B6 برای تولید  aminesآمینها ضروری است، كه یك نوع پیام رسانی مولكولی یا فرستنده عصبی است كه سیستم عصبی برای انتقال پیامها از یك عصب به عصب بعدی به آن نیاز دارد.

برای تولید سروتونین كه كمبود آن باعث افسردگی می‌شود، ملاتونین، هورمونی كه برای خواب شبانه به آن نیاز داریم، آدرنالین و نوراپی نفرین، هورمونهایی كه به ما كمك می‌كند تا به استرس واكنش نشان دهیم و GABA برای عملكرد طبیعی مغز به ویتامین B6 نیاز داریم.

ویتامین  B6ـ محافظ در برابر بیماریهای قلبی عروقی

ویتامین B6 نقشی اساسی درمتیلاسیون دارد، یك فرایند شیمیایی كه در آن گروههای متیلیك از یك مولكول به مولكول دیگر منتقل می‌شوند. بسیاری از مراحل شیمیایی مهم دربدن به وسیله متیلاسیون انجام می‌شوند. مثلاً ژنها در این روش می‌توانند فعال یا غیر فعال شوند. متیلاسیون برای سلامت قلب و عروق نیزمهم است. متیلاسیون یك مولكول خطرناك پتانسیل به نام هوموسیستین را به تركیبی بی‌خطر تبدیل می‌كند. هوموسیستین مستقیماً می‌تواند به دیواره رگهای خونی آسیب برساند و پیشروی تصلب شرائین را افزایش دهد.  مقدار زیاد هوموسیستین خطر حمله قلبی و سكته را افزایش می‌دهد. خوردن غذاهای سرشار از ویتامین B6 میزان هوموسیستین را پائین نگه می‌دارد.

یك سیب زمینی 11 درصد فیبر روزانه بدن را مهیا می‌كند اما به یاد داشته‌باشید كه فیبر سیب‌زمینی در پوست آن است. اگر می‌خواهید كلسترول پائین داشته باشید، از قولون سرطان به دور باشید، بدانید كه خوردن پوست سیب زمینی بهتر از خوردن خود سیب زمینی است.

ویتامین B6 _ انجام فعالیتهای پر قدرت

ویتامین B6 برای اختلال درگلیكوژن ضروری است، حالتی كه قند درسلولهای ماهیچه‌ای و یا كبد ذخیره شده است، بنابراین این ویتامین نقش كلیدی در فعالیتهای ورزشی پر قدرت و استقامتی دارد.

+ نوشته شده در  دوشنبه 9 آذر1388ساعت 13:11  توسط پزشک من  | 

مراقبت از بینی بعد از جراحی

                                                    در طی دوران پس از جراحی روند ترمیم زخمها و التیام بافت ها باید در مسیر مناسب خود قرار گیرد. بنابراین حصول به نتایج مطلوب در جراحی پلاستیک بینی بدون انجام مراقبت های دقیق از جانب پزشک و بیمار امکان پذیر نیست.

در ساعت های ابتدایی پس از جراحی، خونریزی جزئی به صورت نشت خون از کنار پانسمان بینی امری طبیعی است و جای نگرانی ندارد. در این مواقع می توان به کمک دستمال کاغذی مرطوب صورت بیمار را تمیز نمود.

گاهی در ساعات اولیه پس از به هوش آمدن بیمار احساس گلودرد می کند که ممکن است بخاطر اثر لوله بیهوشی باشد.

در بعضی از بیماران به علت وسعت زیاد اقدامات جراحی در قسمت استخوانی بینی، ممکن است کبودی دور چشم بیشتر نمایان شود. حتی گاهی اوقات قسمتی از سفیدی چشم دچار خونمردگی می شود. هیچکدام از موارد مذکور اهمیتی در نتیجه نهایی عمل جراحی نداشته و موقت هستند. گاهی از مواقع تورم ظرف روز اول و دوم افزوده شده و به قله خود در روز سوم می رسد که نباید باعث نگرانی شود.

در 24 ساعت اول پس از عمل بهتر است در جهت کاهش تورم دور چشم از کیسه یخ بر روی چشم ها استفاده شود. ساده ترین راه این است که دو عدد دستکش از جنس لاتکس با سه تا چهار قطعه مکعبی یخ در هر کدام پرشود و سپس دو دستکش به یکدیگر گره زده شده و بر روی چشم های بیمار قرار گیرد. در صورت آب شدن کامل یخ ها، لازم است این کار تکرار شود.

در مواردی که پس از عمل جراحی، در داخل بینی بیمار پانسمان قرار داده شده باشد، این پانسمان ها در روز اول تا سوم پس از عمل توسط جراح خارج می شوند.

در انتهای عمل جراحی بر روی بینی بیمار قالبی از جنس پلیمر سبک (به جای گچ که سابقا استفاده می شد) گذاشته می شود. این قالب بین روز چهارم تا هفتم توسط جراح از روی بینی برداشته می شود. در طی این مدت لازم است از وارد شدن هر ضربه و نیز از دست زدن به آن اجتناب شود. در همان روز برداشتن قالب بیمار می تواند قبل از مراجعه به مطب به طور کامل به حمام برود و سر و صورت خود را بشوید. در این حالت چسب ها شل می شود و برداشتن قالب را تسهیل می کند.

معمولا هیچ برش و یا بخیه ای بر روی پوست بینی وجود ندارد. در تعدادی از بیماران که بخیه دارند، بین روز چهارم تا هفتم توسط جراح بخیه بینی برداشته می شود.  

پس از برداشتن قالب، با استفاده از چسب های ضدحساسیت بر روی بینی، سعی می شود تا ثبات بیشتری برای بینی در روند ترمیمی تامین گردد. مدت زمان استفاده از این چسب ها در بیماران مختلف متفاوت است.

در مواردی که توام با جراحی پلاستیک بینی، جراحی انحراف تیغه بینی نیز انجام شده باشد، در بسیاری از این موارد ورقه هایی از جنس سیلیکون به طور موقت در دو طرف تیغه بینی قرار داده می شود تا از چسبندگی و عود انحراف جلوگیری شود. این ورقه ها معمولا بین هفته اول تا سوم توسط جراح از داخل بینی بیرون آورده می شوند.

در طی این چند هفته پس از عمل به علت جمع شدن و خشک شدن ترشحات در داخل بینی ممکن است تنفس مشکل شود. برای رفع این مساله بیمار می تواند روزانه در چند نوبت محلول سرم نمکی نرمال را با استفاده از یک سرنگ 20 سی سی بدون سوزن در حالی که در دستشویی ایستاده است، در بینی خود بریزد، به طوری که بدون خیس شدن چسب ها، مقداری از ترشحات بینی شستشو داده شود و خارج گردد.

تا دو هفته پس از عمل سعی شود از تخلیه ترشحات بینی با فشار خودداری شود.

 

در بعضی از بیماران در هفته های اول پس از عمل ممکن است لب بالا مقداری بیحس باشد. این حالت ظرف چند هفته از بین می رود.

در افراد شاغل معمولا یک هفته مرخصی برای انجام این عمل و دوران پس از آن کافی است. این زمان بسته به وضعیت و تمایل بیمار قابل تمدید است. رفتن به مسافرت نیز بعد از 5 تا 7 روز بعد از عمل بلامانع است.

در هفته های اول پس از عمل لازم است از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری شود. اشعه آفتاب موجب افزلیش ورم بینی می شود. همچنین لازم است از قرار گرفتن در معرض وسایل حرارت زا مانند اجاق گاز خودداری شود.

در طی روزهای اول پس از عمل از هر گونه ضربه به بینی باید پرهیز شود. به عنوان مثال در هنگام خواب باید طاق باز خوابید و در هنگام پوشیدن و درآوردن لباس از لباس های دگمه دار یا زیپ دار استفاده کرد تا ضربه ای به بینی وارد نشود.

در هنگام خوابیدن سعی شود نیم تنه بالاتر از پاها قرار گیرد تا ورم کمتری در ناحیه صورت ایجاد شود. می توان در منزل با گذاشتن بالش هایی در زیر تشک، شیب حدود 30 درجه را ایجاد کرد. نشستن یا ایستاده بودن در روز اول نه تنها مانعی ندارد بلکه بهتر از این است که بیمار درازکش باشد چرا که این حالت عمودی به کاهش ورم کمک می کند.

در هفته های اول پس از عمل لازم است از فعالیت های بدنی شدید و ورزش های سنگین اجتناب شود، بویژه ورزش هایی که موجب برافروخته شدن صورت می شوند. از ورزش های رزمی و یا ورزش هایی که با احتمال ضربات توپ به بینی همراهند مدت زمان بیشتری باید اجتناب شود.

هیچ محدودیت غذایی وجود ندارد بجز آن که از خوردن غذاهایی که به جویدن طولانی نیاز دارند، مانند استیک، کباب برگ، ساندویچ و امثال آنها در هفته های اول باید پرهیز شود. در طی روزهای اول پس از جراحی بهتر است گوشت و مواد مغذی دیگر ابتدا در مخلوط کن نرم شود تا جویدن کمتری لازم باشد. همچنین از خوردن چای و قهوه داغ در این روزها اجتناب شود. نوشیدن مایعات کافی مانند آب میوه و سوپ در رفع خشکی دهان کمک می کند.

در هفته اول پس از عمل سعی شود عطسه با داهان باز انجام شود و از حرکات شدید صورت در هنگام خنده و و نیز ازگریه اجتناب شود.

می توان با استفاده از مسواک نرم دندان ها را مسواک رد به شرطی که از دستکاری لب بالا اجتناب شود.

شستن صورت یا حمام کردن به شرطی که پانسمان روی بینی خیس نشود بلامانع است.

به مدت یک ماه پس از عمل از شنا کردن، آفتاب گرفتن و سونا خودداری شود. شیرجه به مدت دو ماه  و اسکی روی آب به مدت سه ماه باید کنارگذاشته شود.

از گذاشتن عینک طبی یا آفتابی به مدت یکماه خودداری شود. در صورتی که با استفاده از چسب ضد حساسیت عینک به پیشانی متصل شود، از همان روز اول می توان از عینک استفاده نمود.

استفاده از لنزهای تماسی چشم  روز بعد از عمل بلامانع است.

استفاده از مواد آرایشی بلامانع است.

بخاطر اثر چسب های بینی بعضی از بیماران ممکن است تصور نمایند که بینی ایشان بیش از حد بالا برده شده است، اما پس از برداشتن چسب ها نوک بینی به تدریج در وضعیت طبیعی خود قرار می گیرد.

حدود 70 درصد ورم در دو هفته اول پس از عمل می خوابد. 15 درصد ظرف دو ماه، 10 درصد ظرف یک سال و باقی ورم به تدریج ظرف دو سال فروکش می کند.  تصاویر1، 2 و 3 به ترتیب یک بیمار عمل شده توسط مولف را پیش از عمل، یک ماه پس از عمل، و یک سال پس از عمل نشان می دهد. تفاوت بینی یک ماه و یک سال پس از جراحی کاملا مشهود است.  معمولا نوک بینی آخرین جایی است که ورم آن می خوابد.

اکثر بیماران درد مهمی پس از عمل ندارند. گاهی به علت پانسمان داخل بینی احساس سنگینی و درد خفیف در ناحیه صورت و پیشانی وجود دارد و با مسکن های ساده مانند استامینوفن قابل رفع است. از خوردن مسکن هایی مانند آسپیرین یا بروفن، قبل و بعد از عمل باید خودداری شود زیرا با کاهش انعقادپذیری خون، تمایل به خونریزی را افزایش می دهند.

به علت چسب هایی که پس از عمل برروی بینی زده می شود، ممکن است در ماه های اول پس از عمل پوست بینی چرب تر باشد و نیز در افراد مستعد جوش های صورت بیشتر شود که در این موارد توسط پزشک داروهای مناسب تجویز می شود.

در روزهای اول پس از عمل گاهی حالت افسردگی برای بیمار ایجاد می شود . استرس پیش از عمل، تورم صورت و چشم ها، شکل جدید بینی و تغییراتی که برای اولین بار توسط بیمار مشاهده می شود و ممکن است برای او غیر منتظره باشد از عوامل موثر در این نگرانی زودگذر هستند. گاهی همراهان بیمار با اظهار نظرهای پی در پی که مبتنی بر دید هندسی و درشت نمایی تلسکوپیک است، دید لوله تفنگی با زاویه ای بسیار باریک را در نگاه به بینی به بیمار القا می کنند و موجب تشدید وسواس و نگرانی بیمار می شوند.

پس از هفته های اول در تعدادی از بیماران ممکن است نوک بینی ورم زیادی داشته باشد. به خصوص در بینی های گوشتی مدت زمان بیشتری طول می کشد تا ورم بینی فروکش نماید و در طی این مدت موقتا بینی بزرگ جلوه می کند به طوری که حتی برخی از اطرافیان که تصویر چهره قبلی بیمار را دست خود ندارند تصور می نمایند که بینی حتی بزرگتر هم شده است. بدیهی است که اگر بینی گوشتی با وجود ورم زیاد کوچک باشد، پس از فروکش کردن ورم یک بینی غیرطبیعی خواهد شد.

دست كم دو سال براي اظهار نظر نهايي در مورد نتيجه عمل بايد صبر كرد. بسياري از بيماران چند هفته پس از عمل درحاليكه هنوز ورم بيني بطور كامل فروكش نكرده است با نگاهي موشكافانه درجلوي آينه ساعتها به نظاره بيني خود مي نشينند. اين نگاه موشكافانه كه تنها به بيني معطوف بوده و به ساير اعضا صورت توجهي ندارد، موجب مي شود كه از يك سو بسياري از عدم تقارنهاي طبيعي، به صورت عیب جلوه كند واز سويي ديگر زيبايي وتناسب ايجاد شده بيني با ديگر اجزاي صورت، تحت الشعاع نگاه محدود به بيني قرارگيرد.

آخرین توصیه ام به بیماران عزیز این است که همان طور که در قسمت های قبلی سلسله مباحث جراحی پلاستیک بینی اشاره کرده ام، اصراری بر کوچک شدن بیش از حد بینی در جراحی پلاستیک بینی نداشته باشند. در این مورد مرزهای وجود دارد که فراتر از آنها عوارض قرار دارند. نکات زیر مطلب را بهتر روشن می کند:

نخست آن که زیبایی لزوما به معنای کوچکی نیست بلکه زیبایی بینی درگرو تناسب قسمت های مختلف بینی با هم و نیز تناسب کل بینی با قسمت های مختلف چهره است. هدف جراحی زیبایی بینی زیباتر به نظر رسیدن چهره است نه صرفا کوچک کردن بینی. چه بسیار بینی هایی که با وجود اندازه های بسیار کوچک نه تنها بر زیبایی چهره نیفزوده اند بلکه تناسب قبلی را هم از بین برده اند.

دوم آن که نوع بافت های بینی فاکتور محدود کننده ای در جراحی بینی است. بینی های با پوست ضخیم و بافت غضروفی ناچیز بارزترین نمونه تاثیر بافت بینی بر نتیجه عمل است. این بینی ها تمایل دارند در مقابل تلاش جراح برای زیبایی مقاومت کنند و با ضخامت پوست ظرافت های بینی را کم کنند.  این هنر، دانش و تجربه جراح است که باید در چنین تنگناهایی بر محدودیت های بافتی فائق آید.

سوم آن که کوچک شدن بینی تا حدی مطلوب است که عملکرد تنفسی بینی به مخاطره نیفتد. کاهش بیش از حد اندازه سوراخ های بینی وبرداشته شدن بیش از اندازه بافت های استخوانی، غضروفی و پوست، ممکن است سلامت فرد را بخاطر از دست دادن مسیر تنفسی بینی با مشکلات جدی مواجه سازد. جراح بینی با ارزیابی دقیق وضعیت داخل بینی پیش از جراحی، با پیش بینی بسیاری از احتمالات، می تواند ریسک عوارض تنفسی را به حداقل برساند.

 

مراقبت های پس از جراحی پلاستیک بینی

دکتر محسن نراقی

عضو آکادمی جراحان پلاستیک صورت اروپا

+ نوشته شده در  چهارشنبه 4 آذر1388ساعت 13:10  توسط پزشک من  | 

اس ام اس درد

ارسال زیاد پیامک از طریق تلفن همراه باعث آسیب به ناحیه گردن و شانه ها می شود  .

 


محققان می گویند: ارسال زیاد پیام های متنی از طریق تلفن همراه باعث بروز آسیب در ناحیه گردن و شانه ها و درد در این قسمتها می شود.   محققین عنوان کردند که بیشتر جوانان ۱۸ تا ۲۱ ساله ترجیح می دهند که پیام های خود را از طریق تلفن همراه ارسال کنند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از ساینس دیلی  ،   در این مطالعه محققان می خواستند دریابند که آیا افرادی که پیامک های زیاد ارسال می کنند در دراز مدت به همان عوارضی مبتلا می شوند که کارمندانی که سال ها در پشت رایانه کار کرده اند، دچار آن می شوند یا خیر.
“جودیث گولد” استاد یار همه گیر شناسی در کالج حرفه های بهداشتی و کار اجتماعی بر روی این موضوع مطالعه کرد.
وی مطالعه ابتدایی خود را در نشست سالانه “انجمن بهداشت عمومی آمریکا” ارائه کرد.
مطالعه وی که بر روی دانشجویان انجام شده، نشان داد هر چه میزان ارسال پیامک بیشتر باشد، درد در ناحیه گردن و شانه آنها نیز بیشتر است.
گولد گفت: چیزی که تاکنون در این مطالعه مشاهده کرده ایم، بسیار شبیه عوارضی است که در افرادی که بیشتر وقت خود را پشت دستگاه رایانه می گذرانند دیده می شود.
وی افزود: وضعیت بدن هنگام نگارش پیامک – شانه ها و پشت ثابت است و انگشت ها به سرعت حرکت می کند- شبیه وضعیت بدن شخصی است که در پشت رایانه مشغول تایپ کردن است.
گولد می گوید: پیامک های تلفنی یک فناوری نسبتا جدید است ، بنابراین زمینه جدیدی را برای تحقیق فراهم می سازد.
وی افزود: با توجه به شباهت ها در وضعیت بدن، یافته های این مطالعه در زمینه آسیب ناشی از استعمال مفرط ناشی از کار با رایانه در مورد تایپ پیامک ها نیز صدق می کند.

مطالعات فعلی در مورد کار با رایانه نشان می دهد،کارمندان اداری که با رایانه کار می کنند مستعد ابتلا به بیماری مچ دست، بورسیت و التهاب تاندون هستند.
این محققان در آزمایشگاه با استفاده از ابزارهایی مانند دوربین های فروسرخ، تحلیلگر حرکت و مانیتورهای آهنگ ضربان قلب، وضیت بدن را در چند شبیه سازی مرتبط با شغل افراد مطالعه کردند.
با توجه به رواج نوشتن پیامک در میان جوانان، گولد می خواهد اثرات فیزیولوژیکی این شکل جدید ارتباطات را بررسی کند.
وی گفت: با نگاه به اطرافمان متوجه می شویم که هر دانشجو مشغول ارسال پیامک از طریق تلفن همراه است.
این گروه سنی بیشترین میزان استفاده از پیامک های را دارند؛ بنابراین آگاهی از عوارض درازمدت این کار بر سلامت حائز اهمیت است.

+ نوشته شده در  دوشنبه 25 آبان1388ساعت 22:13  توسط پزشک من  | 

پوست و مو

پوست به عنوان یكی از مهم ترین دستگاه های بدن همواره مورد توجه قرار دارد. حفظ سلامتی این قشر وسیع باعث می شود تا بدن در برابر میكروب ها و عوامل خارجی مصون بماند.
در مورد نقش روزه داری به عنوان فریضه ای واجب در سلامت پوست و مو و ناخن ها با دكتر غلامحسین غفارپور - متخصص پوست و مو - به گفت وگو نشسته ایم.
در این گفت وگوی كوتاه مدیر گروه بیماری های پوست و مو دانشگاه علوم پزشكی ایران نقطه نظرات با اهمیتی را متذكر شده است.
● آیا روزه گرفتن موجب خشك شدن پوست نمی شود؟
▪ روزه گرفتن هیچ نقشی در خشك شدن پوست ندارد و افرادی كه دارای پوست خشك و حساسی هستند با روزه گرفتن دچار هیچ مشكل یا بیماری ای نمی شوند.
● برای آبرسانی به پوست چه پیشنهادی دارید؟
▪ پوست باید ذاتاً توانایی حفظ رطوبت را داشته باشد و به اندازه كافی چربی مناسبی را در طبقات زیرین خود ساخته و در طبقات سطحی ذخیره كند تا مانع دفع آب از لایه های شاخی شده و سطحی پوست شود و به موقع ریزش كند تا طبقات سطحی جوان شده و با قدرت حفاظتی كافی جانشین لایه های سطحی و پیر شود.
● برای حفظ چربی سطح پوست چه باید كرد؟
▪ شست وشوی بیش از حد پوست با صابون ها و شامپوها و حتی با آب معمولی چربی های سطحی پوست را شسته و از بین می برد در نتیجه در سطح پوست شكاف های میكروسكوپیك ایجاد می كند و موجب كاهش توان لایه های سطحی در حفظ رطوبت می شود كه موجب می شود پوست منظره ای كدر، خشن و زبر پیدا كرده و شادابی و طراوت خود را از دست بدهد.
● آب های سنگین و املاح دار آیا باعث آسیب پوست می شود؟
▪ آب سنگین املاح دار به علت داشتن املاحی مثل آهن، كلسیم و منیزیم به پوست آسیب زیادی وارد می كند.
● برای رساندن رطوبت لازم به پوست، هر فرد چه كارهایی را می تواند انجام دهد تا اگر احیاناً ساختمان پوست ضعیفی دارد، به پوست خود كمك كند؟
▪ پس از استحمام روزانه و خشك كردن بدن، پوست را با یك ماده چرب كننده و مرطوب كننده مثل وازلین طبی، لوسیون ها و كرم های بدن مرطوب نگه داشته و پس از هر شست وشوی دست و صورت باید از یك كرم یا لوسیون مرطوب كننده استفاده كرد.
● مشكلات پوستی زنان و مردان در دهه های مختلف زندگی چگونه به وجود می آید؟
▪ مشكلات مختلفی كه در طول عمر هر فردی به وجود می آید و نمود پیدا می كند به شرایط زندگی و ژنتیكی، بیماری های قارچی و میكروبی پوستی فرد بستگی دارند. بعضی از این بیماری ها در مناطق گرم و مرطوب شایع تر هستند و بعضی از بیماری ها در مناطق شلوغ و پرجمعیت و محروم شایع تر است.
● لكه های صورت آیا فقط در زنان ایجاد می شود؟
▪ این لكه ها به لكه های حاملگی معروف هستند ولی انحصاراً به زنان مربوط نمی شود و در مردان مستعد به لك هم دیده می شود.
● بیشترین منطقه ای كه این لك ها ظاهر می شوند، كدام مناطق پوست است؟
▪ لك صورت اغلب در پیشانی، بینی و گونه، لب بالا و چانه ظاهر می شود.
● چه تفاوتی میان لك های حاملگی و این لك ها وجود دارد؟
▪ لك های حاملگی معمولاً شش ماه بعد از زایمان برطرف می شود، هر چند كه در مواردی برای همیشه باقی می ماند وبا درمان، می شود آن را كنترل كرد. معمولاً لك ها به درمان جواب قطعی نمی دهند و تنها باید آنها را كنترل كرد.
● چه درمان هایی برای لك وجود دارد؟
▪ درمان های رایج عبارتند از: اجتناب از برخورد آفتاب با پوست و در صورت قرار گرفتن در آفتاب استفاده از كرم های ضدآفتاب با قدرت حفاظتی
۱۵ تا ۲۵‎/ شخصی كه مستعد به لك است باید در تمام طول سال حتی وقتی كه در خانه است از ضدآفتاب استفاده كند.
كرم حاوی هیدروكینون بهترین روشن كننده است كه باید حتماً زیر نظر متخصص پوست استفاده شود. دیگر كرم ها مثل اسیدهای میوه، اسید كوجیك، تره تینوئین و آربوتین برای درمان لك مؤثر است.
● آیا لیرز را برای از بین بردن لك حاملگی توصیه می كنید؟
▪ استفاده از لیزر را برای لك حاملگی توصیه نمی كنم. حتی پیلینگ شیمیایی هم مورد تأیید نیست چون باعث می شود وضعیت لك ها بدتر شود.
● شامپوها در ریزش مو یا تقویت آن مؤثر هستند؟
▪ شامپوی استاندارد و با مجوز وزارت بهداشت را باید استفاده كرد كه در ریزش یا تقویت ریشه مو نقشی ندارند و تنها بر حسب نوع پوست و نوع موی سر نقش تمیزكنندگی دارند.
● برای حفظ سلامت ناخن آیا راهی وجود دارد؟
▪ ناخن خوب، موی خوب و پوست خوب در افرادی با ژن های خوب دیده می شود. بنابراین فاكتورهای ژنتیك در مورد پوست و ضمائم آن مانند مو و ناخن نقش اساسی دارد.
در مواردی كه ناخن ها شكننده هستند باید از شست وشوی بیش از اندازه ناخن ها پرهیز كرد و پس از هر بار شست و شو بلافاصله آنها را خشك كرد و با یك ماده چرب كننده و نرم كننده و رطوبت دهنده مثل وازلین یا گلیسیرین و پارافین آنها را چرب كرد.
ناخن ها را باید بعد از استحمام كوتاه كرد و در همان زمان اگر لازم بود از ناخن ساب استفاده كرد چون ناخن ها در این زمان نرم شده اند.
ناخن ها را باید از یك انتها شروع به ساییدن كرد تا به انتهای دیگر ختم شود یا این كه از طرفین شروع كرده و سپس در خط وسط كار ساییدن آن را تمام كرد.
● بطوركلی روزه داری چه نقشی در سلامت پوست و مو دارد؟
▪ امساك غذایی می تواند موجب كمتر شدن چربی های پوستی در جوانان و افراد بالغ شود و ضایعات آكنه ای و شوره سر و بدن بهبودی نسبی پیدا می كند و نیز آرامش روحی و روانی در شخص روزه دار می تواند بسیاری از بیماری های پوستی را مثل پسوریازیس و اگزمای آتوپیك و بیماری های خارش دار را آرام تر كند. ۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸

همچنين‎توصيه مي‌شود كه براي درمان‎ خارش‎ پوست‎ سر، خشكي‎ مـوهـا و شوره‎ سر نيز از سركه سيب استفاده شود.خيلي‌ها كه به دنبال رژيم‌هاي لاغري هستند معتقدند سركه سيب به سوزاندن چربي‌ها در بدن كمك مي‌كند.
به گفته پزشكان سركه ‎‎‎سيب‎‎ عصاره طبيعي‎ سيب است‎ كه مواد سمي‎ و زايد بدن‎ را از بين‎ مي‌برد. برخي از متخصصان معتقدند مصرف سركه سيب به همراه آب گوجه‌فرنگي يا هويج خواص آن را افزايش مي‌دهد.
سركه‎ سيب ‎موجب كاهش‎ زگيل‎ و خال‌هاي‎ پوستـي‎مي‌شود و از سويي ديگر در رفع ‎ ترك‎‌هاي‎ پاشنه‎ پا و دست موثر است.
همچنين‎توصيه مي‌شود كه براي درمان‎ خارش‎ پوست‎ سر، خشكي‎ مـوهـا و شوره‎ سر نيز از سركه سيب استفاده شود.
‎هرچند سركه‎‎ سيب‎ خاصيت اسيدي دارد اما موجب تقويت‎ دستگاه گوارش‎‎ وكاهـش ناراحتي‎‎كليه‎‎ و مثانه مي شود. حتي نوشيدن سركه سيب براي‎‎‎ رفع‎ سنگ صفرا، بـهبـود آرتـروز و جلوگيري‎‎ از خونريزي بينـي‎ توصيه مي‌شود.
سركه سيب‎ طبـيعـي‎‎ يـكـي از بهترين‎‎‎ عوامل‎ سالم‎ و شاداب‎ نگهداشتن بدن است و بهتر است به همراه آب و مقداري عسل مصرف شود.

+ نوشته شده در  جمعه 22 آبان1388ساعت 20:48  توسط پزشک من  | 

ویتامین C علیه سرماخوردگی؟!

 

برای ما چیزی شبیه عادت شده که به محض یک عطسه کردن یا کمی گیج رفتن سرمان، سراغ قفسه داروهای خانگی مان برویم یا به نزدیک ترین داروخانه مراجعه کنیم و چند قرص و کپسول بالا بیندازیم، به امید این که بیماری را مغلوب دستاوردهای فناوری های دارویی عصر جدید کنیم.

نه فقط در مورد سرماخوردگی و سردرد و دست و پا درد، بلکه این مشکل در مورد بیماری های صعب العلاج هم رواج دارد.

تقریباً در بیشتر خانه ها چیزهایی مثل کپسول امگا 3، انواع ویتا مین ها، مولتی ویتامین ها و مکمل های تقویتی و مانند اینها وجود دارد، چیزهایی که به ما امکان می دهند باور کنیم این بیماری ها را به راحتی می توان مهار کرد، نه با تحمل سختی هایی مثل آماده کردن و خوردن غذاهای سالم یا ورزش کردن، که فقط با بالا انداختن روزانه یک عدد از این کپسول های حاضر و آماده.اما اوضاع به همین شیرینی نیست که ما فکر می کنیم.

هر روز تحقیقات جدیدی منتشر می شود که خبر از بی فایده یا کم فایده بودن یا حتی ضرر برخی از این فراورده های نجات بخش می دهد.

تا چند وقت پیش مرسوم بود که وقتی کسی دچار سرماخوردگی یا هر بیماری ساده مشابه آن می شد، دوست و آشنا در فکر این بودند که چه غذایی را بخورد یا نخورد تا زودتر خوب شود: «دخترم، آش گشنیز و جعفری بخور، خوب میشی!» یا «بستنی نخور، مگه گلودرد نداری؟» یا حداکثر این که «آویشن را دم کن، درست عین چای، یک فنجان سربکش، راه تنفست باز می شه.»

کاری به درست و غلط بودن این توصیه های تجربی نداریم. البته بد نیست محققان کشورمان روی این گونه دوا و درمان های خانگی بیشتر کار کنند و فایده یا زیانشان را بررسی کنند. اما مشکل از اینجاست که تمام توصیه ها به همین جا ختم نمی شود. به تازگی علاوه بر توصیه های خانگی، دوست و آشناها، به توصیه های مدرن تری روی آورده اند و آن این که از بیمارشان می خواهند فلان داروی خاص را برای درمان بیماری اش مصرف کند؛ چرا که خودش یک بار این کار را کرده و اثر داشته است.

قرص ویتامین C، درمان سرماخوردگی؟

یکی از توصیه های رایج به فرد سرماخورده، مصرف قرص ویتامین C است. اما به تازگی، خبری منتشر شده که نشان می دهد مصرف این قرص از سرماخوردگی پیشگیری نمی کند. البته پیش از این، شواهدی در مورد نقش ویتامین C، در ساختار و عملکرد گلبول های سفید به دست آمده بود. در سال 1970، آقای لوئیس پائولینگ، شیمی دانی که جایزه نوبل گرفته بود، به استناد همین شواهد و برای تقویت سیستم ایمنی بدن، توصیه کرده بود مردم روزی 1000میلی گرم از این ویتامین بخورند تا سرما نخورند.

توصیه شیمی دان نوبلیست، کار خودش را کرد. حالا دیگر ویتامین C و در نتیجه فراورده دارویی آن، به عنوان یک «ضدسرماخوردگی» شهرت پیدا کرده است. گرچه دائماً این بحث بین محققان وجود داشت که آیا نیازی به این مصرف اضافه وجود دارد یا نه؟

به گفته کارشناسان انجمن تغذیه بریتانیا، مقدار مجاز مصرف روزانه این ویتامین، 60 میلی گرم است و دُز روزانه آن 200 میلی گرم؛ در حالی که اگر بخواهیم ساختار و عملکرد گلبول های سفید را، با همان تئوری، تقویت کنیم، باید بسیار بیشتر از این مقدار ویتامین C بخوریم، چیزی در حدود همان 1000میلی گرم، که این قطعاً به سلامت اعضای دیگر بدن آسیب می رساند و قابل توصیه نیست. ضمن این که اصولاً بدن قابلیت جذب این مقدار ویتامین C را ندارد و اضافی آن، جذب نشده از بدن خارج می شود.

اما به گزارش بی بی سی، این مطالعه جدید، که در آن بیش از 20 مطالعه قبلی ارزیابی شده، تکلیف خیلی ها را روشن می کند. در این تحقیق که به طور مشترک در دو دانشگاه هلسینکی فنلاند و دانشگاه ملی استرالیا انجام شده، در مجموع این نتیجه به دست آمد که مصرف قرص 200 میلی گرمی ویتامین C در کودکان، احتمال سرماخوردن را فقط 6/13 درصد کم می کند و در بزرگسالان 8 درصد.

و این مقدار چیزی نیست که فایده چندانی برای افراد داشته باشد؛ به خصوص اگر در نظر بگیریم که هر فرد به طور معمول 2 تا 3 بار در سال بیشتر قرار نیست سرما بخورد. البته بررسی مطالعات انجام شده نشان می دهد که مصرف ویتامین C اضافی در کسانی که استرس زیادی را متحمل می شوند، چه به لحاظ فیزیکی مثل ورزشکاران و چه به لحاظ روانی، با احتمال بیشتری از بروز سرماخوردگی پیشگیری می کند؛ چیزی حدود 50 درصد.

کارشناسان تغذیه می گویند اگر واقعاً به توصیه آنها، مصرف روزی 5 وعده میوه و سبزی تازه، عمل کنیم، این مقدار ویتامین C قطعاً به بدنمان می رسد و نیازی به مصرف قرص اضافی نیست.

نتیجه گیری این محققان، از بررسی انواع مطالعات انجام شده، این است که ممکن است مصرف روزانه یک قرص ویتامین C در روزهای سرماخوردگی، به کاهش دوره بیماری و کم شدن شدت آن کمک کند که البته این هم نیاز به مطالعات قوی تری برای اثبات دارد، اما مطمئناً نیازی نیست که سالی 365 قرص ویتامین C بخورید تا خدای نکرده سرما نخورید.

آنتی اکسیدان، ضد پیری

پیش از این گفته شده بود ویتامین هایی نظیر ویتامین C و E ، نقش مهمی در به تاخیر انداختن روند پیری و تخریب سلول ها و نهایتاً سرطانی شدن شان دارد. برای بتاکاروتن، پیش ساز ویتامین A هم همین فایده ها را گفته بودند. این آنتی اکسیدان ها، رادیکال های آزاد حاصل از سوخت و ساز سلول ها را از بدن می رانند و به این ترتیب به سلامت آنها کمک می کنند. در مطالعات دیگر، به نقش ویتامین D اشاره شد. حتی در ژانویه 2006، نوعی قرص ویتامین D ساخته شد که بر اساس همین نقش ویتامین ها و برای پیشگیری از پیشرفت سرطان پروستات طراحی شده بود.

اما این دلخوشی ها چندان طول نکشید. کمی بعد، به فاصله چند ماه، در ماه مه 2007، مطالعه دیگری از محققان نشان داد که مصرف قرص های مکمل ، نمی تواند روند تخریب و پیر شدن سلول ها را به تعویق بیندازد و حتی گاه ممکن است باعث کوتاه شدن عمر آنها شود. بررسی های محققان دانشگاه کپنهاگ، روی 68 مطالعه انجام شده روی ویتامین ها این طور نتیجه داد که قرص های ویتامین C و سلنیوم، تاثیری در افزایش طول عمر سلول ها ندارد؛ در حالی که مکمل های ویتامینی، شامل بتاکاروتن، A و E به ترتیب 7 درصد، 16 درصد و 4 درصد، طول عمر سلول ها را کم می کند.

نتیجه این که، این داروها به هیچ عنوان اثری در طولانی کردن عمر سلول ها ندارد و نمی توان پشت این قرص ها مخفی شد و از پیری سلولی و نهایتاً سرطانی شدن آنها فرار کرد.

مولتی ویتامین و احتمال سرطان

تا حالا اگر از این گفته بودیم که از این مکمل های تقویتی ناامید شوید، حالا باید یک هشدار را هم به همه اینها اضافه کنیم و آن این که ممکن است برخی از این کپسول های رایج، نه تنها فایده هایی را که از آنها انتظار داریم، نداشته باشند، بلکه ممکن است خطرهایی را هم با خود به همراه بیاورند. این هم خبری بود که چند ماه پیش در بی بی سی منتشر شد:

مردانی که بیشتر از روزی یک عدد قرص مولتی ویتامین استفاده می کنند، 32 درصد بیشتر از سایر مردان، احتمال دارد که به سرطان پروستات مبتلا شوند. در بین افرادی که به این سرطان مبتلا می شوند هم، احتمال کشندگی سرطان پروستات در آنهایی که عادت به مولتی ویتامین خوری داشته اند، به نسبت سایر مردانی که هیچ گاه به طور منظم از این قرص ها استفاده نکرده بودند، تقریباً دو برابر می شود.

محققان مرکز ملی تحقیقات سرطان آمریکا، که مطالعه شان تمام آرزوهای بشر را برای استفاده از سلاح «قرص مولتی ویتامین» علیه سرطان پروستات به باد داده، خودشان هم از این نتایج شگفت زده اند و نمی توانند آن را توجیه کنند؛ به خصوص این که قرص های مولتی ویتامین محتوی چندین نوع فراورده در کنار یکدیگر است، تفسیر این نتایج را بغرنج تر می کند.

داروهای طبیعی

این نتایج گیج کننده و گاه متناقض، به خاطر تفاوت محیط آزمایشگاه و بدن انسان و همین طور تفاوت بین مواد غذایی طبیعی با مواد مصنوعی ساخت بشر است. در بدن ما ساز و کارهایی وجود دارد که تاثیرات گوناگون مواد شیمیایی را دگرگون می کند؛ چیزی متفاوت با فرایندهایی که در لوله های آزمایشگاهی می بینیم.

در خوراکی های طبیعی هم، ترکیب مواد گوناگون در کنار هم است که باعث می شود این خاصیت های متنوع را از آنها انتظار داشته باشیم. البته تنها راه ما برای فهمیدن این خواص و فایده ها، همان مطالعات آزمایشگاهی و تجربی است، اما نباید در کاربرد آنها به همین راحتی تصمیم بگیریم.

کارشناسان رشته های مختلف، به خصوص کارشناسان تغذیه، معتقدند ما هنوز نمی دانیم چقدر و چگونه و یا چه ترکیبی از ویتامین های حیات بخش را استفاده کنیم و همین می تواند اثر آنها را در مبارزه و پیشگیری از بیماری ها معکوس کند. شاید به همین دلیل بتوان توصیه کرد به جای استفاده از مکمل های ویتامینی که برخی ها مثل نقل و نبات از آن ها می خورند، به مصرف بیشتر میوه ها و سبزی ها روی آوریم؛ چیزی که احتمال زیر سؤال رفتن آن بسیار کمتر از فراورده های دارویی ساخته دست بشر است.

 

+ نوشته شده در  جمعه 8 آبان1388ساعت 22:35  توسط پزشک من  | 

خواص خوراكي هاو چند توصيه براي وزن كم كردن در پشت كامپيوتر

 

 

نارنگي با فسفر زياد باعث تقويت حافظه و هوش مي شود. نارنگي داراي املاح و ويتامين هاي فراوان و غني از فسفر است. جوشانده برگ هاي آن براي تصفيه خون بسيار مناسب است. اين ميوه براي رفع بي اشتهايي و كاهش گرماي غريزي بدن مفيد است.

مصرف چاي بلافاصله بعد از غذا باعث دفع آهن و ويتامين B1 مي شود. چاي داراي ماده اي به نام « تانن» است كه به راحتي با آهن موجود در منابع گياهي تركيب مي شود. همچنين آهن يك ماده مغذي است كه جذب آن در دستگاه گوارش مشكل بوده و به مقدار اندك و به سختي جذب مي شود. بنابراين مصرف چاي بعد از غذا سبب مي شود آهن با ماده تانن موجود در چاي تركيب شده و در نتيجه انسان در معرض خطر كمبود ويتامين B قرار مي گيرد.

پياز آرام بخش، كاهنده فشار خون، كاهش چربي خون، پايين آورنده قند خون ( ديابت )، اشتها آور، ضد اسپاسم، رفع سنگ هاي مجاري صفراوي، درمان اختلالات روده رفع مسموميت، ادرار آور، كاهش اوره خون، دفع سنگهاي مجاري ادراري، رفع پروستات، رفع احتباس ادرار، درمان التهاب مجاري ادراري، مسكن سرفه و سرماخوردگي، فقويت سيستم محافظ بدن ( پوست و مو )، ترميم سوختگي، جلوگيري از ريزش مو، مسكن درد و التيام زخم، ضد قارچ درمان حسبه و تاول.

مصرف ميوه هايي مثل سيب، آلبالو، گيلاس، مركبات و همچنين، گياهاني نظير پياز، گل كلم و ترب به دليل اينكه حاوي رنگ دانه هاي طيف زرد تا ارغواني هستند مي توانند سدي در برابر گرفتگي عروق و بيماريهاي قلبي مانند رنگ دانه هاي قرمز مي توانند از اكسيد شدن LDL كلسترول جلوگيري كنند و مانع رسوب چربي بر ديواره رگها شوند.

زيتون سنگهاي صفراوي را دفع و يبوست هاي مزمن را درمان مي كند و معالج قولنجهاي ناشي از ورم كليه است. همچنين اين ماده در تسكين درد و سوزش سوختگيها، درمان آفتاب زدگي و سرماخوردگي، گزش حشرات و عقرب مفيد است.

افرادي كه بلافاصله بعد از صرف نهار در كارهاي سخت فكري و ذهني شركت مي كنند، بيش از سايرين در معرض ابتلا به مشكلاتي مانند بي خوابي، احساس خستگي و ضعف، اختلال حافظه و سكته مغزي قرار دارند. خوابيدن به مدت كوتاه پس از صرف نهار مي توانند از بروز بسياري از اين مشكلات پيشگيري كند.

مصرف يك عدد سيب در روز به دليل وجود آنتي اكسيدان هاي قوي در اين ميوه براي مقابله با آسيب سلول، حقيقتاً در حفظ سلامت بدن و بي نيازي از مراجعه به پزشك مؤثر است.

پوست سيب از مقادير بالايي از آنتي اكسيدان ها برخوردار است كه آب سيب فاقد آن است. به طور كلي سيب هاي قرمز بيش از سيب هاي سبز و زرد آنتي اكسيدان دارند. از ساير خوراكي ها كه حاوي مقادير زيادي از اين مواد هستند مي توان به پياز،پرتقال و گريپ فروت اشاره كرد.

چون سيب در رفع يبوست، خارج كردن حرارت بدن، تقويت كبد و در درمان تنگي نفس و درمان زخم ها، مفيد است و بهترين دارو براي سوء هاضمه است. سيب رنده شده را مي توان براي برطرف كردن اسهال كودكان استفاده كرد، نوشيدن  آب سيب داروي مؤثري براي سرما خوردگي، گرفتگي صدا و سرفه است. از آب سيب تازه مي توان براي از بين بردن چين و چروك پوست استفاده كرد. سيب ترش حالت استفراغ و دل بهم  خوردگي را از بين مي برد و براي آنها كه مزاج گرم دارند مفيد است. سيب ترش پخته درمان كننده اسهال خوني است.

كاهو داراي ويتامين A  ، B ، C است كه اين ويتامين ها موجب خون سازي مي شوند. همچنين اين نوع سبزي سرشار از املاح آهن، كلسيم، منيزيم، منگنز، روي، سديم و مس است. كاهو به علت داشتن املاح فراوان به ويژه منگنز و روي از سفيد شدن و ريزش مو جلوگيري مي كند و اشتها را تحريك مي كند.

چنانچه كاهو پيش از غذا با كمي سركه و ادويه مناسب خورده شود غدد دستگاه گوارش را تحريك مي كند و باعث ترشح اسيد معده مي شود و در نتيجه به هضم غذا كمك مي كند. كاهو مسكن اعصاب است، حتي تشويش و دلهره را از بين مي برد و بهترين دارو براي بيماري عصبي است. كاهو فشار خون را تنظيم كرده و در درمان يبوست نيز بسيار مؤثر است.

رژيم غذايي مناسب خطر ابتلا به سرطان سينه و پروستات را تا هفتاد درصد كاهش مي دهد. نتايج يك پژوهش جديد نشان داده است كه رژيم غذايي سرشار از موادي مثل گل كلم، هويج و ماهي خطر ابتلا به سرطان ها را به ميزان قابل ملاحظه اي كاهش مي دهد رژيم غذايي مناسب علاوه بر آنكه تا هفتاد درصد از بروز سرطان سينه و پروستات پيشگيري مي كند به ميزان بيست تا پنجاه درصد در پيشگيري از سرطان هاي ديگر نيز مؤثر است.

سيب زميني بعد از برداشت به مدت پنج تا هفت ماه به ندرت جوانه مي زند، اما بعد از اين مدت در حرارت بالاتر از پنج درجه غالباً سيب زميني جوانه مي زند و خراب مي شود.سيب زميني در حرارت پايين مثلاً كمتر از پنج درجه مقدار قندش زيادتر و مقدار نشاسته اش كمتر مي شود، بر عكس در حرارت بالاتر قند سيب زميني كمتر و نشاسته آن بيشتر ميشود، بنابراين نحوه نگهداري سيب زميني در طعم آن مؤثر است.

براي نگهداشتن سيب زميني در خانه ها بهتر است آن را در جعبه هاي چوبي ريخته در جاي خنك نگهداري كنيد. بهترين طريقه پوست كندن سيب زميني انداختن آن در آب جوش و سپس گرفتن پوست آن است، در اين صورت قشري كه در زير پوست قرار گرفته و ارزش غذايي آن از ساير سيب زميني بيشتر است از دست نمي رود.جهت پخت سيب زميني بهتر است ابتدا آب را جوش آورده سپس سيب زميني را داخل آب در حال جوشيدن بريزيد و در ظرف را ببنديد تا پخته شود.

وقتي سيب زميني در مقابل نور قرار مي گيرد به تدريج زير پوست آن سيز رنگ مي شود يعني مقداري كلروفيل در آن توليد مي شود، همزمان با اين حالت در سيب زميني ماده اي سمي به نام سولانين ايجاد مي شود.همچنين وقتي سيب زميني جوانه مي زند سم ذكر شده در آن ايجاد مي شود. در صورت امكان از مصرف اين گونه سيب زميني ها خودداري گردد. در غير اين صورت موقع پوست كندن بايد پوست را با ضخامت بيشتر جدا كرد، چون سم در قسمت خارجي سيب زميني بيشتر متراكم است. در بعضي كشورها كه مصرف سيب زميني بالا است، مسموميت از سولانين بيشتر اتفاق مي افتد.

 

*******************************************************************

چند توصيه براي وزن كم كردن در پشت كامپيوتر:

افراد پشت ميز نشين كه تحت رژيم قرار دارند يك نگراني مشترك دارند من چگونه مي توانم وزن كم كنم در حاليكه تمام روز را پشت ميز نشسته ام اين سئوال خوبي است كنترل وزن به سادگي يك معادله رياضي است براي كم كردن وزن شما بايد كالري بيشتري از آنچه كه جذب مي كنيد بسوزانيد در حاليكه پشت ميز نشسته ايد شما بي حركت هستيد و علاقه زيادي به غذاهاي حاضري و تنقلات داريد بنابراين معادله شما به هم مي خورد و افزايش وزن پيدا مي كنيد.

پيشنهادات «لطفاً!»

شما بايد ظرفيت رژيمي خود را بالا ببريد تعدادي متخصصين تغديه در زمينه كاهش وزن افراد تحت رژيم آزمايشها و تحقيقات زيادي انجام داده اند اينها ترفندهايي است كه آنها توصيه مي كنند.

 • علاقه به تنقلات: تعداد زيادي از مردم در حاليكه پشت كامپيوتر نشسته اند تنقلات مي خورند اگر شما يكي از اين افراد هستيد آماده شويد البته احتياجي نيست كه يك برنامه اضطراري و با عجله را اجرا كنيد. دستور العمل اول اين است كه تنقلات را در داخل يخچال يا كابينت قرار دهيد نه در روي ميز كامپيوتر و در دسترس!
 • آب بنوشيد: در همين راستا اگر آب در روي ميز كارتان و در ديدتان باشد در نتيجه 6 ليوان ( 8 اونس ) آب مورد نياز بدنتا ن را خواهيد نوشيد هميشه يك بطري آب تازه روي ميز كارتان در دسترس داشته باشيد
 • برنامه براي نهار: اگر در بيرون از منزل كار مي كنيد و كار شما پشت ميز نشيني است بهتر است تا غذاي خود را  از خانه همراه ببريد تا بتوانيد برنامه غذايي كه براي شما  لازم است را رعايت كنيد
 • تحرك: حتي اگر براي شما 10 دقيقه ورزش مقدور است حتماًر اين 10 دقيقه را نرمش كنيد هر زمان كه موقعيتي پيش مي آيد و به هر بهانه اي بلند شويد و حركت داشته باشيد
 • تمرين در ساعات استراحت: قبل و بعد از اينكه پشت كامپيوتر نشسته ايد حتماً نرمش كنيد اگر محل كار شما خيلي دور نيست در مورد پياده روي از خانه به سر كار برنامه ريزي كنيد اگر واقعاً كار شما به گونه اي است كه كه حتي لحظه اي براي نرمش پيدا نمي كنيد يك سالن در نزديكي محل كار خود پيدا كنيد و براي نرمش به آنجا برويد.
 • از دوستان خود كمك بگيريد: با همكارانتان در شركتي كه كار مي كنيد براي كاهش وزن مسابقه بگذاريد اين راهي است كه مي توانيد با يكديگر در اوقات بي كاري تمرين كنيد. اين كمك خيلي بزرگي در كاهش وزن شما مي كند.
 • از ابزار در دسترس حداكثر استفاده را ببريد: اگر به اينترنت دسترسي داريد از weightwatchers.com به عنوان يك ابزار در دسترس براي راهنماي رژيم غذايي و برنامه تمرين و نرمش استفاده كنيد.
+ نوشته شده در  چهارشنبه 6 آبان1388ساعت 0:4  توسط پزشک من  | 

عامل اصلي ايجاد شوره سر كشف شد

 
دانشمندان به يافته هاي قابل ملاحظه اي درباره قارچ مولد شوره سر رسيدند.
به نوشته روزنامه « ايندي پندنت » در اينترنت , دانشمندان انگليسي موفق به شناسايي عوامل اصلي بروز شوره سر شدند.
اين محققين اعلام كردند پس از 40 سال تحقيق درباره علت بروز شوره سر نهايتا راز اين بيماري و نحوه عملكرد عامل ان كشف شد.
به گفته اين پژوهشگران از قارچ هايي موسوم به مالاسزيا كه بر روي هر پوستي مي توانند رشد كنند ضايعاتي توليد مي گردد كه موجب تحريك پوست سر و نهايتا پوسته پوسته شدن آن مي شود.
دستيابي به اين اطلاعات به معناي آن است كه درمان قطعي شوره سر بزودي امكان پذير خواهد بود.
به عبارت ديگر باافزودن مواد شيميايي ضد قارچ « مالاسزيا » به شامپوها , مي توان به حذف كامل آن اطمينان يافت .
تاكنون اطلاعاتي از قارچي بودن عامل بيماري شوره سر و احتمال دخالت قارچ مالاسزيا در بروز آن وجود داشت اما تاثير قطعي اين قارچ و چگونگي عملكرد آن دقيقا مشخص نبود.
به گفته محققان شركت « پروكتوراند گمبل » , قارچ مالاسزيا قارچي چربي دوست است به عبارت ديگر ضايعات حاصل از رشد اين قارچ بر سطح پوست موجب تحريك و پوسته شدن آن مي شود.
+ نوشته شده در  جمعه 1 آبان1388ساعت 23:23  توسط پزشک من  | 

الكل و...

 

  قبل از ظهور اسلام شراب خواری یک عادت بشری بود .ودر بین

بسیاری از ملتها شراب یک غذای رسمی (مثل چای در ایران)بود.چرا که مردم از ضررهای آن اطلاع کاملی نداشتند به طوریکه پس از ممنوعیت شراب خواری در اسلام سیل اعتراضات بسوی اسلام ورهبران مسلمان سرازیر شدوبسیاری از این حکم تعجب کرده وعلت آنرا جویا میشدند.در مورد آثار زیانبار خمر از نظر علوم پزشکی مطلب وکتاب زیاد نوشته شده در اینجا چند مورد از اثرات روحی جسمی شراب مینویسم.

به دلیل تولید کالری موجب بی میلی شدید به غذا شده وموجب کمبود مواد غذایی در بدن میشود.

اغما .که ممکن است با کمبود قند خون نیز همراه شود واگر فرد در معرض سرما قرار بگیرد ممکن است بمیرد.

زخم معده حاد که ممکن است به مرگ منتهی شود.

تنگی نفس ومتوقف شدن قلب از فعالیت.

جنون وبد بینی وبیهوشی .ضعف عضلات ولرزش اندامهاودرد در ناحیه دستها وپاها.

معلولیتهای عضلانی .سیفلیس نخاعی .التهاب عصب بینایی که توام با کاهش قدرت دید است ودر برخی موارد نادر به کوری ختم میشود.

الکل وبیماریهای گوارشی:

خراش غشاهای مخاطی دهان وحلق وآسیب رسیدن به پرزهای چشایی وترک زبان.

ظاهر شدن پلاکهای سفید رنگ بر زبان leukoplakiaکه غالبا به سرطان زبان مبدل میگردد.

التهاب مری .استفراغهای شدید خونی به دلیل پاره شدن برخی از رگها در ناحیه اتصال مری به معده.

آمار نشان میدهد که نود درصد بیماران مبتلا به سرطان مری را معتادان به الکل تشکیل میدهند.

التهاب مزمن و پنهان  معده: در پیدایش این بیماری نقص پروتیین بدن نقش مهمی دارد در نتیجه شخص از کم خونی ناشی از عدم جذب ویتامین B12رنج برده وبیمار را برای ابتلا به سرطان معده آماده میکند.

دکتر گوردن :ده تا پانزده درصد از علل ابتلا به زخم معده نوشیدن الکل است که مانع ظاهر شدن علائم ابتلا به این بیماری است ممکن است بیمار بدون اینکه بفهمد مدتها دچار خونریزی معده شود.

مهمترین عامل پیدایش حالات تشمع کبد (سیروز) در کشور های غربی الکل است .که در فرانسه سالیانه22.500نفر ودر آلمان 16000نفر بر اثر آن میمیرند.

تراوش چربی در کبد توام با زرد شدن بدن (یرقان) التهاب حاد کبدی نیز از جمله آثار نوشیدن الکل است.

الکل وبیماریهای قلبی :

 

ضعف ماهیچه های قلب بویژه پس از نوشیدن اب جو به دلیل وجود کبالت در آن.

نارسایهای قلبی مادرزادر کودکان در صورتیکه مادر در ماهای نخست بارداری مشروبات الکی نوشیده باشد. با توجه به کالریهای حرارتی آن باعث چاقی شده وچربی خون را در دراز مدت بالا میبرد وباعث تشدید درد قلب (نه مسکن برای سوزش قلب) میگردد وفقط به صورت موقتی و به عنوان مسکن عمل میکند.

 

الکل ونارسایی های خونی:

موارد زیر در اثر کم اشتهایی ونتیجه ی سوء تغذیه ناشی از مصرف الکل است:

کاهش آهن خون .کاهش اسید فولیک .کاهش اسید کولیک. کاهش ویتامین ب12در خون.کاهش گلبولهای قرمز خون وزرد شدن پوست بدن .بیماری هموسدرین(hemosiderin).

الکل وبیماریهای عفونی:

سل. سیفلیس.التهاب ریه .مالاریا تب تیفوئید .بیماریهای پوست والتهاب غذدد عرقی زیر بغل .به دلیل ضعیف شدن بدن دراثر مشروب آمادگی بدن برای ابتلا به این بیماریها زیاد میشود.

خداوند میفرمایند:ای کسانیکه ایمان آوردید شراب وقمار وبتها وازلام (نوعی بخت آزمایی)پلیدند واز عمل شیطان هستند از آنها دوری کنید تا رستگار شوید. شیطان میخواهد به وسیله شراب وقمار  در میان شما عداوت وکینه ایجاد کند وشما را از یاد خدا واز نماز باز دارد .آیا با این همه زیان وبا این نهی اکید خودداری خواهید کرد.سوره مائده 90-91.

ارنست رنان مورخ فرانسوی مینویسد:دین اسلام پیروان خویش را از بلاهای چندی من جمله شراب وخوک ولعاب دهان سگ نجات داده است.

 با تشکر فراوان از جناب آقای دکتر محمد علی رضایی اصفهانی.

+ نوشته شده در  یکشنبه 19 مهر1388ساعت 19:26  توسط پزشک من  | 

152 کشته، موارد مشکوک فزاینده

تا کنون، 1995 نفر در مکزیک مشکوک به این بیماری هستند که 26 نفر آنان به طور قطعی آنفولانزای خوکی گرفته اند. 152 نفر نیز در مکزیک جان خود را از دست داده اند.

هم چنین 3 نفر در گواتمالا،12 نفر در کلمبیا، 1 نفر در پرو،2 نفر در برزیل، 8 نفر در شیلی، 1 نفر در آرژانتین در میان کشورهای آمریکای لاتین، مشکوک به آنفولانزای خوکی هستند.

در ایالات متحده آمریکا نیز 17 نفر تحت مراقبت هستند و 64 نفر به آن مبتلا شده اند. 6 نفر نیز در کانادا به این مریضی گسترده دچار شده اند.

در انگلستان نیز 2 نفر قطعا آنفولانزای خوکی گرفته و 21 نفر تحت مراقبت هستند.

در میان دیگر کشورهای اروپایی نیز، 4 نفر در ایرلند، 5 نفر در فرانسه، 40 نفر اسپانیا، 1 نفر در یونان،  12 نفر در دانمارک، 13 نفر در سوئد، 5 نفر در چک، 5 نفر در آلمان در قرنطینه به سر می برند.

هم چنین 2 نفر نیز در اسپانیا آنفولانزای خوکی گرفته اند.

دو نفر نیز در سرزمین های اشغالی به این مرض مبتلا شده است و یک نفر تحت مراقبت به سر می برد.

111 نفر نیز در استرالیا مشکوک هستند. 11 نفر نیز در نیوزیلند به این آنفولانزای گسترده دچار شده اند و 43 نفر نیز به آن مشکوک هستند.

در مجموع تا کنون، آنفولانزای خوکی به 21 کشور سرایت کرده است.

در عین حال، برخی از کارشناسان گفته اند که توجه به کسانی که نشانه های آنفلوآنزای خوکی را نشان می دهند چندان فایده ای در جلوگیری از شیوع این بیماری ندارد زیرا این عوارض آنفلونزای خوکی مدتی پس از ورود ویروس عامل بیماری به بدن شخص مبتلا، قابل مشاهده و تشخیص است.

اقدامات بعمل آمده

اکثر فرودگاه های جهان به ایجاد قرنطینه اجباری روی آورده اند.

به گزارش فردا از بی بی سی، در آلمان، اقداماتی برای معاینه مسافران مظنون به ابتلای به آنفلوآنزای خوکی در فرودگاه بین المللی فرانکفورت به اجرا گذاشته شده و فرانسه نیز تدابیر مشابهی را در فرودگاه شارل دوگل اتخاذ کرده است.

کشورهای شرق آسیا، که مراکز اصلی بروز بیماری های سارس و آنفلوآنزای مرغی در سال های اخیر بوده اند، به خصوص در مورد شیوع آنفلوآنزای خوکی احساس نگرانی می کنند و هشدارهای سازمان بهداشت جهانی را به دقت مورد توجه قرار داده اند.

سنگاپور، تایلند، ژاپن و فیلیپین با استفاده از دماسنج های مخصوص، مسافرانی را که از منطقه آمریکای شمالی به این کشورها وارد می شوند تحت معاینه قرار می دهند و کره جنوبی و اندونزی نیز گفته اند همین شیوه را به کار خواهند گرفت.

هنگ کنگ و تایوان، همراه با روسیه، اعلام کرده اند که مسافران بازگشتی از مناطق آلوده را در قرنطینه قرار می دهند و دولت چین نیز از کسانی که ظرف دو هفته اخیر دارای عوارض بیماری آنفلوآنزا بوده اند خواسته خود را به مراکز درمانی معرفی کنند.

درهمین رابطه، باراک اوباما رییس جمهوری امریکا نیز ضمن ابراز نگرانی از شیوع این بیماری خواستار مقابله هرچه سریع‌تر برای جلوگیری از همه گیرشدن ویروس آنفولانزای خوکی شد.

خوش بختانه تا کنون، موردی از این بیماری در کشور ما گزارش نشده است؛ با این وجود و با توجه به شیوع گسترده آن، طبیعی است که مسئولان بهداشتی کشور همانند مورد آنفولانزای مرغی، تدابیر لازم را اندیشیده اند.

+ نوشته شده در  سه شنبه 14 مهر1388ساعت 21:49  توسط پزشک من  | 

آنفولانزای خوكی

آنفولانزای خوكی با نام‌های Hog Flu، Swine Flu و Pig Flu شناخته می‌شود. گزارشاتی از سابقه ابتلا انسان به آنفولانزای خوكی در سال‌های 1918، 1976 و غیره نیز وجود دارد. خوك ممكن است به ویروس آنفولانزای انسانی و سایر حیوانات و حتی پرندگان مبتلا شود و در بدن آن شیفت آنتی‌ژنیك و یا دگرگونی ژنتیك در جهت ایجاد ویروس جدید رخ دهد. ویروس آنفولانزای خوكی سال 2009 با زیرگروه “H1N1” نوع A آنفولانزا شناخته شده است.

طریقه انتقال ویروس

1ـ انتقال در حیوان:

طریقه انتقال بین خوك‌ها از طریق راه‌های هوایی شامل دستگاه تنفسی (مانند تماس دهان، بینی و…) صورت می‌گیرد.

2ـ انتقال از حیوان به انسان:

افرادی كه در معرض تماس با پرندگان و حیواناتی از قبیل خوك می‌باشند، خصوصا افرادی كه در مراكز نگهداری این حیوانات كار می‌كنند، در معرض خطر بالای انواع ویروس آنفولانزای اندمیك در این نوع حیوانات می‌باشند. بنابراین این جمعیت از انسان‌ها به عنوان میزبان این ویروس می‌توانند در نظر گرفته شوند. سایر افراد در معرض خطر، شامل دامپزشكان و كارگران در مراكز تهیه گوشت می‌باشند. هرچند خطر ابتلا برای این دو گروه كمتر از افرادی كه در مزارع پرورش خوك و پرندگان كار می‌كنند، می‌باشد.

نكته: ویروس H1N12009 از خوك جدا نشده است و از آن به انسان منتقل نمی‌شود، بلكه از طریق انسان به انسان شیوع می‌یابد.

علایم و نشانه‌ها

1ـ علایم در انسان:

مطابق با مركز كنترل و پیشگیری بیماری‌ها (CDC) علایم آنفولانزای خوكی سال 2009 با ویروس H1N1، در كل شباهت با علایم سایر سویه‌های آنفولانزا و شبه آنفولانزا دارد. علایم شامل تب، سرفه،گلودرد، بدن درد، سردرد، خستگی و لرز می‌باشد. درصد زیادی از مبتلایان به این نوع ویروس جدید علایم اسهال و تهوع را نیز داشته‌اند.

با توجه به اینكه علایم ذكر شده تنها منحصر به آنفولانزای خوكی نمی‌باشد، گرفتن شرح حال كامل از بیمار ضروری می‌باشد. همچنین تشخیص قطعی این نوع از آنفولانزا نیاز به تست‌های آزمایشگاهی مربوط به نمونه‌های تنفسی از قبیل نمونه‌های تهیه شده از بینی و گلو دارد.

2ـ علایم در حیوان

علایم بیماری در خوك شامل تب، عطسه، سرفه، مشكلات در تنفس و كاهش اشتها می‌باشد و در تعدادی از موارد منجر به سقط جنین در حیوان نیز شده است. مرگ ‌و میر ناشی از آنفولانزای خوكی در خوك پایین و حدود یک الی چهار درصد می‌باشد. این ویروس سبب كاهش وزن و رشد حیوان و بنابراین ضرر اقتصادی به دامدار می‌شود .

Influenza-2009-cases.png

شیوع آنفلوآنزای خوکی ۲۰۰۹

آنفلوانزای خوکی در مناطق مختلف جهان در حال پیشروی است. سازمان‌های بین‌المللی بهداشت با اعلام مرحله ۵ وضعیت هشدار اعلام کردند که شیوع جهانی آنفلوانزای خوکی امری حتمی خواهد بود. این اولین بار بود که سازمان بهداشت جهانی وضعیت هشدار خود را به مرحله ۵ ارتقا می‌داد که یک مرحله مانده تا وضعیت قرمز است و نشان دهنده اینکه اپیدمی جهانی این بیماری حتمی است. [۱۵] [۱۶]

ویروس

ویروس عامل آنفلوانزای خوکی ویروس «H۱N۱» است.[۱۷]

ویروس جدید همه‌گیرشده در سال ۲۰۰۹ میلادی، یکی از انواع H۱N۱ است. N و H مخفف واژه‌های «نورامینیداز»[۱۸] و «هماگلوتینین»[۱۹] و نام دو قشاء سلولی ویروس هستند. در مجموع ۱۶ گونه از «هماگلوتینین» و ۹ زیرمجموعه از «نورامینیداز» وجود دارند که می‌توانند ترکیب‌های مختلفی با هم تشکیل دهند. گونه‌های «A H۱N۱» ویروس آنفلوانزا برای نخستین بار در سال ۱۹۳۰ میلادی قرنطینه شدند.[۲۰]

 تعریف موارد

 • مورد قطعی انفلوانزای اچ۱ان۱[۲۱]:

بیمار مبتلا به ناخوشی تنفسی تب دار حاد همراه با مثبت بودن RT-PCR یا کشت نمونه‌های مناسب.

 • مورد محتمل انفلوانزای اچ۱ان۱[۲۱]:

بیمار مبتلا به بیماری تنفسی تب دار حاد می باشد که از نظر انفلونزای A مثبت است ولی ازمون RT-PCR ازنظر H1 و H3 منفی است.

 • مورد مشکوک انفلوانزای اچ۱ان۱[۲۱]:

بیمار مبتلا به بیماری تنفسی تب دار حاد می باشد:

۱)طی هفت روز قبل از شروع علایم با مورد قطعی انفلونزای جدید تماس داشته یا

۲)طی هفت روز قبل از شروع علایم به یکی از مناطق که مورد قطعی انفلونزا جدید به اثبات رسیده مسافرت نموده یا

۳)ساکن منطقه‌ای است که یک یا ڿند مورد قطعی انفلونزا جدید رخ داده استدرمان

در بسیاری از موارد این آنفلوانزا هم مانند سایر انواع آنفلوانزا ممکن است بهبود خودبخود داشته باشد. با وجود این استفاده از داروهای ضدویروس هم شدت بیماری را کم می‌کند و هم از بروز عوارض بعدی بیماری جلوگیری می‌کند.

چهار داروی آنتی ویروس آمانتدین، ریمانتدین و اوسلتامیویر (Tamiflu) و زانامیویر (Relenza) برای درمان آنفلونزای خوکی در آمریکا دارای مجوز می‌باشند. در مورد آنفلونزای خوکی که درسال ۲۰۰۹ در مکزیک شیوع پیداکرد، دونوع اوسلتامیویر (oseltamivir) و زانامیویر (zanamivir) توسط «مرکز درمان و پیشگیری از بیماری‌ها» در آمریکا توصیه شده‌ است، چرا که ویروس جدید در مقابل آمانتادین و ریمانتادین مقاوم گزارش شده است.[

افراد پرخطر در معرض این بیماری و حتی در معرض مرگ

افراد بالای ۶۵ سال، بچه‌های زیر ۵ سال،‌ خانم‌های حامله به علت اینکه در ۳ ماهه دوم و سوم حاملگی سیستم ایمنی ضعیفی دارند، افراد دچار نقص سیستم ایمنی و افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن مانند آسم، دیابت و بیماری‌های قلبی و عروقی از جملهٔ این افراد هستند که چنانچه با علائم اصلی و فردی همراه باشند باید سریعاً به پزشک مراجعه کنند.امیدوارم همیشه سالم باشید.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه 14 مهر1388ساعت 13:52  توسط پزشک من  | 

خبرهایی از دنیای پزشکی

 

«گل مژه» را جدي بگيريد!
يك چشم پزشك اظهار داشت: با وجود اين که گل مژه که در لبه پلک و در مسير مژه‌ها قرار دارد پس از چند روز خود به خود حتي بدون درمان هم بهبود مي‌يابد اما درمان و توجه به نکاتي براي پيشگيري از بروز آن الزامي است.

دکتر سهيلا فاضلي در گفت وگو با ایسنابا بيان اين موضوع اظهار داشت: به موازات مژه‌ها غدد چربي قرار دارد که با ترشحات خود مانع از خشک شدن چشم مي‌شوند و زماني که اين ترشحات، غيرطبيعي و يا ريشه مژه ملتهب شود گل مژه به وجود مي‌آيد.

دکتر فاضلي در خصوص علائم گل مژه گفت: تورم لبه پلک، درد و قرمزي آن از علائم گل مژه است.

وي افزود: اين علائم به مدت چند روز شديد شده و به تدريج فروکش مي کند که معمولا اگر درمان لازم انجام نشود تبديل به کيست شده و ممکن است به جراحي و تخليه نياز پيدا کند.

اين چشم پزشك افرادي که مستعد آکنه هستند را بيشتر در معرض گل مژه دانست و ادامه داد: براي پيشگيري از بروز گل مژه، شست و شوي روزانه لبه پلک، رعايت بهداشت چشم، همچنين عدم مصرف غذاهاي پرچرب، سرخ کرده و شيريني و شکلات الزامي است.

وي در خصوص درمان گل مژه ابراز داشت: براي درمان بايد از کمپرس يا شست وشو با آب گرم استفاده شود؛ چرا که گرما باعث گشاد شدن غدد چربي و در نتيجه خارج شدن چربي زير لبه پلک مي‌شود و همچنين استفاده از آنتي بيوتيک‌ها و داروهاي ضد التهاب هم مي توانند در بهبود آن موثر باشد.

«گل مژه» را جدي بگيريد!
يك چشم پزشك اظهار داشت: با وجود اين که گل مژه که در لبه پلک و در مسير مژه‌ها قرار دارد پس از چند روز خود به خود حتي بدون درمان هم بهبود مي‌يابد اما درمان و توجه به نکاتي براي پيشگيري از بروز آن الزامي است.

دکتر سهيلا فاضلي در گفت وگو با ایسنابا بيان اين موضوع اظهار داشت: به موازات مژه‌ها غدد چربي قرار دارد که با ترشحات خود مانع از خشک شدن چشم مي‌شوند و زماني که اين ترشحات، غيرطبيعي و يا ريشه مژه ملتهب شود گل مژه به وجود مي‌آيد.

دکتر فاضلي در خصوص علائم گل مژه گفت: تورم لبه پلک، درد و قرمزي آن از علائم گل مژه است.

وي افزود: اين علائم به مدت چند روز شديد شده و به تدريج فروکش مي کند که معمولا اگر درمان لازم انجام نشود تبديل به کيست شده و ممکن است به جراحي و تخليه نياز پيدا کند.

اين چشم پزشك افرادي که مستعد آکنه هستند را بيشتر در معرض گل مژه دانست و ادامه داد: براي پيشگيري از بروز گل مژه، شست و شوي روزانه لبه پلک، رعايت بهداشت چشم، همچنين عدم مصرف غذاهاي پرچرب، سرخ کرده و شيريني و شکلات الزامي است.

وي در خصوص درمان گل مژه ابراز داشت: براي درمان بايد از کمپرس يا شست وشو با آب گرم استفاده شود؛ چرا که گرما باعث گشاد شدن غدد چربي و در نتيجه خارج شدن چربي زير لبه پلک مي‌شود و همچنين استفاده از آنتي بيوتيک‌ها و داروهاي ضد التهاب هم مي توانند در بهبود آن موثر باشد.

يك چشم پزشك اظهار داشت: با وجود اين که گل مژه که در لبه پلک و در مسير مژه‌ها قرار دارد پس از چند روز خود به خود حتي بدون درمان هم بهبود مي‌يابد اما درمان و توجه به نکاتي براي پيشگيري از بروز آن الزامي است.

دکتر سهيلا فاضلي در گفت وگو با ایسنابا بيان اين موضوع اظهار داشت: به موازات مژه‌ها غدد چربي قرار دارد که با ترشحات خود مانع از خشک شدن چشم مي‌شوند و زماني که اين ترشحات، غيرطبيعي و يا ريشه مژه ملتهب شود گل مژه به وجود مي‌آيد.

دکتر فاضلي در خصوص علائم گل مژه گفت: تورم لبه پلک، درد و قرمزي آن از علائم گل مژه است.

وي افزود: اين علائم به مدت چند روز شديد شده و به تدريج فروکش مي کند که معمولا اگر درمان لازم انجام نشود تبديل به کيست شده و ممکن است به جراحي و تخليه نياز پيدا کند.

اين چشم پزشك افرادي که مستعد آکنه هستند را بيشتر در معرض گل مژه دانست و ادامه داد: براي پيشگيري از بروز گل مژه، شست و شوي روزانه لبه پلک، رعايت بهداشت چشم، همچنين عدم مصرف غذاهاي پرچرب، سرخ کرده و شيريني و شکلات الزامي است.

وي در خصوص درمان گل مژه ابراز داشت: براي درمان بايد از کمپرس يا شست وشو با آب گرم استفاده شود؛ چرا که گرما باعث گشاد شدن غدد چربي و در نتيجه خارج شدن چربي زير لبه پلک مي‌شود و همچنين استفاده از آنتي بيوتيک‌ها و داروهاي ضد التهاب هم مي توانند در بهبود آن موثر باشد.

 

***********************************************

آنچه مانع از برآمدگی شکم می شود!
مسلما همه دوست دارید که شکمی صاف و بدون برآمدگی ناجور داشته باشید. اما این علاقه ای بیش نیست. برای رسیدن به این خواسته چه می کنید. مگر نه این است که اغلب اوقات روز در حال تماشای تلویزیون و یا لم دادن روی صندلی محل کار هستید و تازه این درحالی است که ظرفی از انواع هله هوله های ناجور هم مقابلتان قرار دارد و در حالی که بی امان صحبت می کنید و یا به تلویزیون نگاه می کنید به طور خودکار نیز د رحال خوردن هستید و از کم و کیف آن هیچ خبر ندارید. اما زمانی که به سراغ لباس های ضیافتی خود می روید و با زیپ آن درگیر می شوید پی به عمق فاجعه می برید.


مسلما خوردن انواع چیپس و نوشیدنی های پر کالری و عدم تحرک نتیجه ای جز این درگیری عذاب آور ندارد.
در اغلب موارد نیز به دلیل عدم توجه به غذاهای نفخ آور باعث تورم ناخواسته این عضو حساس می شوید. اما خبر خوب این که نفخ شکم از جمله مسائلی است که حل آن آسان می باشد.
البته باید بدانید که در این مقاله ما از چاقی مفرط شکم صحبت نمی کنیم اما تورم و نفخ متغیر شکم از جمله دردسرهایی است که اغلب ما گاه و بی گاه تجربه می کنیم. اگر این نفاخی شکم مربوط به بیماری خاصی نظیر مشکلات کبد و قلب نباشد در اغلب موارد به دلیل گازهای روده می باشد و به هیچ عنوان ربطی به مایعات ندارد. زیرا بر خلاف تصور عامه که گمان می کنند نفخ این قسمت به دلیل تجمع مایعات است باید گفت که اولا در حالت نرمال این بخش مکانی برای تجمع مایعات نیست و در ثانی اگر تجمع مایعاتی مطرح باشد اغلب در بخش های پایانی بدن مثل پاها صورت می گیرد.
اما باید بدانیم که چه چیز سبب تجمع گازها در امعا و احشا می شود و ظاهر و احساس فرد را دچار خدشه می کند.
متخصصان علت های ممکن این مسئله را ناشی از حساسیت به بعضی از غذاها و یبوست می دانند.
لذا در ادامه به بعضی از موارد پیشیگری از نفخ و برآمدگی شکم اشاره می کنیم.
1-     پیشگیری از یبوست : کاهش فیبر و مایعات در رژیم غذایی و عدم تحرک کافی منجر به بروز یبوست می شود که به نوبه خود باعث نفخ شکم می شود. برای جلوگیری از این مشکل لازم است که از غذاهای پر فیبر که به مقدار فراوان در انواع سبزیجات ، میوه ها ، آجیل و مغزها، بقولات است استفاده کنید. همچنین نوشیدن مایعات کافی و داشتن تحرک بدنی کافی (حداقل 30 دقیقه در روز)لازم است.
2-    نفی آلرژی نسبت به گندم و یا لاکتوز: آلرژی و عدم تحمل نسبت به بعضی از غذاها باعث نفخ شکم می شود. اما تشخیص این نوع غذاهای نفاخ به عهده پزشک است. بسیاری از افراد به دلیل تشخیص سرخود ، بعضی از غذاهای مفیدو سالم نظیر لبنیات و غلات را از برنامه غذایی خود حذف می کنند. در حالیکه این اقدام اصلا درست نیست. اگر گمان می کنید به غذایی حساسیت دارید با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است تنها کاهش مصرف این نوع غذاها و یا مصرف همزمان آن با سایر خوراکی ها تاثیر ناخواسته آن را تخفیف دهد.
3-     از خوردن سریع و بی وقفه اجتناب کنید: خوردن سریع و عدم جویدن کافی باعث می شود که غذاها درست هضم نشده و بعلاوه به دلیل بلعیدن هوا ، شکم نفخ کند. با توجه به این حقیقت توصیه می شود که تا آنجا که امکان دارد به آرامی غذای خود را میل کنید تا از طعم آن نیز لذت ببرید. زمان لازم برای صرف هر وعده غذایی حداقل باید 30 دقیقه باشد. فراموش نکنید که هضم غذا از دهان شروع می شود ، پس جویدن کافی آن کمک موثری به ادامه هضم می کند و از نفخ شکم نیز جلوگیری می کند.
4-     از مصرف بیش از اندازه نوشیدنی های گازدار اجتناب کنید: این نوع نوشیدنی ها باعث افزایش گاز شکم می شود. جایگزین مناسب برای این نوشیدنی ها ، اب خنک و لیمو می باشد.  حتی لازم است که برای رفع نفاخی شکم از چای نعناع استفاده کنید.
5-    از مصرف بیش از اندازه آدامس اجتناب کنید: جویدن آدامس باعث بلع مقدرا قابل توجهی هوا می شود که باعث نفخ شکم است.
6-     مراقب غذاهای بدون قند باشید: مصرف قندهای مصنوعی به مقدار فراوان نیز باعث بروز این مشکل می شود. لذا باید مراقب میزان مصرف این نوع قندها نیز باشید.
7-    مصرف نمک را محدود کنید: غذاهای بیش از اندازه پردازش شده و طبخ شده حاوی مقدار قابل توجهی نمک است و برعکس از فیبر  تهی می باشد و این دو عامل مناسبی برای نفخ شکم می باشد.
8-    مراقب مصرف لوبیا و سبزیجات گازدار باشید: اگر عادت به مصرف لوبیا نداشته باشید، باعث تجمع گاز در شکم می شود. همین مسئله در مورد سبزیجات نفاخ نظیر بروکلی و گل کلم نیز صادق است. برای رفع این مشکل لازم است که به تدریج این نوع مواد را وارد رژیم غذایی خود کنید تا بدن به آن عادت کند. زیرا این غذاها بسیار مقوی است و حذف ان زیان آور می باشد.
9-     کاهش حجم غذا  و افزایش وعده های غذایی:  متخصصان توصیه می کنند که به جای صرف سه وعده غذایی سنگین ، سعی کنید تعداد وعده های غذایی را بیشتر و حجم هر وعده را کاهش دهید. یعنی کم اما متوالی بخورید.این عمل مانع از احساس نفخ می شود  و همچنین به کنترل قند خون و گرسنگی کمک می کند. 5 تا 6 وعده غذایی توالی مناسبی است . اما مراقب حجم هر وعده باشید.
10-    غذاها  و نوشیدنی های ضد نفخ را امتحان کنید: مطالعات  نشان می دهد که دم کرده نعناع، زنجبیل،آناناس، جعفری و ماست حاوی باکتری های مناسب(پروبیوتیکس) برای رفع نفخ می باشند.
متخصصان معتقدند که استفاده از غذاهای ملین یا قرص های مدر، سریع غذا خوردن و یا حذف وعده های غذایی اصلا روش مناسبی برای کاهش وزن و یا رفع نفخ شکم نمی باشند.
 در مورد اغلب افراد باید گفت که زمانی که در صددکاهش چربی های اضافی بدن هستند بخش عمده از آن در ناحیه شکم حذف می شود.اما کاهش وزن بدن هر فرد متفاوت از دیگری است. متخصصان همچنین می گویند که انجام مداوم و طولانی مدت ورزش های ویژه شکم به امید رها شدن از چربی های اضافی آن تصور درستی نیست. زیرا نمی توان در هنگام ورزش روی نقطه خاصی از بدن متمرکز شد. با این کار التبه ماهیچه های شکم قوی تر شده و شکل بهتری پیدا می کند.

 

********************************************
روزه داري بيماران ديابتي در صورت كنترل دائمي قند از نظر پزشكي بلامانع است

انجمن ديابت ايران در آستانه ماه مبارك رمضان در اطلاعيه‌اي توضيحات و توصيه‌هايي در خصوص روزه‌داري بيماران ديابتي ارائه كرد.

در اين اطلاعيه با اشاره به اين كه بيش از 5/5 ميليون نفر از جمعيت كشور به ديابت مبتلا هستند، حفظ مقدار قند خون در حد طبيعي (140- 60 ميلي‌گرم درصد) و پيشگيري از عوارض ديررس ديابت، هدف درمان ديابت است. افراد ديابتي كه از آموزش‌هاي لازم برخوردار شده‌اند به خوبي قادرند تشخيص دهند كه آيا مي‌توانند روزه بگيرند يا خير. زيرا اين افراد طي آموزش‌هاي خود دريافته‌اند كه به كدام گروه از ديابتي‌ها تعلق دارند و در مورد شرايط روزه‌داري در هر گروه حتماً با پزشك خود مشورت مي‌كنند.

افراد تحت درمان با انسولين: از آنجا كه اين افراد به دنبال تزريق انسولين، به دفعات نيز بايد غذا ميل كنند، لذا توصيه نمي‌شود روزه بگيرند. در صورت تمايل شديد به روزه‌داري، با توجه به شرايط زير، اين افراد در موارد خاص و آن هم تحت نظر پزشك معالج خود مي‌توانند روزه بگيرند. مانند نداشتن نوسانات شديد قند خون و نيز عوارض پيشرفته ديابت (عوارض چشمي، كليوي، عصبي و قلبي- عروقي).

افراد تحت درمان با داروهاي خوراكي (قرص): لازم است اين افراد با پزشك معالج خود مشورت كنند. به طور كلي براي افرادي كه توانسته‌اند قند خون خود را به طور دائمي در حد طبيعي حفظ و كنترل نمايند با حفظ شرايط زير، از نظر پزشكي روزه‌داري بلامانع است.

لازم است مدتي قبل از شروع ايام ماه مبارك رمضان، به طور آزمايشي، روزه‌داري را آغاز كرده و طي روز، به ترتيب زير، قند خون خود را آزمايش كنند:

قبل از سحر و افطار (حداكثر 120 ميلي‌گرم درصد)

2 ساعت بعد از سحر و افطار (حداكثر 160 ميلي‌گرم درصد)

بين ساعت 1 تا 3 بعدازظهر (كمتر از 70 ميلي‌گرم درصد نباشد)

در صورتي كه مقدار قند خون اين افراد در محدوده مقادير ذكر شده در بالا قرار داشته باشد و نيز دچار عوارض پيشرفته ديابت هم نباشند قادر خواهند بود روزه بگيرند كه در آن صورت بايد هنگام افطار، قبل از خوردن هر غذايي، قرص خود را ميل كرده و پس از مدتي، شروع به خوردن غذا كنند. هنگام سحر نيز بايد مقدار دارو را تقريباً به نصف كاهش دهند و حتماً فراموش نشود 2 ساعت بعد از افطار و 2 ساعت بعد از خوردن سحري، قند خون يا قند ادرار خود را آزمايش كنند.

افرادي كه بدون دارو قند خون خود را كنترل مي‌نمايند: آنها با مشورت پزشك معالج خود مي‌توانند روزه بگيرند. علاوه بر اين، بايد مقدار غذاي افطار خود را نيز به 2 تا 3 وعده تقسيم و هنگام افطار، از خوردن همه مواد غذايي در يك زمان، جداً خودداري كنند. در هر حال، نبايد فراموش كنيد كه طي روزه‌داري مقدار كالري دريافتي روزانه بايد به دو سوم مقدار معمول كاهش يابد يعني: «يك سوم كمتر از حد معمول، غذا ميل شود».

شايان ذكر است كه متأسفانه در ايام روزه‌داري، افراد به علت كاهش تحرك جسمي و پرخوري، دچار افزايش وزن مي‌شوند به همين دليل توصيه مي‌كنيم هر هفته يك بار وزن خود را اندازه‌گيري كنند.


+ نوشته شده در  جمعه 23 مرداد1388ساعت 12:42  توسط پزشک من  | 

داروهای نیتراتی

 

 

داروهایی هستندکه برای پیشگیری ودرمان آنژین که به علت بیماری عروق کرونر بوجود می آید استفاده میشود.

 

عملکرد

 

نیتراتها عروق خونی را متسع کرده و باعث میشوند تا قلب خون را راحت تر پمپ کند .این مساله نیاز عضله قلب به اکسیژن را کاهش میدهد .همچنین نیتراتها باعث اتساع شریانهای کرونری میشوند .وتامین خون عضله قلب بهتر میشود.گلیسرین تری نیترات-ایزوسورباید دی نیترات-ایزوسورباید مونونیترات از جمله داروهای نیتراتی هستند.

 

 

 

  داروهای مسدود کننده کانال کلسیم

 

که برای تعدادی از بیماریهای قلب وگردش خون مصرف میشوند.

 

عملکرد:این داروها مقدار کلسیم داخل سلولهای عضلانی قلب را کاهش میدهند وباعث کاهش قدرت وسرعت ضربان قلب شده وبه از بین بردن آنژین کمک میکند .وراپامیل جریان ایمپالسهای الکتریکی ازطریق قلب را کند کرده وضربان قلب را آهسته میکند.ممکن است از وارپامیل در درمان بعضی آریتمی ها که در آنها ضربان قلب بسیار سریع است استفاده شود.آملودیپین- دیلیتازم فلودیپین- ایسرادیپین- نیکاردیپین- نیفیدیپین وارپامیل از جمله این داروها می باشند.

 

 

 

داروهای مهار کننده آ سی ایی

 

این داروها برای کاهش فشار خون بالاونارسایی قلب مصرف میشوند .این داروها مهار کننده فعالیت آنزیمی درخون هستند که ماده شیمیایی بنام آنژیوتانسیون1را به آنژیوتانسیون2تبدیل میکند .آنژیوتانسیون 2 عروق خونی را تحریک میکندتا منقبض شوند این روی عروق خونی درسراسر بدن باعث پایین آمدن فشار خون شده وچون قلب راحتتر خون راپمپ میکند نارسایی قلبی بهتر میشود .کایتوپریل-انالاپریل-فوزینوپریل-لیزینوپریل-مواکسی پریل-پریندوپریل –کیناپریل رامیپریل-تراندولا پریل از جمله این داروها میباشند.

+ نوشته شده در  دوشنبه 29 مهر1387ساعت 22:32  توسط پزشک من  | 

عملکرد داروهای قلبی

تعدادای از داروها هستند که نه تنها در پایین آوردن فشار خون موثر هستند بلکه در درمان نارسایی قلب ودرد قفسه صدری وبیماری عروق کرونر نیز مصرف میشوند.

داروهای ضد فشار خون :داروهایی هستند که برای درمان فشار خون بالا که هیپرتانسیون نیز نامیده میشوند بکار میرود .

انواع مختلفی از آنها موجود است .شایع ترین داروهای مصرفی بتابلوکر –داروهای مهار کننده آ سی ایی –مسدود کننده کانال کلسیم وداروهای دیورتیک هستند.داروهای آلفا بلوکر- داروهای مسدود کننده آنژیوتانسیون- داروهای  فعال کننده مرکزی وسایر داروها مثل دیازوکساید –هیدرولازین ومینوکسیدیل کمتر شایعند.

عملکرد:اغلب این داروها با افزایش قطر عروق خونی(وازودیلا سیون)یا با کاهش قدرت قلب در بیرون راندن خون فشار خون را کاهش میدهند.بتا بلوکرها با کاهش نیروی پمپاژ قلب فشار خون را پایین می آورند.این اثر بوسیله مهار تولید مواد طبیعی در بدن که باعث افزایش سرعت قلب وفشار خون میشود اعمال میگردد.دیورتیکها (داروهای ادرار آور) با افزایش دفع بیشتر آب واملاح باعث کاهش حجم خون درگردش میشوند پس فشار خون پایین می آید.  

داروهای بتا بلوکر

داروهای بتا بلوکر برای درمان بیماری قلب وگردش خون وسایر بیماریها به فراوانی تجویز میشوند .بتابلوکر های قلبی عمدتا روی قلب اثر میکنند بقیه آنها روی عروق خونی سراسر بدن و سایر بافتها ی هدف مثل سلولهای ترشح کننده مایع در چشم اثر دارند.

عملکرد:از طریق مهار فعالیت اپی نفرین (آدرنالین)ونور آدرنالین عمل میکنند آدرنالین و نور آدرنالین دو مادهای هستند که توسط بدن تولید شده و ضربان قلب وفشار خون را افزایش میدهند .بتا بلوکر های اختصاصی قلب سرعت قلب را کند کرده وقدرت هر ضربه را کم میکنند .با این اثرات بتا بلوکر ها در درمان درد قفسه صدری –هیپرتانسیون وبعضی از آریتمی موثرند.

بقیه بتا بلوکرها اعمال گستردهای دارند وخیلی  از اثرات نور اپی نفرین در بدن مثل تنگ کردن عروق خونی –ایجاد لرزش وتعریق را مهار میکنند .بتابلوکرها برای درمان میگرن مصرف میشوند زیرا آنها اثرات نور اپی نفرین روی عروق خونی را در سر را مهار میکنند .آنها تولید مایع درکره چشم راکاهش میدهند ودر درمان آب سیاه استفاده میشوند.داروهای بتابلوکر جلوی انتقال بعضی ازایمپالسهای عصبی را میگیرند و برای درمان بیماری های قلب وگردش خون مصرف دارند.

 

+ نوشته شده در  شنبه 27 مهر1387ساعت 15:2  توسط پزشک من  | 

نحوه ی مصرف دارو های بیماریهای قلب

                                         

داروهای ضد آریتمی:که برای درمان سرعت وریتم غیر طبیعی قلب مصرف میشوند.

وارپامیل . دیگوگسین . آدنوزین . آمیدارون .برتیلیوم .دیزوپیرامید .فلکائینید. لیدوکایین. مکسی لیتین. موراسیزین. پرکایین آمید. پروپافنون. کنیدرین.

نحوه ی مصرف:

مصرف داروهای ضد آریتمی ممکن است که به مدت نامحدود ادامه داشته باشد برای درمان طولانی مدت دارو به صورت خوراکی داده میشود ودر ابتدا ممکن است نیاز به مصرف چندین بار در روز باشد .وقتی ضربان قلب تثبیت شد پزشک برای اطمینان از مناسب بودن میزان دارو سطح دارو در خون را آزمایش می کند.

نوع دارویی که پزشک معرفی میکند به شکل آریتمی شما بستگی دارد.

اگر شما چار آریتمی ناگهانی شوید ممکن است دارویی مثل آدنوزین بصورت داخل وریدی به عنوان اقدام اورژانسی برای حفظ فعالیت طبیعی قلب داده شود.

هنگامیکه علائم ابتدایی تحت کنترل درآمد ممکن است پزشک برای درمان طولانی مدت یا پیشگیری از حملات بعدی داروهایی تجویز  کند.

 در یادداشتهای بعد با معرفی دیگر داروهای قلبی ونحوه عملکردشان خواهم پرداخت

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه 24 مهر1387ساعت 20:41  توسط پزشک من  | 

شما هم از مشکل سینوزیت رنج میبرید یا مشکل قلبی دارید؟

 

در عسل خواص غذایی ودرمانی فراوانی وجود دارد .در قرآن هم به شفا بودنش اشاره شده است((فیه شفاء للناس))

التهاب مزمن سینوس ها والتهاب چرکی مزمن گوش میانی : اگر با محلول عسل شستشو داده شوند

بهبود میابند زیرا استفاده از محلولی که ۳۰درصد آن را عسل تشکیل دهد برای متوقف ساختن رشد انواع میکروب ها کفایت میکند .

عسل و بیماری های قلبی:

عسل باعث میشود خون بیشتری به عضله قلب برسد و از طریق مواد قندی موجود در آن انرژی بیشتری به قلب می دهد. همچنین باعث انبساط شریانهای اکلیلی قلب شده ودر تنظیم ضربان نا منظم قلب نیز موثر میباشد.

مهمترین بیماریهای قلبی که عسل در درمان آن موثر است به شرح زیر میباشد:

* التهاب دیفتریایی قلب که گاهی توام با نا منظم بودن ضربان قلب میباشد .

* پس از اعمال جراحی به عنوان تقویت کننده

*خناق سینه یا سوزش قلب

* ناتوانی توام با پایین آمدن ضربان قلب چه همراه با سوزش سینه چه بدون آن

+ نوشته شده در  شنبه 11 اسفند1386ساعت 19:48  توسط پزشک من  | 

سندرم پاهاي بي قرار

 

آيا شما هم از آن دسته آدمهايي هستيد که نمي توانند حتي چند دقيقه آرام و بي حرکت روي صندلي بنشينند و بطور مداوم پاهايشان را تکان مي دهند يا با دستهايشان روي ميز ضرب گرفته اند ؟ آيا وقتي که مي نشينيد يا دراز مي کشيد در پاها يا هر قسمت ديگري از اندامهايتان يک جور حس ناراحت کننده بي قراري داريد که فقط با حرکت دادن آن عضو آرامش پيدا مي کنيد ؟ آيا اين حس و اجبار به حرکت دادن پاها ، عصرها و شبها و بطور کلي وقتهايي که استراحت مي کنيد بيشتر از هر وقت ديگر است ؟ آيا به هنگام به خواب رفتن براي آرمش پيدا کردن مجبوريد پاهايتان را تکان بدهيد و آيا همسرتان از اين که شما در خواب هم پاهايتان را تکان مي دهيد يا گاهي وقتها ناگهان دستي يا پايتان در خواب مي پرد ، شما را دست مي اندازد ؟ اگر پاسختان به اين سئوالها مثبت است احتمالاً‌ شما به يک بيماري « تا حدودي » شناخته شده مبتلا هستيد به نام « سندرم پاهاي بيقرار يا Restless leg syndrome که مخفف آن RLS مي شود ، البته هيچ جاي نگراني نيست چرا که اولاً شما تنها نيستيد و در واقع از هر ده نفر يک نفر به اين مشکل مبتلاست ، ثانياً اين سندرم کاملاً بي خطر است . کوچک ترين اختلالي در آزمايشهاي افراد مبتلا به اين سندرم ديده نمي شود و البته همين ماجراي RLS را پيچيده و مرموز کرده است . در مورد درمان RLS نظرات گوناگوني داده شده است . ماساژ دادن پاها ، دوش سرد يا گرم گرفتن . استفاده از کيسه آب جوش يا آب يخ و حتي روشهايي مثل مديتيشن يا يوگا روشهايي هستند که هر کس بنا به تجربه خودش مي تواند آنها را بکار ببرد . اگر چه بيشتر اوقات هيچ کدام از اين روشها آنقدر که بايد مؤثر نيستند و بهمين خاطر بالاخره بايد از داروها کمک گرفت . هيچ دارويي که اختصاصاً براي درمان RLS بکار رود وجود ندارد اگر چه روي داروهاي مختلفي مطالعات گسترده اي در حال انجام است ، در حال حاضر براي درمان اين مشکل عمدتاً از داروهاي ضدپارکيسوني استفاده مي شود ( البته بايد يادآوري کرد که پارکينسون به هيچ وجه ارتباطي با سندرم پاهاي بيقرار ندارد )  . داروهاي آرام بخش بخصوص در مواردي که مشکلات خواب نيز وجود دارد استفاده مي شوند . نکته مهم اين است که هيچ کدام از اين داروها را نبايد بدون تجويز پزشک مصرف کنيد . در پايان دوباره يادآوري مي کنيم که RLS بيماري خطرناکي نبوده و ايجاد عوارض نمي نمايد .

+ نوشته شده در  دوشنبه 1 بهمن1386ساعت 19:39  توسط پزشک من  | 

مطالب جدیدتر